Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II
 Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea
 Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?
 Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 

Dedurizare apa, Statii dedurizare

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
1501 replies to this topic

#55
kikignc

kikignc

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 25.05.2005
Ce parere aveti despre aparatele de dedurizare tip Trebema? (cautati pe google pentru cei care nu stiu despre ce e vorba)
Principiul de dedurizare e cu totul altul decat cele discutate pana acum. A vazut cineva in functiune un astfel de aparat? Mie parca nu-mi inspira mare incredere, dar cine stie... poate functioneaza. Ceva pareri?

#56
horea75

horea75

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 13.07.2007
Danny, sarea este sodiu si clor. nu ajunge altceva in mediu decat daca o sa le pui in reactie cu alte substante chimice. Cu detergentii domestici nu apar "anomalii", iar la epurare nici atat. "Spectacolul" dedurizarii il poti vedea atunci cand ea NU este aplicata, iar calcarul pune stapanire pe rezistentele de incalzire, serpentinele centralelor termice, umidificatoare, boilere, etc...
In ceea ce priveste aparatele tip Trebema, la fel ca si cele tip Vulcan (Made in Germany) acestea utilizeaza un sistem bazat pe electro-impulsuri care creeaza un "strat" de protectie la nivel de pereti ai tubulaturilor nepermitand ionilor de calciu si magneziu sa adere la acestia nici macar la temperaturi de peste 60 grade Celsius. E interesant, insa nu chiar atat de eficient. Sistemul nu este recomandat in industria alimentara. Initial se vorbea despre distrugerea ionilor de calciu si magneziu, insa nimeni nu spune ce obtinem exact. Daca luam in calcul binecunoscuta zicala: "Nimic nu se pierde... totul se transforma!" inseamna ca ar trebui sa obtinem ceva, dar ce? In ceea ce priveste mediul industrial nealimentar acestea par a fi destul de eficiente, insa tot cele bazate pe schimbul de ioni sunt agreate. Mai exista doua variante utilizate, unul dintre ele cu o extraordinara inconstienta si ma refer aici la Polifosfati (pe care ii gasim la aproape toate magazinele cu echipamente pentru instalatii). NU UTILIZATI ACASA!!! Sunt toxici. Cealalta varianta utilizeaza un sistem cu rasini anionice care utilizeaza la regenerare hipoclorit si apoi sunt conduse printr-un strat de carbune activ granular. Este o aplicatie strict industriala si tot mai putin utilizata.
OK! Eu ma retrag sa dorm vreo 2 ore inainte sa o iau din loc. Noapte buna!

#57
Iocan

Iocan

    Tefelist, fan Kövesi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,782
  • Înscris: 02.06.2006

 horea75, on Apr 9 2008, 21:39, said:

In ceea ce priveste aparatele tip Trebema, la fel ca si cele tip Vulcan (Made in Germany) acestea utilizeaza un sistem bazat pe electro-impulsuri care creeaza un "strat" de protectie la nivel de pereti ai tubulaturilor nepermitand ionilor de calciu si magneziu sa adere la acestia nici macar la temperaturi de peste 60 grade Celsius. E interesant, insa nu chiar atat de eficient. Sistemul nu este recomandat in industria alimentara. Initial se vorbea despre distrugerea ionilor de calciu si magneziu, insa nimeni nu spune ce obtinem exact. Daca luam in calcul binecunoscuta zicala: "Nimic nu se pierde... totul se transforma!" inseamna ca ar trebui sa obtinem ceva, dar ce?
O altã formã de cristalizare (din ce am înþeles eu). Adicã exact aceleaºi depuneri de calcar din punct de vedere chimic, dar cu proprietãþi fizice diferite. Se pare cã crusta de calcar nu mai aderã pe þevi (sau aderã mult mai puþin), dupã tratamentul electromagnetic.

#58
altrix_110

altrix_110

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 24.04.2008
Pt a afla ce fel de dedurizator ai nevoie si cat te costa sunt nevoie de 2 informatii: duritatea apei si consumu apei zilnice, sau cate pers locuiesc in respectiva casa.
Inregistreaza-te pe sit-ul ecowater.ro, si o firma de instalatii din zona in care stai te va contacta si-ti va rezolva apa de la a - z. Iti va dimensiona corect sistemu de care ai nevoie, il monteaza, il pune in functiune, iti demonstreaza ca functioneaza corect.

#59
rodanny

rodanny

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,931
  • Înscris: 13.01.2004

 altrix_110, on Apr 24 2008, 14:48, said:

Pt a afla ce fel de dedurizator ai nevoie si cat te costa sunt nevoie de 2 informatii: duritatea apei si consumu apei zilnice, sau cate pers locuiesc in respectiva casa.
Inregistreaza-te pe sit-ul ecowater.ro, si o firma de instalatii din zona in care stai te va contacta si-ti va rezolva apa de la a - z. Iti va dimensiona corect sistemu de care ai nevoie, il monteaza, il pune in functiune, iti demonstreaza ca functioneaza corect.


HAHAHA...
1. nu mai fa reclama ascunsa....
2. am o oferta de la iei...pt duritate de 32 de grade ...mi-au oferit o statie de peste 1000 euro...care proceseaza in jur de 2000 l / ora....
Daca ei asa considera ca e o dimensionare corecta....eu zicandu-le ca stau 2 persoane in permanenta iar in  we...putem fi 4-6 persoane... :))
Ma faci sa rad...tot nu vor decat sa iti vnada lucruri scumpe si prost dimensionate....important e sa isi vand ei echipamentele...
Nu am gasit si eu pe unul .....macar... sa iti ofere ceva in favoarea ta....daca nu stii ce ai nevoie arunci o caruta de bani pe orice...:)
La 2000 l / ora..pot alimenta o scara de bloc...
Danny

#60
altrix_110

altrix_110

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 24.04.2008
Nu poti compara un mercedes cu o dacie.
Si nu compara debitu apei cu consumu apei, sunt 2 chestii total diferite. Sunt si dedu cu debite mici, dar nu fac fata duritatii pe care o ai.
Pt duritatea pe care o ai tu ai nevoie de mai multa rasina, iar sistemu in care incape cantitatea de rasina respectiva poate sa duca pana la un anumit debit.
Sistemu de care ai nevoie e max 1000 euro cu tot cu montaj.
E posibil ca altii sa-ti dea un pret si cand ajung la fata locului sa-ti spuna ca defapt iti trebuie inca una alta si cand trag linia iti iese 2000 euro. Asa au patit altii care nu au avut incredere.
Un dedurizator dimensionat corect trebuie sa poata functiona peste 10 ani. Regenerarea trebuie sa o faca intre 2 - 5 zile in functie de consumu apei si nu dupa nr de zile. (dc nu este consum de apa nu se regenereaza), si sa consume sare putina la regenerare.
Poate firma de instalatii cu care ai vb nu stia sa-ti explice.
Bafta
:OK:

#61
rodanny

rodanny

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,931
  • Înscris: 13.01.2004

 altrix_110, on Apr 24 2008, 18:15, said:

Nu poti compara un mercedes cu o dacie.
Si nu compara debitu apei cu consumu apei, sunt 2 chestii total diferite. Sunt si dedu cu debite mici, dar nu fac fata duritatii pe care o ai.
Pt duritatea pe care o ai tu ai nevoie de mai multa rasina, iar sistemu in care incape cantitatea de rasina respectiva poate sa duca pana la un anumit debit.
Sistemu de care ai nevoie e max 1000 euro cu tot cu montaj.
E posibil ca altii sa-ti dea un pret si cand ajung la fata locului sa-ti spuna ca defapt iti trebuie inca una alta si cand trag linia iti iese 2000 euro. Asa au patit altii care nu au avut incredere.
Un dedurizator dimensionat corect trebuie sa poata functiona peste 10 ani. Regenerarea trebuie sa o faca intre 2 - 5 zile in functie de consumu apei si nu dupa nr de zile. (dc nu este consum de apa nu se regenereaza), si sa consume sare putina la regenerare.
Poate firma de instalatii cu care ai vb nu stia sa-ti explice.
Bafta
:OK:

salve...
Sa zicem ca ai pe de o parte dreptate, p ede alta parte...nu mi se pare corect...abordarea lor....
dar mai sap....sa vad totusi ce variante mai gasesc...
oricum dupa ce imi pun instalatia...va povestesc ..ce si cum e..
danny

#62
horea75

horea75

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 13.07.2007
La 32 dh si un consum de max 1 mc/zi ai nevoie de cca 58 (m³ x F), adica vreo 11 litrii de rasina cationica (cauta un dedurizator cu regenerare dupa volumul de apa consumat). Mai pui un filtru de sedimente inainte (cca 25 microni) pentru protectia rasinilor si gata treaba. Cost maxim estimat: 800 euro. Bafta! :)

#63
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,160
  • Înscris: 15.10.2006

 altrix_110, on Apr 24 2008, 17:15, said:

Nu poti compara un mercedes cu o dacie.
Si nu compara debitu apei cu consumu apei, sunt 2 chestii total diferite. Sunt si dedu cu debite mici, dar nu fac fata duritatii pe care o ai.
Pt duritatea pe care o ai tu ai nevoie de mai multa rasina, iar sistemu in care incape cantitatea de rasina respectiva poate sa duca pana la un anumit debit.

Daca dedurizatorul are un debit specificat de 0,8...1,2 mc/h inseamna cu nu mai pot avea prin instalatie un debit mai mare de 1,2 mc/h sau ca la un debit mai mare sa zicem de 1,5mc/h dedurizatorul nu mai reuseste sa-si faca treaba suficient de bine?

#64
altrix_110

altrix_110

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 24.04.2008

 cipaul, on Apr 25 2008, 10:35, said:

Daca dedurizatorul are un debit specificat de 0,8...1,2 mc/h inseamna cu nu mai pot avea prin instalatie un debit mai mare de 1,2 mc/h sau ca la un debit mai mare sa zicem de 1,5mc/h dedurizatorul nu mai reuseste sa-si faca treaba suficient de bine?

Dedurizatoru isi face treaba, doar ca in cazul in care deschizi simultan mai multe robinete eventual mai tragi si apa la toaleta nu vei avea presiune. adica apa curge mai incet.
Daca deschizi un robinet, debitu apei normal e aprox 12 litri / min adica 720 / ora, daca deschizi 2 robinete o sa ai 6 litri / min / robinet dar calculat pe ora tot 720 iti iese, asta dc pui un dedurizator cu debit mic.

Daca faci dus si cineva mai deschide un robinet la bucatarie, la tine o sa picure apa, dar nici cel de la bucatarie nu va avea presiune destul de mare si trebuie sa astepte mai mult sa umple o oala.

#65
rodanny

rodanny

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,931
  • Înscris: 13.01.2004

 horea75, on Apr 25 2008, 10:11, said:

La 32 dh si un consum de max 1 mc/zi ai nevoie de cca 58 (m³ x F), adica vreo 11 litrii de rasina cationica (cauta un dedurizator cu regenerare dupa volumul de apa consumat). Mai pui un filtru de sedimente inainte (cca 25 microni) pentru protectia rasinilor si gata treaba. Cost maxim estimat: 800 euro. Bafta! :)

Salut,
te rog poti detalia ce era cu 58 (mc x F ) ?
Merci..
danny

#66
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,160
  • Înscris: 15.10.2006

 altrix_110, on Apr 26 2008, 11:30, said:

Dedurizatoru isi face treaba, doar ca in cazul in care deschizi simultan mai multe robinete eventual mai tragi si apa la toaleta nu vei avea presiune. adica apa curge mai incet.
Daca deschizi un robinet, debitu apei normal e aprox 12 litri / min adica 720 / ora, daca deschizi 2 robinete o sa ai 6 litri / min / robinet dar calculat pe ora tot 720 iti iese, asta dc pui un dedurizator cu debit mic.

Daca faci dus si cineva mai deschide un robinet la bucatarie, la tine o sa picure apa, dar nici cel de la bucatarie nu va avea presiune destul de mare si trebuie sa astepte mai mult sa umple o oala.

Unde se pot gasi ceva grafice presiune/debit in fc. de tipul dedurizatorului?
Ai asa ceva?

#67
pepo70

pepo70

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 31.05.2006
Ma chinuie si pe mine problema dedurizarii; stie cineva cam la ce valoare a duritatii chiar trebuie sa instalezi dedurizare? La mine apa are 11 grade germane; am citit in multe locuri ca nu se depune calcar pe tzevi daca temperatura apei nu depaseste 60C; pot sa-mi setez centrala la mai putin si am rezolvat problema - sau nu? Am vazut ceva oferte de dedurizare, de la vecini de-ai mei, toate sint pe la 1000 euro (includ si alt fel de filtre, nu numai dedurizare).
Analiza apei e OK din celelalte puncte de vedere, asa ca nu mi-as bate capul cu alt fel de filtre. Doar dedurizarea ma ingrijoreaza un pic, aud foarte multa lume explicandu-mi cum o sa mi se distruga centrala/masina de spalat/etc in 1-2 ani, insa nu stiu daca e chiar asa, cred ca se cunoaste o limita a duritatii care e periculoasa pentru aparatura. O stie cineva?

Multzam,
Dan

Edited by pepo70, 23 June 2008 - 16:27.


#68
hanako

hanako

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 29.12.2006
Pana la urma nu am inteles care este problema aparatelor Trebema, va rog sa ma lamuriti si pe mine. Nu intentionez sa beau apa tratata astfel, si nici sa o folosesc la gatit, o voi folosi insa pentru spalat pe dinti, sa spal un mar de exemplu. Credeti ca as putea folosi o astfel de solutie cu succes?

Multumesc,

#69
mopete

mopete

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 16.04.2007

 hanako, on Jun 29 2008, 07:38, said:

Pana la urma nu am inteles care este problema aparatelor Trebema, va rog sa ma lamuriti si pe mine. Nu intentionez sa beau apa tratata astfel, si nici sa o folosesc la gatit, o voi folosi insa pentru spalat pe dinti, sa spal un mar de exemplu. Credeti ca as putea folosi o astfel de solutie cu succes?

Multumesc,

Din cate stiu eu astfel de aparate protejeaza contra depunerilor de calcar pe o anumita zona. Adica aplici respectivul filtru pe o bucata de teava si, pe o raza de nu stiu cat, nu ai depuneri de calcar. S-ar putea sa ma insel totusi.

#70
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,491
  • Înscris: 30.01.2008

 mopete, on Jun 30 2008, 07:45, said:

Din cate stiu eu astfel de aparate protejeaza contra depunerilor de calcar pe o anumita zona. Adica aplici respectivul filtru pe o bucata de teava si, pe o raza de nu stiu cat, nu ai depuneri de calcar. S-ar putea sa ma insel totusi.


in fctie de debitul care il ai iti iei un dedurizator electronic trebema care ptr un utilizator casnic ,costa cca 250-300 de euro si ai rezolvat .

sa ne intelegem ca este DOAR ptr dedurizare,nu filtreaza apa!

ptr cei care nu au va spun ce se intimpla : dupa 1 luna de zile incepe sa "disloce" si calcarul deja existent pe tevi si asta se va vedea cel mai bine la para de dus!

numai bine!

#71
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,160
  • Înscris: 15.10.2006

 gelunechifor, on Jun 30 2008, 15:02, said:

in fctie de debitul care il ai iti iei un dedurizator electronic trebema care ptr un utilizator casnic ,costa cca 250-300 de euro si ai rezolvat .

sa ne intelegem ca este DOAR ptr dedurizare,nu filtreaza apa!

ptr cei care nu au va spun ce se intimpla : dupa 1 luna de zile incepe sa "disloce" si calcarul deja existent pe tevi si asta se va vedea cel mai bine la para de dus!

numai bine!

Care este diferenta intre cele electronice si cele magnetice?
Ceva prospecte tehnice sunt?

#72
hanako

hanako

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 29.12.2006

 cipaul, on Jun 30 2008, 14:05, said:

Care este diferenta intre cele electronice si cele magnetice?
Ceva prospecte tehnice sunt?
intelegerea maea absolut rudimentara este ca dispozitivele sunt magnetice oricum, cele trebema fiind si controlate electronic pe deasupra. sa ma corecteze cineva daca gresesc.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

3 user(s) are reading this topic

0 members, 3 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate