Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 

Sunt microundele daunatoare sanatatii ?

- - - - -
  • Please log in to reply
56 replies to this topic

#1
Un-Baiat

Un-Baiat

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 881
  • Înscris: 31.07.2006
Am vazut si auzit tot felul de opinii pro/contra cuptoarelor cu microunde. Ca faci cancer daca prepari/incalzesti mancarea la astfel de cuptoare, ca faci nu stiu ce, ca e sanatos sa le folosesti , ca nu prea e sanatos...
Voi ce pareri aveti despre microunde ?

ps: eu personal folosesc destul de des cuptorul cu microunde

#2
panamea

panamea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 382
  • Înscris: 12.05.2007
E util atâta timp cât nu te apuci să gătești că atunci faci rahatul praf.
Dar pentru încălzit ceva, e ok.
PS: unde e editorialul de fapt? :o

Edited by panamea, 21 July 2007 - 23:59.


#3
Eminovici

Eminovici

    ZEN member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,378
  • Înscris: 14.06.2005
Si mancarea pe care o incalzesti la microunde este cancerigena, nu numai microundele in sine.

#4
Un-Baiat

Un-Baiat

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 881
  • Înscris: 31.07.2006

 Eminovici, on Jul 22 2007, 14:11, said:

Si mancarea pe care o incalzesti la microunde este cancerigena, nu numai microundele in sine.
De ce este cancerigena ?

#5
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Mit urban, mit busted. Ganditi'va doar ca subiectul a fost discutat si rasdiscutat, si daca s'ar fi dovedit ca sunt periculoase ar fi disparut de pe piata. ;)

Ia vezi aici lista cu discutiile despre microunde: http://forum.softped.....te=+microunde

#6
PL_500

PL_500

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 319
  • Înscris: 31.10.2006

 Un-Baiat, on Jul 21 2007, 18:19, said:

Am vazut si auzit tot felul de opinii pro/contra cuptoarelor cu microunde. Ca faci cancer daca prepari/incalzesti mancarea la astfel de cuptoare, ca faci nu stiu ce, ca e sanatos sa le folosesti , ca nu prea e sanatos...
Voi ce pareri aveti despre microunde ?

ps: eu personal folosesc destul de des cuptorul cu microunde
Sunt daunatoare pt. aia care baga capu' in cuptor si se pare ca sunt destul de multi :lol:  Eu nici nu mai stiu cum e sa folosesc gazu', mama ce mai gateste la aragaz. unii le folosesc de zeci de ani si n-au mai murit, credeam ca subiectele astea legate de tel. mobile cuptoare cu microunde s-au inceheiat demult. am auzit ca pe unii mai slabi de inger ii afecteaza pana si tehnologia bluetooth :lol:

#7
Un-Baiat

Un-Baiat

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 881
  • Înscris: 31.07.2006

 PL_500, on Jul 23 2007, 01:00, said:

Sunt daunatoare pt. aia care baga capu' in cuptor si se pare ca sunt destul de multi :lol:  Eu nici nu mai stiu cum e sa folosesc gazu', mama ce mai gateste la aragaz. unii le folosesc de zeci de ani si n-au mai murit, credeam ca subiectele astea legate de tel. mobile cuptoare cu microunde s-au inceheiat demult. am auzit ca pe unii mai slabi de inger ii afecteaza pana si tehnologia bluetooth :lol:
Cunosc niste pocaiti baptisti care se feresc de microunde ca de dracu` . Nu stiu oare de ce sunt asa speriati, cine le-a indoctrinat ideea anti-microunde.
Cat am stat in Germania (cca 6 luni), toti de-acolo isi incalzeau mancarea la microunde si aratau de 1.000.000 de ori mai bine decat mine.

#8
crz

crz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,794
  • Înscris: 27.09.2005
Gazele folosite la aragaz (ca-i de teava sau de butelie) sunt al naibii de toxice. La fel ca si gazele rezultate din ardere...Dar banuiesc ca nimeni nu sta sa le inhaleze in cantitati periculoase. Deci, la fel ca si in cazul aragazelor clasice, important e sa folosesti microundele la ce trebuie :).

#9
big.brother

big.brother

    .:: KING ::.

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,822
  • Înscris: 07.05.2007
Eu am auzit că este cancerigenă doar mâncarea preparată la microunde.

#10
crz

crz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,794
  • Înscris: 27.09.2005
Iar microundele sunt sanatoase? Sau cum? :lol:

Si de ce ar fi cancerigena mancarea incalzita prin frecarea unor molecule de apa? :P

#11
Navigatorul

Navigatorul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 746
  • Înscris: 14.10.2005

 crz, on Jul 24 2007, 20:27, said:

Iar microundele sunt sanatoase? Sau cum? :lol:

Si de ce ar fi cancerigena mancarea incalzita prin frecarea unor molecule de apa? :P
Exact! Microundele fac moleculele sa se miste din ce in ce mai rapid, ele incalzinduse, deci crescand temperatura mancari.  Ele nu au nici un efect asupra alcatuiri moleculelor! Dar oameni inculti au bagat CD-uri in microunde sau animale cum ar fi hamsteri si alte chestii, iar efectul nu a fost unul tocmai placut (sau a fost? ^_^ )...deci au inceput sa zica ca sunt daunatoare.....ca provoaca.....sida?...nu.....gripa? nu ar avea cum...diabet? ar fi ceva dar parca nu e bine...aaaa...da! cancer....aceasta boala are un impact total asupra oamenilor..inculti care habar nu au "cu ce se mananca". oare nu vi se pare ciudat faptul ca nimeni nu s-a inbolnavit din cauza cuptorului cu microunde de la aparitia lui pana acum?

#12
vld_1221

vld_1221

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 24.07.2007
[quote name='Navigatorul' date='Jul 24 2007, 21:48' post='3143295']
Exact! Microundele fac moleculele sa se miste din ce in ce mai rapid, ele incalzinduse, deci crescand temperatura mancari.  Ele nu au nici un efect asupra alcatuiri moleculelor! Dar oameni inculti au bagat CD-uri in microunde sau animale cum ar fi hamsteri si alte chestii.
Perfect... deci, micoundele sunt de fapt unde electromagnetice cu frecvente intre 300 mhz si 300 ghz... Ideea este ca la aceasta frecventa moleculele de apa incep sa capete energie foarte repede si sa oscileze. Senzatia si mai ales efectele care le numim "caldura" se datoreaza agitatiei termice, adica tocmai acestei oscilatii. Acum putem sa intelegem de ce supa se incalzeste in microunde si totusi farfuria este rece.
Acest efect de incalzire nu este unic.. spre exemplu cand lasi supa la soare se incalzeste.. asta pentru ca si lumina este tot o radiatie electromagnetica (in cazul luminii purtatorii de energie sunt fotonii), acum nu vi se pare tampit sa spui ca daca incalzesti mancare la soare si o mananci faci cancer????
Totusi expunerea [u]ORGAISMULUI VIU[/u] la unele radiatii electromagnetice (precum razele X)  are efecte cancerigene...de ce?? Pai foarte simplu la acea frecventa lanturile proteice care formeaza ADN se pot rupe si astfel celula sa devina cancerigena.
Asa ca singurul lucru de care ar trebui sa va fie frica ar fi sa nu stati pe langa cuptor  :lol: (am glumit).
Adevarul e ca suntem inconjurati de microunde.. transmisiile prin relee tv se fac prin microunde, telefonia mobila si tehnologiile wireless (unele) sunt tot prin microunde. Daca ar fi sa va fie frica ar trebui sa va fie frica de astea si nu de cuptor, care in exterior emana radiatie relativ mica.
Radiatia este masurata prin factorul SAR si se exprima in cantitatea de energie pe masa (w/kg)

#13
Blitzkrieg

Blitzkrieg

    SIR

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,050
  • Înscris: 13.02.2005
unii zic ca da, altii zic ca nu. eu nu stiu

eu am citit ca microundele ar rupe legaturile intre atomi din moleculele. asa s-ar distruge vitaminele si toate substantele hranitoare
cica rusii au facut experimente si au ajuns si ei la concluzia asta

LE: mie nu mi se pare bun argumentul pentru ca asa tot ce se incalzeste ar trebuii sa isi piarda substantele, prin orice fel de metode de incalzire

Edited by Blitzkrieg, 26 July 2007 - 00:29.


#14
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
deci rusii au stabilit ca daca incalzesti o ciorba la micorunde se rup legaturile intre atomi si cind o scoti nu mai e ciorba sau cum? fucking russians, prima data sa ne dea tezauru ala si apoi sa-si permita sa-si cumpere microunde

#15
vld_1221

vld_1221

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 24.07.2007
Bletzkrieg are drepate...Orice medoda de incalzire (si practic orice metoda prin care se da energie unui compus) tinde sa rupa initial legaturile dintre lanturile de proteine, apoi cele moleculare si numai dupa aceea cele atomice (cel putin din cate stiu eu).
Dar de aceea tre sa manaci si fructe care nu au fost preparate termic..

#16
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
se pot face lucruri foarte bune la microunde. aproape orice se face la foc pe aragaz se poate face la microunde. orezul se gateste foarte bine la microunde. mu nai exista pericolul lipirii mancarii de fundul oalei ca pe foc. am fiert sarmale la microunde si au iesit excelente! poti sa gatesti in vase de lut fara probleme.

#17
carman

carman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,583
  • Înscris: 06.02.2006
cuptorul cu microunde este unealta Diavolului!
aveti mare grija!!!

#18
PL_500

PL_500

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 319
  • Înscris: 31.10.2006
Daca vorbim de cancerigen, cancerigen e mult iubitul gratar folosit de toti romanasii!  Am vazut in vest ca folosesc gratare verticale pt a diminua cantitatea de substante nocive. Si japonezii sunt campioni la cancer pt ca manaca afumatura multa.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate