Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Nivel de trai

Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...
 Este reconditionat acest laptop?

Prelungire fire electrice

Amintiri despre satelit si retran...

Care este cel mai bun mod de a pr...
 Recomandare centrala termica apar...

samsung Xcover 5 Nu mai vrea

Telefon de budget pentru filme 10...

Recomandare serviciu / firma recu...
 La mulți ani @Piniuli!

Pret inghetata corso kaufland?

La multi ani @Constantin si Elena...

La mulți ani @Ion_Bumbu!
 

Avortul - pro si contra

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
390 replies to this topic

#55
tecumseh

tecumseh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 170
  • Înscris: 20.06.2005

bbshtrumf, on Jul 6 2005, 12:16, said:

:huh: . prietene, ai o problema. scalda-te in detalii pana maine, ca vad ca nu reusesti sa vezi padurea de copaci. ORICUM AI DA-O tu si altii ca tine, vor exista intotdeauna oameni care vor recurge la aceasta solutie, uneori in disperare de cauza. Daca tu vrei sa admiti asta sau nu, te priveste.

<{POST_SNAPBACK}>

Ca vor exista intotdeauna oameni care recurg la avort este cu totul altceva decat ce ai spus initial. Si admit asta fara probleme. Ce nu admit este ca avortul este, in anumite imprejurari, o solutie. Asta nu prea intelegi tu, monsher.

#56
bbshtrumf

bbshtrumf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 756
  • Înscris: 28.04.2005

tecumseh, on Jul 6 2005, 12:22, said:

Ca vor exista intotdeauna oameni care recurg la avort este cu totul altceva decat ce ai spus initial. Si admit asta fara probleme. Ce nu admit este ca avortul este, in anumite imprejurari, o solutie. Asta nu prea intelegi tu, monsher.

<{POST_SNAPBACK}>

Ok, problema ta, nu te obliga nimic sa admiti asta. In opinia mea poate reprezenta UNEORI, PENTRU UNII o solutie. Si nu este doar opinia mea. In acel "oricum am da-o" nu ai nici o obligatie sa te numeri printre acei "noi". Este o expresie generica si tu probabil stii asta. Crezi ca era dificil sa te rezumi doar la a face aceasta constatare?  :huh:

#57
Ragnarokr

Ragnarokr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 16.06.2005

tecumseh, on Jul 6 2005, 13:32, said:

Si omorarea propriei mame reprezinta UNEORI, PENTRU UNII o solutie.

<{POST_SNAPBACK}>


Aici se discuta despre avort, nu despre ce/cand/cum poate fi o solutie. Pe acelasi sistem, si genocidul este o solutie :P finala. :D. Cu toate acestea, avortul este mult mai practicat decat uciderea mamei si, cu siguranta, un avort rezolva mai multe probleme decat uciderea mamei :D.

peace

#58
tecumseh

tecumseh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 170
  • Înscris: 20.06.2005

ragnarok, on Jul 6 2005, 12:35, said:

Aici se discuta despre avort, nu despre ce/cand/cum poate fi o solutie. Pe acelasi sistem, si genocidul este o solutie :P finala. :D. Cu toate acestea, avortul este mult mai practicat decat uciderea mamei si, cu siguranta, un avort rezolva mai multe probleme decat uciderea mamei :D.

<{POST_SNAPBACK}>

Pai despre avort incercam si eu sa discut. Numai ca apar diversi care spun lucruri tembele si atunci trebuie sa ii pui putin la punct.
Cat despre ce spui tu, anume ca avortul rezolva probleme, e vorba de o pacaleala sinistra. Inainte de a rezolva probleme, avortul creaza una foarte grava: te transforma in criminal.

#59
Krumel

Krumel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,371
  • Înscris: 19.05.2004

tecumseh, on Jul 6 2005, 12:32, said:

Si omorarea propriei mame reprezinta UNEORI, PENTRU UNII o solutie.

<{POST_SNAPBACK}>

Incerca tu sa vezi daca e o solutie si dupa aia vb de altii.
Am inteles ca esti maestru in a vb despre altii.
Incerca sa faci ceea ce vb despre altii pe propria piele.
:death:

#60
Ragnarokr

Ragnarokr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 16.06.2005

tecumseh, on Jul 6 2005, 13:43, said:

Pai despre avort incercam si eu sa discut. Numai ca apar diversi care spun lucruri tembele si atunci trebuie sa ii pui putin la punct.
Cat despre ce spui tu, anume ca avortul rezolva probleme, e vorba de o pacaleala sinistra. Inainte de a rezolva probleme, avortul creaza una foarte grava: te transforma in criminal.

<{POST_SNAPBACK}>


Chiar cred ca rezolva probleme. Daca, in loc sa devii criminal, accepti copilul si distrugi trei destine (al ei, al tau, al copilului)? Atunci ai ucis trei destine...

In situatiile in care cuplul nu are o situatie financiara care sa ii permita sustinerea unui copil, cred ca e o crima sa NU faca un avort. Mi se pare la fel de criminal sa aduca pe lume un copil si sa il ucida saracia. Cat despre providenta divina... uita-te numai la Romania si mai zi, daca poti, ca exista.

peace

#61
tecumseh

tecumseh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 170
  • Înscris: 20.06.2005

ragnarok, on Jul 6 2005, 12:54, said:

Chiar cred ca rezolva probleme. Daca, in loc sa devii criminal, accepti copilul si distrugi trei destine (al ei, al tau, al copilului)? Atunci ai ucis trei destine...

In situatiile in care cuplul nu are o situatie financiara care sa ii permita sustinerea unui copil, cred ca e o crima sa NU faca un avort. Mi se pare la fel de criminal sa aduca pe lume un copil si sa il ucida saracia. Cat despre providenta divina... uita-te numai la Romania si mai zi, daca poti, ca exista.

peace

<{POST_SNAPBACK}>

Asta inseamna sa fii necredincios.
1. Nu ai de unde sti ca asterea copilului va distruge trei destine. Destinul e o chestie pe care nu tu o controlezi.
2. Chiar daca nasterea genereaza consecinte tragice, tu trebuie sa ai linistea interioara care sa-ti spuna ca ti-ai facut datoria de om si ca restul este voia lui Dumnezeu.
Astea sunt lucruri pe care tot mai putini le pricep. In locul lor pun propria gandire si instinctele.

#62
Cipsu

Cipsu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,032
  • Înscris: 06.05.2004

tecumseh, on Jul 6 2005, 13:02, said:

Asta inseamna sa fii necredincios.
1. Nu ai de unde sti ca asterea copilului va distruge trei destine. Destinul e o chestie pe care nu tu o controlezi.
2. Chiar daca nasterea genereaza consecinte tragice, tu trebuie sa ai linistea interioara care sa-ti spuna ca ti-ai facut datoria de om si ca restul este voia lui Dumnezeu.
Astea sunt lucruri pe care tot mai putini le pricep. In locul lor pun propria gandire si instinctele.

<{POST_SNAPBACK}>

Sigur ca da, esti inconjurat de prosti.....oaza de lumina care esti....

#63
Ragnarokr

Ragnarokr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 16.06.2005

tecumseh, on Jul 6 2005, 14:02, said:

Asta inseamna sa fii necredincios.
1. Nu ai de unde sti ca asterea copilului va distruge trei destine. Destinul e o chestie pe care nu tu o controlezi.
2. Chiar daca nasterea genereaza consecinte tragice, tu trebuie sa ai linistea interioara care sa-ti spuna ca ti-ai facut datoria de om si ca restul este voia lui Dumnezeu.
Astea sunt lucruri pe care tot mai putini le pricep. In locul lor pun propria gandire si instinctele.

<{POST_SNAPBACK}>


Nu pot sa am nicio liniste interioara, numai la gandul ca "a fost voia lui Dumnezeu". Spune-i tu unui copil care cerseste ca e voia lui Dumnezeu sa fie sarac si sa se obisnuiasca cu ideea asta. Spune-i tu unui copil violat de un pedofil ca asta a fost voia lui Dumnezeu, si sa isi gaseasca linistea interioara ca si-a facut datoria de om supus vointei divine. Exemple despre "bunatatea infinita" a lui Dumnezeu si "iubirea" sadica pe care ne-o poarta, ar mai fi multe.
Prefer sa pun gandirea si instinctele mele in locul unei dogme seci, plina de contradictii, fie si pentru ca asa imi pot asuma responsabilitatea pentru deciziile mele. Nu dau vina pe Dumnezu si nu ii multumesc lui Dumnezeu pentru ce mi se intampla. Ma indepartez de topic, asa ca ma opresc aici.

relativ ontopic:

Le-as da tuturor celor care se impotrivesc avortului copii nascuti astfel, sa vad cum se descurca cu vreo 4 copii pentru care nu sunt pregatiti. Daca nu s-ar mai face avorturi, populatia ar creste semnificativ, ceea ce e un alt lucru care trebuie analizat.

#64
sam

sam

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 720
  • Înscris: 05.05.2005
voi credeti ca, in fata lui dumnezeu, e mai mare pacatul de a comite un avort decit intoleranta si ciinosenia din sufletul vostru? toti sintem oile lui, nu? :) chiar daca unele sint ratacite. voi ar trebui sa le aduceti pe calea cea buna. dar de unde? sinteti primii la insulte si judecati. cred ca ati inteles gresit ceea ce-ati citit despre credinta.

#65
...easca

...easca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 815
  • Înscris: 21.06.2005
Banuiesc ca iese din discutie avortul terapeutic.

Eu consider ca femeia are dreptul de a alege, ca doar nu e un animal de prasila. E interesant faptul ca cei care sunt impotriva avortului aici sunt barbati. Faptul ca femeile sustin dreptul la optiune ar trebui sa dea de gandit.
Numai ca barbatii nu vor fi niciodata pusi in situatia de a alege:"avortez sau nu"?..Poate vor trebui sa aleaga daca nevasta/prietena va avorta sau nu, dar alegerea va fi doar un sfat pt ea, ea singura va trece prin asta.
Deci cum puteti voi fi impotriva sau pentru, cand pe voi nu va afecteaza cu nimic(aproape)? Cum puteti arunca cu piatra, intr-o femeie care a avortat, cand de fapt voi nu aveti cel mai mic habar despre ce inseamna un avort pt o femeie din punct de vedere fizic  si psihic?

Imi este greu ma abtin sa va amintesc ca suntem in secolul 21, iar liberul arbitru circula nestingherit prin constiintele oamenilor de vreo suta si ceva de ani! Trebuie sa mai facem copii ca pe vremea cincinalelor? Mai credem in femei eroine? Femeia e stapana pe propriul corp!


Iar daca discutam din punctul de vedere al moralei crestine, mai bine o lasam balta. O institutie –biserica- care vazind ca pierde teren a inceput sa faca concesii. Si care ii iarta si pe cei mai rai criminali. 15 matanii si eventual mai stranguleaza unu ca da cu zecimale.


Mai bine condamnam pe cei care fac sex fara sa se protejeze, fara sa se gandeasca daca doresc sau nu un copil. Bineinteles ca se poate intimpla sa ramii insarcinata si daca te protejezi si in acest caz numai tu poti decide daca esti in stare de a avea copilul. Nu-mi place avortul dar nu le condamn pe cele care apeleaza la el atunci cind nu au o alta posibilitate. Condamn faptul ca nu au apelat la metode de contraceptie, mamele care nu accepta faptul ca fetele lor sint active dpv sexual si nu apeleaza la un medic ca sa le prescrie anticonceptionale. E nevoie de mai multa educatie.

#66
Ragnarokr

Ragnarokr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 16.06.2005

...easca, on Jul 6 2005, 14:30, said:

Eu consider ca femeia are dreptul de a alege, ca doar nu e un animal de prasila. E interesant faptul ca cei care sunt impotriva avortului aici sunt barbati. Faptul ca femeile sustin dreptul la optiune ar trebui sa dea de gandit.

<{POST_SNAPBACK}>


Eu sunt barbat, intamplator misogin, dar totusi sustin dreptul femeilor la avort, din diverse ratiuni, expuse partial in mesajele precedente. Oricum, indoctrinarea crestina nu tine cont de sex.

peace

p.s. femeia, stapana propriului corp? :)))). misoginul din mine nu s-a putut abtine :P.

#67
...easca

...easca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 815
  • Înscris: 21.06.2005

tecumseh, on Jul 6 2005, 14:02, said:

Asta inseamna sa fii necredincios.
1. Nu ai de unde sti ca asterea copilului va distruge trei destine. Destinul e o chestie pe care nu tu o controlezi.
2. Chiar daca nasterea genereaza consecinte tragice, tu trebuie sa ai linistea interioara care sa-ti spuna ca ti-ai facut datoria de om si ca restul este voia lui Dumnezeu.
Astea sunt lucruri pe care tot mai putini le pricep. In locul lor pun propria gandire si instinctele.

<{POST_SNAPBACK}>


Nu? Dar ce destin poate avea un copil venit intr-o familie care nu il poate intretine?
Acest copil ce vina are sa fie obligat (si de cei ca tine) sa traiasca intr-o lume tampita, in bataile zilnice ale unor parinti alcoolici si iresponsabili, intr-un colt de strada cu picioarele rupte, cersind sau intr-o casa de copii? pe el cine il intreaba?

Sigur, ar putea foarte bine sa traiasca cu cornul si laptele si apoi sa fie inchis ca recidivist pentru tilharie, mai ales ca pedeapsa cu moartea e abolita. Sau sa aiba ca suprema bucurie a copilariei scotocirea in fiecare dimineata la 5 prin tomberonul caminului.

#68
gica_contra

gica_contra

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,474
  • Înscris: 29.06.2005
N-am înțeles... Pe topicul ăsta voi vă faceți probleme în ceea ce privește faptul că ALTE persoane (femei, mai exact) avortează???
Dacă face sau nu avort este un lucru care ține strict de acea femeie și, eventual, dacă vrea ea, și de bărbatul cu care (se presupune că) a conceput fătul...

Ce vă privește pe voi decizia ei (lor) de a face avort?

#69
Ragnarokr

Ragnarokr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 16.06.2005

...easca, on Jul 6 2005, 14:48, said:

Nu? Dar ce destin poate avea un copil venit intr-o familie care nu il poate intretine?
Acest copil ce vina are sa fie obligat (si de cei ca tine) sa traiasca intr-o lume tampita, in bataile zilnice ale unor parinti alcoolici si iresponsabili, intr-un colt de strada cu picioarele rupte, cersind sau intr-o casa de copii? pe el cine il intreaba?

Sigur, ar putea foarte bine sa traiasca cu cornul si laptele si apoi sa fie inchis ca recidivist pentru tilharie, mai ales ca pedeapsa cu moartea e abolita. Sau sa aiba ca suprema bucurie a copilariei scotocirea in fiecare dimineata la 5 prin tomberonul caminului.

<{POST_SNAPBACK}>


my point exactly!  :coolspeak:

peace

#70
Cristist50

Cristist50

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,524
  • Înscris: 28.08.2003
Bravo easca. Sunt suta la suta de acord cu tine. Mai ales ca un barbat nu are cum sa stie cum se simte o femeie care trebuie sa faca aceasta alegere.
Dar in general asa sunt barbatii. Isi dau cu parerea si de care tampoane ar trebui sa folositi.

Tine-o tot asa, pe ei pe mama lor  :coolspeak:

Edited by Cristist50, 06 July 2005 - 13:54.


#71
Takeshy

Takeshy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,705
  • Înscris: 04.03.2005
@tecumseh esti limitat rau la ceea cu ce ti-a fost indoctrinat creierul

Hai sa facem copii cu nemiluita (abstinenta nu poate fi o solutie ca nah, natura noastra e sa ne inmultim), nu putem folosi prezervative ca Biserica (deci Dumnezeu zice ca nu avem voie) si daca luam SIDA, ei si ce, asa a vrut Dumnezeu, si daca fac si un copil cu SIDA ca oricum va trai 3 ani cel mult (zic eu) dar ce naiba asa a vrut Dumnezeu, asa sa facem. Abstinenta inainte de casatorie ca asa se poarta la credinciosi si dupa casatorie nu ne potrivim de nici un fel crezi ca o sa mai stam casatoriti totusi Dumnezeu zice ca divortul nu e bun, ce te faci trebuie sa respecti, stai casatorit, si ce faci in continuare iti irosesti viata intr-o casa cu o nevasta care mai e posibil sa te si insele (de fapt sigur te va insela) ei dar ce conteaza o sa ajung in Rai   :death:

Nu sunt eu un mare credincios dar din cate stiu viata e facuta sa o traiesti nu s-o irosesti

Avortul e crima?! O fi intr-o oarecare masura, dar razboiele ce sunt? Luptam pentru libertate ucidem mii de oameni care gandesc, au o viata, o familie, prieteni, un viitor dar ce naiba, erau in cale de ce sa ne pese.
Femeia care face avortul alege pentru ea si familia ei ce crede ca e mai bun, 100 de parlamentari idioti aleg pentru o planeta intreaga asa ca scuteste-ma cu acuzele tale citate dupa Biblie si indoctrinarile stupide

E legala e dreptul fiecaruia ca e morala sau nu o sa-si primeasca pedeaspa in cer

Bye

#72
ebola23

ebola23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,219
  • Înscris: 02.01.2005
Categoric pro-avort.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate