Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 

Parbrize sparte de camioanele de piatra nu se platesc de catre asigurare?!

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
timotei07

timotei07

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 11.08.2007
pe 19 iunie mi-a lovit masina intr-o curba o sarja de pietre din care una mi-a spart parbrizul. era altcineva la volanul masinii mele si i-am spus sa intoarca si sa il oprim. am alergat dupa el si l-am prins dupa vreo 3 km chiar aproape de postul de politie. i-am spus despre ce e vorba si la prima vedere ar fi mers la politie mai ales ca a zis ca ma cunoaste dar s-a razgandit si a plecat. i-am luat nr la capul tractor[avea nr si la remorca] si am mers la politie. dandu-si seama politistul ca la mijloc e un magnat al pietrelor (avea dreptate petre roman ca romania poate iesi din saracie cu valorificarea pietrisului din albiile raurilor) m-a pasat spunandu-mi ca nu e pol. care se ocupa de asa ceva acolo si sa revin. am revenit peste vreo 3 ore cand erau trei pol. prentre care si seful de post. dupa lungi abureli a facut p.v. tot pol. care era de serv. nu am primit nici o copie a p.v. ci doar  o hartiuta ca am parbriz spart. mi-a spus ca va intreprinde cercetari????????????!! si ca ma va anunta.ha ha. am aflat nr de tel al magnatului pietrelor  nisipului balastului si al gropilor din asfalt si l-am sunat. totul parea ok pana miam dat seama fraierul de mine ca ma lungeste. am insistat si la politie dar am inteles ca e doar o mistocareala de a lor cand seful de post mi-a zis ca degeaba imi face actele ca n-o sa imi plateasca asigurarea. sa-l cred sau fiindca gigantii astia pe multe roti nu au voie sa treaca prin localitate vrea sa mascheze treaba? ce stiti? daca imi dadea p.v. si luam copia dupa asigurare ma despagubea soc.de asig. a bolidului? va rog sa raspunda cineva daca stie. mii de multumiri! sper sa nu aiba asigurat bolidul la agras.

#2
tchoara

tchoara

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,465
  • Înscris: 05.02.2007
Da, asigurarea te despagubeste pentru parbriz spart datorat altei masini, tot accident se cheama (vezi cazul colegului caruia i-a cazut pe masina la semafor un sifonier prost ancorat de pe o masina alaturata). Solutia rapida este daca ai CASCO sa te duci in alta localitate si sa declari parbrizul lovit de o alta masina careia nu i-ai retinut numarul. Te gandesti la o portiune cu oprirea/intoarcerea interzisa si spui ca pe-acolo circulia si n-ai avut posibilitatea sa intorci sa te iei dupa el. Declari ca a sarit de la o masina din sens invers, altfel primesti amenda ca n-ai pastrat distanta. Daca nu ai CASCO ori faci presiuni asupra politistilor de-acolo sa-ti dea PV si sa-l cheme p-ala cu asigurarea (inclusiv sa-i ameninti ca suni la 112 si ii reclami pentru abuz), eventual o sa vina alti colegi de-ai lor si poate se va rezolva. O alta idee este sa te gandesti la ruta parcursa de camionul respectiv si sa te duci in alta localitate de pe traseul lui si sa declari acolo, poate dai de politisti mai curati. Desi nu stiu cat de buna ar fi ideea din moment ce accidentul s-a consemnat deja de pacalicii aia. Despre ce localitate/post de politie e vorba ? Ce fel de hartie ai primit ? Un biletel de frigider pe care scrie "parbriz lovit, ok pentru reparatie" ? E semnat, stampilat in vreun fel ? Are serie, numar ? Contine date de identificare ? Ale tale, ale camionului, ale agentului constatator ?

#3
timotei07

timotei07

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 11.08.2007

 tchoara, on Aug 12 2007, 10:40, said:

Da, asigurarea te despagubeste pentru parbriz spart datorat altei masini, tot accident se cheama (vezi cazul colegului caruia i-a cazut pe masina la semafor un sifonier prost ancorat de pe o masina alaturata). Solutia rapida este daca ai CASCO sa te duci in alta localitate si sa declari parbrizul lovit de o alta masina careia nu i-ai retinut numarul. Te gandesti la o portiune cu oprirea/intoarcerea interzisa si spui ca pe-acolo circulia si n-ai avut posibilitatea sa intorci sa te iei dupa el. Declari ca a sarit de la o masina din sens invers, altfel primesti amenda ca n-ai pastrat distanta. Daca nu ai CASCO ori faci presiuni asupra politistilor de-acolo sa-ti dea PV si sa-l cheme p-ala cu asigurarea (inclusiv sa-i ameninti ca suni la 112 si ii reclami pentru abuz), eventual o sa vina alti colegi de-ai lor si poate se va rezolva. O alta idee este sa te gandesti la ruta parcursa de camionul respectiv si sa te duci in alta localitate de pe traseul lui si sa declari acolo, poate dai de politisti mai curati. Desi nu stiu cat de buna ar fi ideea din moment ce accidentul s-a consemnat deja de pacalicii aia. Despre ce localitate/post de politie e vorba ? Ce fel de hartie ai primit ? Un biletel de frigider pe care scrie "parbriz lovit, ok pentru reparatie" ? E semnat, stampilat in vreun fel ? Are serie, numar ? Contine date de identificare ? Ale tale, ale camionului, ale agentului constatator ?
hartia este stampilata si inseriata cu postul de politie dar ideea este daca asigurarea plateste daunele de parbrize si daca se merita sa ma cert cu politia magnatul gropilor din asfalt etc.parbrizul cred ca e destul de scump e un Fiat brava. am 5 copii si nu vreau sa intru in comflict cu mafia locala decat daca as sti pe ce ma baza. nu vreau sa fac nici o apologie a mafiei o stie toata lumea. multumesc de raspuns. nu am casco asa ca... maine merg in buc. sa vad ce pret are un parbriz iar ei sa-si cumpere de o valoare de 7 ori mai mare decat pretul pe care il voi da medicamente. ca asa e in romania      multumesc mult

#4
timotei07

timotei07

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 11.08.2007

 timotei07, on Aug 12 2007, 21:57, said:

hartia este stampilata si inseriata cu postul de politie dar ideea este daca asigurarea plateste daunele de parbrize si daca se merita sa ma cert cu politia magnatul gropilor din asfalt etc.parbrizul cred ca e destul de scump e un Fiat brava. am 5 copii si nu vreau sa intru in comflict cu mafia locala decat daca as sti pe ce ma baza. nu vreau sa fac nici o apologie a mafiei o stie toata lumea. multumesc de raspuns. nu am casco asa ca... maine merg in buc. sa vad ce pret are un parbriz iar ei sa-si cumpere de o valoare de 7 ori mai mare decat pretul pe care il voi da medicamente. ca asa e in romania      multumesc mult
  as mai adauga si alte alea dar mi-e scarba de aceste lucruri si cred ca e mai bine pt linistea measa procedez asa voi da maine pe la omniasig de unde imi fac eu rca-ul poate ma indruma ce sa facsi care ar fi posibilitatile. da pe dovada e trecut doar nr masinii meleiar in ce priveste localitatea nu pot sa o spun eu la revolutie am rupt si spart tablourile lui ceasca am ars toate cartile lui ceasca  marx engels in fata primarieide se facuse mormanul de cenusa de 1m inaltime i-am pus pe toti stabii sa adere la fsn de la seful de post si ciracii lui pana la conducerea cpadm, salariatii primariei doctorul si apoi toti entuziastii care acum le pot zice fraieri in frunte cu mine.aceste fapte ale mele mi-au adus multe necazuri si vreau sa nu le mai repet. am mai facut o alta prostie sa cer si dosarul de la securitate probabil sa vad marea mea prostie.ma amuz acum si va mai spun ca cunosc un `revolutionar`care in 21 era din intamplare prin bucuresti si s-a produs prin preajma lui o vanzoleala care l-a speriat si a fugit pe scara unui bloc gasind abia la et 7 o usa deschisa unde a dat buzna peste o femeie gravida care a si nascut atunci si pe care a pus-o martora dupa multi ani si dupa ce l-a uns bine pe bebe ivanovici. asa tara asa revolutionari asa recunostinta                      sper sa ma intelegeti, mii de multumiri

#5
Executron

Executron

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 07.09.2006
Te asigur ca rezolvi cu CASCO la tine. Eu asa mi-am schimbat parbrizul anul trecut si n-a fost absolut nici o problema. F.f. bine c-ai aflat numarul tractorului sau ce era...Asa nici nu pierzi rata de reducere la CASCO (daca nu mai alte daune) pentru ca respectiva compania va fi somata de compania de CASCO a ta sa dea banu...

#6
Adydum

Adydum

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 899
  • Înscris: 25.05.2004

 tchoara, on Aug 12 2007, 10:40, said:

Da, asigurarea te despagubeste pentru parbriz spart datorat altei masini, tot accident se cheama (vezi cazul colegului caruia i-a cazut pe masina la semafor un sifonier prost ancorat de pe o masina alaturata).

Din pacate nu este asa (P.S. eu sunt tinta acelui sifonier). RCA-ul respectivului nu i-a fost de nici un folos tocmai prin faptul ca RCA-ul despagubeste daunele provocate de masina nu de obiecte care sar din / datorita respectivei masini. Daca pietrele au cazut DIN tir-ul respectiv poti sa ceri daune soferului, dar daca e vorba de criblura de pe jos poti scoate banii linistit din buzunar. (Vinovat ar fi AND-ul in cazul asta ...)

#7
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,086
  • Înscris: 07.07.2006
Eu mi-am inlocuit pina acum 2 parbrize pe casco. La politie am declarat ca asa am gasit masina in parcare.

#8
ciutacu

ciutacu

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,905
  • Înscris: 11.08.2007

 abancor, on Aug 23 2007, 12:01, said:

Eu mi-am inlocuit pina acum 2 parbrize pe casco. La politie am declarat ca asa am gasit masina in parcare.
super ! :coolspeak:

#9
lucicop

lucicop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 423
  • Înscris: 18.07.2006
Chiar daca topicul e cam expirat, o sa adaug si eu observatiile, poate folosesc altcuiva intr-o situatie asemanatoare.

Eu tocmai am rezolvat cu un parbriz ciobit. Il aveam mai demult asa, si cu ocazia unui alt eveniment pentru care a trebuit neaparat sa ajung la politie, am zis ca tot in ziua aia, dar la alta ora, mi s-a ciobit si parbrizul, de la o piatra sarita de la o masina de pe contrasens, banda dubla continua, nu am observat numarul. Politistul chiar mi-a dictat sa scriu ca nu am retinut numarul masinii, mi-a dat dovada fara nici o problema. Cuvintele cheie in cazul asta sunt: "declar ca nu am retinut numarul autovehicolului vinovat". Apoi rezolvi cu Casco.

#10
catalinache

catalinache

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 343
  • Înscris: 06.05.2006
Pai pentru ce facem CASCO?? Nu cumva sa reparam toate aceste mici avarii....

userul "Ciutacu" are dreptate ...Parbrizele sparte se repara pe CASCO declarand la Politie ca "am gasit masina IN PARCARE cu geamul crapat".

#11
MAK

MAK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,882
  • Înscris: 26.02.2005
O reparatie pt o cioblitura costa 40 ron, nu stiu daca este convenabil sa apelezi la Casco pt suma asta.

#12
gigel de hohențolărn

gigel de hohențolărn

    am merțan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,692
  • Înscris: 07.07.2006

 MAK, on Nov 17 2007, 20:12, said:

O reparatie pt o cioblitura costa 40 ron, nu stiu daca este convenabil sa apelezi la Casco pt suma asta.
mda, din păcate dacă nu e "vulcanizat" rapid, ciobitura se poate extinde în crăpătură.
eh, noroc c-am înlocuit parbrizu pe casco, da am pierdut bonificația. s-au porcit de tot ăia de la alianț

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate