Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Obiecte vechi și inutile car...

Mentenanta Acoperis

Cheder deteriorat , zgariat, cum ...

Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...
 Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire

Configurare retea cu modem Vodafo...

Curtea Penala Internationala soli...
 Sunt obligate bancile sa opteze p...

Pensie anticipata partiala cu cer...

Subscriptii

Cat ar costa acest poster, se poa...
 Cum sa scapam de sobolani?

Alser Forest SA a dat teapa de 1,...

COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )

Implanturi dentare clinici Consta...
 

Logan Laureate Plus 1.4 vs. Fiat Punto Classic 1.2

- - - - -
  • Please log in to reply
165 replies to this topic

#19
Bogdan_B

Bogdan_B

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 23.12.2005
Pana acum din opiniile voastre scorul ar fi 4 la 3 pentru Logan. Iar cum votul meu valoreaza dublu...  :D

Edited by Bogdan_B, 15 July 2007 - 09:01.


#20
dsdev

dsdev

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 954
  • Înscris: 28.10.2005
Bogdan, ai scris ca va fi prima masina a ta, presupun de aici ca practic nu prea ai experienta ca sofer. atunci, in functie de cate incredere ai in priceperea ta in ale soferiei, poate ar trebui sa alegi masina la care e mai usor sa repari/inlocuiesti una alta. daca crezi ca o sa freci ambreiajul/mesteci schimbatoru de viteze pana il iau dracii, ca o sa mai freci diverse garduri/borduri... ia-ti Logan. daca te stii un sofer sigur pe el, ia-ti punto. daca stii ca o sa mai cari diverse cu masina, ia-ti logan. daca stii ca locurile din spate sunt mai mult de forma si n-o sa prea fie folosite... ia-ti punto  :P

dpdv al costurilor piese-table si al timpului de livrare al lor, clar logan. dpdv al designului si al "feelingului" la volan... punto. ambele motorizari sunt puturoase din punctul meu de vedere, nu cred ca aia 15 cai in plus de pe logan o sa te bage in scaun...

eu personal mi-as lua punto din simplul motiv (tampit?) ca sunt atat de multe loganuri pe strazi...

#21
Materium

Materium

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,148
  • Înscris: 23.02.2005
Eu azi am bagat in Logan un sac de cartofi, unul de ardei, doua laditi cu piersici, una cu rosii, 10 pepeni.Si totul in portbagaj. Intr-un an de zile de cand il am nu am bagat nimic pe bancheta din spate din lipsa de spatiu. Si cam asta e stilul in care fac piata. Daca te caracterizeaza si pe tine lucrul asta mergi pe Logan.

Mie nu-mi pare stupid sa iti iei o masina care sa nu fie asa de prezenta pe sosele. Desi lucrul asta implica anumite riscuri.

#22
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,922
  • Înscris: 25.04.2006
Sunt sigur ca nu toata lumea cumpara saptamanal un sac de cartofi si sa fim seriosi ca incarci nu stiu cate ladite de piersici iar nu e motiv pentru care sa-ti iei o anumita masina, ca la urma urmei rabatezi bancheta Fiatului si fiind hatch bagi si un frigider mic plin cu piersici, mere si ce mai vrei tu. Singurul mare dezavantaj la Fiat e pretul foarte mare al pieselor. In rest la 9040 de Euro ai toate dotarile de bun simt: ABS, EBD, AC pe o masina de 5 stele la Euro NCap. Esti sigur ca ala e pretul final e doar 9040 ca la o configurare rapida pe site-ul Fiat, cuaceeasi optiuni ca tine mi-au iesit 10817E DDP?

#23
Bogdan_B

Bogdan_B

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 23.12.2005

 filipxxx, on Jul 15 2007, 13:06, said:

Esti sigur ca ala e pretul final e doar 9040 ca la o configurare rapida pe site-ul Fiat, cuaceeasi optiuni ca tine mi-au iesit 10817E DDP?

Este la oferta reducere de 1750 Eur din pretul cu TVA pana la 30.10.07 (ma rog, oferta asta am inteles ca fost de pe la inceputul anului, au tot prelungit termenul).
Daca te duci in meniul din stanga la "Fise Preturi" si descarci pdf-ul pentru Punto ai sa vezi acolo preturile finale ale ofertei. Sunt reduceri si la Panda si Albea, dar Punto ma atrage cel mai tare.

#24
Materium

Materium

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,148
  • Înscris: 23.02.2005
Ala a fost un exemplu. Eu nu stau sa cumpar cu kilul, si prefer sa ma duc odata pe saptamana la piata. Sa te vad ce mai rabatezi cand vin 4 oameni de la Otopeni cu bagaje. Ptr. mine Loganul e cat se poate de Ok, se potriveste perfect pe cerintele mele. Asa cum am mai scris eu as merge pe un ABS Plus cu AC si airbag lateral la 8000E. Nimic nu-l poate opri sa nu aleaga Fiatul atat timp cat se incadreaza in buget si-l tenteaza ideea cumpararrii unei masini care sa fie altceva decat Logan.

#25
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,922
  • Înscris: 25.04.2006
Exemplele si contraexemplele pot continua. Un lucru e cert ca Punto e un competitor serios la 9000E pt Logan fie el chiar si ABS plus, mai ales ca promotia la Logan e valabila pana la sfarsitul lunii, iar initiatorul topicului vrea sa-si cumpere masina in 1-2 luni, deci nu mai prinde ABS plus. Punto e singura masina la 9000E care nu a fost gandita de la inceput pentru pietele emergente, deci nu e tipicul low costului care se vinde bine pe la noi. Un mare plus la acest Punto il consider EBD-ul si tabla care se stie ca la Fiat e de calitate.

#26
aleksutzu07

aleksutzu07

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,434
  • Înscris: 13.01.2007

 filipxxx, on Jul 15 2007, 14:22, said:

Exemplele si contraexemplele pot continua. Un lucru e cert ca Punto e un competitor serios la 9000E pt Logan fie el chiar si ABS plus, mai ales ca promotia la Logan e valabila pana la sfarsitul lunii, iar initiatorul topicului vrea sa-si cumpere masina in 1-2 luni, deci nu mai prinde ABS plus. Punto e singura masina la 9000E care nu a fost gandita de la inceput pentru pietele emergente, deci nu e tipicul low costului care se vinde bine pe la noi. Un mare plus la acest Punto il consider EBD-ul si tabla care se stie ca la Fiat e de calitate.

Omul vrea sa isi cumpere Laureate Plus nu ABS Plus. Scrie si in topic. Parerea mea este ca indiferent de ce alegere va face, va fi una buna.

#27
Bogdan_B

Bogdan_B

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 23.12.2005
Un minus mare in defavoarea Fiatului ar fi ca nu stiu daca exista dealeri Fiat In Piatra Neamt si implicit service-uri autorizate. Mi-ar fi peste mana sa cumpar si sa-mi fac reviziile la Iasi unde se pare ca ar fi cel mai apropiat dealer :angry:.

#28
aleksutzu07

aleksutzu07

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,434
  • Înscris: 13.01.2007

 Bogdan_B, on Jul 15 2007, 15:25, said:

Un minus mare in defavoarea Fiatului ar fi ca nu stiu daca exista dealeri Fiat In Piatra Neamt si implicit service-uri autorizate. Mi-ar fi peste mana sa cumpar si sa-mi fac reviziile la Iasi unde se pare ca ar fi cel mai apropiat dealer :angry:.
Deci ai decis: Fiat.

#29
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Eu as zice Fiat Punto si daca se poate sa nu fie alb (MAK, am avut o surpriza cand ti l'am vazut... :eek:), arata foarte bine pe negru. 60 de cai sunt putini, dar daca o conduci mai infipt putin te descurci fara probleme si in afara. :D

Edited by AlexIP, 15 July 2007 - 16:43.


#30
Bogdan_B

Bogdan_B

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 23.12.2005

 aleksutzu07, on Jul 15 2007, 15:43, said:

Deci ai decis: Fiat.


Nu am decis inca. Mai am timp pana prin septembrie dar daca nu gasesc un dealer Fiat in oras cred ca raman cu Loganul.

#31
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Mergi la un dealer intr'un oras mai mare. ;)

#32
toaderfl

toaderfl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 27.12.2006

 Bogdan_B, on Jul 14 2007, 23:43, said:

Am studiat si eu oferta Aveo si pot sa spun ca-mi place masina (mai ales versiunea cu 3/5 usi) insa dupa cum am mai spus, la nivelul de dotari cu care vin Laureatul si Punto (AC, ABS, geamuri electrice, reglare scaune ...) un Aveo ar sari de 10.000 Eur (varianta amintita de tine de 8930 Eur nu are nici macar servo directie).
Mai verifica pretul la Aveo pe http://www.chevrolet...dotari_star.php.
Eu am avut un Logan Laureat 1,4 pe care l-am tinut 46000 km si am fost foarte multumit. In acelas timp aveam si Aveo-l sotiei (varianta full de 1,4). Aveo il preferam pentru mers in oras pentru ca e mai rapid(cel de 1,4) si mai mic . Daca aveai familion iti recomandam Loganul, dar in cazul tau iti recomand Aveo. Portbagajul este cat un carut de marfa de supermarket, iar in cazul obiectelor mai mari se rabateaza f usor bancheta spate (o masina de spalat am carato cu aveo ca in logan nu avea loc).
Vezi ca poti negocia cu dealerul (vopsea gratis etc) sau prinzi o oferta (oferta de la dealer) de casco gratuit un an sau cum am prins eu, de 3 ani sau 50000km intretinerea gratuita. Recomand varianta full care e 9772 euro pentru ca nu ai ce sa mai pui pe ea iar in leasing diferenta va fi mica.

#33
MAK

MAK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,882
  • Înscris: 26.02.2005

 AlexIP, on Jul 15 2007, 16:48, said:

Eu as zice Fiat Punto si daca se poate sa nu fie alb (MAK, am avut o surpriza cand ti l'am vazut... :eek:), arata foarte bine pe negru. 60 de cai sunt putini, dar daca o conduci mai infipt putin te descurci fara probleme si in afara. :D
Ce, nu-ti place gunguloiul pe alb ?   :w00t:
Culoarea este ultimul lucru la care ma uit cind cumpar o masina SH.
Sa stii ca merge binisor si motorasul ala de 60 Cp, uite ce am facut intr-o singura zi cu Punto :
http://forum.softped...p;#entry3079545

#34
$eb

$eb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,916
  • Înscris: 08.06.2005

 hyp3rion, on Jul 14 2007, 23:11, said:

FIAT  1.2 : Cuplu maxim 114/4000 rpm
Logan 1.4: Cuplu maxim 112/3000 rpm
Bre. una e sa mergi cu 3000RPM in cuplu maxim si alta e sa mergi cu 4000. Stii foarte bine ca cu cat cuplu maxim e oferit mai bine la turatii joase cu atat e mai bine si mai comod de mers cu masina. Asa pot sa spun si eu, la 4000RPM cu Loganul oricum e mult mai in forta si mult mai multi cai fugariti decat la 4000 cu Fiat. Iar 60 de caluti is putini caluti frate, iar in depasire stai sa te rogi de ea.

On topic pentru initiator.
Mergi pe Logan. Nu e cea mai buna masina dar pentru cazul tau e cea mai potrivita dupa parerea mea.
Nu ai bani multi , intrucat 6000+dobanda ii dai inapoi la banci , de aceea ai nevoie de intretinere ieftina. La Logan vei avea un CASCO mic, revizii ieftine, iar daca STII SA EXPLOATEZI CORECT O MASINA, atunci sa stii ca si masina nu va cere bani .

La Fiat fiind motorul mic cu siguranta va consuma mai mult fiind nevoie sa o supraturezi in depasiri.
EU in weekendul asta am facut peste 900km cu un consum mediu de 5,9l la 100Km. Si am trecut muntii orientali prin pasul Oituz, muntii meridionali prin Brasov,Bran,etc, plimba prin Pitesti, apoi pe autostrada cu 120-130Km, prin Bucuresti cu un trafic mediu, si apoi pe E85 iar cu 120-130km. Intretinerea este incredibil de mica. Cel putin in cazul meu.
Eu m-am plictisit de masina, sper sa pot sa imi iau alta in curand, Loganului ii reprosez lipsa de ergonomie, materiale de bord sau finisari jalnice, dar la functionalitate si intretinere nu am ce sa-i reprosez.

Masina cea mai buna e aia pe care ti-o permiti sa o achizitionezi si sa o intretii.
E decizia ta. Merita sa iei in calcul motorul de 1,6MPI 87CP pentru putere suplimentara.

#35
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,018
  • Înscris: 06.04.2007
60 CP la Punto cred ca e putin. La cat valoreaza masina, e cam putin + cuplu ala la turatii ridicate. La Logan ai avea mai multe plusuri: putere mai mare (mai ales daca mergi pe 1.6, nici nu se compara), spatiu, ma risc sa spun chiar si fiabilitate mai buna. Eu nu vad decat o singura problema aici, si asta va tine de imaginea ta, faptul ca vei deveni ''loganist''. Daca ai mai mult simt practic, iti garantez ca nu vei regreta daca mergi pe Logan (nu cred ca vei regreta nici daca alegi Punto :D ), dar in timp vei fi multumit cred eu de alegerea facuta. Ii mai pui si o culoare metalizata si e ok. Fii patriot  :lol:

#36
Bogdan_B

Bogdan_B

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 23.12.2005

 toaderfl, on Jul 15 2007, 23:01, said:

Mai verifica pretul la Aveo ...

Am obtinut o oferta de la dealerul din oras pentru un Aveo 5 usi si intr-adevar pretul la varianta Star (Ac, ABS, ...) este tot in jur de 9000 Eur (TVA inclus) chiar cu unele optiuni incluse peste Punto.

Problema pentru mine este ca daca ar fi sa aleg intre Logan si Chevrolet eu unul prefer Loganul (dpdv al designului sunt la egalitate iar diferenta o face intretinerea mai ieftina si brandul Renault superior celui Daewoo). Iar acest "Chevrolet" este un hibrid care nu prea imi inspira incredere intre o masina americana (cred ca doar numele) cu una coreeana. Am fost atras, cand au aparut pe piata din Romania, de numele Chevrolet dar cand am auzit ca de fapt sunt coreene si au mai mult legatura cu Daewoo decat cu legendarul Chevy american am fost teribil de dezamagit. Oricum e doar o miscare inteligenta de marketing a coreenilor care profita din plin de numele Chevrolet.    

Intre Fiat Punto si Logan este cu totul alta poveste. Daca ar fi sa am bani mai multi, as alege Fiat cu ochii inchisi si cu siguranta un model cu o motorizare superioara si mai nou gen GP sau Linea. Reducerea de aproape 2000 Eur de la Punto Classic a facut pe moment ca "visul" de a avea o masinuta mai de firma sa fie mai aproape de realitate si din aceasta cauza iau in considerare inca varianta Punto Classic chiar si cu o motorizare mai slaba de "doar" 60 CP.

Multumesc pentru opiniile voastre. Inca nu am renuntat la Punto dar Loganul castiga teren.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate