Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 

Vreau sa cumpar un autobuz

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
happyhippie

happyhippie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 894
  • Înscris: 23.02.2006
Vreau sa cumpar un autobuz vechi sub 10.000 Euro, care sa fie in stare de functionare !
Am cautat pe net insa nu am gasit mare lucru...am vazut pe aici ca scrieti de tot felul de casari ale autobuzelor vechi, oare trebuie sa ma duc personal pe la autobaze si garaje sa intreb ?

Stie cineva o sursa de astfel de autobuze, de unde eventual as putea alege ce imi trebuie?

Nu va face transport de persoane, nu ma intereseaza anul de fabricatie, vreau doar sa fie intr-o stare acceptabila de functionare, ca sa se poata deplasa pe distante scurte si destul de rar, dintr-un cartier in altul in Bucuresti - fara calatori.

Orice informatie va fi apreciata.

Multumesc frumos !

#2
Graveland

Graveland

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,236
  • Înscris: 07.08.2006
Super idee, ii bagi un pat, improvizezi o baie in el, un TV si te vezi cu amantele?

#3
happyhippie

happyhippie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 894
  • Înscris: 23.02.2006

View PostGraveland, on Jul 16 2007, 17:33, said:

Super idee, ii bagi un pat, improvizezi o baie in el, un TV si te vezi cu amantele?

Aproape ai ghicit... ;) ...insa problema nu e ce fuck in el, ci de unde-l iau  :huh:

#4
Berti

Berti

    233SP09

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,068
  • Înscris: 02.03.2006
Pe langa categoria D, mai ai nevoie de licente de transport, care nu-s chiar usor de obtinut si nici ieftine nu-s... altfel n-ai voie sa-l plimbi pe drumurile publice!
Asa ca renunta la idee si cauta cea mai mare duba care se conduce cu B-u! Pe aia poti s-o modifici cum vrei tu la interior si nu te intreaba nimeni de santate...

#5
pimi

pimi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.01.2007
nu e adevarat
legea spune ca transportul de persoane se face de catre srl-uri si sa-uri si necesita licienta de transport
insa poti sa il inmatriculezi pe persoana fizica si sa il folosesti in scop propriu fara licenta sau alte complicatii,insa nu scapi de tahograf si atestat profesional. mai complicat va fi cu reomologarea lui la locuri mai putine si cel mai grav aspect-te va usca cu taxele care sunt f consistente.
daca cauti la modul serios un autobus gasesti la banii tai fara probleme -iti recomand revista camion super market-apare vineri la orice stand de ziare
bafta

#6
rivanol

rivanol

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 281
  • Înscris: 21.06.2007
poate sunt nesimtit da nu ma pot abtine  :lol:
Ce vrei sa faci cu el? :D

#7
Berti

Berti

    233SP09

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,068
  • Înscris: 02.03.2006

View Postpimi, on Jul 16 2007, 22:09, said:

legea spune ca transportul de persoane se face de catre srl-uri si sa-uri si necesita licienta de transport
insa poti sa il inmatriculezi pe persoana fizica si sa il folosesti in scop propriu fara licenta sau alte complicatii

Poti sa-mi dai un link catre legea respectiva?

Din cate stiu eu, intr-adeva nu ai nevoie de licenta de executie, da' tot ai nevoie de licenta de transport in interes propriu...

#8
happyhippie

happyhippie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 894
  • Înscris: 23.02.2006
Mda, ce spuneti voi pe aici nu suna incurajator deloc :(

Nu vreau neaparat sa-l conduc eu ( cred ca pot sa angajez pe cineva sa mi-l mute de colo colo cand am nevoie - sau cei ce poseda D nu-s prea multi si-s scumpi ? ) insa chestia e ca vreau sa fie pe SRl, nu PF si deci din ce ziceti voi, va avea nevoie de licenta de transport ! Aceasta licenta este necesara chiar daca practic nu se vor transporta persoane si nici macar o alta marfa ? Este necesara chiar daca trebe doar sa plimbi autobuzul gol, sa zicem ?

In ceea ce priveste tahograful, diin ce am gasit, legea spune :

Quote

Având în vedere Legea nr. 466/12.11.2003 privind stabilirea perioadelor de conducere și a perioadelor de odihnă ale conducătorilor vehiculelor, precum și Normele metodologice de autorizare și efectuarea transporturilor rutiere aprobat prin Ord. M.L.P.T.L. nr. 1842/2001, modificat cu Ord. M.T.C.T. nr. 84/13 aug.2003, începând de la 1 ianuarie 2006 toate autovehiculele destinate transportului rutier de marfă cu masă totală maximă autorizată mai mare de 3,5to, autovehiculele de transport rutier de mărfuri periculoase cu mase totale maxime autorizate mai mari de 3,5 to precum și autovehiculele utilizate la transportul rutier de persoane având capacitatea de peste 9 locuri trebuie să aibă montate aparate tahograf la bordul autovehiculului, iar autovehiculele din categoria M3 cu mase totale autorizate mai mari de 10 to în trafic interjudețean precum și autovehiculele din categoria N3 cu mase totale autorizate mai mari de 15 to trebuie să dispune de limitator de viteză.
Societatea noastră vă pune la dispoziție aceste aparate, respectiv asigură montarea și verificarea lor periodică.

Autobuzul meu nu va avea nici un loc ( scaun )  ...in afara de cel al soferului ...si deci va cadea sub influenta celor 9 locuri stipulate mai sus ? Oricum, am vazut ca astea nu-s asa scumpe, pana-n 500 Euro, asa ca nu va fi o problema majora !
Sa inteleg ca va fi greu si cu re-omologatul autobuzului fara scaune ?

Merci de pontul cu revista !

O sa ma uit sa vad cat de mare pot sa gasesc ceva cu categoria B...din cate stiti voi, care ar fi cea mai incapatoare duba, ca si suprafata ! Pentru categoria C, vor trebui aceleasi autorizatii ?

Rivanol, nu esti nesimtit ci doar curios, insa nu vreau sa-ti spun...mi-e sa nu faca altii chestia asta inaintea mea....nu te supara, am asa un talent la a avea idei bune la care renunt din pricina unor piedici de genul mentionate de voi mai jos, insa ulterior constat ca altora le-a reusit si n-as vrea sa se intample si la asta, macar inainte de a constata pe pielea mea cat de greu e  sa obtii toate aprobarile si actele necesare.

Acu' mi-a mai venit o idee: oare n-as putea inchiria un asemenea autobuz de la o firma care are toate actele si toate autorizatiile necesare ? Va ma trebui sa am si io toate alea ? Sau ma rog, ceva de genul asta...sa fie al lor iar io sa-l operez ?

O sa vad....oricum va multumesc pentru opinii si va mai astept si cu alte pareri !

Edited by happyhippie, 17 July 2007 - 10:16.


#9
Berti

Berti

    233SP09

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,068
  • Înscris: 02.03.2006
Daca-i pe SRL ii clar, ai nevoie de multe chestii ca sa poti circula pe sosele cu un autovehicul ce depaseste 3,5 tone!

- in primu rand ai nevoie de o persoana desemnata care se ocupa de transporturi (poti sa fi tu ala, da trebuie sa faci un curs si sa mergi anual la reexaminare)
- licenta de transport pentru firma
- licenta de executie pentru vehicul (asta depinde multe chestii, daca-i interes propriu s-ar putea sa nu ai nevoie, da' tot iti trebe licenta de tranport) s-au mai modifcat legile in ultimii ani, da in mare cam tot de astea ai nevoie, poti sa aflii exact ce-ti trebuie de la ARR
- rovigneta (care nu-i deloc ieftina pentru un autobuz)
- atestat pentru soferu care conduce vehiculu.

S-ar putea sa mai fie ceva, da' asa cum am mai spus nu mai sunt la curent cu astea.

Din pacate nu pot sa-ti recomand o duba anume, da' ideea e sa fie neaparat pana in 3.5 tone si scapi de aproape toate grijile de mai sus (ramane rovigneta, da-i mult mai ieftina)

Edited by Berti, 17 July 2007 - 10:45.


#10
rivanol

rivanol

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 281
  • Înscris: 21.06.2007
ok....dar daca iti reuseste combinatia....ne spui si noua ce ai facut ?:D


E ca in reclama aia organizator de petreceri in autobuz?ar fi o idee buna :D

#11
happyhippie

happyhippie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 894
  • Înscris: 23.02.2006

View Postrivanol, on Jul 17 2007, 13:53, said:

ok....dar daca iti reuseste combinatia....ne spui si noua ce ai facut ?:D
E ca in reclama aia organizator de petreceri in autobuz?ar fi o idee buna :D

Nu-i o idee rea, da' nu e asta...despre ce reclama e vorba ?

Cred ca o sa trebuiasca sa fac un drum la ARR si poate ma lamuresc mai exact acolo ce si cum !

Referitor la duba, daca pe un autosasiu pun o constructie usoara din PVC ( gen rulota ), se incadreaza tot la B, cu conditia sa nu depaseasca 3,5 T ?

Aveti idee cam cat cantareste un autosasiu ? Din ce am vazut eu pe net, e peste 3 T !

#12
pimi

pimi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.01.2007
@berti-daca e persoana fizica nu are cum sa scoata licenta de transport.deci nu au cum sa il opreasca sa circule cu masina lui proprie in interes personal.nu stiu exact legea insa te asigur ca este asa am un prieten ce are 3 camioane pur pt hobby si am intors problema pe toate fetele inclusiv la ARR



  despre duba sub 3,5 ai aici toata povestea http://forum.softped...howtopic=240948

#13
rivanol

rivanol

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 281
  • Înscris: 21.06.2007
este reclama la o bere....oricum m ai facut tare curios :P


MULTA BAFTA!!! :peacefingers:

#14
happyhippie

happyhippie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 894
  • Înscris: 23.02.2006

View Postpimi, on Jul 17 2007, 14:57, said:

@berti-daca e persoana fizica nu are cum sa scoata licenta de transport.deci nu au cum sa il opreasca sa circule cu masina lui proprie in interes personal.nu stiu exact legea insa te asigur ca este asa am un prieten ce are 3 camioane pur pt hobby si am intors problema pe toate fetele inclusiv la ARR
  despre duba sub 3,5 ai aici toata povestea http://forum.softped...howtopic=240948

Cum am spus mai devreme, vreau sa fie pe persoana juridica, deci o sa trebuiasca si toate aceste acte, insa dupa cate vad ca scrieti voi, imi vine din ce in ce sa ma limitez la un autosasiu, carosat la cerere...in felul acesta nu ar mai trebui sa modific nimic si ar iesi exact cum vreau eu. Sa vedem insa cat o sa coste !

Insa nu ma lamuresc cum e cu tonele astea la sasie...de ex. am intrat la Ford, si la un model zice masa totala 3300 kg, la alt model nu mai da masa totala, insa imi spune sarcina utila 2382 kg. Sa inteleg ca acest ultim model cantareste 1118 kg si io pot sa pun pe el o structura de fibra sau PVC care sa aiba maxim 2382 in asa fel incat sa nu depasesc 3.5 T ?

#15
pimi

pimi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.01.2007
da
ai inteles bine
'nu stiu ce ai de gand insa asa ceva nu ar fi potrivit??? e cea mai ieftina varianta.
http://www.mobile.de...C...1268687441

#16
happyhippie

happyhippie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 894
  • Înscris: 23.02.2006

View Postpimi, on Jul 17 2007, 19:06, said:

da
ai inteles bine
'nu stiu ce ai de gand insa asa ceva nu ar fi potrivit??? e cea mai ieftina varianta.
http://www.mobile.de...C...1268687441

Nu prea a mers sa deschid link-ul....da' o sa ma mai uit pe mobile.de si o sa vad ce gasesc pe acolo ! Merci !

#17
happyhippie

happyhippie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 894
  • Înscris: 23.02.2006
Poate o platforma de genu asta ar fi ok:

http://www.mobile.de...r...1268411772

Unde am ajuns de la autobuz  <_<  cred ca eram prea idealist cand am crezut ca poa' sa fie simplu' sa-ti iei autobuz in RO !
Oricum nu renunt asa usor la idee...da' poate incep cu ceva de genul celui din poza si daca merge treaba, poate ajung si la autobuz !

#18
soferul de autobuz

soferul de autobuz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 12.04.2006

View Posthappyhippie, on Jul 17 2007, 23:15, said:

Poate o platforma de genu asta ar fi ok:

http://www.mobile.de...r...1268411772

Unde am ajuns de la autobuz  <_<  cred ca eram prea idealist cand am crezut ca poa' sa fie simplu' sa-ti iei autobuz in RO !
Oricum nu renunt asa usor la idee...da' poate incep cu ceva de genul celui din poza si daca merge treaba, poate ajung si la autobuz !
Daca respectivul vehicul este pentru intres personal,adica nu transporti calatori sau marfa ,peste 8 calatori si marfa peste 3,5 tone nu iti trebuie nici autorizatie de transport si nici atestat,se incradeaza la clasa autorulote,doar ca fiind vorba de gabarit iti va trebui categoria C care presupun ca o ai

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate