Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 

Vine Isus!

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
207 replies to this topic

#73
Manowar

Manowar

    Iubitul mileniului.

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,869
  • Înscris: 24.11.2004

View Postdaniweb, on Jul 10 2007, 01:12, said:

Isus ... Va mai veni odata dar ca judecator. Esti pregatit ...?

k, o sa rog pe cineva sa se ocupe de curatenie prin casa.
daca esti amabil, isus bea bere sau sa cumpar ceva tarie?

#74
p0cait

p0cait

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 22.12.2005

View PostManowar, on Jul 12 2007, 11:49, said:

k, o sa rog pe cineva sa se ocupe de curatenie prin casa.
daca esti amabil, isus bea bere sau sa cumpar ceva tarie?
Sunt sigur ca daca ati fi facut misto pe arie la ortodoxi/catolici ati fi luat warn demult...

#75
Faith Ko

Faith Ko

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 28.02.2007

View Postflaviux, on Jul 12 2007, 10:07, said:

Uite ce enigma imi trece prin minte: Credintele popoarelor s-au realizat in sute si mii de ani, dar totusi credinta in Isus este din sec. acelea(1-2), si ti-am dat exemplu epistolele lui Pavel. Deci nu i normal sa fie o legenda. Mai gandeste-te!
Asa este, ceva a stat la baza generarii acestor scrieri. Sa spunem ca intr-adevar ar fi existat un Isus, ca un agitator local, dupa cum se exprima cineva pe forum, dar asta nu inseamna ca automat, tot ce s-a pus pe seama persoanei respective, in cauza Isus, sa fi fost in mod automat adevarat(nasterea din fecioara,minunile, invierea etc.). Asta imi aduce aminte de o replica din Brave Heart, cand un oarecare il intalneste William Wallace si ii spune, stii credeam ca esti mai inalt si mai solid! , la care W.W. ii raspunde da,da, si ca arunc cu fulgere din partea dorsala!, ceva de genu.

#76
Manowar

Manowar

    Iubitul mileniului.

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,869
  • Înscris: 24.11.2004

View Postp0cait, on Jul 12 2007, 11:57, said:

Sunt sigur ca daca ati fi facut misto pe arie la ortodoxi/catolici ati fi luat warn demult...

Daca doresti raul aproapelui tau, nu esti un bun crestin.

Eu atat am vrut sa spun, in ce priveste problema cu warnul.

Si pe urma, nu-mi dau seama, de ce crezi ca fac misto? Mie mi s-a povestit ca Isus a stat cu curvele si s-a purtat frumos cu ele.
Departe de mine gandul de a-l ispiti, dar mi se pare normal pe canicula, daca vine acum-acum sa-i ofer ceva rece de baut. Si nici nu vreau sa-i ofer ceva pacatos, de-aia am intrebat de bere, care-i mai slabuta...On the other hand, n-as vrea sa-l jignesc, sa creada ca-l tratez cu chestii ieftine si altele de genul, asa ca am intrebat cinstit, daca stiti vreunul sa prefere taria...

Sincer, cred ca ar trebui sa mergi mai mult pe la biserica. Mi se pare ca ai un suflet rau.

#77
landscape10

landscape10

    Banned by landscape10

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,459
  • Înscris: 29.10.2005

View PostManowar, on Jul 12 2007, 16:49, said:

Si pe urma, nu-mi dau seama, de ce crezi ca fac misto? Mie mi s-a povestit ca Isus a stat cu curvele si s-a purtat frumos cu ele.

Ba chiar a salvat-o pe una, era chiar pacat de ea.
Si mai se spune in Biblie ca Isus statea la masa cu vamesii si cu pacatosii, adica cu bagabontii vremii. Si nu cred ca bea suc de portocale.

#78
Manowar

Manowar

    Iubitul mileniului.

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,869
  • Înscris: 24.11.2004

View Postlandscape10, on Jul 12 2007, 17:00, said:

Ba chiar a salvat-o pe una, era chiar pacat de ea.
Si mai se spune in Biblie ca Isus statea la masa cu vamesii si cu pacatosii, adica cu bagabontii vremii. Si nu cred ca bea suc de portocale.

Nu am fost acolo, dar umbla vorba ca au baut vin.

#79
landscape10

landscape10

    Banned by landscape10

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,459
  • Înscris: 29.10.2005

View PostManowar, on Jul 12 2007, 17:02, said:

Nu am fost acolo, dar umbla vorba ca au baut vin.

Pai logic. La nunta din  Cana din cate stiu eu, Isus a prefacut apa in vin, nu in cappy de piersici, ceea ce ii atesta clar preferinta.

#80
Manowar

Manowar

    Iubitul mileniului.

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,869
  • Înscris: 24.11.2004

View Postlandscape10, on Jul 12 2007, 17:05, said:

Pai logic. La nunta din  Cana din cate stiu eu, Isus a prefacut apa in vin, nu in cappy de piersici, ceea ce ii atesta clar preferinta.

In sfarsit, un crestin iluminat, multumescu-ti Tie, Doamne!
(Canaan? In fine, nu conteaza, nu locul era important)

#81
landscape10

landscape10

    Banned by landscape10

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,459
  • Înscris: 29.10.2005

View PostManowar, on Jul 12 2007, 18:37, said:

In sfarsit, un crestin iluminat
Sunt ateu. :D

#82
copp

copp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 349
  • Înscris: 30.06.2007

View PostCapitanuPICARD, on Jul 11 2007, 21:45, said:

iar cu exprimarea aceea "iti doresc tot ce-mi doresti tu mie", te-ai cam dat de gol nene. ;)

nu ma intristez si nu ma bucur. nici nu-ti doresc ceva. pentru ca nu ma interesezi sub nici un aspect, asa cum ti-am tot spus de-a lungul anilor de cand activezi pe forumul acesta. :rolleyes:
Nu stiu de ce ei isi inchipuie ca avem ceva ganduri rele in privinta lor.

View Postflaviux, on Jul 12 2007, 10:07, said:

Chiar si zeii antici trebuie sa fi plecat de la niste oameni sau evenmente fantastice ce au existat.
No dute tu ! Cat de fantastice ?

View Postp0cait, on Jul 12 2007, 11:57, said:

Sunt sigur ca daca ati fi facut misto pe arie la ortodoxi/catolici ati fi luat warn demult...
BLASFEMIE !!! BLASFEMIE !!! Warning pentru acel pacatos  !!

#83
flaviux

flaviux

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 19.05.2007

View Postcopp, on Jul 15 2007, 11:57, said:

No dute tu ! Cat de fantastice ?
BLASFEMIE !!! BLASFEMIE !!! Warning pentru acel pacatos  !!
Majoritatea zeilor din credintele lumii pleaca de la un om sau de la un eveniment. De exemplu, zamolxes, zeul dacilor, se presupune ca a existat ca persoana( nu ca zeu). Diana, de asemenea, si multi alti zei sunt defapt plecati de la diferiti oameni. In antichitate, marii conducatori erau de multe ori ridicati la rangul de zei, asa cum si eroii erau preamariti prin legende. De exemplu, Ahile, Hercule etc. nu sunt neaparat numai povesti, ei ar fi putut exista si sa fi facut niste fapte eroice impresionante ce s-au povestit secole prin legende.( intamplarea putea fi denaturata si sa se ajuga la legenda de astazi despre ei). Ceea ce vreau sa spun e ca multi zei din antichitate= cu oameni ce au facut fapte impresionante in viata sau ei insisi s-au ridicat la rangul de zei. Cat de fantastice? Uciderea unui lup ce teroriza un sat, dovada de vitejie in lupta, conducator puternic, <- puteau fi lucruri importante in vechime.

Si spune-mi, ce blasfemie a facut p0cait? ha?
Cred ca tu nu intelegi nimic din ce scriu oamenii aici!

#84
copp

copp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 349
  • Înscris: 30.06.2007

View Postflaviux, on Jul 15 2007, 13:41, said:

Majoritatea zeilor din credintele lumii pleaca de la un om sau de la un eveniment.

Si spune-mi, ce blasfemie a facut p0cait? ha?
Cred ca tu nu intelegi nimic din ce scriu oamenii aici!
Si Dumnezeu de la ce pleaca?

Nu crezi bine !

#85
p0cait

p0cait

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 22.12.2005

View Postflaviux, on Jul 15 2007, 13:41, said:

Majoritatea zeilor din credintele lumii pleaca de la un om sau de la un eveniment. De exemplu, zamolxes, zeul dacilor, se presupune ca a existat ca persoana( nu ca zeu). Diana, de asemenea, si multi alti zei sunt defapt plecati de la diferiti oameni. In antichitate, marii conducatori erau de multe ori ridicati la rangul de zei, asa cum si eroii erau preamariti prin legende. De exemplu, Ahile, Hercule etc. nu sunt neaparat numai povesti, ei ar fi putut exista si sa fi facut niste fapte eroice impresionante ce s-au povestit secole prin legende.( intamplarea putea fi denaturata si sa se ajuga la legenda de astazi despre ei). Ceea ce vreau sa spun e ca multi zei din antichitate= cu oameni ce au facut fapte impresionante in viata sau ei insisi s-au ridicat la rangul de zei. Cat de fantastice? Uciderea unui lup ce teroriza un sat, dovada de vitejie in lupta, conducator puternic, <- puteau fi lucruri importante in vechime.

Si spune-mi, ce blasfemie a facut p0cait? ha?
Cred ca tu nu intelegi nimic din ce scriu oamenii aici!
Flaviux eu stiu ca la biserica ne invata ca fiecare om, atata timp cat traieste are o sansa. Dar stau si ma intreb daca nu cumva indivizi de genu astora care orice le`ai spune ,tot te iau la misto, mai are rost sa`ti bati capu cu ei ? Daca tu ai rabdare necesara , respect din partea mea.

#86
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,511
  • Înscris: 26.09.2006

View Postflaviux, on Jul 15 2007, 13:41, said:

Majoritatea zeilor din credintele lumii pleaca de la un om sau de la un eveniment. De exemplu, zamolxes, zeul dacilor, se presupune ca a existat ca persoana( nu ca zeu). Diana, de asemenea, si multi alti zei sunt defapt plecati de la diferiti oameni. In antichitate, marii conducatori erau de multe ori ridicati la rangul de zei, asa cum si eroii erau preamariti prin legende. De exemplu, Ahile, Hercule etc. nu sunt neaparat numai povesti, ei ar fi putut exista si sa fi facut niste fapte eroice impresionante ce s-au povestit secole prin legende.( intamplarea putea fi denaturata si sa se ajuga la legenda de astazi despre ei). Ceea ce vreau sa spun e ca multi zei din antichitate= cu oameni ce au facut fapte impresionante in viata sau ei insisi s-au ridicat la rangul de zei. Cat de fantastice? Uciderea unui lup ce teroriza un sat, dovada de vitejie in lupta, conducator puternic, <- puteau fi lucruri importante in vechime.
Ahile nu era nici pe departe zeu si nici nu a fost zeificat. Herakles era considerat semizeu.
In legatura cu Zamolxes si Diana.... sunt doar speculatii.
Au existat si conducatori care erau ridicati la rang de zei (vezi faraonii) dar doar pe parcursul vietii.

#87
copp

copp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 349
  • Înscris: 30.06.2007

View Postp0cait, on Jul 15 2007, 17:02, said:

orice le`ai spune ,tot te iau la misto, mai are rost sa`ti bati capu cu ei ?
Pai nu el a zis ca zeii pleaca de la oameni si evenimente?

Sunt curios, Dumnezeu de unde a plecat?

Si aia cu blasfemie faceam "misto" de tine, ca ii ziceai la manowar de warning. De parca ai hotari tu cand cineva tre` sa ia warning pe un forum. Si tare sunt curios de ce crezi ca i-ar trebui warning.

#88
flaviux

flaviux

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 19.05.2007

View PostMegara, on Jul 15 2007, 18:29, said:

Ahile nu era nici pe departe zeu si nici nu a fost zeificat. Herakles era considerat semizeu.
In legatura cu Zamolxes si Diana.... sunt doar speculatii.
Au existat si conducatori care erau ridicati la rang de zei (vezi faraonii) dar doar pe parcursul vietii.
Megara, am specificat "eroi" inainte.
E adevarat ca multi zei au fost inventati de oameni, dar exista si anumite puncte de plecare in multe credinte. Deci, nu cred ca o data i-a venit lui unu sa il inventeze pe nustiu care zeu. Adica trebuie sa fi fost ceva prin care sa se ajunga la acea credinta. Binenteles, exista si posibilatea sa nu fi plecat de la nimic, ci doar sa fi inventat(desi mi se pare putin credibil, poate doar credintele foarte foarte vechi).


View Postcopp, on Jul 15 2007, 18:49, said:

Pai nu el a zis ca zeii pleaca de la oameni si evenimente?

Sunt curios, Dumnezeu de unde a plecat?

Si aia cu blasfemie faceam "misto" de tine, ca ii ziceai la manowar de warning. De parca ai hotari tu cand cineva tre` sa ia warning pe un forum. Si tare sunt curios de ce crezi ca i-ar trebui warning.
Dumnezeu nu cred ca a plecat de la nimic, deoarece eu unul cred in existenta sa, si, am multe motive personale sa cred.

#89
CapitanuPICARD

CapitanuPICARD

    I love SRI & DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,426
  • Înscris: 10.01.2005
Megara, vezi ca un anume istoric grec spunea o chestie de genul: "... eu socot ca acest Zamolxis a existat inaintea lui Pitagora". Ceea ce anuleaza total chestia cu speculatiile. ;) Pentru mine cel putin, deoarece inclin sa-i dau dreptate acelui istoric :P in defavoarea ta.

copp: pana si "accentul" te da de gol. chiar si expresiile pe care mi le-ai imprumutat spre a le folosi pe alte forumuri sub numele meu. :P

#90
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,511
  • Înscris: 26.09.2006

View PostCapitanuPICARD, on Jul 18 2007, 15:02, said:

Megara, vezi ca un anume istoric grec spunea o chestie de genul: "... eu socot ca acest Zamolxis a existat inaintea lui Pitagora". Ceea ce anuleaza total chestia cu speculatiile. ;) Pentru mine cel putin, deoarece inclin sa-i dau dreptate acelui istoric :P in defavoarea ta.

copp: pana si "accentul" te da de gol. chiar si expresiile pe care mi le-ai imprumutat spre a le folosi pe alte forumuri sub numele meu. :P
O fi zis acel istoric, nu contest. Dar acel "eu socot" spune multe avand in vedere ca inseamna si "a considera", "a crede", "a banui", "a presupune"

Exista destui istorici care socot ca exista Dumnezeu. Asta inseamna ca si exista?  :rolleyes:

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate