Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil
 Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 "enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!
 La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)
 

Camera HDV

- - - - -
  • Please log in to reply
122 replies to this topic

#109
si-2k

si-2k

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 19.08.2007

View Postuko, on Aug 17 2007, 14:48, said:

ia uite ce a aparut. sau am aflat eu abia acum...http://www.reclamaseplateste.ro/
Ai aflat destul de repede :P Si site-ul si camera sunt proaspete, proaspete. Daca iti pierzi vremea sa citesti un pic o sa afli cam pe unde se invarte lumea buna de cinema acum si cam ce se va intampla in cativa ani in domeniu. Asa ca... keep a bookmark on http://www.reclamaseplateste.ro

Edited by GunX, 20 August 2007 - 01:11.


#110
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Mey, mai lasa-ne cu spamul. Ai 3 posturi, toate cu reclama.

enjoy,
Mtz

Edited by Mtz, 19 August 2007 - 12:14.


#111
VHS

VHS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 523
  • Înscris: 07.08.2007
Comparatiile intre prosumer HDV si 2/3 HD cinealta nu e real. E Marketing, si are scopul de a prezenta cat e deaproape prosumer de HD real. O comporatie reala mere cu mere e mai bine.

Am pus cateva mire. Se observa clar ca Varicam si HDW-F900 trec peste 700 lini V

La full frame ma refer la o captare progresiva prin HDSDI 10 bit 1920x1080 fie D5 sau necomprimat sau AVC-Intra 10bit 100mbs

Raw poate sa faca Viper, dealtfel asa s-a filmat Zodiac, si s-a ales o captare logaritmica, care aduce un plus in rangul dinamic si +rezolutie.

Eu sper ca in Sep sa pot face teste cu mire de rezolutie si de rang dinamic, si o sa le pun aici. Testele o sa le fac cu un obiectiv de mica calitate, un HDG Canon BCTV 2/3, 5900E. Rezolutia maxima posibila poate fi testata doar cu Zeiss dar momentam nu am cum sa inchiriez unul.

Gabriel Bordas
[email protected]

Attached Files


Edited by VHS, 20 August 2007 - 04:00.


#112
sibip

sibip

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 31.10.2003

View Postsi-2k, on Aug 19 2007, 12:08, said:

Ai aflat destul de repede :P Si site-ul si camera sunt proaspete, proaspete. Daca iti pierzi vremea sa citesti un pic o sa afli cam pe unde se invarte lumea buna de cinema acum si cam ce se va intampla in cativa ani in domeniu. Asa ca... keep a bookmark on http://www.reclamaseplateste.ro
So.. camera aia e un cap de camera HD conectat la un DVR care e de fapt un miniPC. Nu cred ca lumea buna de cinema e chiar incantata de camera ta :( Sa ii faci si buton de reset pentru ca vad ca ruleaza windoze :))
Ce ziceati de problemele alea a lui Red ONE? Se poate un link please ?

#113
andjar

andjar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 10.01.2006

View Postsibip, on Aug 20 2007, 22:28, said:

So.. camera aia e un cap de camera HD conectat la un DVR care e de fapt un miniPC. Nu cred ca lumea buna de cinema e chiar incantata de camera ta :( Sa ii faci si buton de reset pentru ca vad ca ruleaza windoze :) )
Sa nu subestimam camera aia.SI-2k-ul e o camera grozava,chiar daca varianta lu' nenea arata de parca a facut-o tata la fabrica in pauzele de masa.Captura raw/2k,senzor de 2/3",dinamica de 11 stopuri nu-s de ici de colo.Din specificatiile astea si din mostrele vizionate ,cred ca se preteaza destul de  bine la cinema.

#114
sibip

sibip

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 31.10.2003

View Postandjar, on Aug 21 2007, 00:06, said:

Sa nu subestimam camera aia.SI-2k-ul e o camera grozava,chiar daca varianta lu' nenea arata de parca a facut-o tata la fabrica in pauzele de masa.Captura raw/2k,senzor de 2/3",dinamica de 11 stopuri nu-s de ici de colo.Din specificatiile astea si din mostrele vizionate ,cred ca se preteaza destul de  bine la cinema.
Raw=uncompressed? Pe un singur HDD de laptop? Vad ca e vorba de cineform raw care vad ca are cam 15MB pe secunda pentru rezolutii 2k :(

#115
andjar

andjar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 10.01.2006
cineform raw desigur.Ce sa zic...si mie mi se pare cam mic bitrate-ul ala.

#116
mihaimihai

mihaimihai

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,462
  • Înscris: 09.03.2006
Va deranjez cu o intrebare de amator :) (sper sa aveti timp sa-mi raspundeti): aveti idee daca la noile camere HD (categoria amatori) mai conteaza ca este NTSC (fiind cumparata din US la jumate de pret fata de Europa) din punct de vedere al calitatii imaginii? La cele analogice clasice (miniDV si Digital8) se putea observa ca cele NTSC au o imagine simtitor mai slaba calitativ din cauza limitarilor sistemului NTSC.
Scuze daca am postat aiurea in acest topic, dar as aprecia un raspuns de la cei mai in tema ca mine!

#117
korr41

korr41

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,887
  • Înscris: 27.06.2007
Clip scurt HV20 -Lacul de langa statiunea Saturn-03.08.2007 ora 21:30

Attached Files



#118
si-2k

si-2k

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 19.08.2007

View Postsibip, on Aug 20 2007, 23:28, said:

So.. camera aia e un cap de camera HD conectat la un DVR care e de fapt un miniPC. Nu cred ca lumea buna de cinema e chiar incantata de camera ta :( Sa ii faci si buton de reset pentru ca vad ca ruleaza windoze :))
Ce ziceati de problemele alea a lui Red ONE? Se poate un link please ?
Aproape corect! :) Camera aia este de fapt un 2k (adica echivalentul unui fullframe 16mm pelicula). Asta inseamna rezolutie efectiva de 2048x1152 /cadru, ceea ce o inscrie in standardelede Cinema Digital internationale. Pe de alta parte, DVR-ul este software-ul care face captura imaginilor si ii ofera operatorului o multime de instrumente specifice, pe care nici o alta camera nu le mai ofera deocamdata... think about chroma key direct in camera (ca sa vezi daca pe personaj si fundal ai aceeasi lumina, spre exemplu). Buton de reset are (de fapt unul software) si windoze xp ese o platforma excelenta ptr un Core 2 Duo din fericire.
Implementarea asta, asa ne-"cool" cum o vezi este perfect adaptata lucrului in cinema-ul profesionist oferind de la monturi standard ptr trepied si camera rig pana la optica discreta cinema-like si suport pentru proiecte de lung metraj (adica poate inregistra intr-un RAID sau pe discuri de mari dimensiuni de pe care es si editeaza... direct!). Aspectul este unul de "prototip functional" si se dezvolta continuu. A, am uitat sa-ti spun ca sistemul este dock-abil... adica poti "pleca" cu capul camerei de nebun sa filmezi sub fusta fetelor... daca vrei.
Lumea buna de cinema abia incepe sa afle aici in Romania (www.cinefan.ro!)... in State se fac deja filme, clipuri si multe alte dracii imposibile cu o alta camera. Dar, unde ai tu dreptate, dragutule este ca, intr-adevar nu e o camera "video" pentru pusti (adica nu merita sa dai cateva sute pe zi ca sa-ti filmezi prietena la cununia civila a cele mi bune prietene... si ar fi si un pic incomod)

#119
si-2k

si-2k

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 19.08.2007

View Postandjar, on Aug 21 2007, 00:06, said:

Sa nu subestimam camera aia.SI-2k-ul e o camera grozava,chiar daca varianta lu' nenea arata de parca a facut-o tata la fabrica in pauzele de masa.Captura raw/2k,senzor de 2/3",dinamica de 11 stopuri nu-s de ici de colo.Din specificatiile astea si din mostrele vizionate ,cred ca se preteaza destul de  bine la cinema.

Dupa cum spuneam mai sus, este un prototip functional. A suferit diverse modificari succesive pana cand s-a ajuns la forma in care sa poata ingloba toate componentele. Acum insa deja se reproiecteaza si se mai rafineaza un pic. Oricum in urmatorii 2-3 ani nu cred sa scape de dimensiunile astea "rusesti" avand in vedere ca trebuie sa inglobeze o structura de statie grafica: Intel T7400, 2G RAM, 3xGigaLAN on board, dual-video on board, firewire, 8xUSB, sound 7.1 on board, 1xIntel Gigabit LAN on PCI, 1xGPU nVidia Quadro on PCI Express. In rest, ai vazut destul de bine ... :)

#120
si-2k

si-2k

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 19.08.2007

View Postsibip, on Aug 21 2007, 01:03, said:

Raw=uncompressed? Pe un singur HDD de laptop? Vad ca e vorba de cineform raw care vad ca are cam 15MB pe secunda pentru rezolutii 2k :(

RAW uncompressed nu "trage" pe un singur HDD ci pe cel putin 2 RAID 0... vestea buna este ca urmatoarea carcasa iti va permite sa le pui direct pe camera. Cineform RAW-ul are intr-adeva aprox 15MB/secunda si este uluitor ca si calitate a compresiei. Testele de fotograma in photoshop arata diferente minime intr imaginea necompresata si cea compresata (de fapt imaginea de pe site este fotograma Cienform RAW).

#121
si-2k

si-2k

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 19.08.2007

View Postandjar, on Aug 21 2007, 01:17, said:

cineform raw desigur.Ce sa zic...si mie mi se pare cam mic bitrate-ul ala.

... si am uitat sa specific ca inauntru nu se afla un HDD de laptop ci unul normal SERIAL ATA2 7200. Bitrate-ul asta este ptr setarea medie, optimizata. Camera insa functioneaza by default in modul "Very High" care are un bit rate aproape dublu. Oricum Hard-ul suporta linistit. Oricum, un format necompresat (daca ar fi sa zicem ca vrei sa filmezi doar asa) ar ridica mari probleme de post-procesare deocamdata. Nu vad sa apara in urmatorii cativa ani o statie grafica ne-ultra-very-expensive care sa suporte editare in timp real pe o fotograma necompresata 2K sau 4K. Una dintre solutii, AJA care nu suporta deocamdata decat 2K, este inca o data mai scumpa ca un calculator pe care editezi Cineform RAW... si nu merita avand in vedere ce bine arata Cineform-ul si cat de "tari" sunt facilitatile lui de metadata (etalonaj de imagine in orice moment de la capturare pana la scrisul DVD-ului).

Daca mai aveti nelamuriri...  :naughty:

#122
sibip

sibip

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 31.10.2003
Ce sa zic..iti urez multa bafta cu proiectul avand in vedere ca e un prj romanesc. Din cea am vazut eu nu parea sa aiba montura de trepied. Sunt totusi un pic sceptic in privinta cineform-ului.. din cate stiu eu e suportat doar de Premiere si Vegas. Ai cumva in vedere o varianta de software in care sa iti alegi tu codecul? Adica dnxhd sau prores ??

#123
si-2k

si-2k

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 19.08.2007

View Postsibip, on Aug 25 2007, 21:50, said:

Ce sa zic..iti urez multa bafta cu proiectul avand in vedere ca e un prj romanesc. Din cea am vazut eu nu parea sa aiba montura de trepied. Sunt totusi un pic sceptic in privinta cineform-ului.. din cate stiu eu e suportat doar de Premiere si Vegas. Ai cumva in vedere o varianta de software in care sa iti alegi tu codecul? Adica dnxhd sau prores ??

Multumesc pentru urari. Montura ptr trepied este pe de o parte pe placa de baza din dural care sustine carcasa si mai exista una fix sub camera. Astfel, poti sa filmezi de pe trpied si cu, si fara computer atasat dar pastrand toate accesoriile montate. Sinele se demonteaza de la jumatate astfel incat sa nu te incurce cand filmezi doar cu Mini-ul (cu "capul" camerei). Cat despre Cineform eu sunt foarte incantat. Imaginea este bestiala, chestia cu layerul metadata te scuteste de foarte mute neplaceri in post si se misca foarte repede. E adevarat ca daca vrei sa editezi cu support nativ pentru efecte, tranzitii si accelerare in play trebuie sa folosesti Premiere si plug-in-ul Prospect 2K. Poti insa folosi orice editor de pe piata (incl. Avid si in curand si Final Cut) daca iti instalezi NEO Player - decoderul lor gratuit. Singura lui limitare serioasa este ca nu poti encoda cineform ci doar decoda.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate