Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Obiecte vechi și inutile car...

Mentenanta Acoperis

Cheder deteriorat , zgariat, cum ...

Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...
 Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire

Configurare retea cu modem Vodafo...

Curtea Penala Internationala soli...
 Sunt obligate bancile sa opteze p...

Pensie anticipata partiala cu cer...

Subscriptii

Cat ar costa acest poster, se poa...
 Cum sa scapam de sobolani?

Alser Forest SA a dat teapa de 1,...

COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )

Implanturi dentare clinici Consta...
 

ING Extra' ROL - scoring

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
acn

acn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 18.08.2006
Am incercat sa-mi activez Extra' ROL, avand deja Cont ROL la ING. Totul a fost ok pana s-a ajuns la cate salarii mi-ar putea da. Sistemul a decis 1.5 (maximul se pare ca e 3). Am zis ca e bine si asa chiar daca mi s-a parut ciudat. La ultima faza... surpriza. Cica nu am punctajul necesar.
Partea interesanta e ca alti colegi de lucru au indeplinit fara probleme punctajul chiar daca conform "datelor" pe care le am eu despre criteriile importante, ei stau mai prost. Mai exact au salariul mai mic, vechime mai putina la locul de munca si varsta mai mica (21, 22 de ani iar eu 25). Am trimis ceva mail la ING dar inca degeaba, nici un raspuns.
Nu prea am avut de-a face cu bancile dar am inteles ca nu se dau detalii despre motivele neindeplinirii punctajului. Personal mi se pare o tampenie. Chiar asa e?
Stie cineva care e faza?

#2
nano2k

nano2k

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 630
  • Înscris: 12.01.2007

View Postacn, on Aug 9 2007, 17:44, said:

Am incercat sa-mi activez Extra' ROL, avand deja Cont ROL la ING. Totul a fost ok pana s-a ajuns la cate salarii mi-ar putea da. Sistemul a decis 1.5 (maximul se pare ca e 3). Am zis ca e bine si asa chiar daca mi s-a parut ciudat. La ultima faza... surpriza. Cica nu am punctajul necesar.
Partea interesanta e ca alti colegi de lucru au indeplinit fara probleme punctajul chiar daca conform "datelor" pe care le am eu despre criteriile importante, ei stau mai prost. Mai exact au salariul mai mic, vechime mai putina la locul de munca si varsta mai mica (21, 22 de ani iar eu 25). Am trimis ceva mail la ING dar inca degeaba, nici un raspuns.
Nu prea am avut de-a face cu bancile dar am inteles ca nu se dau detalii despre motivele neindeplinirii punctajului. Personal mi se pare o tampenie. Chiar asa e?
Stie cineva care e faza?

In ce priveste bancile, sa nu te astepti la nimic logic.
Stiu pe cineva care, cu un salariu de vreo 200 euro pe cartea de munca, a reusit sa ia mai multe credite cu care si-a cumparat 5 garsoniere in Cluj-Napoca. Asta vine aprox 200.000 EURO.
Eu m-am chinuit cu un salariul mult mai mare sa iau 40.000, tot pentru un apartament.
Ti-am dat numai un exemplu ca sa vezi cam cat de haotic, sau, in cel mai bun caz, preferential, functioneaza bancile. Si din cate aflu si de la alti prieteni aciuati prin Occident, asta nu se intampla numai in Romania.
Cu bancile tb sa inveti sa negociezi, sa tragi mereu de ei, etc.
Oricum, nu iti recomand sa iti faci card de credit. Dar eu sunt subiectiv, si mereu ii sfatuiesc pe toti sa incerce sa aiba un contact minim cu bancile, preferabil deloc... :)
Succes.

#3
luci2001

luci2001

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 27.05.2007

View Postnano2k, on Aug 9 2007, 17:54, said:

In ce priveste bancile, sa nu te astepti la nimic logic.
Stiu pe cineva care, cu un salariu de vreo 200 euro pe cartea de munca, a reusit sa ia mai multe credite cu care si-a cumparat 5 garsoniere in Cluj-Napoca. Asta vine aprox 200.000 EURO.
Eu m-am chinuit cu un salariul mult mai mare sa iau 40.000, tot pentru un apartament.
Ti-am dat numai un exemplu ca sa vezi cam cat de haotic, sau, in cel mai bun caz, preferential, functioneaza bancile. Si din cate aflu si de la alti prieteni aciuati prin Occident, asta nu se intampla numai in Romania.
Cu bancile tb sa inveti sa negociezi, sa tragi mereu de ei, etc.
Oricum, nu iti recomand sa iti faci card de credit. Dar eu sunt subiectiv, si mereu ii sfatuiesc pe toti sa incerce sa aiba un contact minim cu bancile, preferabil deloc... :)
Succes.
Depinde la ce banci a fost amicul tau, pt ca sunt banci la care poti merge cu un plan de afaceri sa arati in ce vrei sa investesti banii.

#4
acn

acn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 18.08.2006

View Postnano2k, on Aug 9 2007, 17:54, said:

In ce priveste bancile, sa nu te astepti la nimic logic.
Stiu pe cineva care, cu un salariu de vreo 200 euro pe cartea de munca, a reusit sa ia mai multe credite cu care si-a cumparat 5 garsoniere in Cluj-Napoca. Asta vine aprox 200.000 EURO.
Eu m-am chinuit cu un salariul mult mai mare sa iau 40.000, tot pentru un apartament.
Ti-am dat numai un exemplu ca sa vezi cam cat de haotic, sau, in cel mai bun caz, preferential, functioneaza bancile. Si din cate aflu si de la alti prieteni aciuati prin Occident, asta nu se intampla numai in Romania.
Cu bancile tb sa inveti sa negociezi, sa tragi mereu de ei, etc.
Oricum, nu iti recomand sa iti faci card de credit. Dar eu sunt subiectiv, si mereu ii sfatuiesc pe toti sa incerce sa aiba un contact minim cu bancile, preferabil deloc... :)
Succes.

Mersi de mesaj chiar daca nu e incurajator :)
Poi nu e chiar card de credit. E doar un cont in care o sa fie ceva bani la care o sa pot sa apelez sau nu. Ce optimist sunt, vorbesc de parca l-as avea :) Deci din cunostintele mele chestia asta e undeva intre un card de credit si un credit. Ii accesezi cand ai nevoie si nu platesti nici un comision daca nu te atingi de ei. Corecteaza-ma daca stii ca gresesc.

#5
nano2k

nano2k

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 630
  • Înscris: 12.01.2007

View Postacn, on Aug 9 2007, 18:12, said:

Mersi de mesaj chiar daca nu e incurajator :)
Poi nu e chiar card de credit. E doar un cont in care o sa fie ceva bani la care o sa pot sa apelez sau nu. Ce optimist sunt, vorbesc de parca l-as avea :) Deci din cunostintele mele chestia asta e undeva intre un card de credit si un credit. Ii accesezi cand ai nevoie si nu platesti nici un comision daca nu te atingi de ei. Corecteaza-ma daca stii ca gresesc.

Nu cunosc mai multe detalii. Eu zic ca tre sa mergi la o discutie cu banca.
Oricum, va sfatuiesc sa evitati sa ajungeti "angajatii" bancilor. Eu nu am avut incotro si a trebuit sa investesc intr-un apartament. Daca l-as vinde acuma, as avea profit bun de pe urma lui. Dar asta e un credit pe care l-am materializat intr-o investitie.
In schimb, evit creditele de consum. Astea te fac sclavul slabiciunilor tale si, indirect, al bancii, pentru ca o parte destul de importanta din munca ta se duce in buzunarul bancii...
Sa zicem ca ai nevoie de un televizor shmeker si nu ai bani suficienti. Atunci atitudinea corecta ar fi sa vezi fondul problemei, si anume: DE CE nu ai banii astia? Si apoi CUM ai putea sa-i dobandesti, fara sa te indatorezi? Daca nu ai cum sa produci banii aia, intreaba-te f serios daca CHIAR AI NEVOIE DE APARATUL ALA. Etc etc. De-abia ca ultim resort ar trebui sa apelezi la un imprumut. Inca o data, ma refer exclusiv la indatorarea pentru CONSUM. Daca vorbim de indatorare pentru INVESTITIE, asta e altceva...

Stiu ca post-ul meu e cam offtopic, scuze.

Edited by nano2k, 09 August 2007 - 17:24.


#6
funny

funny

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 13.09.2006
stiu banci care se feresc sa-ti dea credit daca n-ai mai avut credite inainte si, din aceasta cauza,  nu pot verifica dc esti bun sau rau platnic...
dc o sa folosesti extrarolul - atat cat ti-au dat - corect si le dovedesti ca pot avea incredere in tine, iti majoreaza limita de creditare...

conteaza mult si dc esti casatorit, si dc ai copii... pt ca asta inseamna ca esti - cu o mai mare probabilitate :) - o persoana responsabila...
insa, pana acum, nici o banca nu a dat explicatii cu privire la motivul refuzului de a credita pe cineva...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate