Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Caut splitter semnal satelit

Instalatii sanitare

Program de slabire cu succes gara...

Reconditionare cada baie din fonta
 Problema imprimanta

Here goes nothing

BCR sau Raiffeisen

Visual Studio 2022 instaleaza Epi...
 Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai
 Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?
 

Gândacii de bucătărie:cauze și metode de eliminare

- - - - -
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#1
Mirovaia_Scorb

Mirovaia_Scorb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,722
  • Înscris: 30.03.2004
In căminele studențești și de fapt in general in multe zone urbane,una din eternele probleme,a fost și  probabil va fii cea a gândacilor de bucătărie.
Nu știu alții cum sunt,dar eu când văd un asemenea exemplar,îmi crește nivelul de adrenalină,până la cote alarmante,direct proporțional cu dimensiunea și numărul lor.
Aceasta specie ,este  o dovada clară a existenței mecanismului  de adaptare la mediu,care în cazul acesta funcționează în mod evident.Pot supraviețui ,chiar 2-3 luni fără mâncare,iar fără apă circa o lună.
Cauzele cred că își au originea,în lipsa de civilizație si indolența,de care dau dovadă unii oameni.și bineințeles,suprapopularea,cu toate efectele conexe.
Sunt curios,care este amploarea fenomenului,in diferite orașe din România,respectiv alte zone ale lumii.

#2
Azzido

Azzido

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 660
  • Înscris: 24.02.2003
Misto topic!

In Bucuresti au fost semnalati in toate cartierele.

#3
2Fst4U

2Fst4U

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,732
  • Înscris: 03.11.2003
A fost un film produs de MTV cu un tip care a ajuns prieten cu "amicii" umblatori, eu nu o sa fiu ca el so ii strivesc cum ii vad sau ii "flituiesc".

#4
Bitch_in_Red

Bitch_in_Red

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,271
  • Înscris: 07.05.2004
pentru cine doreste mai multe informatii, poate citi aici

dupa cum vedeti nici cei mai "civilizati" nu sunt free de astfel de probleme, dar macar ei au solutii "ceritficate" disponibile pe piata.

Din cate imi amintesc, Bucurestiul are problema cu cockroach-ul "german", dar poate ma insel. Parca ii spuneam "carcalac"?  Oricum, din cate stiu se scapa foarte greu de astfel de "chiriasi"...




:asthanos:

#5
2Fst4U

2Fst4U

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,732
  • Înscris: 03.11.2003
:lol: mai conteaza ce specie sunt? Pentru mine sunt toti identici.

#6
zuppy

zuppy

    elbonian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,248
  • Înscris: 12.10.2002

Quote

A fost un film produs de MTV cu un tip care a ajuns prieten cu "amicii" umblatori, eu nu o sa fiu ca el so ii strivesc cum ii vad sau ii "flituiesc".


apartamentul lui joe :)
a fost si pe pro tv, misto film

#7
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
eu am scapat de ei definitiv si foarte usor... m-am mutat...
lasand gluma la o parte am sa revin sa va spun cum scapati de ei... asta daca chiar vreti

#8
pirannia

pirannia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 437
  • Înscris: 25.07.2003
shi eu am scapat relativ repede, sunt cateva metode sigure, cu investitii minime, e nevoie de multa ingeniozitate, ca sa o depasesti pe a lor ...

#9
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
deci eu am reusit in 2 locatii diferite cu doua substante diferite
principii de baza... sunt convins ca toti care au au incercat sa nu mai aiba prin diverse metode si sunt cam blazati deja... asa eram si eu... ba chiar convins ca nu se poate scapa de ei sau cel putin eu nu voi reusi...
nu e indicat sa aveti animale de casa, pesti, pasari, copii mici care se tarasc pe jos
dupa ce va convingeti de eficacitate... cautati sa va convingeti si vecinii pentru ca altfel vor apare din nou dupa cateva luni...
deci prima substanta este un insecticid procurat de la farmaciile veterinare... de foloseste in combarterea gandacului de colorado... sunt niste fiole cu un lichid alb laptos... nu mai retin numele... daca nu stie nimeni cum se numeste am sa ma interesez si am sa revin
se amesteca o fiola cu 1 litru de apa si se pulverizeaza cu atomizorul (de la solutia de spalat geamuri) solutia miroase suportabil... dupa care se inchide bucataria cat mai ermetic si se pulverizeaza si pe tocul usii pentru a nu se strecura afara...
a doua solutie era un insecticid tot cu un miros acceptabil... mi-a adus cineva de la un spital o sticla de 1 litru... dar era cu eticheta pe ea si avizata de ministerul agriculturii deci i se poate gasi urma si la asta... cu prima ocazie cans am sa sun acasa am sa-i intreb pe ai mei daca nu uit:)
si intr-un caz si in altul rezultatele au fost uimitoare
o alta posibilitate e sa va duceti la sediul unei firma care se ocupa cu dezinsectia, deratizarea si sa-i intrebati cu frumosul ce substante folosesc dupa care sa cautati pe net si sa faceti o alegere... un lucru este cert! se poate scapa de ei!
bafta :)
PS
inca o chestie de domeniul anecdoticului
locuiam undeva prin valencia si intr-o primavara facand curat prin curte sub un ghiveci cu o planta artificiala decorativa (destul de mare de altfel), gasesc o cutie paralelipipedica (cam de doua ori mai mare decat o cutie de remy) din placaj cu capac culisant... ce credeti ca era in cutie?
am inlemnit cand am tras capacul (cam jumate)
jumatate din spatiul interior era plin cu gandaci de bucatarie de diferite marimi care colcaiau cu o viteza destul de mare
nu a durat o secunda pana am inchis-o
un singur gandac a reusit sa se strecoare afara... dupa ce am aruncat-o (la gunoi) mi-a parut rau dar eram oripilat
1 sunt convins ca era un soi de capcana
2 era misto sa-i eliberezi in anumite locuri cu efecte funny

#10
gahat

gahat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 15.04.2004
DECIS sau REGENT (nu sunt sigr care din ele doua). Eu asta am folosit acum 7 ani, si de atunci nu am mai vazut nici unul.

Ideea e ca nu trebuie amestecat sau diluat cu apa, ci trebuie pus in locurile pe unde apar gandacii, solutie pura, nediluata.

Puneti in absolut toate locurile, si dupa o luna veti observa ca au disparut toti. Nu este necesar ca vecinul sa faca acelasi lucru. Credeti-ma, odata ce le-au intrat in tipar ca pe la voi e mare bai daca incearca, vor ocoli zona voastra.

#11
gabitza

gabitza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 23.04.2003
Sau incercati acid boric cumparat din farmacii amestecat cu zahar. Acest amestec se aseaza pe capace metalice de borcane, se umezeste si se pune in diferite locuri.
Periodic se umezeste pentru ca dupa un timp se usuca.
Gandacii dispar foarte repede, nu exista nici un miros, e ieftin si comod.
Bafta!

#12
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
10x gahat
intradevar REGENT se numesc fiolele alea pentru gandacii de colorado
Incercati la orice faracie sau magazin veterinar (era vreo 20.000 una) si postati review-uri pentru ca multa lume e blazata dupa cum am spus si satula sa mai incerce
despre motivele aparitiei lor... nu stiu... nu m-am gandit

#13
Thorr

Thorr

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,317
  • Înscris: 16.08.2002
Subscriu la solutia cu fiole pentru gandacii de Colorado. Am avut probleme, din cauza ... hmm, gradului de civilizatie al vecinilor, si s-a rezolvat cu o fiola de aia pusa intr-o sticla de 2 l de apa (pentru gandacii de Colorado, ar trebui diluata la 10 litri), iar cu solutia respectiva am stropit tevaraia din baie si peste tot pe unde s-ar fi putut strecura. Efectul este de durata (1 an de zile n-am mai avut probleme).

#14
LoveDemon

LoveDemon

    Internet Lodger

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,418
  • Înscris: 22.09.2003
REGENT 2000 - excelent. Au disparut complet, fara nici o recidiva, din 3 apartamente diferite incercate de mine personal. Am diluat o fiola in 2 litri de apa si am pulverizat. Nu mirosea deloc. Cainele a lins pe jos, in ciuda protestelor mele. N-a patit nimic. Nici pestii n-au avut de suferit. Totusi, nu e indicat sa mai guste si altcineva din cocktail, in afara de târâtoare, pe cat se poate. Gandacii au disparut treptat, cam intr-o saptamana, dar nici picior n-a mai aparut. Ciudat, n-am vazut nici un cadavru.

#15
VAXXRO

VAXXRO

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 15.03.2004
La mine dupa ce am stropit seara dimineata am fost stupefiat de numarul lor. Erau prin toata bucataria cu rotilele in sus, inca mai dadeau din ele. Oricum eu fac asta de cativa ani si nu mai am probleme cu ei. Efectul tine cam aprox. un an. Asa ca, atunci cand folosesc pt. tantari primavara le dau si lor o  portie sa nu uite cumva gustul de insecticid.
   In fiecare an am folosit tot alt produs in functie ce exista pe piata si de fiecare data am fost multumit.
    Dar nu diluam in proportia care o indicau producatorii ci o faceam mai concentarta " sa le viu de hac taratoarelor".

#16
Mirovaia_Scorb

Mirovaia_Scorb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,722
  • Înscris: 30.03.2004
Toată lumea are ca unică variantă de rezolvare a acestei probleme insecticidul.
Dar și-a pus vreunul dintre voi problema că aceste ființe-tare îmi sunt dragi  :hmm: -apar din niște cauze bine determinate?Aceste insecte se hrănesc cu resturi alimentare organice în descompunere,iar rolul lor este să curețe după niște indivizi gen stilnox care stau doar în fața computerului și uita să mai facă curățenie în bucătărie(glumesc desigur,și eu am acest defect uneori).
    Soluția cea mai eficientă nu este de fapt insecticidul,cât a înțelege civilizația în adevăratul ei sens.Spre exemplu ar trebui lansată o campanie publicitară pentru utilizarea sacilor menajeri.
Revin!

#17
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
nu mai reveni!... nu-i nevoie! :drac:
unul din subiectele din topic este intradevar cauzele dar nu cred ca stie cineva cauzele asa ca...

#18
MatzaRea

MatzaRea

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 30.09.2007

 Mirovaia_Scorb, on Jun 17 2004, 21:10, said:

Toată lumea are ca unică variantă de rezolvare a acestei probleme insecticidul.
Dar și-a pus vreunul dintre voi problema că aceste ființe-tare îmi sunt dragi  :hmm: -apar din niște cauze bine determinate?Aceste insecte se hrănesc cu resturi alimentare organice în descompunere,iar rolul lor este să curețe după niște indivizi gen stilnox care stau doar în fața computerului și uita să mai facă curățenie în bucătărie(glumesc desigur,și eu am acest defect uneori).
    Soluția cea mai eficientă nu este de fapt insecticidul,cât a înțelege civilizația în adevăratul ei sens.Spre exemplu ar trebui lansată o campanie publicitară pentru utilizarea sacilor menajeri.
Revin!

Mirovaia, Mirovaia.. daca tot iti plac gandaceii...anunta-ne cand e ziua ta.. si-ti trimitem o cutiutza;)sa te joci cu ei;)
    Gandacii de bucatarie apar ..  chiar si in conditii de curatenie;)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate