Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mentenanta Acoperis

Cheder deteriorat , zgariat, cum ...

Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...

Blat de bucatarie lungime 4,60 m
 Termostat incalzire si racire

Configurare retea cu modem Vodafo...

Curtea Penala Internationala soli...

Sunt obligate bancile sa opteze p...
 Pensie anticipata partiala cu cer...

Subscriptii

Cat ar costa acest poster, se poa...

Cum sa scapam de sobolani?
 Alser Forest SA a dat teapa de 1,...

COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )

Implanturi dentare clinici Consta...

Viata cu butelie versus retea de ...
 

Kefalonia

- - - - -
  • Please log in to reply
2398 replies to this topic

#91
ionutrbc

ionutrbc

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 10.10.2004
cei care ati fost in kefalonia, ati plecat cu rezervari facute de acasa? sau ati ajuns acolo si ati cautat cazare?

#92
razvanait99

razvanait99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,400
  • Înscris: 08.08.2008
Kefalonia este una din cele mai exclusiviste insule grecesti. Daca mergeti in Zakynthos nu ratati excursia de o zi in Kefalonia.
Se pot vizita Myrthos Beach (dupa parerea mea cea mai frumoasa plaja greceasca), pesterile Melissani si Drogarati. Agia Eftimia, Fiskardo si capitala Argassi.
Daca vreti sa mergeti intr-o excursie mai lunga luati-va cazare in Sami si in fiecare zi puteti merge la Myrthos.
Nu ratati placinta cu carne kefaloniana si placinta cu alune. Sunt absolut delicioase!

Attached Files



#93
ulitia

ulitia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 346
  • Înscris: 02.07.2008
De ce spui ca este exclusivista?

#94
razvanait99

razvanait99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,400
  • Înscris: 08.08.2008

View Postulitia, on 1st August 2009, 09:20, said:

De ce spui ca este exclusivista?

Este exclusivista pentru ca insula este cea mai bogata din M. Ionica si este populata cu foarte multi artisti, arhitecti, judecatori, oameni de afaceri.
Preturile in Argassi - capitala insulei - sunt mai mari cu cel putin 20% decat in Zakynthos de exemplu. Iar un pranz te duce la 17-18 EUR.
Hoteluri sunt destul de putine desi este cea mai mare insula din M. Ionica pentru ca cei de aici nu suporta turistii in general.

#95
ulitia

ulitia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 346
  • Înscris: 02.07.2008

View Postrazvanait99, on 1st August 2009, 16:30, said:



Este exclusivista pentru ca insula este cea mai bogata din M. Ionica si este populata cu foarte multi artisti, arhitecti, judecatori, oameni de afaceri.
Preturile in Argassi - capitala insulei - sunt mai mari cu cel putin 20% decat in Zakynthos de exemplu. Iar un pranz te duce la 17-18 EUR.
Hoteluri sunt destul de putine desi este cea mai mare insula din M. Ionica pentru ca cei de aici nu suporta turistii in general.


Interesante puncte de vedere...intrebam pentru ca dorim sa combinam anul viitor Lefkada cu Kefalonia si despre Kefalonia nu avem decat putine informatii,ne-a placut tare mult Fiscardo,unde am ajuns in croaziera din Nidri.Pranzul era 17-18 eur/ persoana banuiesc...se intelege din ce spui ca insula Kefalonia nu ar fi una turistica,am inteles eu bine?

#96
danielaionela

danielaionela

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 423
  • Înscris: 12.07.2008

View Postrazvanait99, on 31st July 2009, 20:33, said:

Kefalonia este una din cele mai exclusiviste insule grecesti. Daca mergeti in Zakynthos nu ratati excursia de o zi in Kefalonia.
Se pot vizita Myrthos Beach (dupa parerea mea cea mai frumoasa plaja greceasca), pesterile Melissani si Drogarati. Agia Eftimia, Fiskardo si capitala Argassi.
Daca vreti sa mergeti intr-o excursie mai lunga luati-va cazare in Sami si in fiecare zi puteti merge la Myrthos.
Nu ratati placinta cu carne kefaloniana si placinta cu alune. Sunt absolut delicioase!
ai vazut plajele din lefkada? myrthos e mica pe langa ele, myrthos e frumoasa de sus, de jos nu mai este atat de frumoasa, pe cand un porto katsiki..............anul asta am fost in lefkada si am fost si in kefalonia 3 zile la rand, am vazut partea de nord, este frumoasa, foarte frumoasa, dar se mananca prost si scump, chiar foarte prost as putea spune

View Postulitia, on 1st August 2009, 17:06, said:

Interesante puncte de vedere...intrebam pentru ca dorim sa combinam anul viitor Lefkada cu Kefalonia si despre Kefalonia nu avem decat putine informatii,ne-a placut tare mult Fiscardo,unde am ajuns in croaziera din Nidri.Pranzul era 17-18 eur/ persoana banuiesc...se intelege din ce spui ca insula Kefalonia nu ar fi una turistica,am inteles eu bine?
este frumoasa , anul asta am fost in lefkada si in aceeasi perioada am avut prieteni in kefalonia, 3 zile am fost la ei si am vizitat marea parte, sau ce au considerat ei ca este frumos si interesant, fiskardo e frumusel si scump, Assos este superb, mic, idilic, boem mi-a ramas sufletul la el, plaja myrthos este frumoasa de sus, de jos este uratica. cel putin fata de cele din lefkada. Agia efimia este frumoasa, eu acolo as alege, si capitala este frumoasa, dar nu se merita sa stai intr-o capitala de insula. Nu este scump peste tot, cred ca fiskardo este cel mai scump, cel putin din locurile unde am mancat noi

#97
razvanait99

razvanait99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,400
  • Înscris: 08.08.2008

View Postdanielaionela, on 1st August 2009, 21:52, said:

ai vazut plajele din lefkada? myrthos e mica pe langa ele, myrthos e frumoasa de sus, de jos nu mai este atat de frumoasa, pe cand un porto katsiki..............anul asta am fost in lefkada si am fost si in kefalonia 3 zile la rand, am vazut partea de nord, este frumoasa, foarte frumoasa, dar se mananca prost si scump, chiar foarte prost as putea spune


am fost si in lefkada la porto katsiki dar mi s-a parut apa mai curata si mai calda la Myrthos.
Legat de mancare mie mi-a placut foarte mult mancarea lor. Am mancat in Agia Eftimia la restaurantul Spiros si in Argassi.

#98
hermil

hermil

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 21.01.2006
Salut.
In ultimii 10 ani mi-am petrecut vacantele de vara numai in Zakynthos. Am fost super multumit. Altfel nu m-as fi dus . Prietenii faceau misto de mine si spuneau ca sunt nebun, ca nu mai schimb locul.
Dar in ultimii ani insula s-a schimbat. Aglomeratie din ce in ce mai mare, preturi din ce in ce mai mari, taverne schimbate in restaurante, hoteluri din ce in ce mai multe. Nu mai e insula pe care am cunoscut-o din intamplare intr-o primavara din 96.
Anul acesta as schimba locul.
Oare vecina Kefalonia merita? Problema este ca acum avem si junioara de 2 ani si nu as vrea sa risc. Cei care au fost si in Zante ce parere au?

#99
calatorul01

calatorul01

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 06.08.2009
Salutare!

Vreau sa plec duminica aceasta (sambata noaptea spre duminica dimineata, pe la ora 4) in Kefalonia, mai pleaca cineva? Ma gandeam ca poate mai este cineva care are drum spre Grecia.

Edited by calatorul01, 06 August 2009 - 09:15.


#100
danielaionela

danielaionela

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 423
  • Înscris: 12.07.2008

View Posthermil, on 3rd August 2009, 10:11, said:

Salut.
In ultimii 10 ani mi-am petrecut vacantele de vara numai in Zakynthos. Am fost super multumit. Altfel nu m-as fi dus . Prietenii faceau misto de mine si spuneau ca sunt nebun, ca nu mai schimb locul.
Dar in ultimii ani insula s-a schimbat. Aglomeratie din ce in ce mai mare, preturi din ce in ce mai mari, taverne schimbate in restaurante, hoteluri din ce in ce mai multe. Nu mai e insula pe care am cunoscut-o din intamplare intr-o primavara din 96.
Anul acesta as schimba locul.
Oare vecina Kefalonia merita? Problema este ca acum avem si junioara de 2 ani si nu as vrea sa risc. Cei care au fost si in Zante ce parere au?
kefalonia este superba, mai proaspata si mai linistita decat Zante, dar  are si statiuni scumpe, fiskardo de exemplu, unde mancarea este f.scumpa, mie agia efimia mi-a placut f.mult si Assos este superb, dar f.mic

#101
anieni

anieni

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 21.05.2008
Ajutati-ma, va rog, unde as putea sa fac o rezervare pentru o cazare nu foarte scumpa in Agia Efimia.
Ma gandesc ca anul viitor sa mergem pe aceasta insula superba, mai ales ca acum doi ani am fost foarte aproape de ea, cu cazare la Kyllini, vizitat Sparta, Mystra, Olimpia, croaziera in jurul insulei Zakyntos.
Atunci credeam despre Kefalonia, ca e o insula mare si neinteresanta, dar oricum am vazut multe chestii, ( Atena, Delphi) plus cele amintite mai sus, avand si copilul de un an cu noi.
Acum nu ma mai omor dupa vestigii antice, vreau sa vad cat mai multe insule cu peisaje care iti taie respiratia.
Anul acesta am vazut Thassos-ul, o insula ieftina si frumoasa, pentru anul viitor m-am gandit sa vedem insula Korfu, dar dupa ce am citit cartea lui Marcello Venturi si am vazut si filmul cu Nicolas Cage, ma bate gandul sa mergem in Kefalonia.
Nu prea am gasit site-uri cu cazari mai simple, fara piscina si alte chestii in plus, pentru noi conteaza sa fie curat si max. 40-45 de euro in iunie, inceputul lui iulie.
Sper sa mai revina cineva cu informatii pana anul viitor.
Va multumesc.

Edited by anieni, 12 August 2009 - 14:54.


#102
ovidiu12

ovidiu12

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 150
  • Înscris: 14.12.2007

View Postcalatorul01, on 6th August 2009, 10:05, said:

Salutare!

Vreau sa plec duminica aceasta (sambata noaptea spre duminica dimineata, pe la ora 4) in Kefalonia, mai pleaca cineva? Ma gandeam ca poate mai este cineva care are drum spre Grecia.

salutare

si noi vom merge in kefalonia (vineri noaptea spre sambata, pe la ora 4), insa pe 22, stam 6 nopti dupa care ne vom  muta pe zakynthos inca 6 nopti

View Postionutrbc, on 21st July 2009, 19:45, said:

cei care ati fost in kefalonia, ati plecat cu rezervari facute de acasa? sau ati ajuns acolo si ati cautat cazare?

noi de ex ne-am facut rezervare pe net, la vila. Merita sa inchiriezi vila daca sunteti mai mult de 2 persoane. Noi de ex vom pleca 4 persoane si intraga vila cu propria piscina, pe 7 nopti ne-a costat 1000 euro (kefalonia) si 842 euro in zakynthos.Vom merge cu masina. In perioada asta am cautat la hotel, iar sub 600 euro nu am gasit nimic care sa-mi placa

#103
anieni

anieni

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 21.05.2008
Noi mergem doar 2 persoane + copilul.
Am vrea studio cu kichenetta, eventual balcon cu vedere spre mare.

#104
reea.netfun.ro

reea.netfun.ro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 04.06.2007
salut!

plec in 2 saptamani in kefallonia, cu masina. Am o singura nelamurire: E cazul sa rezerv/cumpar bilete la feribot pentru patra - sami sau e ok sa iau cand ajung in port?

Puteti sa ma ajutati cu un raspuns?

merci

#105
angisz

angisz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 14.08.2009

View Postreea.netfun.ro, on 14th August 2009, 16:41, said:

salut!

plec in 2 saptamani in kefallonia, cu masina. Am o singura nelamurire: E cazul sa rezerv/cumpar bilete la feribot pentru patra - sami sau e ok sa iau cand ajung in port?

Puteti sa ma ajutati cu un raspuns?

merci
Si noi plecam in septembrie in Kefalonia,dar trecem de pe Lefkada cu ferry.Proprietarii vilei pe care am rezervat-o  ne-au spus sa facem rezervari telefonic la ferry cu cel putin o saptamana inainte.

#106
lumiandrei

lumiandrei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 09.08.2008
Cred ca ....,,incurcati borcanele'' :Argassi  e un oras-statiune in Zakynthos (chiar lanaga capitala Zante),iar capitala Kefalloniei e Argostoly(nu mai stiu cum se scrie )
Intr-adevar insula e superba!

#107
razvanait99

razvanait99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,400
  • Înscris: 08.08.2008

View Postlumiandrei, on 14th August 2009, 23:22, said:

Cred ca ....,,incurcati borcanele'' :Argassi  e un oras-statiune in Zakynthos (chiar lanaga capitala Zante),iar capitala Kefalloniei e Argostoly(nu mai stiu cum se scrie )
Intr-adevar insula e superba!

Da, ai dreptate

- se scrie Argostoli

#108
danielaionela

danielaionela

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 423
  • Înscris: 12.07.2008

View Postreea.netfun.ro, on 14th August 2009, 16:41, said:

salut!

plec in 2 saptamani in kefallonia, cu masina. Am o singura nelamurire: E cazul sa rezerv/cumpar bilete la feribot pentru patra - sami sau e ok sa iau cand ajung in port?

Puteti sa ma ajutati cu un raspuns?

merci
treceti mai bine din lefkada din Vasiliki cu fery in Kefalonia , este mult mai ieftin, plus drumul este mult mai bun pe egnatia odos, si mai ieftin

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

2 user(s) are reading this topic

1 members, 1 guests, 0 anonymous users

mdt

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate