Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare serviciu / firma recu...

La mulți ani @Piniuli!

Pret inghetata corso kaufland?

La multi ani @Constantin si Elena...
 La mulți ani @Ion_Bumbu!

Obiecte vechi și inutile car...

Mentenanta Acoperis

Cheder deteriorat , zgariat, cum ...
 Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...

Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire

Configurare retea cu modem Vodafo...
 Curtea Penala Internationala soli...

Sunt obligate bancile sa opteze p...

Pensie anticipata partiala cu cer...

Ce abonamente aveți?
 

Aer Conditionat: Produse, Marci, Selectie, Dimensionare..

* * * * - 6 votes
  • Please log in to reply
6886 replies to this topic

#5005
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,196
  • Înscris: 19.09.2005
productia sau asamblarea finala?

#5006
DaikinRomania

DaikinRomania

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 21.07.2016
Productie

#5007
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,775
  • Înscris: 21.08.2008
Acum imi explic de ce Fujitsu al meu care are scris Made in Japan pe toate suruburile merge perfect dupa 20 de ani (vor fi "impliniti" luna viitoare).
Doar placa electronica am schimbat-o (100 de lei) dar dpdv frigotehnic e perfect. Cu R22...

Acum toate se fac prin China, Vietnam and Co, rar mai gasesti produse facute la mama lor.

#5008
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,196
  • Înscris: 19.09.2005

View PostDaikinRomania, on 06 iulie 2017 - 10:05, said:

Productie
deci toate componetele si piesele sunt facute in cehia sau turcia?

#5009
vice

vice

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 08.12.2004
Salut,
Se da un apartament in bloc nou.
Dezvoltatorul nu permite instalarea unitatii exterioare de aer conditionat decat pe consolele deja montate in balcon (evidentiate cu rosu). In living este tras traseul pt unitatea interioara inca din constructia blocului (tevi + cabluri). Doresc racirea livingului si a celor doua dormitoare, printr-un multisplit. Cu galben sunt evidentiate doua grinzi, de ~35cm.
Cum pot raci cel mai economic dormitoarele?
Se poate o unitate interna prinsa pe grinda din hol, in dreptul celor doua dormitoare? Pana acolo, din ochi, ar fi ~9m de traseu, daca-l pozez pe pereti, langa tavan (nu stiu daca traseul poate urca si cobora in dreptul grinzilor).
Sau am nevoie de cateo unitate in fiecare din cele doua dormitoare?
Nu vreau montarea a unei unitati exterioare si in celalalt balcon.
Multumesc pt sfaturi.
Vice.

P.S. Grinda verticala in poza trebuia desenata pe peretele dintre bucatarie si dormitor, nu cum e in desen.

Attached Files


Edited by vice, 06 July 2017 - 14:16.


#5010
DaikinRomania

DaikinRomania

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 21.07.2016

View Postarg, on 06 iulie 2017 - 12:14, said:

deci toate componetele si piesele sunt facute in cehia sau turcia?

Cea mai mare parte a echipamentului este produsa in tara respectiva, compresoarele sunt produse in fabrica din Cehia si anumite parti electronice vin din China.

#5011
svalentins

svalentins

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 274
  • Înscris: 13.07.2009
@daikinRomania :

Am comandat un aparat Daikin  model FTXB60-C si vreau sa stiu daca lamelele de directionare a aerului se pot pozitiona in orice directie dorita. mai am acasa un mitshubishi vechi de 12 ani si la acel model se pot directiona chiar din telecomanda .

La acest model se pot directiona si in alta directie decat cum sunt directionate in poza de jos ?

Multumesc !

Attached Files



#5012
robert8197

robert8197

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,017
  • Înscris: 20.04.2011
Am si eu o problema cu flapsurile alea care redictioneaza aerul, nu se mai misca.
Ce poate sa aiba?

#5013
sandy76

sandy76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,058
  • Înscris: 20.10.2008
Este mai eficient un aer conditionat cu unitatea interna
la nivelul pardoselii decat spliturile cocotate aproape de tavan?
http://bt.rozetka.co...p206314/review/

Edited by sandy76, 07 July 2017 - 14:47.


#5014
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,196
  • Înscris: 19.09.2005
pentru incalzire da, dar pentru racire nu.

#5015
sandy76

sandy76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,058
  • Înscris: 20.10.2008

View Postarg, on 07 iulie 2017 - 14:51, said:

pentru incalzire da, dar pentru racire nu.
Exact ce-mi trebuie!
Multumesc, este pentru incalzire!
Acum cred ca este bine sa pun in camera unu de putere mare, gen 12000 btu chiar daca face fata si cu 7000.

Edited by sandy76, 07 July 2017 - 15:13.


#5016
Intel

Intel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,988
  • Înscris: 28.11.2001
Avand in vedere ca aerul cald se ridica si el e cel care trebuie racit, evident ca pt racire trebuie pus sus si daca vrei doar pt incalzire, e mai bine jos.

#5017
csomi

csomi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,986
  • Înscris: 08.01.2010

View Postsandy76, on 07 iulie 2017 - 14:42, said:

Este mai eficient un aer conditionat cu unitatea interna
la nivelul pardoselii decat spliturile cocotate aproape de tavan?
http://bt.rozetka.co...p206314/review/

La nivelul pardoselii posibil ca se ridica ridica si mai usor praful...Acum cativa ani lucram pe un santier se montat si sa pus in functiune o pompa de caldura aer-apa mai de marca care a costat cca 5000 euro Dupa cateva zile a venit vremea rece si cetoasa,   a doua zi a trebuit chemati instalataorii pt ca gheata acumulta pe unitatea exterioara la nivelul carterulu (pe tavita de colectare si evacuare al condensatului in urma functiei "defrost" ) a ajuns la cativa centimetrii buni si era pericolul ca va obtura unul dintre ventilatoare. Unitatea exterioara era montata peste nivelul solului pew  un suport la min.40 cm inaltime dar nu era dotata cu "kit antiinget " pt aceasta zona .Ulterior sa montat si un astfel de sistem, binenteles contra cost.

Edited by csomi, 08 July 2017 - 17:53.


#5018
ionutdana

ionutdana

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 10.07.2017

View Postemilacke, on 06 septembrie 2015 - 07:44, said:


Salut.
Eu am instalat de la aer-conditionat.ro acum cativa ani un aparat la mine acasa, ulterior i-am bagat pe o lucrare unde au montat 12 bucati. Sunt importatori de aparate de aer conditionat, si montatori, si sunt foarte seriosi. Fac instalarea ca la carte, folosesc si aspirator la forarea gaurii, in concluzie ii recomand cu caldura.
Ia legatura cu ei si discuta variante de livrare si montare; te poti sfatui si ce model ti se potriveste. Ultima data cand am luat legatura cu ei am vorbit cu un agent vanzari pe nume Bogdan Spiridon.
Bafta.


aer-conditionat sau aerexpress O firma de 2 lei. Cele mai proaste servicii. Am programat de 2 ori instalarea aerului, platit in avans, si nu au venit. Te mint in fata. Sa nu mai spun ca livrarea au facut-o la 22:30

#5019
ionutdana

ionutdana

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 10.07.2017
aer-conditionat,ro  aerexpress,ro Mango Plus SRL. O experienta foarte neplacuta cu aceasta companie.
1. Am comandat aer conditionat +instalare platita in avans. Am programat de 2 ori instalarea la distanta de 1 saptamana si nu au venit (din diferite motive aberante).
2. Incearca sa obtina plata instalarii in numerar si sa adauge lucruri suplimentare fortat, demontarea ferestrei, metrii in plus de traseu, desi nu este nevoie.
3. Livrarea aparatului s-a facut la ora 22:30!!!
Nu recomand! Isi bat joc de clienti.

Pentru cine nare suspiciuni pot oferi numarul de comanda (pentru verificare) si conversatiile cu aceasta companie.

Edited by ionutdana, 10 July 2017 - 22:48.


#5020
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,922
  • Înscris: 25.04.2006
Trag si ei tare ca e sezon si vin clienti pe banda rulanta. Pe de alta parte, daca nu te-ai mutat ieri in casa noua si vrei sa montezi aer conditionat in iulie ca acum te-ai gandit ca e prea cald si se cere un AC, iti meriti soarta. Am auzit pret de instalare de 600 de lei cu taxa de urgenta si alte cacaturi inventate (gen taxa de lucru pe scara sau ceva de genul), deci realizezi ca nu se grabesc sa onoreze pe unul care a mai si platit in avans.

#5021
svalentins

svalentins

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 274
  • Înscris: 13.07.2009

View Postfilipxxx, on 11 iulie 2017 - 00:19, said:

Trag si ei tare ca e sezon si vin clienti pe banda rulanta. Pe de alta parte, daca nu te-ai mutat ieri in casa noua si vrei sa montezi aer conditionat in iulie ca acum te-ai gandit ca e prea cald si se cere un AC, iti meriti soarta. Am auzit pret de instalare de 600 de lei cu taxa de urgenta si alte cacaturi inventate (gen taxa de lucru pe scara sau ceva de genul), deci realizezi ca nu se grabesc sa onoreze pe unul care a mai si platit in avans.


pai cam astea sunt taxele de instalare in sezon . eu dau 700 lei pentru instalare la un AC Daikin de 22.000 btu ! Cel mai ieftin am vazut ca era undeva la 500 dar nu aveu nimic liber pana in septembrie .

#5022
Intel

Intel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,988
  • Înscris: 28.11.2001
Eu nu inteleg de ce isi cumpara (si instaleaza, evident) lumea aere acum. Datorita promotiilor? Ce dai pe mere iei pe pere sau mai exact banii in minus de la promotie ii dau pe instalare. In plus, astepti de-ti vine rau sa vina sa il instaleze si cand vin, o fac pe fuga ca au multe de instalat.
Am instalat anul trecut doua aere pe 31 mai si anul asta cam tot asa pe 30 - 31 mai si cine statea fara niciun stres cand a venit caldura pe 10 iunie sau p-acolo?
Impresia mea e ca romanu trebuie sa moara de cald ca sa isi dea seama ca ii trebuie aer conditionat.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

3 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 1 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate