Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Retragere bani din cont inainte d...

Plata cu cardu si bacsisu

Primire bani din Danemarca prin N...

Alerta securitate Fedora Linux 40...
 Problemuțe sistem audio ma&#...

Renovare balcon

installation has failed there was...

Montura polara.....
 Sfat inchiriere locuinta unei per...

Sursa stereo -> amplif mono

Dan Blondu vs. Marian Piciu

Side - Antalya
 Nume fetita - international dar c...

A fost lansat MX Linux 23.3

Pompa bazin gradina

Nici pescarii nu mai sunt ce-au f...
 

Harti GPS open source

- - - - -
  • Please log in to reply
229 replies to this topic

#91
Guerrerro

Guerrerro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 26.02.2007
Salutare ! am un tomtom one si mi-ar place sa contribui si eu dar problema este ca nu stiu cum sa fac sa apara harta asta pe tomtom.....imi spune si mie cineva ?

#92
cipt

cipt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 23.12.2003
Din pacate formatul TomTom nu este disponibil, asa ca deocamdata nu ai cum sa folosesti harta OSM pe TomTom. Sunt ceva incercari facute (vezi http://www.opentom.org/Open_PixelMap) insa nu stiu cat de usor sunt de folosit, si cat de practice sunt momentan.

Dar poti sa contribui daca inregistrezi trasee si le faci publice, si cred ca acest lucru nu este dificil de realizat cu un TomTom.

#93
dlh

dlh

    De-al casei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,384
  • Înscris: 25.06.2006
Cunoaste cineva servere WMS care sa ofere date gratuite pentru a putea fii editate in JOSM pentru proiectul OSM ? Din pacate Yahoo e prea slab pentru Romania, avand imagini din satelit doar pentru Bucuresti si Constanta din cate stiu. Nu inteleg de ce nu ofera si Google acelasi lucru ca si Yahoo pentru OSM. Inteleg sa nu ofere harta deoarece pentru ca hartile sunt preluate la randul lor de la TeleAtlas dar sa ofere posibilitatea de a putea edita pe imaginile din satelit care sunt mult mai multe in Google Maps decat in Yahoo Maps.

#94
cipt

cipt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 23.12.2003

View Postdlh, on Feb 26 2009, 21:48, said:

Cunoaste cineva servere WMS care sa ofere date gratuite pentru a putea fii editate in JOSM pentru proiectul OSM ? Din pacate Yahoo e prea slab pentru Romania, avand imagini din satelit doar pentru Bucuresti si Constanta din cate stiu. Nu inteleg de ce nu ofera si Google acelasi lucru ca si Yahoo pentru OSM. Inteleg sa nu ofere harta deoarece pentru ca hartile sunt preluate la randul lor de la TeleAtlas dar sa ofere posibilitatea de a putea edita pe imaginile din satelit care sunt mult mai multe in Google Maps decat in Yahoo Maps.

Google nu detine nici imaginile satelitare, deci asta e motivul pentru care nu avem permisiunea lor pentru asa ceva. In plus e posibil ca nici sa nu o avem vreodata (chiar daca Google are acum propriul satelit - GeoEye) pentru ca OSM poate fi vazut ca un concurent pentru GoogleMaps.

geo-spatial.org pune la dispozitie un server WMS cu date gratuite (dar nu si imagini satelitare), dar o mare parte din acestea sunt deja importate. In curand asteptam lista completa a localitatilor din Romania. Cred ca daca exista ceva de genul acesta era prezent pe lista de posibile surse: http://wiki.openstre...ial_Datasources

#95
dlh

dlh

    De-al casei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,384
  • Înscris: 25.06.2006
Nici Yahoo nu detine acele imagini satelitare. La cea din Bucuresti si Yahoo apare GeoEye.com ca si provider. Din cate am inteles Google a donat 5000 de lire sterline la ultima strangere de fonduri OSM pentru noile servere. Si la urma urmei, OSM e concurent pentru Google cat e si pentru Yahoo.

Eu inteleg perfect ratiunea pentru care nu ofera hartile. E si normal sa nu le ofere, nu doar pentru ca nu sunt ale lor dar si pentru ca daca le-ar prelua, OSM ar fi doar un alt Google Maps pus pe un alt site sub o alta denumire. Dar imaginile satelitare ar putea sa le ofere, si cei care contribuie la OSM ar putea sa faca o treaba mult mai buna. Si Google Maps ofera in cateva tari optiunea de a edita hartile insa nu cu o libertate asa de mare ca si OSM.

#96
arr1975

arr1975

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 04.09.2006
salutare ...

sunt din timisoara ... m-as baga si eu, am vazut ca si lipsesc strazi, dar nu stiu cum se procedeaza ...

eu am un blackberry 9500 ... dar nu stiu de unde sa-mi iau harti ... sunt incepator rau in treburile astea ... o sa imi fac abonament de BB la vodafone si am vazut ca ei au harti ...

some help mi departe ...

merci

#97
dlh

dlh

    De-al casei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,384
  • Înscris: 25.06.2006
http://wiki.openstre...ki/Ro:Main_Page

Ai aici un ghid care iti explica pas cu pas cam ce ar trebui. De asemenea poti sa te alaturi si unui grup de discutii care te poate ajuta in caz ca ai ceva nelamuriri - http://groups.google.com/group/ro-osm . Evident, poti posta chiar aici in topicul acesta si sunt convins ca se vor gasi oameni care sa te ajute.

Legat de hartile pentru blackberry, nu stiu daca harta de pe openstreetmap poate fi portata pe dispozitivul tau.

#98
cipt

cipt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 23.12.2003

View Postarr1975, on Mar 26 2009, 02:18, said:

eu am un blackberry 9500 ... dar nu stiu de unde sa-mi iau harti ... sunt incepator rau in treburile astea ... o sa imi fac abonament de BB la vodafone si am vazut ca ei au harti ...

Eu folosesc cu succes  AOSM http://wiki.openstre...p.org/wiki/Aosm pe un Blackberry 8230 Curve. Daca nu te descurci cu instructiunile de pe site poti sa intrebi aici sau pe lista de discutii pe care a amintit-o dlh.

Despre cum contribui: folosind aplicatia de mai sus poti inregistra trasee care sa acopere zonele lipsa din Timisoara si imprejurimi. Apoi iti faci un cont pe openstreetmap.org si vei putea sa faci upload la acele trasee. Mai apoi pe baza lor poti sa adaugi strazi si puncte de interes. Daca ai intrebari te putem ajuta aici sau pe lista de discutii.

Spor!

#99
cristyaflorin

cristyaflorin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 03.01.2007
Sunt din Bistrita si m-ar interesa sa ofer si eu un mic ajutor acestui proiect. A-si fi recunoscator daca cineva mi-ar explica de la inceput ce si cum anume trebuie sa fac. Posed un evolio e205

#100
cipt

cipt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 23.12.2003
Salutare Florin!

Sunt mai multe modalitati de a contribui la OSM. Cea mai comuna este folosirea traseelor inregistrate cu un dispozitiv GPS. Cel pe care il detii are cu siguranta posibilitatea sa faca acest lucru, insa pentru a detalia pasii pe care trebuie sa ii faci am nevoie sa stiu ce versiune de soft de navigatie ai instalat pe device: Igo 2006 sau Igo 8?

Dupa ce reusesti sa inregistrezi un traseu si sa il descarci pe un PC poti urma pasii descrisi in tutorialul I aflat aici: http://mapguy.wordpr...nline-potlatch/. Daca te folosesti de el si gasesti erori te rog sa lasi un comentariu pentru a le corecta (nu l-am mai actualizat de ceva vreme, de aceea e posibil sa mai fi aparut schimbari).

#101
cristyaflorin

cristyaflorin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 03.01.2007
Sunt nou in aceasta breasla a posesorilor de gps. Spune-mi te rog unde gasesc aceste detalii.

#102
cipt

cipt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 23.12.2003

View Postcristyaflorin, on Apr 13 2009, 22:16, said:

Sunt nou in aceasta breasla a posesorilor de gps. Spune-mi te rog unde gasesc aceste detalii.

Daca te referi la modul in care afli ce versiune ai instalata pe dispozitiv, atunci trebuie probabil sa mergi intr-un meniu numit Settings (Setari daca meniul e in limba romana) si sa cauti un submeniu numit About (sau Despre). Daca nu reusesti sa gasesti meniul respectiv poti sa recunosti versiune pe baza interfetei. De exemplu asa arata meniul aplicatiei Igo 2006
[ http://www.pocketgpsworld.com/reviews/iGO2006/igo200605270035.JPG - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ],

si asa arata meniul in cazul Igo 8
[ http://www.pocketgpsworld.com/reviews/igo8/main_menu.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#103
cristyaflorin

cristyaflorin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 03.01.2007
Din pacate nu este nici una dintre cele 2 versiuni. Cand o sa am un pic de timp o sa fac o poza la ecranul gps-ului si o sa-l postez aici, poate ma ajutati voi sa aflu ce soft am instalat pe el.

#104
ionel.sat

ionel.sat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 815
  • Înscris: 26.11.2005

View Postcristyaflorin, on Apr 14 2009, 16:33, said:

Din pacate nu este nici una dintre cele 2 versiuni. Cand o sa am un pic de timp o sa fac o poza la ecranul gps-ului si o sa-l postez aici, poate ma ajutati voi sa aflu ce soft am instalat pe el.
eu folosesc iGO8 pentru a inregistra traseele apoi le transform in .gpx prin GPSBabel
si pe urma le incarc in OSM

#105
Cycloped

Cycloped

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 07.12.2008
Salutare!

Sunt novice in OSM!(deci nefamiliarizat cu edit-ul hartii etc)

Prima observatie:
Desi Craiova e destul de bine acoperita..cineva a omis sa scrie numele orasului.
Dupa cateva zoom-uri apare aeroportul Craiova, apoi gara etc..Dar numele orasului scris cu negru nu apare absolut deloc.

Poate corecta cineva?

Edited by Cycloped, 28 April 2009 - 03:01.


#106
bolovan

bolovan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,285
  • Înscris: 13.02.2004
De ce nu corectezi chiar tu?
Asta-i si ideea hartii...corectam toti...cite ceva...

#107
Cycloped

Cycloped

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 07.12.2008
@bolovan

Crede-ma as vrea.. si chiar o voi face daca harta nu va fi corectata pana voi invata mai mult despre editari OSM.
Deocamdata am impresia ca trebuie sa citesc f. mult pana sa am increderea necesara sa contribui.
Deja mi-am deschis un cont OSM dar aia e partea usoara.

#108
bolovan

bolovan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,285
  • Înscris: 13.02.2004
Excelent. Din nefericire eu inca stau foarte prost cu timpul...si nu ma pot ocupa...(nici eu nu stiu sa te ajut)...dar speram ca pe viitor sa ma bag si eu.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate