Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 

Aer Conditionat: Produse, Marci, Selectie, Dimensionare..

* * * * - 6 votes
  • Please log in to reply
6851 replies to this topic

#6751
AroundYou

AroundYou

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,716
  • Înscris: 17.04.2015

View Postakeem, on 28 martie 2024 - 13:16, said:

Apropo de A+++++, eu sunt întotdeauna sceptic atunci când vad date producător la limită. În cazul acesta, ambele au SCOP 4,6... băi dă-le-ncolo. Asa, ca sa se înscrie în A++. Probabil s-a tras de ele la maxim în condiții ideale. Ca la mașini: 5l/100 omologat WLTP, dar tu nu scoți sub 6.5.
Nu ca ar avea vreo importanță odată ce toate sunt la fel.
Just saying Posted Image
Nu fi si tu prea rau acum :)
De parca n-am gasi la multi (daca nu cumva la majoritatea) lucruri dintr-astea... S-au inscris dom'le, au marcat in categorie, n-ai ce sa le zici.
Ce te faci insa si cu aia de baga numere cat mai mari, fara niciun test independent, doar din pix... Ce te faci si cu aia de se pozitioneaza sus de tot (unii chiar fac si teste, teste insa de care stim bine ca nu reprezinta utilizarea reala si, poate cel mai important, comportamentul real), iti baga chinezul SCOP de 5,1 (numa' bine de intrat in clasa maxima) si cand il pui la treaba functioneaza doar cu minime inalte, in cicluri on/off in care COP-ul cel mai bun nu poate fi atins si s-a dus dreaqului din start teoretica incadrare SCOP a lui... Testele le trec multi usor, mai ales adaca au si hardware de jucat, le programeaza sa obtina numerele respective in conditiile de testare predefinite, care teste nu se fac lasand echipamentele sa ruleze precum in viata reala... sunt multe chestii si rahaturi de care multi n-au cum sa aibe habar... Sau crezi ca nu exista cazuri cand aparate de clasa inferioara obtin rezultate in utilizarea reala mai bune decat altele declarate cu o clasa superioara? Cu tot cu mama lor de teste. Sa fii sigur ca sunt. Treaba e prea complexa ca sa o discutam noi aici si sa presupunem ca am acoperit toate chestiunile.
Ma intreba unul odata, pai de ce sa dau io banii pe unul cu SCOP de vreo 4,8 cand pot sa iau altul de 5,1?! Pai ce poti sa-i zici? Ca d-aia... ca zici tu?!... cat sa vorbesti cu el si ce sa-i spui din ce stii ca sa fii sigur ca acoperi tot subiectul si ca omu' si intelege motivele ce pt tine sunt poate destul de evidente?
Adesea vad forumisti ce pun intrebari si tot adesea, forumisti care nu au citit mai nimic despre subiect, desi stiu ca as putea poate sa-i ajut cu ceva, prefer sa tac sau sa ma abtin pe cat posibil fiindca poate imi dau seama ca ar trebui sa scriu pagini intregi, sa consum ore multe pt a putea sa-i spun orice am poate eu in cap si i-ar putea util si lui... Fiindca, ca sa am eu acum ce am in cap, am citit o multime de ore diverse forumuri si inca citesc. Plus ca de cele mai multe ori, nu poti sa-i oferi nimanui nimic mai mult decat generalitati, idei de baza, presupuneri, lucruri din auzite, etc... Pe cand el poate (uneori nici n-a citit mai nimic despre) ar vrea sa-i spui, da dom'le, ia-l pe ala sau pe ala, te vede ca tu poate pari sa cunosti mai multe si se indreapta spre tine de parca ai putea sa faci tu alegerea in locul sau, sa-i faci o recomandare personalizata, de parca tu traiesti in spatiul sau si-l si cunosti, de parca tu ai da cu bagheta magica si (uneori din informatii nici macar minimale) ai putea sa-i si calculezi lui pierderile termice, cand, daca e s-o spunem p-aia dreapta, tu nici pierderile tale nu le poti calcula decat asa poate la "ochi", din experienta cum ar veni...nici macar pt tine nu poti sti sigur ca faci dimensionarea ideala. Ii zici de un oarecare "japonez" ca e mai delicat poate in comportament si ca mizand pe asta crezi ca o fi poate o alegere mai buna, el tot la chinez se uita, ca are ala mai multe leduri, habar n-am, etc.  Are buget mic, ii zici de banii aia sa ia un japonez fara modul wifi, el nu, se va duce pe un chinez, ca ala are wifi. Japonezul poate are si el, dar nah, mai trebe decartat o suta de euro.Ii zici de un oarecare aparat, el se uita seer si scop si iti reproseaza direct sau doar in sinea lui fiindca nu poate intelege ca pot exista o sumedenie de alte motive care conteaza atunci cand incerci sa departajezi aparate doar din prisma pretului. Apoi, nici nu corect de multe ori sa zicem ca doar alegerile scumpe pot fi neaparat cele mai bune pentru orice caz... Economiile facute cu un aparat ultraperformant si scump nu vor justifica decat arareori (ca sa nu spun niciodata!) investitia. Dar nah, si investitiile astea sunt de mai multe feluri...in timp, in confort, in calitate, in design, in minte linistita, etc, in ce vrei tu...! E treaba fiecaruia si problema fiecaruia. Dar ce te faci cand tu stii bine (sau oricum, o presupui) ca nu poti fi sigur si nu poate fi o garantie pentru perfectiunea alegerii nici macar de-ar da cineva 3000 de euro pe un "japonez", fiindca exista cazuri si cazuri, situatii si situatii. Unde mai pui si ca, in anume cazuri, chiar de intri in vorba si-i zici cuiva vro doua lucruri, tot nu poti sa-l ajuti, ca ba nu e buget, ba daca e buget nu e nush'ce altceva... iar tu in mintea ta stii bine ca poate nici macar cand a fost sa alegi pentru tine, n-ai facut o alegere perfecta si optima dtpdv.... iar daca, odata experienta personala acumulata, ar trebui sa faci inca odata o alegere tot pt tine, exista mari sanse sa fie tot un experiment, sa gresesti, inclusiv tu care crezi deja ca stii mai multe, iar si iar...

View Posthot_oliviu, on 28 martie 2024 - 13:32, said:

In aceste conditii, plus ce ai spus in a doua postare, nu ar fi mai bine sa optez pt
Imi pare rau, nu pot eu sa-ti ofer nicio garantie pentru care ar fi mai bun. Ce am crezut ca e util sa scriu pt tine, am scris deja. Alegerea iti apartine, mai mult decat sa sper ca va fi ok nu pot sa fac.

#6752
akeem

akeem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,949
  • Înscris: 17.10.2003
Atunci dacă tot suntem aici, deși aveam de gând sa întreb mai încolo:
Așa cum am scris si dincolo la "Încalzire": dat fiind faptul că la căsuță n-o sa mai locuiască lumea non-stop asa cum ne-am înțeles când am început construcția, nu m-as mai arunca la Perefere (3 x 7000btu) ori echivalent ca ar fi bani aruncati degeaba.
Am de gând sa pun 3 ac-uri în cele 2 dormitoare + bucatarie, cele mai mici posibile (7000 dacă e Daikin, 9000 dacă e altceva). Pe hol nimic, eventual lăsat usi deschise. La fel în baie. Poate un calorifer pe ulei, de ținut și ca back-up în caz de minus multe grade afară și ac-ul n-ar face față. În mod normal n-ar trebui sa se doarmă multe zile în casă aia iarna. Dar nu se știe ce va fi pe viitor. Nu cred ca e obligatoriu sa fie supersilentioase. La limita, dacă e ceva foarte deranjant noaptea se poate sta cu caloriferul.
Casa e lângă Craiova, 15cm polistiren, 5cm sub placă, 20cm vata pe tavan, geamuri Salamander BluEvo92 cu bagheta calda, etc. 65mp utili.
Tu ce ai alege în cazu asta? All Easy Pro Nordic de 9000 btu fiecare e OK? Ceva echivalent în bugetu asta (sa nu depășească 3000 bucata ?) Ori 3 Sensire de 7000 eventual adăugat wifi?

Attached Files



#6753
AroundYou

AroundYou

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,716
  • Înscris: 17.04.2015
Imi amintesc cand ai spus pe topicul de incalzire, chiar de poate nu ti-am dat like, alegerea pt ceva ieftin in respectivul caz asa cum a evoluat situatia, chiar e una inteleapta.
As merge pe 2 Sensira de 7k + 1 de 9k (pt ca spatiul ala de living buc e marisor si, la urma urmei e camera independenta) si Dzeu cu mila.

Edited by AroundYou, 28 March 2024 - 15:52.


#6754
blackiesasha

blackiesasha

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,993
  • Înscris: 21.01.2013
@akeem, eu as merge pe 3 LG de 9k. Cu wifi toate.
Asta ca sa ai mai multe optiuni.

Edited by blackiesasha, 28 March 2024 - 16:27.


#6755
akeem

akeem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,949
  • Înscris: 17.10.2003
Da,voi vedea. Anul asta e primul în care se poate locui în casă (adică un dormitor mobilat, baia gata) poate le place locatarilor și nu se mai dau duși 😀
Caz în care reconsider. Dar pana atunci rămân variantele de buget. Ori vin gazele ca e an electoral :)


#6756
onobeka

onobeka

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,156
  • Înscris: 10.04.2006
Eu as lua cel mai ieftin aparat care livreaza, daca nu sunt pretentii de zgomot si consumul oricum este ocazional. Starlght, Vortex, Hisense, etc. Despre hisense am aratat eu cum merge, face treaba. Sau macar impartele si tu, iei si daikin si ieftine.

#6757
hot_oliviu

hot_oliviu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 26.08.2016

View PostAroundYou, on 28 martie 2024 - 11:42, said:

@hot_oliviu
Intr-o postare anterioara te-am mai corectat odata (direct in interiorul citatului)...
Yukai, cu un SCOP de 4,6, este clasa A++ avand in vedere "average season"! Este clasa A+++ doar pentru "warm season" (adica clima Atenei)
Climate 6000i, cu un SCOP tot de 4,6 calculat pentru "average season", este deasemeni clasa energetica A++
Ambele deci sunt incadrate in aceeasi clasa energetica.

Pentru ca ai avut unele atentionari, ma gindesc sa trec la modelul superior.                  .
De aceea, te-as ruga, ai putea sa-mi postezi performance data pentru Toshiba Edge RAS-B13G3KVSGB-E-RAS-13J2AVSG-E1 12000 BTU.

#6758
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,297
  • Înscris: 13.01.2011
Cum găsiți voi aparatul pe Eurovent?
Am băgat denumirea aparatului în fereastra de căutare, cînd am dat clic, rezultat zero.

Attached Files


Edited by crisstonne, 28 March 2024 - 22:51.


#6759
blackiesasha

blackiesasha

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,993
  • Înscris: 21.01.2013
Exista si varianta ca nu are certificat Eurovent.

#6760
AroundYou

AroundYou

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,716
  • Înscris: 17.04.2015

View Posthot_oliviu, on 28 martie 2024 - 22:35, said:

Pentru ca ai avut unele atentionari, ma gindesc sa trec la modelul superior.   .
De aceea, te-as ruga, ai putea sa-mi postezi performance data pentru Toshiba Edge RAS-B13G3KVSGB-E-RAS-13J2AVSG-E1 12000 BTU.
Lejer iti pot da linkuri sau foto cu ce vrei tu, problema in cazul de fata este ca modelul respectiv este in categoria celor pe care nu le pot recomanda. De ce?
Deoarece, desi un model performant si accesibil (prin comparatie cu altele) am destul feedback negativ de la utilizatori. Nu-mi mai amintesc totul dar parca era vorba de ceva probleme pe la ansamblul ventilator motor al UI precum si ceva zgomote ciudate (suieraturi) transmisibile in interior, pe anumite frecvente ale compresorului, Asadar, decizia de a-l achizitiona poate veni cu riscuri. Desigur, poate sa nu aiba nicio problema dar.... daca va avea?
Este un model pe care si eu candva mi-l dorisem si il aveam pe lista scurta, pe cand tocmai aparuse. Din varii motive atunci s-a intamplat ca am ales altceva. Citind ulterior despre problemele cu care s-au confruntat unii utilizatori, m-am bucurat ca nu l-am luat.

View Postcrisstonne, on 28 martie 2024 - 22:45, said:

Cum găsiți voi aparatul pe Eurovent?
Am băgat denumirea aparatului în fereastra de căutare, cînd am dat clic, rezultat zero.
Iti trebuie in primul rand denumirea exacta de cod model, in cazul de fata, MOX330-09HFN8-QRD6GW / MSEPBU-09HRFN8-QRD6GW pe care o iei nu neaparat de pe un link comercial ci mai bine de undeva unde sa ai specificatiile tehnice, gen prezentare specs sau brosura. De multe ori, mai ales chinejii au obiceiul asta, denumirile modelelor si codurile sunt atat de amestecate si incurcate, ca lesne se pot face si greseli.
Cand cauti, introduci intai MOX330-09 si iti apare o lista din care alegi
https://www.eurovent...#access-results
Mai pot fi si cazuri cand, desi un anume model are certificat eurovent, sa nu-l mai gasesti acolo (poate datorita ca a aparut un model nou inlocuitor, nustiu)

Edited by AroundYou, 29 March 2024 - 11:56.


#6761
hot_oliviu

hot_oliviu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 26.08.2016

View PostAroundYou, on 29 martie 2024 - 11:43, said:

Lejer iti pot da linkuri sau foto cu ce vrei tu, problema in cazul de fata este ca modelul respectiv este in categoria celor pe care nu le pot recomanda. De ce?
Deoarece, desi un model performant si accesibil (prin comparatie cu altele) am destul feedback negativ de la utilizatori. Nu-mi mai amintesc totul dar parca era vorba de ceva probleme pe la ansamblul ventilator motor al UI precum si ceva zgomote ciudate (suieraturi) transmisibile in interior, pe anumite frecvente ale compresorului, Asadar, decizia de a-l achizitiona poate veni cu riscuri. Desigur, poate sa nu aiba nicio problema dar.... daca va avea?
Este un model pe care si eu candva mi-l dorisem si il aveam pe lista scurta, pe cand tocmai aparuse. Din varii motive atunci s-a intamplat ca am ales altceva. Citind ulterior despre problemele cu care s-au confruntat unii utilizatori, m-am bucurat ca nu l-am luat.

Multumesc.
Ce pot face? Ma intorc la dilema Bosch vs Yukai (de 12000 BTU).

#6762
Fl65

Fl65

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 23.01.2022

View Posthot_oliviu, on 29 martie 2024 - 13:48, said:



Multumesc.
Ce pot face? Ma intorc la dilema Bosch vs Yukai (de 12000 BTU).
Ai văzut la modelul mai ieftin Bosch CL6001 de 9000btu are COP. -uri mai bune la-7°C -10°C ,-15°C decât varianta Bosch CLC 6001 ,conform certificatelor Eurovent !!?

#6763
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,297
  • Înscris: 13.01.2011

Vizualizare mesajAroundYou, pe 29 martie 2024 - 11:43, a scris:

Iti trebuie in primul rand denumirea exacta de cod model...
A, să ai bască, să ai pălărie  😁
Nu sînt atît de răbdător ca să mă pierd în ceva stufos, credeam că este mai intuitiv.
Era doar o mică curiozitate, oricum, are abțibildurile" pe cutii, cu Eurovent.

#6764
hot_oliviu

hot_oliviu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 26.08.2016

View PostFl65, on 29 martie 2024 - 17:29, said:

Ai văzut la modelul mai ieftin Bosch CL6001 de 9000btu are COP. -uri mai bune la-7°C -10°C ,-15°C decât varianta Bosch CLC 6001 ,conform certificatelor Eurovent !!?

Da, le-am vazut. Dar pretul e aproape dublu!

#6765
Fl65

Fl65

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 23.01.2022

View Posthot_oliviu, on 29 martie 2024 - 20:01, said:



Da, le-am vazut. Dar pretul e aproape dublu!
Omule nu înțelegi românește am zis uită-te să vezi că aparatul mai ieftin are cop-urile la temperaturi negative peste AC-ul mai scump !!

#6766
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,297
  • Înscris: 13.01.2011

Vizualizare mesajcrisstonne, pe 29 martie 2024 - 18:44, a scris:

... pe cutii, cu Eurovent.
Am zis să mai eliberez biroul, prin țidulelele de la aer era și asta.

Attached Files



#6767
hot_oliviu

hot_oliviu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 26.08.2016

View PostAroundYou, on 29 martie 2024 - 11:43, said:

Lejer iti pot da linkuri sau foto cu ce vrei tu, problema in cazul de fata este ca modelul respectiv este in categoria celor pe care nu le pot recomanda. De ce?
Deoarece, desi un model performant si accesibil (prin comparatie cu altele) am destul feedback negativ de la utilizatori. Nu-mi mai amintesc totul dar parca era vorba de ceva probleme pe la ansamblul ventilator motor al UI precum si ceva zgomote ciudate (suieraturi) transmisibile in interior, pe anumite frecvente ale compresorului, Asadar, decizia de a-l achizitiona poate veni cu riscuri. Desigur, poate sa nu aiba nicio problema dar.... daca va avea?
Este un model pe care si eu candva mi-l dorisem si il aveam pe lista scurta, pe cand tocmai aparuse. Din varii motive atunci s-a intamplat ca am ales altceva. Citind ulterior despre problemele cu care s-au confruntat unii utilizatori, m-am bucurat ca nu l-am luat.

Vad ca nu am alta solutie decit sa maresc bugetul alocat, adica sa trec la modelul Haori, RAS B13N4KVRG-E RAS-13J2AVSG-E1.
Sper ca asta sa nu mai aiba alte probleme.

Ma gindeam ca daca tot m-am decis sa maresc bugetul poate ar fi bine sa ma uit si pe o varianta Mitsubishi.
Ai putea sa-mi oferi o versiune de doua aparate, unul pt 9000 si celalalt 12000 BTU, intr-un buget apropiat cu cel de sus?
Iti amintesti detaliile: trei camere, doua de 17mp (in principal racire), una de 24mp (racire/incalzire).

#6768
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,977
  • Înscris: 08.06.2005
Overkill in opinia mea. 2x7000 si 1x9000 sunt mai mult decat suficiente.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

1 members, 0 guests, 0 anonymous users

petryca2002

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate