Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 

Camera HDV

- - - - -
  • Please log in to reply
122 replies to this topic

#19
andjar

andjar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 10.01.2006

View Postsorin79, on Jul 31 2007, 13:34, said:

cred ca nu e user de mac sa nu injure prostia enorma care se cheama Apple Intermediate Codec. din cauza ca apple nu era in stare sa aiba un codec suf de rapid au facut prostia asta care genereaza fisiere enorme si mai si afecteaza imaginile pe drum :))))
mda...bine ca e macar si ala in FCP.Daca folosesti Premiere si vrei sa editezi hdv la modul serios esti condamnat sa-ti cumperi Aspect Hd-ul(dar combinatia e criminala) sau macar NeoHDV-ul de la Cineform .  Vegas 7  are incorporat macar o versiune  veche de Cineform HD Codec(v2.5)...bravo lui...poate cel mai bun soft pt editare hdv in varianta blank/fara plugin-uri.
Ce sa mai ...Cineform rulez! Fata de Apple Intermediate Codec e de n ori mai bun...codare si decodare in RT,losless la prelucrare multigeneratie si dimensiune mai mica a fisierului.

Quote

Compresia la video HDV este mpeg2. Aici nu sunt sigur, e un mpeg2 ca la DVD, sau mai destept? Oricum, e bazat pe GOP-uri. Pana o sa se maturizeze mpeg2 transport stream si/sau AVCHD, cam asta o sa fie cea mai buna calitate HD (pentru noi, muritorii de rand).
inca ceva altero,daca vrei sa sti ,cu hv20 si in general cu toate camerele hdv care au interfata hdmi sau component-out ,ca sa nu mai zic de cele cu SDI, nu esti limitat la hdv decat la ce se stocheaza pe banda.Asta cel putin teoretic,pt ca e nevoie de captura live cu echipament corespunzator care nu e chiar ieftin.

Edited by andjar, 31 July 2007 - 13:17.


#20
altero

altero

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 09.06.2006
Multumesc frumos pentru explicatiile amanuntite!

Inca o intrebare, mai mult retorica: de ce mama naibii nu se gasesc Canoane HV20? In Romania nu-s; in Franta, nu-s, cica vin dupa 3 august. Am gasit doar in Palermo un magazinas, mi-a promis omul ca-mi aduce pana saptamana viitoare, cand ajung si eu p-acolo.
Ori sunt prea bune si se vand mai repede decat se produc, ori au vreo buba si au trebuit s-o repare pe drum.

Referitor la slomo, am facut cu JES 8 slomo-uri succesive pe un material DV (fiecare dubleaza durata), nu am pierdut din calitate si nici nu am sacadare, pentru ca JESul "inventeaza" cadre din cele 2 vecine. E destept.

#21
sorin79

sorin79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,318
  • Înscris: 13.01.2007
deci ai facut cu jes de 8x dublare de lungime, adica din 1 minut ai scos 256?
ce chestii iti e dat sa citesti pe forumuri...

#22
altero

altero

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 09.06.2006
Probleme?

#23
Tractoristu'

Tractoristu'

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 487
  • Înscris: 06.09.2006
Pai cum, tot tu intrebi daca sunt probleme ? Omul e oripilat de ce poate citi. Dezvolta-ne si noua un pic cum e cu "inventatul" asta de cadre. Din ce ne povestesti tu am dedus ca poti filma o cursa de masini de 54sec. si tie sa-ti iasa ca de fapt a fost de vreo 1:10 asa.....sau mai bine sa o facem de 1:05 ? Ce zici ?
Sper sa nu citeasca Schumacher postul asta ca se lasa de meserie.

#24
andjar

andjar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 10.01.2006

Quote

Dezvolta-ne si noua un pic cum e cu "inventatul" asta de cadre.
sa sti ca asa e. Jes precum si alte soft-uri avansate de  deintercalare pot converti 50i la 50p(in vederea slow-motionului) . Fiecare camp din cele 50,deci jumatate de cadru e completata de o alta jumatate de cadru care e creata in urma analizarii cadrelor vecine.De fapt aceast creare consta in copierea pixelilor de care are nevoie din frame-urile vecine si blending +aplicarea unui offset spatial orizontal astfel incat noul camp creat sa se imbine cat mai bine cu cel existent pentru a nu exista acele contururi zimtate,specifice materialului intercalat.
Acum nu stiu cat de bun poate fi un slow-motion extrem  de rt/8,probabil a iesit acceptabil nefiind multa miscare in clipul original.

#25
sorin79

sorin79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,318
  • Înscris: 13.01.2007
astea erau avansate in ce an toamna?
blending, adaptiv, trail etc sunt standard.

avansat e vectorial dar nici picard n-o sa scoata ceva util din 1/2^8x. de fapt vectorial devine greu de la 20%-30% viteza ca sa nu mai zic de durata muncii tale ca rar e automat. tu vrei sa-i falimentezi pe fraierii care au inventat camerele alea de filmeaza sute/mii de cadre pe secunda... ce prosti aia... se putea software.

asta e la fel de istet ca un test de citeam pe alt forum, comparau camere HD cu SD si se gindisera sa compare asa: faceau downsize din HD la SD pt alea HD si upsize din SD in HD la alea SD. si comparau originalu HD cu upsizeul si originalul SD cu downsizeul. nu e genial? si mai stiu una. intrebare: cum produci material SD dintr-o camera HD? raspuns: folosesti 40x zoom digital.

#26
altero

altero

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 09.06.2006
Mai fratilor, repede va mai incingeti!
Chestia aia cu JES-ul am facut-o cand ma jucam cu softul, sa vad ce-i poate pielea. Si da, am facut 8 pasi succesivi, exact cum am spus. Nu am folosit materialul ala la nimic altceva, decat la satisfacerea curiozitatii mele. E voie, nu?
Insa am folosit JES-ul la o cascada superba, si mi-a iesit foarte bine. (Adica, ca sa evit neintelegerile, mie imi place cum a iesit)

Si ca sa fie clar: nu sunt profesionist, ci un amator pretentios. Nu imi castig banii din nimic legat de tehnica, dar am unele pasiuni si in domeniul asta. Nu am scule profesionale, nici n-as avea ce face cu ele. Pana acum am avut o camera din aia pe 8mm (nici nu mai stiu cum ii spunea), si doua pe DV, iar in cateva zile sper sa-mi iau una HDV (Canon HV20). Si da, sunt absolut convins ca exista scule mai bune, softuri mai destepte si oameni mai priceputi.

Chestia e ca invat mult citind pe aici, dar nene, e plin de ego-uri marete...

#27
adipelcz

adipelcz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,789
  • Înscris: 28.05.2004
Readuc subiectul in discutie pentru ca se pare ca e o problema cu HV20-ul privind stocurile. Nu se prea gaseste pe nicaieri, nu se stie cand se aduce si am nevoie de o camera pana in 20 aug.

Astfel, am aruncat un ochi si la Sony SR8E. Are HDD de 100 Gb si e AVCHD. Din ce-am vazut pe site la Sony, scrie asa la calitatea filmarii: HD XP (AVC HD 15Mbps) / HD HQ (AVC HD 9Mbps) / HD SP (AVC HD 7Mbps) / HD LP (AVC HD 5Mbps) / SD HQ (SD 9Mbps) / SD SP (SD 6Mbps) / SD LP (SD 3Mbps).

Cum se compara primul tip (15Mbps) cu filmarea pe caseta MiniDV?

Stiu ca sunt si avantaje si dezavantaje la astea cu HDD, insa ma intereseaza cum e imaginea la asta, in comparatie cu HV20 sau HC7.

AVCHD am inteles ca necesita resuse mai puternice pentru prelucrare. Am un calculator bun (Intel Quad core, 4Gb RAM) deci nu cred ca o sa fie asa o problema. Mai sunt si alte dezavantaje la camera asta fata de cele pe miniDV?

#28
sorin79

sorin79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,318
  • Înscris: 13.01.2007
canon e in lipsa de stoc pt ca produce modelul ala avchd, practic hv20 cu avchd. din ce am citit pe net se grabesc pt ca si sony a scos modele noi.

revenind la problema ta vezi aici niste clipuri cu diverse camere, eu nu am vazut filme de la SR7/8 asa ca nu stiu cum arata codecul lor dar am urmarit reviewuri pt ele. din ce zic diversi useri cx7 se comporta mai bine in lumina slaba decit hc7/ux7 iar avchd-ul de la cx7 mie mi se pare ca arata f bine (cum probabil o sa arate mai toate avchdurile de 15 anul asta).

http://www.hdr-cx7.blogspot.com/

http://www.sonyhdvinfo.com/index.php

http://www.cnet.com....39278831,00.htm

Edited by sorin79, 07 August 2007 - 10:13.


#29
sorin79

sorin79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,318
  • Înscris: 13.01.2007
nici cx7 nu exista in tara noastra frumoasa desi e aparut de citeva luni si nu e lipsa de stoc in alte parti...
am vazut cx6 dar nu m-am prins ce diferente are.

edit: cx6 e denumirea europeana la cx7.... ce isteti sony astia. bine ca din ce scrie la sonycenter pachetul include un stick de 4gb.

Edited by sorin79, 07 August 2007 - 11:48.


#30
adipelcz

adipelcz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,789
  • Înscris: 28.05.2004

View Postsorin79, on Aug 7 2007, 12:25, said:

nici cx7 nu exista in tara noastra frumoasa desi e aparut de citeva luni si nu e lipsa de stoc in alte parti...
am vazut cx6 dar nu m-am prins ce diferente are.

edit: cx6 e denumirea europeana la cx7.... ce isteti sony astia. bine ca din ce scrie la sonycenter pachetul include un stick de 4gb.

Eu m-am orientat spre SR8E sau SR7E (diferenta e la capacitatea HDD-ului: 100 vs. 60 Gb). Sa vad pe care-l pot lua mai repede, ca vine concediul si eu tot fara camera sunt... :angry:

#31
sorin79

sorin79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,318
  • Înscris: 13.01.2007
ai tras avchdurile alea de la http://www.hdr-cx7.blogspot.com/ ?
eu nu vad nici o problema cu ele.

#32
adipelcz

adipelcz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,789
  • Înscris: 28.05.2004
Nu pot acum, ca-s la munca. Diseara...

#33
sorin79

sorin79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,318
  • Înscris: 13.01.2007
tocmai am gasit un tabel (e pt hc3 dar in josul paginii sunt si diferentele la hc7) cu legatura intre  "GAIN, Aperture and Shutter". e f util pt ca aproape nici o camera la banii astia nu poti sa setezi ce gain sa foloseasca, nici hv20 n-are gain manual si erau unii pe forumul lor care investigau sa faca un tabel asemanator.

http://www.dvinfo.ne...ead.php?t=72566

e si o parte buna la prostia lipsei controalelor 100% manuale de la sony:

a ND filter being moved in (or out) of place?
Yes that will be it - internal ND filters (2 or 3 i think) being moved into or out of the optical path.
Sony does this with several of their camcorders. The camera maintains a f4 aperture for as long as it can and controls the exposure by moving these internal (undocumented) ND filters into and out of the light path. f4 is a fairly optimum aperture, and smaller apertures produce increasing diffraction effects which degrades image quality. So when light levels rise, the camcorder moves the ND filters into place to delay physically closing down the aperture as long as possible.

Edited by sorin79, 07 August 2007 - 15:36.


#34
andjar

andjar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 10.01.2006

View Postsorin79, on Aug 7 2007, 16:21, said:

tocmai am gasit un tabel (e pt hc3 dar in josul paginii sunt si diferentele la hc7) cu legatura intre  "GAIN, Aperture and Shutter". e f util pt ca aproape nici o camera la banii astia nu poti sa setezi ce gain sa foloseasca, nici hv20 n-are gain manual si erau unii pe forumul lor care investigau sa faca un tabel asemanator.

hv20 n-are gain maual propriu-zis insa acesta poate fi controlat destul de usor .La lumina slaba,trecand pe modul TV(shutter priority) si blocand frecventa obturatorului la cat vrem noi,prin coborarea/urcarea  "expunerii"  nu facem decat sa  coboram/urcam manual gain-ul,deoarece in acele conditii camera se ocupa singura de deschiderea diafragmei la maxim...simplu si frumos.
Un articol-ghid foarte detaliat despre aceste setari pe hv20   aici:



http://www.dvxuser.com/jason/hv20/

#35
sorin79

sorin79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,318
  • Înscris: 13.01.2007
de acelasi tabel vorbeam si eu, bina ca l-au bunghit si la canon
ce idei au astia cu telefonu mobil...

#36
adipelcz

adipelcz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,789
  • Înscris: 28.05.2004
Pana la urma m-am suparat si am comandat un XH-A1. Are si avantaje (imagine buna, feature-uri profesionale, sta bine la calitatea imaginii in lumina slaba, nu mi-ar fi rusine sa filmez la o nunta cu ea), si dezavantaje (e mare, nu prea merge in excursii, e scumpa - dar diferenta de bani se poate recupera din folosirea ei).

Sper sa fie o alegere buna. Dupa ce samples am vazut pe net, pare foarte ok. Voi reveni cu impresii.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate