Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Pentaxisti, voi la ce obiective visati?

- - - - -
  • Please log in to reply
1858 replies to this topic

#1837
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
De prezis oricine poate sa prezica, mai ales cand e de rau pentru Pentax... dar, ai avea curaj sa pui pariu? Pe bani frumosi?
Daca raspunsul e nu, atunci lasa prezicerile.

#1838
mihnearau1

mihnearau1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,588
  • Înscris: 20.09.2016
de ce sa le las?
nu am voie sa-mi zic parerea?
pariuri de tipul asta fac doar toparlanii

Edited by mihnearau1, 13 April 2018 - 19:34.


#1839
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
N-o sa te intreb cum ai ajuns sa stii ca toparlanii fac pariuri d-astea... oricum am dubii ca stii ce-i acela 'toparlan'.
Insa "predictiile" tale poarta un nume: vorbe goale. Ti-e usor sa zici orice-ti trece prin cap, daca nu trebuie sa-ti asumi nici o responsabilitate pentru asta. Ei, uite ca trebuie!

Iar pentru a reveni la subiect, este evident ca obiectivul va fi lansat pe piata. Data fiind starea avansata (acum mai multe luni se testau exemplare pre-productie, acum este in stadiul final al controlului de calitate), n-are nici un sens sa presupunem ca ar renunta.
D FA* 70-200-le a fost amanat pentru mai mult timp; la fel si DA* 60-250-ul. Si-au iesit pe piata.

#1840
edri

edri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,691
  • Înscris: 26.02.2008
Au aparut completari la site-ul despre obiectivele Limited:

Evidence Why professionals love their Limited-series lenses

#1841
dyo67

dyo67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 257
  • Înscris: 26.07.2006
Salutare Pentaxisti.
Trebuie sa iau o hotarare si apelez la sfatul vostru.
Am un Pentax K3II la care am cumparat separat un obiectiv Pentax DA 18-135mm F3.5-5.6 ED AL [IF] DC WR si de curand un obiectiv Sigma 70-300mm F4-5.6 APO DG Macro.
Aparatul nu are blitz propriu si pentru situatii dificile am un blitz Sigma EF 500 DG Super.
Toate le-am luat de la diverse persoane si au fost in stare foarte buna.
Mi-a facut cu ochiul si am ocazia sa cumpar, si trebuie sa dau un raspuns urgent, un obiectiv Sigma 17-50mm F2.8 EX HSM OS in stare foarte buna.
Am intrebat mai multi cunoscuti daca merita achizitia (costa 1000 lei) si parerile au fost impartite. Unii spun sa il cumpar pentru ca este foarte luminos si silentios si o sa il folosesc cu succes la interioare, altii mi-au spus ca trebuie calibrat pe aparatul meu si ca implica o cheltuiala suplimentara si altii mi-au spus ca este suficient cel de 18-135. Nici unul nu este posesor de Pentax.
Am vazut si am probat obiectivul montat pe un Nikon 7200 si mi s-a parut foarte OK si de aceea mi s-a pus pe suflet. Recenziile pe unde am citit sunt foarte bune.
Sunt amator, nu profesionist. Fac fotografie in natura, la evenimente cand am ocazia. Este o investitie pe care nu o pot recupera urgent ci efectiv pentru o pasiune de weekend.
Este cineva care il are si poate sa imi dea un sfat?
Multumesc.

#1842
edri

edri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,691
  • Înscris: 26.02.2008
Eu am cumparat acel Sigma, nou din magazin cu 1300lei acum vreo doi ani. L-am trimis la calibrat, asta nu inseamna ca toate trebuie trimise la calibrat, sau nu se pot calibra in domeniul permis de aparatul de fotografiat. Nu stiu cat costa calibratul ca a fost pe gratis la F64 pentru ca de acolo am cumparat obiectivul. Nu am platit nici curier, nimic. A trebuit sa trimit si un aparat de fotografiat impreuna cu obiectivul. Acum nu mi se mai pare ca ar fi necalibrat, poate din cand in cand Posted Image Am si 18-135. Sunt obiective total diferite care se utilizeaza in situatii diferite. 18-135 il folosesc outdoor, ziua cand am nevoie de un domeniu larg de focale. Nu le acopera pe toate, dar il mai completez uzual cu 15/4 sau 10-17mm. 17-50 l-am cumparat pentru ca pretul a fost convenabil fata de alte variante de zoom cu 2.8, este un obiectiv foarte bun pe care il folosesc din cand in cand, de obicei in interior la diverse evenimente unde este nevoie sa fii pe faza ca sa surprinzi anumite momente, sau nu e lumina destula pentru un obiectiv ca si 18-135. Eu nu fac fotografie pe bani asa ca nu mi-am pus problema recuperarii banilor. Au dreptate cei care ti-au spus ca este luminos si silentios, la fel si cei care spun ca este posibila o cheltuiala suplimentara, dar nu neaparat obligatorie. Nu au dreptate cei care au spus ca este suficient 18-135. Mai negociaza la pret ca sa-ti ramana bani de calibrare daca este necesara, nu cred ca stau asa de multi utilizatori Pentax la coada pentru obiectivul acela :).

Edited by edri, 25 October 2019 - 21:40.


#1843
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006
K3 nu suporta af fine ajustment sa ii faci tu singur calibrare? In plus poate nu e cazul sa fie calibrat, asta afli daca il testezi in prealabil. Degeaba zicem noi ceva aici ca fiecare body cu fiecare obiectiv reprezinta o combinatie unica. In cazul cel mai defavorabil, cat costa o calibrare, platesti si asta e..?

Edited by crokodilu, 26 October 2019 - 07:05.


#1844
dyo67

dyo67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 257
  • Înscris: 26.07.2006
Cel care vinde obiectivul mi-a spus ca a facut la ochi o calibrare de +2.
Daca gaseam undeva obiectivul de nou il luam fara prea multe discutii fiind motivat si de faptul ca voi avea niste ani garantie. Am gasit sa aduc pe comanda dar pretul de peste 1700 lei mi se pare prea mare.
Desi K3 are AF Fine nu prea m-as baga la calibrare. In general unde nu stiu nu ma bag.
In Brasov nu am auzit nicio firma care sa calibreze. Am vrut sa curat un K10 care avea niste scame pe vizor si cand le spuneam celor care auzisem  ca faceau reparatii aparate foto ca am Pentax se lasa tacere. Multi considera ca Nikon este cel mai cel. Si cel mai tare ma enerva ca ma sfatuiau sa vand si sa trec pe Nikon.
Ma intereseaza undeva unde sa merg cu aparatul si obiectivele si sa mi le faca pe loc sau in cateva ore, cat fac turul localitatii si mananc o pizza. Cineva care este serios..Platesc ca asta este. Nu ma incanta deloc ideea de a trimite pe curier si sa primesc prin curier. Dar nici sa strabat jumatate de tara.

#1845
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006
Tu esti ca in povestea cu dropul de sare...

Edited by crokodilu, 26 October 2019 - 07:54.


#1846
dyo67

dyo67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 257
  • Înscris: 26.07.2006
Ai dreptate. O sa iau obiectivul si vad dupa aceea. Poate am noroc si nu trebuie calibrat.

#1847
dyo67

dyo67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 257
  • Înscris: 26.07.2006
Pentru posesorii de Pentax K3II si nu numai si cei care au Sigma 17-50 f2.8.
Am cumparat dupa mai multe peripetii, pe comanda, obiectivul de la f64.
Problema care am observat-o si nu ii dau de cap.
Cand este pe MF obiectivul face urmatoarea chestie. Desi pot sa invart inelul de focalizare aparatul focuseaza si scoate acel sunet de focus si apare punctul de focus fara sa il ating. Si face asta de cate ori schimb pozitia aparatului, focalizand aiurea si nu ma lasa sa fac focalizarea din apasarea butonului de declansare pana la jumatate. Chiar daca obiectivul este pus pe MF si aparatul pe MF sau AF.
Am lucrat pana acum doar cu obiective Pentax fara posibilitate de selectare MF pe ele.
Este defect obiectivul sau este o smecherie care trebuie sa o fac? Intreb ca sa il trimit la garantie daca este cazul.

Edited by dyo67, 07 April 2020 - 18:51.


#1848
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006

Quote

si nu ma lasa sa fac focalizarea din apasarea butonului de declansare pana la jumatate
Daca e pe MF dece vrei sa faci focus prin apasare la jumate?
Sau poate nu am inteles, cand ai setat obiectivul pe MF aparatul continua sa faca focus automat la apasarea declansatorului la jumate, inclusiv cad aparatul e pe MF?

Edited by crokodilu, 07 April 2020 - 20:02.


#1849
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Daca vrei sa focalizezi manual, pui atat aparatul cat si obiectivul pe MF.
Daca vrei sa focalizezi automat, pui atat aparatul cat si obiectivul pe AF.
Daca vrei sa invarti manual de inelul de focalizare dar aparatul sa confirme cand crede el ca ai focalizat corect, pui aparatul pe AF si obiectivul pe MF.

Asta cu Pentax; Sigma nu stiu cum a nimerit-o cu compatibilitatea. Exista vreo diferenta fata de ce-am zis mai sus?

#1850
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006
k5II confirma focusul prin patratelul rosu in vizor si cand aparatul e trecut pe MF, am testat acum cu un ob. fara AF.

Edited by crokodilu, 07 April 2020 - 20:59.


#1851
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Stai asa ca m-am avantat, dar sunt diferente intre aparate. La cele mai noi, catch-in focus e optiune in meniu... nu stiu cum e la K-3II.

#1852
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006
Catch-in focus e alt feature. Eu am zis mai devreme de confirmarea de focus patratel rosu in vizor cand apesi shuterul la jumate, cu obiectiv manual.

Edited by crokodilu, 07 April 2020 - 21:38.


#1853
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Confirma; dar declanseaza?

#1854
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006
Pai cum crezi ca declansez de prin 2006 pana azi? Asta a fost singurul motiv cand am ales pentax, ca masoara, confirma focusul si declanseaza cu obiective non AF. Plus catchinfocus, care e altceva.

Edited by crokodilu, 07 April 2020 - 22:40.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate