Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit eth vs Adap...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Zapp 3g

- - - - -
  • Please log in to reply
1307 replies to this topic

#55
mtest

mtest

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,957
  • Înscris: 13.06.2002

View PostMasterboy, on Oct 10 2007, 15:48, said:

Zapp are deja site-urile pe CDMA 450 Mhz si toata infrastructira necesara unei retele de telecomunicatii mobile.
Tot ce mai are Zapp este orgoliul unor ingineri. Sa speram ca RTLC n-a aflat inca.

#56
13YTe

13YTe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,320
  • Înscris: 25.11.2006

View Postjoeflynn, on Oct 26 2007, 18:20, said:

Inafara de faptul ca au servicii de date mai ieftine si mai proaste, zapp nu inseamna nimic.
Inafara de faptul ca unele persoane cred companiile care opereaza pe piata telecomunicatiilor ca fiind de neinlocuit nu am nimic cu nimeni. Ti se pare cumva ca RCS-RDS este o companie mai breaza?!? care sa nu poata fi scoasa din carti?!?
Daca ai un minim de cultura despre istoria telecomunicatiilor fa o paralela cu america unde Motorola era pe punctul de a da faliment iar apoi produsul minune denumit "Startac" i-a scos din impasul financiar. Se poate intampla si cu telemobil-ul idem, cu un serviciu 3G performant sa ia fata tuturor operatorilor de pe la noi, iar RCS-RDS-ul sa ramana sa culeaga firimiturile, idem ORANGE si Vodafone. Nimeni nu este de neinlocuit pe o piata libera cu atat mai mult cu cat piata in cauza este si foarte dinamica. Nu spun ca Zapp-ul va fi cartea castigatoare in domeniul 3G Romania, dar se poate intampla orice, daca cumva gasesc si solutiile optime pentru finantare si tehnic!

#57
zaboss

zaboss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,906
  • Înscris: 12.10.2005

View Post13YTe, on Oct 26 2007, 22:18, said:

Nu spun ca Zapp-ul va fi cartea castigatoare in domeniul 3G Romania, dar se poate intampla orice, daca cumva gasesc si solutiile optime pentru finantare si tehnic!
Nu-s cam mulți de dacă? Și finanțare, și tehnic (și eu aș mai adăuga și management, marketing și sales)?

Ca rețea de telefonie mobilă să te concentrezi pe pseudo-fixuri mi se pare cel puțin neinspirat (în condițiile în care vreo 2 ani nu ai avut concurență la broadband mobil). Și nu-mi vorbiți de succesul fixtel, că cei zece mii de abonați la serviciul acesta sunt strânși de oricare din celelalte firme într-o săptămână...

#58
DBOCEE

DBOCEE

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 26.10.2007

View Post13YTe, on Oct 26 2007, 22:18, said:

dar se poate intampla orice, daca cumva gasesc si solutiile optime pentru finantare si tehnic!

Banalitati mai mari nu puteai spune. Sforrrr...  :D

Edited by DBOCEE, 26 October 2007 - 21:31.


#59
13YTe

13YTe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,320
  • Înscris: 25.11.2006
Am lasat acel "daca" tocmai ca sa subliniez ca nu cred neaparat in o revenire, insa nici nu ma aventurez sa-i fac Zapp-ului pomana de 40 zile, deoarece risc sa vad mortul cum invie...
Daca-ti este somn fugi sub plapuma copilu` ;)
Unii dintre cei care scriu pe forum sunt atat de indragostiti de o retea sau alta si am ajuns sa ma gandesc ca sunt angajati pe post de laudatori fie sunt inconstienti!

#60
Philips

Philips

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,055
  • Înscris: 29.11.2004

View Postzaboss, on Oct 26 2007, 22:29, said:

(în condițiile în care vreo 2 ani nu ai avut concurență la broadband mobil).

zaboss....UMTS-ul e operational din 2001 .De ce nu au lansat operatorii de GSM de aici sau de aiurea de atunci ?Din cauza de bani.Totul se rezuma la bani ! Pe aici,datul din gura nu costa  ;)  !

Edited by Philips, 26 October 2007 - 23:39.


#61
jafpefata

jafpefata

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,700
  • Înscris: 26.09.2007
Cu siguranță cu preluarea Zapp se vor schimba unele chestii.

#62
zaboss

zaboss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,906
  • Înscris: 12.10.2005

View PostPhilips, on Oct 27 2007, 00:38, said:

zaboss....UMTS-ul e operational din 2001 .De ce nu au lansat operatorii de GSM de aici sau de aiurea de atunci ?Din cauza de bani.Totul se rezuma la bani ! Pe aici,datul din gura nu costa  ;)  !
Ce costă? Vrei să fii mai explicit?
Zapp are evdo din 2004. în loc să promoveze acest serviciu și să vină cu pachete "unlimited" încă de atunci, să aducă și telefoane EVDO (810 era disponibil de atunci) au preferat să promoveze fixtelul. La evdo aveau și prepay, deci, cu atât mai avantajos.

#63
markarian

markarian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 367
  • Înscris: 12.08.2006

View Postzaboss, on Oct 27 2007, 09:39, said:

Ce costă? Vrei să fii mai explicit?
Zapp are evdo din 2004. în loc să promoveze acest serviciu și să vină cu pachete "unlimited" încă de atunci, să aducă și telefoane EVDO (810 era disponibil de atunci) au preferat să promoveze fixtelul. La evdo aveau și prepay, deci, cu atât mai avantajos.

Pai.....l-au promovat si au atras majoritatea clientilor din segmentul respectiv. Unde e problema?

#64
markarian

markarian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 367
  • Înscris: 12.08.2006

View PostDBOCEE, on Oct 26 2007, 22:30, said:

Banalitati mai mari nu puteai spune. Sforrrr...  :D

Tu chiar nu ai alt loc din care sa scoti posturi?

#65
zaboss

zaboss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,906
  • Înscris: 12.10.2005

View Postmarkarian, on Oct 27 2007, 11:33, said:

Pai.....l-au promovat si au atras majoritatea clientilor din segmentul respectiv. Unde e problema?
Problema este că recent Orange a anunțat că are 540.000 de clienți broadband mobil și or mai fi și la vodafone vreo 200,000, clienți care ar fi trebuit să fie ai Zapp-ului. Nu cred că Zapp are pe evdo mai mult de 100,000 de clienți, în condițiile în care ei insistă că partea de date aduce doar 20% din venituri. Vodafone și Orange au deja în teste 7,2 MB în vreme ce Zapp a rămas la 2,4 MB (viteză strict teoretică, fiindcă mai mult de 1,4 n-am prins niciodată, media fiind de 0,6-0,7 MB. Reclamele broadband Orange și Vodafone sunt peste tot, în vrem ce la Zapp a fost ceva prin 2004 și după aia sufletul.

Nu vreau să fiu înțeles greșit. Am fost client Zapp mulțumit de partea de date (de voce niciodată) dar când s-a încheiat perioada contractuală am reziliat, ofertele concurenței fiind mult mai bune.

#66
jafpefata

jafpefata

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,700
  • Înscris: 26.09.2007
Vorbim și de vitezele de internet după câțiva ani când în loc de "broadband" o să ai numai 384 kbit/s. Spectrul radio nu e chiar nelimitat. Iar 500.000 de clienți Broadband este cam umflat. Cred că-i iau în considerare si pe ăia care au trimis un biet MMS ca să le iasă.
Oricum, în orașe EV-DO pe 450 e depășit, sper că vor trage tare pe 2100 după schimbarea acționariatului, mai ales cu EVDO revA.

#67
13YTe

13YTe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,320
  • Înscris: 25.11.2006

View Postzaboss, on Oct 27 2007, 17:52, said:

Vodafone și Orange au deja în teste 7,2 MB în vreme ce Zapp a rămas la 2,4 MB (viteză strict teoretică, fiindcă mai mult de 1,4 n-am prins niciodată, media fiind de 0,6-0,7 MB.
Cum ti-ar suna standardul UMDB posibil pe CDMA ca si varianta de date la Zapp?!? Ar rupe gura targului cu asa ceva... Sa explic UMDB = Standard de transfer date Wireless inca aflat in faza de dezvoltare disponibil din 2009. UMDB permite o viteza de "doar" 480MB/s - testata in laborator tinanad cont de factorii externi probabil un 300 va fi posibil pe orice terminal compatibil. Stiu ca suna futurist, insa daca Zapp-ul va juca cartea asta fara ca nimeni sa stie ce pregatesc ei, poate ca de aia nu investesc in EV-DO.

#68
zaboss

zaboss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,906
  • Înscris: 12.10.2005

View Post13YTe, on Oct 27 2007, 22:49, said:

Cum ti-ar suna standardul UMDB posibil pe CDMA ca si varianta de date la Zapp?!? Ar rupe gura targului cu asa ceva... Sa explic UMDB = Standard de transfer date Wireless inca aflat in faza de dezvoltare disponibil din 2009. UMDB permite o viteza de "doar" 480MB/s - testata in laborator tinanad cont de factorii externi probabil un 300 va fi posibil pe orice terminal compatibil. Stiu ca suna futurist, insa daca Zapp-ul va juca cartea asta fara ca nimeni sa stie ce pregatesc ei, poate ca de aia nu investesc in EV-DO.
Dacă ar fi fotbalist, despre Zapp s-ar spune că "s-a născut talent și a murit speranță". Nu știu câtă lume mai are chef de experimente atâta timp cât există alternative rezonabile sau chiar mai avantajoase.

Dacă te apuci să cauți pe internet vei vedea că pe la începuturi Zapp a fost foarte apreciată (rar găseai vreun review negativ) după care au început să predomine cele negative. Impresia mea este că Zapp a înghețat prin 2005 după care a mers înainte pe "pilot automat".

Pe bune, acum, ce rost mai are să țin abonamentul de zapp când concurența îmi oferă viteză dublă, acoperire MULT mai bună, dispozitive mai bune, la un preț mai mic și fără restricții contractuale rigide? Doar în ideea că peste doi ani poate vor lansa ei nu știu ce bombă?

#69
13YTe

13YTe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,320
  • Înscris: 25.11.2006
Departe de mine gandul de a spune ca trebuie sa ramai pe un standard mai slab asa cum este acum EV-DO comparativ cu 3G+, insa am introdus ideea ca este posibil tehnic sa se revina la ceea ce a fost Zapp odada, un furnizor, si nu unul oarecare ci cel mai rentabil de servicii date mobile, tinand cont de faptul ca videotelefonia necesita viteza de transfer un astfel de standard ar da peste cap concurenta si pe partea de comunicatii deoarece Zapp ar putea avea cea mai buna calitate a Imaginii (deoarece nici nu s-ar mai pune problema comprimarii ei pentru a fi transmisa) realmente fara frame-uri ceea ce se intapla pe retelele actuale 3G GSM. Eu unul nu vreau sa dau sperante cuiva ca se va face aceasta investitie in Zapp, insa luand cazul prezumtiv clasamentele vor fi date peste cap cu UMDB disponibil in Romania.
Inca ceva UMDB nu poate fi folosit pe retelele GSM clasice ci numai pe CDMA (pentru asta fiind dezvoltat) asa ca Orange, Vodafone, Cosmote, RDS-RCS daca-si vor dori asa ceva vor fi nevoiti sa intre pe terenul Telemobil...

#70
Jean Gary Diablo

Jean Gary Diablo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,245
  • Înscris: 27.11.2005

View Postzaboss, on Oct 27 2007, 23:05, said:

Dacă ar fi fotbalist, despre Zapp s-ar spune că "s-a născut talent și a murit speranță". Nu știu câtă lume mai are chef de experimente atâta timp cât există alternative rezonabile sau chiar mai avantajoase.

Dacă te apuci să cauți pe internet vei vedea că pe la începuturi Zapp a fost foarte apreciată (rar găseai vreun review negativ) după care au început să predomine cele negative. Impresia mea este că Zapp a înghețat prin 2005 după care a mers înainte pe "pilot automat".

Pe bune, acum, ce rost mai are să țin abonamentul de zapp când concurența îmi oferă viteză dublă, acoperire MULT mai bună, dispozitive mai bune, la un preț mai mic și fără restricții contractuale rigide? Doar în ideea că peste doi ani poate vor lansa ei nu știu ce bombă?

Cred ca ai o frustrare legata de zapp.Cauta-ti un job,ceva !

#71
DBOCEE

DBOCEE

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 26.10.2007

View PostJean Gary Diablo, on Oct 27 2007, 23:56, said:

Cred ca ai o frustrare legata de zapp.Cauta-ti un job,ceva !
Eu cred ca tu vei fi nevoit sa iti cauti un job in curand daca falimenteaza astia!  :lol:

#72
jafpefata

jafpefata

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,700
  • Înscris: 26.09.2007

View PostDBOCEE, on Oct 28 2007, 00:18, said:

Eu cred ca tu vei fi nevoit sa iti cauti un job in curand daca falimenteaza astia!  :lol:

Cred că tu va trebui să termini cu miștourile.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate