Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 

optimizare imagine cu efect de gradient

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
nighthawk

nighthawk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 431
  • Înscris: 21.08.2003
Buna !!!

    Acum 2 saptamani am inceput sa studiez Photoshop-ul si am intrat intr-o mare incurcatura, poate sunteti amabili sa-mi dati o mana de ajutor. Am de facut un header cu efect de gradient (sa zicem stanga rosu, galben in partea dreapta). Am gasit cum se aplica gradientul insa cand e vorba de salvat, nu-mi salveaza optimizat si se vad nuantele in "trepte" nu uniform. Am folosit si ImageReady pentru optimizare, astfel ca atunci cand deschid header-ul salvat intr-un program gen AcdSee sau altul se vede ok, dar cand il pun in dreamweaver si afisez pagina web in Internet Explorer, imi apare header-ul in trepte.

    Va multumesc.

#2
Idiotus

Idiotus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 561
  • Înscris: 01.03.2004
Daca salvezi pentru web si ai gradient, sa fii sigur ca e jpg. Daca folosesti gif, o sa ai treceri mai bruste intre nuante, deoarece foloseste maxim 256 culori.

#3
nighthawk

nighthawk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 431
  • Înscris: 21.08.2003
Merci pt. raspuns. Am salvat sub forma de jpg si intr-adevar se vede diferenta dar tot nu e chiar asa de finisat cum am vazut de exemplu la site-ul de la microsoft, msn. Nu stiu ce utilizeaza ei pentru web design dar prelucreaza destul de bine imaginile.

Am gasit o varianta mai primitiva, care ar da un rezultat ceva mai bun, sau poate e doar o impresie. Dau un Print Screen la header-ul creeat in Photoshop, apoi salvez imaginea aflata in Clipboard intr-o alta fereastra din Photoshop, tai imaginea, fac modificarile necesare, salvez si asa obtin parca o imagine mai buna.

#4
tchocksoo

tchocksoo

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,218
  • Înscris: 20.01.2004
cand ai terminat treaba da-i save as alege din lista derulanta jpeg.
o dsa-tzi apara o fereastra care te lasa sa-tzi alegi nivelul de compresie , asigura-te ca e bifata optiunea preview si da-i de slide pana crezi  tu ca se vede bine ( atentie, odata cu calitatea vine si marimea)

#5
Idiotus

Idiotus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 561
  • Înscris: 01.03.2004
Intr-adevar, totul tine de cum alegi compresia fisierului. Ai optiunea "Save for web" in meniul file. De acolo poti sa alegi tipul de fisier pe care il exporti (jpg, gif sau png) diverse tipuri de compresie si cam tot ce-ti trebuie pentru a avea cel mai bun raport dimensiune/calitate. Experimenteaza si sigur vei ajunge la ce-ti trebuie. Daca zici ca ai folosit comanda print screen si ai avut rezultate mai bune eu suspectez ca ai lucrat fisierul la alta dimensiune decat cea care-ti era necesara si la o rezolutie mai mare. Atunci cand redimensionezi o imagine in html, in browser se vede foarte rau. E important ca inainte de a salva pentru web, sa redimensionezi fisierul in asa fel incat sa ai exact dimensiunea de poza pe care o vei folosi. Chiar daca se poate sa redimensionezi imaginea in html, nu inseamna ca e si bine sa faci asta.:)
Citeste in help la Photoshop despre tipurile de fisiere pe care acesta le poate salva, despre numarul de culori si compresiile pe care fiecare le poate suporta. O sa te ajute foarte mult.

#6
nighthawk

nighthawk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 431
  • Înscris: 21.08.2003
O sa urmez sfaturile voastre, sa vad ce iasa. Merci.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate