Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 

Dedurizare apa, Statii dedurizare

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
1501 replies to this topic

#19
rodanny

rodanny

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,931
  • Înscris: 13.01.2004

View PostNeohori, on Dec 30 2007, 12:25, said:

Cine a dat acele preturi nu a aberat , de ce ? pentru ca instalatia in sine costa dupa cum urmeaza : pt un consum de 0,8-1,2 m cubi/h in jur de 420E , iar pt un consum de 2,0-2,5 m cubi/h in jur de 700E (atentie consumul este pe ora nu pe minut sau secunda ! ) , la aceste costuri se adauga :teava de racord , filtru de impuritati , robinet de siguranta , posibilitate racord la 220v cu impamintare + consumabile , adica pastilele de sare .
numai bine

Apa ramane potabila?
Intelesesem canu...sau da?
Danny

Edited by rodanny, 30 December 2007 - 12:56.


#20
Neohori

Neohori

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,977
  • Înscris: 19.08.2007
E , cu potabilitatea apei este alta discutie , alta distractie si alti bani... :D .
Daca apa este potabila de la sursa atunci si prin dedurizare va rezulta o apa potabila dar dedurizata , adica "moale". Potabilitatea apei se poate testa la laboratoarele Apele Romane situate la sectia de Epurare a apelor uzate de la periferiile oraselor sau la sediul acestora , mai sunt si Institutele de Higiena care au reactivi pentru testul apei potabile , pentru ca in apa pe linga microorganisme mai pot fi infiltratii de ceanuri , hidrocarburi aromate sau nearomate , radioactivitate , clor si alte magarii dinastea care necesita peste 30 de reactivi pentru punerea in evidenta si bineinteles concentratia la 1000 u.i. Ti-am facut capul mare deja  :lol:  , dar sa presupunem ca apa este potabila si atunci totul este sa achizitionezi acel dedurizator.
Pentru dedurizarea apei la masina de spalat eu folosesc o "chestie " cu 2 magneti cumparata de la un magazin de tehnico sanitare si care a costat 70 ron . Arata ca un pachet de tigari cu doua racorduri 1/2 si o sageata de sens a apei . Il am de 4 ani si i-si face treaba , acum nu stiu situatia de la tine , dar la Cluj nu este foarte dura apa , am testat cu hirtie de turnesol care era in pachetul de detrgent cu care am luat masina (era oferta).

#21
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005
O alternativa e folosirea apei de ploaie pentru apa calda care nu e de baut: dus, masini de spalat. Pretul rezervorului si sistemului de colectare s-ar putea sa ajunga tot pe-acolo, dar mi se pare mai sanatos caci se reduce consumul de apa freatica si nu se deverseaza apa sarata care in timp poate afecta solul.

#22
rodanny

rodanny

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,931
  • Înscris: 13.01.2004

View PostNeohori, on Dec 30 2007, 13:18, said:

E , cu potabilitatea apei este alta discutie , alta distractie si alti bani... :D .
Daca apa este potabila de la sursa atunci si prin dedurizare va rezulta o apa potabila dar dedurizata , adica "moale". Potabilitatea apei se poate testa la laboratoarele Apele Romane situate la sectia de Epurare a apelor uzate de la periferiile oraselor sau la sediul acestora , mai sunt si Institutele de Higiena care au reactivi pentru testul apei potabile , pentru ca in apa pe linga microorganisme mai pot fi infiltratii de ceanuri , hidrocarburi aromate sau nearomate , radioactivitate , clor si alte magarii dinastea care necesita peste 30 de reactivi pentru punerea in evidenta si bineinteles concentratia la 1000 u.i. Ti-am facut capul mare deja  :lol:  , dar sa presupunem ca apa este potabila si atunci totul este sa achizitionezi acel dedurizator.
Pentru dedurizarea apei la masina de spalat eu folosesc o "chestie " cu 2 magneti cumparata de la un magazin de tehnico sanitare si care a costat 70 ron . Arata ca un pachet de tigari cu doua racorduri 1/2 si o sageata de sens a apei . Il am de 4 ani si i-si face treaba , acum nu stiu situatia de la tine , dar la Cluj nu este foarte dura apa , am testat cu hirtie de turnesol care era in pachetul de detrgent cu care am luat masina (era oferta).

Salut..potabilitatea o sa o testez..oricum imi pun filtru cu osmoza inversa pt apa de baut...am si la bloc in buc...si e suepr fain...imi face apa plata..efectiv..e suepr..
Problema ramane cu duritatea....dupa cate inteleg eu ..apa devine sarata?.....duap dedurizator?...adica naspa la gust?
Dedurizatoare la preturi ok.....ai idee de unde ce si cum.,...un consum de 1-1,5mc/h e ok....dar nu vreu sa dau zeci de milioane..
danny

#23
Neohori

Neohori

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,977
  • Înscris: 19.08.2007
Apa nu este sarata , sarea este pentru ionizarea sarurilor de Mg si Ca raspunzatoare de duritatea crescuta a apei . La toate firmele la care m-am uitat sub 400 E nu am gasit , avem si o firma in Cluj care aduce din Germania astfel de scule , dar la preturi si mai mari , acu 2 ani am fost pe la ei sa ma interesez de un filtru de apa tip "cana" , pt apa de baut , si era sa pic jos cind am auzit pretul (380E fara tva)  :lol: , ziceau ca are ioni de Ag - eu le-am zis lasa domle ca bag o lingurita de Ag sau un polonic si ionizez io apa , scoate ionii de Ag si da-mi mai ieftin cana  :D , pina la urma am luat de la un supermarket cu 1,5 mil+ 50ron cartusul de schimb.

#24
rodanny

rodanny

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,931
  • Înscris: 13.01.2004

View PostNeohori, on Dec 30 2007, 14:59, said:

Apa nu este sarata , sarea este pentru ionizarea sarurilor de Mg si Ca raspunzatoare de duritatea crescuta a apei . La toate firmele la care m-am uitat sub 400 E nu am gasit , avem si o firma in Cluj care aduce din Germania astfel de scule , dar la preturi si mai mari , acu 2 ani am fost pe la ei sa ma interesez de un filtru de apa tip "cana" , pt apa de baut , si era sa pic jos cind am auzit pretul (380E fara tva)  :lol: , ziceau ca are ioni de Ag - eu le-am zis lasa domle ca bag o lingurita de Ag sau un polonic si ionizez io apa , scoate ionii de Ag si da-mi mai ieftin cana  :D , pina la urma am luat de la un supermarket cu 1,5 mil+ 50ron cartusul de schimb.

deci apa rezultata daca initial a fost potabial ramane potabila si in continuare?....adica la gust nu se simte nici o diferenta?
la 400 euro al ce firam ce model marca ai vazut?
Alte persoane nu au mai avut problema mea? Cum au rezolvat-o ?
danny

#25
Neohori

Neohori

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,977
  • Înscris: 19.08.2007
Aici sunt mai multe modele - preturi , si mai jos schema de legare la apa :  http://www.aquafilte...a uz casnic.htm

#26
rodanny

rodanny

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,931
  • Înscris: 13.01.2004
Salutari din nou...
Vad ca nimeni nu a mai zis nimic...
Pun si eu din nou o noua problema,...ce facem cu apa de la spalrea rezervorului cu rasini...canu o putem deversa nici in FOsa septica ..nici in pamant direct..caci arde tot pamantul...,
Danny

#27
rodanny

rodanny

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,931
  • Înscris: 13.01.2004
Chair a murit de tot topicul?
HAI.....
Cine mai are statii de dedurizare pe acasa?...Ce faceti cu apa sarata de la spalarea Rasinei?
Alte probleme aparute....sfaturi etc?
danny

#28
rodanny

rodanny

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,931
  • Înscris: 13.01.2004
nu se mai zice nimic?
Nu are nimeni nici o idee noua..o soltie ceva?
Danny

#29
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005
daca insisti... coleteaza apa de ploaie de pe acoperis si o folosesti pentru apa calda menajera. Necesita un rezervor cat mai mare, preferabil subteran, optional o metoda de a o steriliza cat-de-cat (daca n-o bei si mai e si incalzita la 50-60 de grade nu prea e periculoasa). Si o metoda de a exclude "prima apa" care spala acoperisul si contine majoritatea prafului si altor mizerii adunate de la ultima ploaie.

La noi intr-un an ploua cam peste 500litri / metru patrat , de ex un acoperis de 100 metri patrati ar colecta 50 de metri cubi pe an. Teoretic. Practic depinde de capacitatea rezervorului.

Edited by blimpyway, 28 February 2008 - 04:46.


#30
rodanny

rodanny

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,931
  • Înscris: 13.01.2004

View Postblimpyway, on Feb 28 2008, 04:43, said:

daca insisti... coleteaza apa de ploaie de pe acoperis si o folosesti pentru apa calda menajera. Necesita un rezervor cat mai mare, preferabil subteran, optional o metoda de a o steriliza cat-de-cat (daca n-o bei si mai e si incalzita la 50-60 de grade nu prea e periculoasa). Si o metoda de a exclude "prima apa" care spala acoperisul si contine majoritatea prafului si altor mizerii adunate de la ultima ploaie.

La noi intr-un an ploua cam peste 500litri / metru patrat , de ex un acoperis de 100 metri patrati ar colecta 50 de metri cubi pe an. Teoretic. Practic depinde de capacitatea rezervorului.


Ce idei nasrusnice...:))
EU toptusi caut ceva seros si ....plauzibil...
Chiar daca ar ploua cat zic tu...desi..acolo e vb si de zapada...deci nu numai de apa de ploaie...tot nu ai ce face cu 50mc :D
danny

#31
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,544
  • Înscris: 30.01.2008

View Postrodanny, on Dec 30 2007, 11:57, said:

Salutare ,
Deschid acest topic....deoarece tocmai am laut un teren la tzara...si am o mare problema...apa de acolo e fffff dura....
Daca o pun al fiert intr-o cratita....se face alb pe fundul ei in 2 zile :D.....

Care ar fi solutia optima si eficienta pt dedurizare...Cand zic eficienta...ma refer la pret...ca am gasit variante pe la NObel si pe la altii...la sume astronomice...peste 1500 -2500 ron.
Astept opinii pareri...mai ales de la cei ce au deja....Am inteles ca multe nici nu functioenaza cum trebuie....
Toate cele bune,
Danny

PS LA MULTI ANI ...2008 !!!!

POTI SA INCERCI DIZOLVATOARELE ELECTRONICE DE CALCAR AQUA DE LA TREBEMA!!!

#32
rodanny

rodanny

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,931
  • Înscris: 13.01.2004

View Postgelunechifor, on Feb 28 2008, 08:20, said:

POTI SA INCERCI DIZOLVATOARELE ELECTRONICE DE CALCAR AQUA DE LA TREBEMA!!!

Salut,
A incercat cineva...chiar functioneaza bine?
Danny

#33
Iocan

Iocan

    Tefelist, fan Kövesi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,784
  • Înscris: 02.06.2006

View Postrodanny, on Dec 30 2007, 14:39, said:

Dedurizatoare la preturi ok.....ai idee de unde ce si cum.,...un consum de 1-1,5mc/h e ok....dar nu vreu sa dau zeci de milioane..
danny

View Postrodanny, on Jan 4 2008, 18:22, said:

Vad ca nimeni nu a mai zis nimic...
Pun si eu din nou o noua problema,...ce facem cu apa de la spalrea rezervorului cu rasini...canu o putem deversa nici in FOsa septica ..nici in pamant direct..caci arde tot pamantul...,
Danny

Prin decembrie te dădeai de ceasul morții să afli cum se dedurizează apa cît mai ieftin. Prin ianuarie deja te interesează ce faci cu apa sărată rezultată după regenerarea rășinii. De unde rezultă că ai deja o instalație de dedurizare, dar nu catadicsești să împarți cu restul lumii vreo informație despre ea, ci doar să afli ce te interesează pe tine.

#34
dan_ghetau

dan_ghetau

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 970
  • Înscris: 09.03.2007
Ca sa nu mai deschid un nou topic,pentru apa din orase,o sa postez aici.
Am aflat ca duritatea este de 21 grade...nu stau foarte rau,o dar pina la 5-7 grade (care este optimul ) mai este.Pentru 2 persoane (nu am inteles de ce se calculeaza numarul de persoane si nu volumul de apa consumat) mi s-a sugerat o statie de 715 euro fara tva.Abia la urma am aflat ca trebuie si alimentare 220v.Cam dificil sa trasez prin curte un cablu dar o sa vad cum procedez.Stie cineva daca e alegerea buna?

#35
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,544
  • Înscris: 30.01.2008

View Postdan_ghetau, on Feb 29 2008, 15:24, said:

Ca sa nu mai deschid un nou topic,pentru apa din orase,o sa postez aici.
Am aflat ca duritatea este de 21 grade...nu stau foarte rau,o dar pina la 5-7 grade (care este optimul ) mai este.Pentru 2 persoane (nu am inteles de ce se calculeaza numarul de persoane si nu volumul de apa consumat) mi s-a sugerat o statie de 715 euro fara tva.Abia la urma am aflat ca trebuie si alimentare 220v.Cam dificil sa trasez prin curte un cablu dar o sa vad cum procedez.Stie cineva daca e alegerea buna?

In care oras????

Ca la iasi cea mai dura apa e in copou si are maxim 7-8 grade germane


View Postgelunechifor, on Feb 29 2008, 15:31, said:

In care oras????

Ca la iasi cea mai dura apa e in copou si are maxim 7-8 grade germane


Si optimul este zero grade dar este bun si 2

#36
dan_ghetau

dan_ghetau

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 970
  • Înscris: 09.03.2007
In Focsani.E vreo varianta rapida sa verific daca are intr-adevar 21?
In Copou e cea mai dura?Bine ca n-am baut prea multa de la reteaua orasului in facultate...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate