Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 

Dedurizare apa, Statii dedurizare

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
1501 replies to this topic

#1477
bogdangelu

bogdangelu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,064
  • Înscris: 16.07.2007

View Postmegastorm, on 22 martie 2024 - 11:58, said:

Și de unde sa iau sarea "aia buna"?
Mulțumesc!

Attached Files



#1478
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,197
  • Înscris: 23.02.2007

View Postmegastorm, on 22 martie 2024 - 11:58, said:

Și de unde sa iau sarea "aia buna"?
https://www.hornbach...-25-kg/6200613/

#1479
bx3m

bx3m

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,200
  • Înscris: 02.06.2008
Ma scuzati, de cateva luni eu folosesc din asta: https://www.dedeman....25-kg/p/2032191 si merge foarte bine. Zilele trecute ajunsese nivelul jos si se vedea apa - curata, 2-3 bule pe margine si cam atat. Haideti sa nu exageram, daca si din sarea pentru dedurizator facem un cult...

#1480
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,195
  • Înscris: 09.01.2008
Nu te scuzam pt ca nu ai fost atent. Era vorba despre sarea pastilata de Valrom. Eu cu aceea am avut probleme si a trebit sa arunc in jur de 50Kg care se transformasera in mal in rezervor.

#1481
bx3m

bx3m

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,200
  • Înscris: 02.06.2008
Ba da, am fost atent, eu dadusem sarea ce o folosesc eu in comparatie cu cea data de @bobitzaaa. Diferenta de pret este destul de mare, aproape dublul pretului pentru o sare pe care eu am folosit-o fara probleme.

#1482
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,197
  • Înscris: 23.02.2007
Ce folosesti tu e un gunoi, uite de ce mai jos, sau in urma cu 2 pagini. Eu am donat cei 5 saci ramasi.
https://forum.softpe...0#entry30408233

#1483
bx3m

bx3m

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,200
  • Înscris: 02.06.2008

View Postbobitzaaa, on 25 martie 2024 - 14:56, said:

Ce folosesti tu e un gunoi
"Pentru mine" - ai uitat sa pui la final, te ajut eu ;)
Incetati sa mai dati solutii universale si definitive, doar pentru ca la voi s-a comportat intr-un fel nu inseamna ca pentru toata lumea se va comporta la fel. La mine s-a comportat foarte bine, dar nu exclud ca la altcineva sa fie "un gunoi". Observa te rog unicitatea expresiei "LA MINE".

#1484
megastorm

megastorm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 765
  • Înscris: 22.04.2013
Din păcate în Iași nu avem Hornbach, așa că încă sunt în căutare, as prefera ceva ori cu livrare ori sa pot sa o iau eu din magazin, mai caut, mulțumesc mult pentru recomandări, trebuie sa vad ce găsesc local...
Până la urmă aia made in ro e proasta deci?
Aia de la leroy salz e tot proasta?

#1485
bx3m

bx3m

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,200
  • Înscris: 02.06.2008
Eu cu cea de la Leroy am avut o experienta neplacuta, dar un prieten ia doar de acolo si nu are probleme. Pana nu incerci nu ai de unde sa stii.

#1486
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,197
  • Înscris: 23.02.2007
Spune-ne ce experienta ai avut cu sarea de la Leroy?

View Postbx3m, on 25 martie 2024 - 15:56, said:

"Pentru mine" - ai uitat sa pui la final, te ajut eu Posted Image
Incetati sa mai dati solutii universale si definitive, doar pentru ca la voi s-a comportat intr-un fel nu inseamna ca pentru toata lumea se va comporta la fel. La mine s-a comportat foarte bine, dar nu exclud ca la altcineva sa fie "un gunoi". Observa te rog unicitatea expresiei "LA MINE".
Mi-am exprimat experienta proprie. Sper ca la tine sa nu file ca la mine, sa nu se imputa treaba :) Am publicat si sarea care este testata de ani de zile fara niciun fel de problema. Nici mie nu imi convine ca e scumpa si ca e departe magazinul... dar nu mai vreau sa intervin periodic si la statie. Im pandemie nu aveai voie sa mergi si am luat sare turceasca de la dede. Macinata 1/4 din sac. Nu am avut probleme cu ea. Dar am folosti doar 1 sac.

#1487
bx3m

bx3m

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,200
  • Înscris: 02.06.2008

View Postbobitzaaa, on 26 martie 2024 - 09:35, said:

Spune-ne ce experienta ai avut cu sarea de la Leroy?
Am luat un sac odata, scriam cu ceva pagini in urma, si mi-a maronit apa. Nu mirosea, doar ca se facuse maro treaba si a trebuit sa golesc statia, sa o spal, etc. Ala a fost singurul sac, dupa care, pentru ca nu am mai gasit ce luam de la Dedeman, am luat din cea pusa mai devreme, si mi-a placut - apa e curata, sarea in sac e intacta, foarte putin praf, de fapt o si vezi cand iei cum arata. Pentru mine a mers foarte bine asta romaneasca, dar nu e Valrom de care ziceati, e Sare Rom, de la Turda.

#1488
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,197
  • Înscris: 23.02.2007
Eu cu Sarerom Turda am avut problema.

#1489
megastorm

megastorm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 765
  • Înscris: 22.04.2013
Uite de asta ar ajuta daca s ar putea face cumva un sticky post u undeva, sa fie centralizate toate mărcile, cu update uri. Nu la fiecare 10-20 pagini sa se discute același lucru.
Pot incepe eu.

Valrom (Leroy) cam 48lei- forma buna, puțin praf, deci întreaga-dar la cineva a lăsat mâl. Din asta am eu, revin cănd se consuma 2-3 saci. Momentan pare ok, doar cateva ochiuri de spuma fina deasupra.

Salz (Leroy) cam 42 lei, sac mai subțire care pare că se rupe- unora li se pare ok?

Ungurească-cam 70 lei sacul, cea mai buna? Nu știu dacă se găsește în magazinele Brico.

Turda- proasta dar buna? Cea mai ieftina.

Mai completați voi....

#1490
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,195
  • Înscris: 09.01.2008
Eu iau si pun cate 100Kg o data la 5-6 luni. Nu am optiune de avertizare nivel scazut si de aceea scap de griji pe termen indelungat astfel. Am luat sare Valrom ca am zis ca e fita sa mai iau sare din import. Am varsat pastilele si cand ma uit dupa 3-4 luni in rezervor observ mare mizerie pe pereti, spuma deasupra si un mal vascos la fund. Neavand cum sa scot butoiul afara a trebuit sa scot cu cana mizeria de acolo si sa o arunc pe drumul de pietris. M-au durut coastele 5 zile dupa treaba asta. Am si o poza dar nu arata si ce e mai jos.

Attached Files



#1491
megastorm

megastorm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 765
  • Înscris: 22.04.2013
Confirm că sarea valrom lasă reziduu.
Voi face poza după ce consum 100kg.
Lasă așa că un fel de praf mâzgă pe pereți.
Deci are impurități.
Păcat. Te păcălește la început.
Chiar nu știu ce să iau, sa fie buna și disponibila in oraș sau livrare (dar nu cred că livrează nimeni astfel de greutăți la bani putini)

#1492
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,195
  • Înscris: 09.01.2008
Eu primesc 100Kg gratis in Buc-Ilfov pentru ca livreaz chiar ei in 2-3 zile de la comanda. Mai au un depozit inTimisoara. In restul tarii nu stiu cat ar costa transportul. "cdi grup".

#1493
imnotarobot

imnotarobot

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 29.01.2018
Salutare,

Am si eu un dedurizator purifyo (de 2 ani) si de vreo 2 luni vasul de sare este plin cu apa, practic sarea sta in apa(dedurizatorul are o iesire pentru supra plin si am montat un furtun, zilnic imi varsa cam 2l saramura).
In manul spune ca pentru acesta cauza sa schimb filtrele si sa-i fac o regenerare manuala, am facut, + sa maresc presiunea la hihrofor la 2.5 bar, am de 4 bar.
Dupa regenerare saramura din vas scade, dar dupa vreo 2-3 zile urca iar.

Care ar fi cauzele, mentionez ca de cand l-am achizitionat i-am bagat doar sare.

Multumesc!

#1494
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,195
  • Înscris: 09.01.2008
Probabil ca sorbul catre tubul Venturi este colmatat de mal sau imporitati si nu mai poate trage saramura. Asta se afla jos, in rezervorul de sare, in cilindrul acela de plastic. La fiecare regenerare mai raman cativa litri si mereu ai surplus. In mod normal rezervorul de sare sta aproape uscat intre regenerari.
Ce marca de sare folosesti? Se vede sfaramata in rezervor sau pastilele isi pastreaza forma pana se topesc de tot?

Edited by camsonat, 29 March 2024 - 12:56.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate