Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Zapp 3g

- - - - -
  • Please log in to reply
1307 replies to this topic

#73
adikuma

adikuma

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 15.10.2007

View Post13YTe, on Oct 27 2007, 23:32, said:

Departe de mine gandul de a spune ca trebuie sa ramai pe un standard mai slab asa cum este acum EV-DO comparativ cu 3G+, insa am introdus ideea ca este posibil tehnic sa se revina la ceea ce a fost Zapp odada, un furnizor, si nu unul oarecare ci cel mai rentabil de servicii date mobile, tinand cont de faptul ca videotelefonia necesita viteza de transfer un astfel de standard ar da peste cap concurenta si pe partea de comunicatii deoarece Zapp ar putea avea cea mai buna calitate a Imaginii (deoarece nici nu s-ar mai pune problema comprimarii ei pentru a fi transmisa) realmente fara frame-uri ceea ce se intapla pe retelele actuale 3G GSM. Eu unul nu vreau sa dau sperante cuiva ca se va face aceasta investitie in Zapp, insa luand cazul prezumtiv clasamentele vor fi date peste cap cu UMDB disponibil in Romania.
Inca ceva UMDB nu poate fi folosit pe retelele GSM clasice ci numai pe CDMA (pentru asta fiind dezvoltat) asa ca Orange, Vodafone, Cosmote, RDS-RCS daca-si vor dori asa ceva vor fi nevoiti sa intre pe terenul Telemobil...


mda....stiu ce zici....eu am zapp dar am si 3G+ de l orange si pot spune ca mi se pare mai superior ca viteza varianta de la orange si merge bine pe deasupra...sunt multumit de 3G+

#74
TitiCv

TitiCv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 352
  • Înscris: 11.06.2005
Eu personal descarc zilnic intre 3 si 4 Giga de date, filme de pe torenturi si alea. Hai sa facem un mnic calcul, la orange cat m-ar costa factura? Legat de viteza, am intre 120 si 180 KBps. La 29 usd  sunt mai mult decat multumit de zapp. Orange sucks.

#75
zaboss

zaboss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,906
  • Înscris: 12.10.2005

View PostJean Gary Diablo, on Oct 27 2007, 23:56, said:

Cred ca ai o frustrare legata de zapp.Cauta-ti un job,ceva !
Mă tem că nu ți-ai găsit persoana potrivită pentru un flamewar  :P
Am declarat de mai multe ori că am fost mulțumit de serviciul de date și total nemulțumit de cel de voce pe care nu l-am folosit decât 3-4 luni din cele 12 de contract, după care telefonul a fost folosit de colegii mei doar ca modem. Însă asta nu m-a făcut să înjur Zappul sau să am resentimente/frustrări legate de el.

#76
alecsandrius

alecsandrius

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,607
  • Înscris: 26.04.2006

View PostTitiCv, on Oct 28 2007, 09:53, said:

Eu personal descarc zilnic intre 3 si 4 Giga de date, filme de pe torenturi si alea. Hai sa facem un mnic calcul, la orange cat m-ar costa factura? Legat de viteza, am intre 120 si 180 KBps. La 29 usd  sunt mai mult decat multumit de zapp. Orange sucks.


ce modem folosesti ?

#77
TitiCv

TitiCv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 352
  • Înscris: 11.06.2005
Telefonu Z810i

#78
petrique_2002

petrique_2002

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 21.12.2003

View Post13YTe, on Oct 27 2007, 21:49, said:

Cum ti-ar suna standardul UMDB posibil pe CDMA ca si varianta de date la Zapp?!? Ar rupe gura targului cu asa ceva... Sa explic UMDB = Standard de transfer date Wireless inca aflat in faza de dezvoltare disponibil din 2009. UMDB permite o viteza de "doar" 480MB/s - testata in laborator tinanad cont de factorii externi probabil un 300 va fi posibil pe orice terminal compatibil. Stiu ca suna futurist, insa daca Zapp-ul va juca cartea asta fara ca nimeni sa stie ce pregatesc ei, poate ca de aia nu investesc in EV-DO.

Cred ca te referi la UMB (Ultra Mobile Broadband) care este de fapt EvDO rev C redenumit, iar viteza maxima teoretica este de 275 Mbps, pe downlink, nicidecum 480 MBps, viteza obtinandu-se prin combinarea mai multor purtatoare. Oricum, este tehnologie 4G si nu exista vreo retea care sa fi anuntat vreun deployment de UMB in viitorul apropiat. Aici se discuta despre implementarea 3G, respectiv EvDO rev A.

Mai multe info se gasesc acilea: http://en.wikipedia....obile_Broadband

#79
13YTe

13YTe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,320
  • Înscris: 25.11.2006

View Postpetrique_2002, on Oct 28 2007, 09:18, said:

Cred ca te referi la UMB (Ultra Mobile Broadband) care este de fapt EvDO rev C redenumit, iar viteza maxima teoretica este de 275 Mbps, pe downlink, nicidecum 480 MBps, viteza obtinandu-se prin combinarea mai multor purtatoare. Oricum, este tehnologie 4G si nu exista vreo retea care sa fi anuntat vreun deployment de UMB in viitorul apropiat. Aici se discuta despre implementarea 3G, respectiv EvDO rev A.

Mai multe info se gasesc acilea: http://en.wikipedia....obile_Broadband
Sunt de acord cu tine, UMB, am citit in urma cu mai bine de un an despre acest subiect, atunci se spunea de 480MBps, tot atunci era considerata tehnologie 3G, si am adus precizarea ca momentan este in faza de teste, echipamentele si produsul comercial va fi lansat undeva prin 2009, cel putin din ceea ce mai stiam eu. Sa nu uitam ca zapp a fost primul operator european cu CDMA2000 pe 450MHz.

#80
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
cea mai mare problema pt 3g+ de la orange e ca ai trafic limitat. asa ca daca faci un amarat de streaming in cateva zile ai mancat tot traficul pt o luna! nu e o solutie serioasa!  am vazut ca se fac confuzii in legatura cu tehnologia folosita. 3g-ul de la orange si voda e de fapt cdma(wideband cdma) nicidecum gsm. cea mai mare viteza pe gsm este atinsa pe edge-ul de la orange. teoretic ma gandesc ca 3g-ul de la zapp va fi, tehnologic vorbind, acelasi cu 3g-ul de la orange si voda, dar speram fara limita de trafic.

#81
Philips

Philips

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,055
  • Înscris: 29.11.2004

View Postrich1974, on Oct 28 2007, 14:21, said:

cea mai mare problema pt 3g+ de la orange e ca ai trafic limitat. asa ca daca faci un amarat de streaming in cateva zile ai mancat tot traficul pt o luna! nu e o solutie serioasa!  am vazut ca se fac confuzii in legatura cu tehnologia folosita. 3g-ul de la orange si voda e de fapt cdma(wideband cdma) nicidecum gsm. cea mai mare viteza pe gsm este atinsa pe edge-ul de la orange. teoretic ma gandesc ca 3g-ul de la zapp va fi, tehnologic vorbind, acelasi cu 3g-ul de la orange si voda, dar speram fara limita de trafic.

Nu au cum sa aiba 500k clienti 3G+ ,ca nu au capacitate pentru toti odata....Si nu vor oferi niciodata nelimitat (Orange)  pentru ca ar bloca reteaua.

#82
zaboss

zaboss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,906
  • Înscris: 12.10.2005

View Postrich1974, on Oct 28 2007, 14:21, said:

cea mai mare problema pt 3g+ de la orange e ca ai trafic limitat.
Internetul mobil, fie el și broadband, indiferent de provider, nu este pe post de "conexiune permanentă". Desigur, sunt persoane care nu au alternativă "fixă", însă nu ele sunt targetul principal pentru acest serviciu care nu este destinat traficului intensiv.

Edited by zaboss, 28 October 2007 - 14:05.


#83
phrozen

phrozen

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 23.10.2006

View PostPhilips, on Oct 28 2007, 13:53, said:

Nu au cum sa aiba 500k clienti 3G+ ,ca nu au capacitate pentru toti odata....Si nu vor oferi niciodata nelimitat (Orange)  pentru ca ar bloca reteaua.
Ba au cum, chiar daca suna incredibil:

“O crestere de 700.000 de clienti pentru Orange Romania, cea mai mare crestere inregistrata intr-un trimestru, in cei zece ani de activitate pe piata romaneasca”, a declarat Richard Moat.

Numarul clientilor de broadband mobil a ajuns la 504.000 la sfarsitul primelor noua luni ale anului. Serviciile 3G si 3G+ ale Orange Romania erau disponibile in 42 mari orase din tara, cu o acoperire de 34,31% din populatie si 2,42% din teritoriu. Reteaua GSM si EDGE acoperea la sfarsitul lunii trecute 81,28% din teritoriul tarii si 96,88% din populatie. La sfarsitul trimestrului doi, numarul clientilor pentru servicii de transmisii de date cu tehnologie broadband a fost de 481.000.

Business Standard, 26 octombrie 2007 -> http://www.standard....ul_pe_2007.html

#84
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,784
  • Înscris: 06.09.2004

View Postphrozen, on Oct 28 2007, 18:46, said:

Numarul clientilor de broadband mobil a ajuns la 504.000 la sfarsitul primelor noua luni ale anului. Serviciile 3G si 3G+ ale Orange Romania erau disponibile in 42 mari orase din tara, cu o acoperire de 34,31% din populatie si 2,42% din teritoriu.

...dar cel putin jumatate sunt pustani care si-au facut abonamente 3g ca sa cumpere telefoane super JmeKere la super preturi. cat despre acoperire....

#85
cmidp

cmidp

    medicine for the brain

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,078
  • Înscris: 02.03.2003

View PostTitiCv, on Oct 28 2007, 08:53, said:

Eu personal descarc zilnic intre 3 si 4 Giga de date, filme de pe torenturi si alea. Hai sa facem un mnic calcul, la orange cat m-ar costa factura? Legat de viteza, am intre 120 si 180 KBps. La 29 usd  sunt mai mult decat multumit de zapp. Orange sucks.

Tu nu esti un client interesant pt nimeni, nici pt Zapp. Nici pt forum.

#86
zaboss

zaboss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,906
  • Înscris: 12.10.2005

View Postborn2lose, on Oct 28 2007, 18:16, said:

...dar cel putin jumatate sunt pustani care si-au facut abonamente 3g ca sa cumpere telefoane super JmeKere la super preturi. cat despre acoperire....
Acei puștani "jmekări" n-au bani de un abonament 3g. Telefoanele pe care le afișează sunt luate de pe piața gri sau chiar neagră. 22-25 de euro pe lună e o sumă măricică. Asta ar fi una. Apoi, cred că cei 504,000 sunt abonații la internet broadband, care nu-i tot una cu 3g. Aceeași distincție operează și la Vodafone.

#87
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
haideti sa ne gandim putin: ce folos sa ai viteza mare daca esti limitat la max 8 giga pe luna. se presupune ca daca ai viteza mare flosecti si diferite aplicatii pt acea viteza. de exemplu streamingul; vrei sa vezi o emisiune inregistrata, sa asculti un radio pe 128 kbps. faceti un calcul si o sa vedeti in cat timp se consuma volumul de date. 8 GB = 130 ore radio la 128 kbps. nu mai zic de tv unde volumul e mult mai mare. in concluzie; e ca si cum ai avea o autostrada pe care poti sa mergi cu 200 la ora pt doar 10 km restul de drum urmand sa il faci pe pamant batatorit. si sa nu uitam ca si serverele site-urilor au viteza limitata. o pagina nu se poate deschide cu o viteza nelimitata. mai bine as avea viteza de 512 kbps dar trafic nelimitat.

Edited by rich1974, 29 October 2007 - 08:41.


#88
cmidp

cmidp

    medicine for the brain

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,078
  • Înscris: 02.03.2003

View Postrich1974, on Oct 29 2007, 08:40, said:

haideti sa ne gandim putin: ce folos sa ai viteza mare daca esti limitat la max 8 giga pe luna. se presupune ca daca ai viteza mare flosecti si diferite aplicatii pt acea viteza. de exemplu streamingul; vrei sa vezi o emisiune inregistrata, sa asculti un radio pe 128 kbps. faceti un calcul si o sa vedeti in cat timp se consuma volumul de date. 8 GB = 130 ore radio la 128 kbps. nu mai zic de tv unde volumul e mult mai mare. in concluzie; e ca si cum ai avea o autostrada pe care poti sa mergi cu 200 la ora pt doar 10 km restul de drum urmand sa il faci pe pamant batatorit. si sa nu uitam ca si serverele site-urilor au viteza limitata. o pagina nu se poate deschide cu o viteza nelimitata. mai bine as avea viteza de 512 kbps dar trafic nelimitat.

Internetul mobil se adreseaza momentan segmentului de business, nu celor ce vor sa-si downloadeze filme si asculte radio online. Si din punctul asta sper sa ramana la fel pt ca nu vreau sa impart banda cu niste oameni ce se cred pe Fiberlink.

#89
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007

View Postcmidp, on Oct 29 2007, 10:28, said:

Internetul mobil se adreseaza momentan segmentului de business, nu celor ce vor sa-si downloadeze filme si asculte radio online. Si din punctul asta sper sa ramana la fel pt ca nu vreau sa impart banda cu niste oameni ce se cred pe Fiberlink.


chestia asta cu segmentul business e o mare gogoasa. pt ce ii trebuie unuia superviteza ca niste texte si cifre se pot trafica si cu viteza de dial up. dar noi avem broadband,suntem smecheri! e ca si cum m-as duce la magazinul de peste drum sa-mi iau o paine cu un bmw cand de fapt as putea merge pe jos.

#90
markarian

markarian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 367
  • Înscris: 12.08.2006

View Postrich1974, on Oct 29 2007, 13:34, said:

chestia asta cu segmentul business e o mare gogoasa. pt ce ii trebuie unuia superviteza ca niste texte si cifre se pot trafica si cu viteza de dial up. dar noi avem broadband,suntem smecheri! e ca si cum m-as duce la magazinul de peste drum sa-mi iau o paine cu un bmw cand de fapt as putea merge pe jos.

Si daca painea aia e ambalata intr-o cutie foarte frumoasa de 100Kg?
Cifrele si textele sunt mai mereu insotite de prezentari, animatii, imagini si sunete.
Si....pana la urma, omul e om. De ce sa nu ceara servicii mai bune cand stie ca le-ar putea avea?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate