Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 

Kosovo

- - - - -
  • Please log in to reply
3021 replies to this topic

#2971
alalaltu

alalaltu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,837
  • Înscris: 30.10.2006

Quote

vom avea in Europa trei state albaneze. Iar daca Bosnia se va dezmembra, si ea, sub imperiul ?independentei pe criterii etnice?, vom avea nu trei, ci patru state albaneze. O absurditate, desigur.

Dar ce-i atat de ciudat? Practic momentan avem 4 state de serbocroati: Serbia, Croatia, Muntenegru, Bosnia. Ca din motive istorice sau religioase ei se considera natiuni distincte, e treaba lor. Kosovo in schimb e sarbesc cam cat e Olanda romaneasca.

Edited by alalaltu, 20 September 2010 - 18:48.


#2972
searcher-star

searcher-star

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,274
  • Înscris: 07.01.2009

View Postalalaltu, on 20th September 2010, 19:46, said:

Dar ce-i atat de ciudat? Practic momentan avem 4 state de serbocroati: Serbia, Croatia, Muntenegru, Bosnia. Ca din motive istorice sau religioase ei se considera natiuni distincte, e treaba lor. Kosovo in schimb e sarbesc cam cat e Olanda romaneasca.
Eviti aspectul ca-s niste tribali musulmani anti-occidentali mafioti.

#2973
alalaltu

alalaltu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,837
  • Înscris: 30.10.2006
Cu totii vor in UE. Pariez cu tine ca de ex. Kostunica va incerca sa ajunga europarlamentar. La fel ca si Vadim.

#2974
searcher-star

searcher-star

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,274
  • Înscris: 07.01.2009

View Postalalaltu, on 21st September 2010, 14:03, said:

Cu totii vor in UE. Pariez cu tine ca de ex. Kostunica va incerca sa ajunga europarlamentar. La fel ca si Vadim.
Ce-are a face cu discutia?
Da, sigur ca vor.
Sa fure legal.

#2975
alalaltu

alalaltu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,837
  • Înscris: 30.10.2006
Clar are legatura. DSS-ul lui Kostunica e singurul partid care mai mizeaza pe sloganul "Kosovo sau Europa". Restul deja se fofileaza cum pot sa nu declare fatis ca au renuntat la Kosovo. DSS momentan n-are ce pierde. In sondaje e la aprox. 7%.

Edited by alalaltu, 21 September 2010 - 19:33.


#2976
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,091
  • Înscris: 23.01.2007

View Postalalaltu, on 21st September 2010, 20:31, said:

Restul deja se fofileaza cum pot sa nu declare fatis ca au renuntat la Kosovo.

Sunt curios cum o sa zica francezii ca renunta la Paris cand musulmanii de acolo vor vrea un stat independent  :rolleyes:

#2977
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Pfff , natie mai ipocrita de cat frantujii , rar ,mai gasesti .

Edited by lucifer76, 22 September 2010 - 05:28.


#2978
alalaltu

alalaltu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,837
  • Înscris: 30.10.2006
Sarbii mai bine s-ar ocupa de ceea ce mai poseda inca. In Sandjak e deja revolta, Vojvodina (singura zona oarecum importanta economic) e intr-un conflict latent cu Beogradul, Presevo nu e departe de o revolta. In Timoc si in zonele estice - bulgaresti e inca liniste. Nu se stie cat timp.

Edited by alalaltu, 21 September 2010 - 19:57.


#2979
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,091
  • Înscris: 23.01.2007

View Postalalaltu, on 21st September 2010, 20:54, said:

Sarbii mai bine s-ar ocupa de ceea ce mai poseda inca.

Ei trebuie doar sa astepte - in curand toata Europa va fi nevoita sa lase problemele interne la o parte si sa se coalizeze ca pe vremuri contra musulmanilor.

#2980
alalaltu

alalaltu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,837
  • Înscris: 30.10.2006
Sarbii pot astepta mult si bine. Nimeni nu are un interes in "Greater Serbia". Ei vor si Kosovo, insa in acelasi timp se implica si in treburile interne ale Bosniei prin RS. Acuma cum e cu dreptul international? Ori respecti granitele unui stat (Goodbye RS), ori n-o faci (Goodbye Kosovo).

#2981
Selam

Selam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,804
  • Înscris: 04.02.2007

View Postalalaltu, on 23rd September 2010, 10:06, said:

Sarbii pot astepta mult si bine. Nimeni nu are un interes in "Greater Serbia". Ei vor si Kosovo, insa in acelasi timp se implica si in treburile interne ale Bosniei prin RS. Acuma cum e cu dreptul international? Ori respecti granitele unui stat (Goodbye RS), ori n-o faci (Goodbye Kosovo).
Nu stiu cati ati fost pe acolo, dar eu am ramas uimit de Bosnia. Chiar daca nu sunt in U.E., atunci cand vor intra am convingerea ca vor fi cu mult inaintea noastra.Chiar si acum cred ca sunt. Si nu uitati, ca acolo a fost razboi intre 92 si 96. Si diferenta dintre Serbia si Bosnia e mare, vizibila, iti sare in ochi.

Edited by Selam, 23 September 2010 - 16:55.


#2982
Billy

Billy

    Cautator ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,256
  • Înscris: 26.06.2005

View PostSelam, on 23rd September 2010, 17:55, said:

Nu stiu cati ati fost pe acolo, dar eu am ramas uimit de Bosnia. Chiar daca nu sunt in U.E., atunci cand vor intra am convingerea ca vor fi cu mult inaintea noastra.Chiar si acum cred ca sunt. Si nu uitati, ca acolo a fost razboi intre 92 si 96. Si diferenta dintre Serbia si Bosnia e mare, vizibila, iti sare in ochi.
Cred si eu la cele circa 50 de miliarde de USD valoarea bombelor lansate de americani si NATO peste Serbia.

#2983
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,091
  • Înscris: 23.01.2007

View Postalalaltu, on 23rd September 2010, 10:06, said:

Nimeni nu are un interes in "Greater Serbia".

Nimeni nu avea un interes nici in "Romania Mare" cu exceptia romanilor. Iar dreptul international e doar o hartie buna de sters pe jos cu ea.

Edited by AMDG, 23 September 2010 - 17:16.


#2984
searcher-star

searcher-star

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,274
  • Înscris: 07.01.2009

View Postalalaltu, on 23rd September 2010, 10:06, said:

Sarbii pot astepta mult si bine. Nimeni nu are un interes in "Greater Serbia". Ei vor si Kosovo, insa in acelasi timp se implica si in treburile interne ale Bosniei prin RS. Acuma cum e cu dreptul international? Ori respecti granitele unui stat (Goodbye RS), ori n-o faci (Goodbye Kosovo).
Adeca musulmanii au respectat oarece? Sau americanii?
Iar Vestul e pe duca. Si cam toata lumea cu el, poate mai putin China da' nu bag mana-n foc.
Vorbim de referinte inexistente sau in curs de scufundare.

#2985
alalaltu

alalaltu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,837
  • Înscris: 30.10.2006
Daca vestul e pe duca, Serbia e dusa de mult. Somaj peste 20%, o armata de 22000 cu cinci MiG-uri functionale, probleme cu aproape toate minoritatile (vezi "vlahii") plus restul problemelor tipic balcanice (coruptie, mafie, ineficienta). Si in curand risca sa nu fie inconjurati doar de NATO, ci si de UE.

Edited by alalaltu, 24 September 2010 - 10:26.


#2986
searcher-star

searcher-star

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,274
  • Înscris: 07.01.2009

View Postalalaltu, on 24th September 2010, 11:25, said:

Daca vestul e pe duca, Serbia e dusa de mult. Somaj peste 20%, o armata de 22000 cu cinci MiG-uri functionale, probleme cu aproape toate minoritatile (vezi "vlahii") plus restul problemelor tipic balcanice (coruptie, mafie, ineficienta). Si in curand risca sa nu fie inconjurati doar de NATO, ci si de UE.
Si vina lor, dar mai ales a vestului care in plus isi perfuzeaza cianura.

#2987
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,091
  • Înscris: 23.01.2007

View Postalalaltu, on 24th September 2010, 11:25, said:

Daca vestul e pe duca, Serbia e dusa de mult.

Era de asteptat in conjunctura actuala. Situatia se poate schimba in mod radical in viitor daca li se va da sarcina sa combata musulmanii prin Balcani - si Germania a trecut acum 60 de ani de la stadiul de ruina ostila la cel aferent unui aliat de baza  :rolleyes:

#2988
Selam

Selam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,804
  • Înscris: 04.02.2007

View PostBilly, on 23rd September 2010, 18:15, said:

Cred si eu la cele circa 50 de miliarde de USD valoarea bombelor lansate de americani si NATO peste Serbia.
Nu le-ar fi lansat daca nu atacau ei, Bosnia.

Anul trecut eram in vizita in Sarajevo, oamenii duc o viata cat se poate de occidentala. Cladiri de birouri, parcari mari, bulevarde late, trotuar liber, pista pentru bicicleta...Si aproape deloc cersetori. In 10 zile cat am stat acolo, am vazut 2, o femeie si un batran, dar daca nu intindeau mana nu as fi zis ca sunt cersetori. Erau curati si destul de imbracati.

Configuratia geografica a orasului Sarajevo e de asa natura, ca a permis trupelor sarbesti sa se instaleze pe muntii din jur si sa bombardeze orasul in voie. Chiar si acum se pot vedea urmele gloantelor, obuzelor si razboiului. Oamenii refuza sa isi renoveze casele si blocurile, tocmai pentru a se vedea aceste rautati. In unele locuri vezi case renovate doar partial, partea cu gloantele a ramas intacta.

Si inca un lucru: Au garduri joase, ca in Londra.

Serbia mi-a lasat un gust amar, sunt mult in urma bosniecilor, si ca mentalitate (aproape ca nu gasesti vorbitori de engleza, chiar dintre tineri, in Belgrad, si nici sa te ajute nu vor) si ca stat, adica nivel de dezvoltare.

Edited by Selam, 24 September 2010 - 16:28.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate