Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
LakeSide 11 Straulesti

arii

Sapa peste pardoseala

Smart phone pentru auz deficitar
 Manager transport marfa. Pareri. ...

BIOS F.24 pentru HP Pavilion g7-2...

Meta Quest 3 512 gb

Father's Day
 Clipboard files copy/paste, filen...

Boardgame-uri despre cuvinte

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale
 Finala Eurovision 2024

De ce nu mai sunt proteste?

Etanșare intre cada perete b...

Back-up box Fronius ?
 

PFA

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
Arakatos

Arakatos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 14.07.2005
Sa zicem ca am o mica afacere si trebuie sa dau facturi ,dar nu renteaza sa deschid un srl si sa am angajati astfel m-am gandit sa trec la PFA (Persoana fizica autorizata).Acum am niste intrebari legate de asta : In primul rand unde trebuie sa imi depun actele si unde pot afla mai multe informatii despre PFA ? La primarie la camera comertului ? Pe urma as vrea sa stiu daca este la fel ca la o firma si trebuie sa am contabil neaparat , ce taxe trebuie sa platesc pe luna,trebuie sa declar un sediu ..etc.

#2
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,514
  • Înscris: 15.11.2003

View PostArakatos, on Aug 4 2007, 21:10, said:

Sa zicem ca am o mica afacere si trebuie sa dau facturi ,dar nu renteaza sa deschid un srl si sa am angajati astfel m-am gandit sa trec la PFA (Persoana fizica autorizata).Acum am niste intrebari legate de asta : In primul rand unde trebuie sa imi depun actele si unde pot afla mai multe informatii despre PFA ? La primarie la camera comertului ? Pe urma as vrea sa stiu daca este la fel ca la o firma si trebuie sa am contabil neaparat , ce taxe trebuie sa platesc pe luna,trebuie sa declar un sediu ..etc.


- Frmalitatile le faci la Departamentul Juridic al Primariei in raza careia ai domiciliul.
- Si ca PFA poti sa ai salariati.
- Contabilitate trebuie sa ti dar in partida simpla(doar daca esti impozitat la venit real)si exista un program de la sagsoft.ro (SagaPS), dar oricum este indicat sa ti contabilitatea ca nu e greu si prinde bine ca nu se stie niciodata, daor traim in Romania
- Sediul va fi domiciliul tau
- taxele obligatorii sunt la sanatate si trebuie sa faci contract pe minimul venitului ca salarul minim pe economie sau mai mult daca vrei sa arunci bani degeaba, optional pensii si somaj, impozitul pe profit (venit) (16% la norma sau 16% la profit in mod real (diferenta intre venituri si cheltuieli deductibile) )

Daca mai intrebari si te pot ajuta => PM

Edited by radu103, 06 August 2007 - 11:26.


#3
Eli Mocanu

Eli Mocanu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 24.05.2007
Poti sa imi explici te rog ce inseamna " partida simpla(doar daca esti impozitat la venit real )" .
In plus  ma intereseaza:  daca am PFA si sunt neplatitor de TVA , imi trebuie contabil angajat ?

#4
gmasterleo2000

gmasterleo2000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 788
  • Înscris: 27.09.2003

View PostEli Mocanu, on Aug 6 2007, 12:50, said:

Poti sa imi explici te rog ce inseamna " partida simpla(doar daca esti impozitat la venit real )" .
In plus  ma intereseaza:  daca am PFA si sunt neplatitor de TVA , imi trebuie contabil angajat ?
partida simpla = tii jurnal de incasari/plati
Nu trebuie nici macar un deget de contabil !

#5
Eli Mocanu

Eli Mocanu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 24.05.2007

View Postgmasterleo2000, on Aug 6 2007, 14:24, said:

partida simpla = tii jurnal de incasari/plati
Nu trebuie nici macar un deget de contabil !

Mersi de info. Acum nu mai trebuie decat sa incep o activitate  :death:

#6
chiticco

chiticco

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 29.08.2003

View PostEli Mocanu, on Aug 7 2007, 10:16, said:

Mersi de info. Acum nu mai trebuie decat sa incep o activitate  :death:

O gramada de detalii poti afla pe: http://www.conta.ro/forum/index.php
Detaliu suplimentar: anumite activitati au posibilitatea de a merge pe norma de venit, moment in care nu mai esti nevoit sa tii nici macar acel jurnal de 'bord'.

#7
babanu5

babanu5

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,012
  • Înscris: 20.03.2006
Salut, unde pot gasi si eu anexa 1 cu lista optiunile pentru PFA? Se poate face comert pe pfa?
Multumesc

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate