Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Vine Isus!

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
207 replies to this topic

#37
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,511
  • Înscris: 26.09.2006

View PostCapitanuPICARD, on Jul 10 2007, 14:20, said:

e liber sa considere ce vrea asa cum si eu sunt liber sa glumsc. prefer de 10 miliarde de ori o gluma in locul unor moace ursuze, reci si parca fara fiorul vietii in ele. ori care nu au habar sa rada si sa glumeasca. ;)
Pentru glume ai aria FUN.

Urmatorul post pus in zeflemea se va lasa cu sanctiune.

#38
p0cait

p0cait

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 22.12.2005

View PostMegara, on Jul 10 2007, 10:49, said:

Pentru multi crestini, aceasta bataie de joc este echivalenta adresarea de cuvinte triviale sau cu o injuratura de mama. Asta nu pricepi tu.
        Pentru crestini n`ar trebuie sa fie bateie de joc faptul ca cineva ia in deradere credinta crestina.Chiar Isus a spus ca "Ferice va fi de voi cand, din pricina Mea, oamenii va vor ocari, va vor prigoni, si vor spune tot felul de lucruri rele si neadevarate impotriva voastra! ",mai mult acest lucru e iarasi un fapt care demonstreaza ca venirea lui Isus e aproape : pt ca in Biblie scrie ca "sã stiti cã în zilele din urmã vor veni batjocoritori plini de batjocuri, care vor trãi dupã poftele lor".
        Si oricum asta e doar inceputul , intr`un fel de`abia astept sa fie si la noi ca in alte parti : sa`ti puna cineva pistolul la cap ,sa intrebe daca crezi in Dumnezeu si daca raspunzi pozitiv sa te impuste ...macar asa o sa cine o sa creada o sa creada din toata inima si no sa mai existe atatia prefacuti.
        In rest de cand e lumea ,atata timp ca exista ceva bun o sa fie si elemente negative gen : landscape10,Mosotti,etc...

P3ac3 !

#39
landscape10

landscape10

    Banned by landscape10

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,459
  • Înscris: 29.10.2005

View Postp0cait, on Jul 10 2007, 15:30, said:

Si oricum asta e doar inceputul , intr`un fel de`abia astept sa fie si la noi ca in alte parti : sa`ti puna cineva pistolul la cap ,sa intrebe daca crezi in Dumnezeu si daca raspunzi pozitiv sa te impuste ...macar asa o sa cine o sa creada o sa creada din toata inima si no sa mai existe atatia prefacuti.
Ca in alte parti? In care tara din lume se intampla asta? Da-mi un exemplu te rog.

Quote

In rest de cand e lumea ,atata timp ca exista ceva bun o sa fie si elemente negative gen : landscape10,Mosotti,etc...
Sa iti dau warn, sa nu iti dau..nu iti dau. Natura a fost si asa nedreapta cu tine.

Quote

P3ac3 !
56474te68679774

Edited by landscape10, 10 July 2007 - 14:38.


#40
p0cait

p0cait

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 22.12.2005

View Postlandscape10, on Jul 10 2007, 15:34, said:

Ca in alte parti? In care tara din lume se intampla asta? Da-mi un exemplu te rog.
Sa iti dau warn, sa nu iti dau..nu iti dau. Natura a fost si asa nedreapta cu tine.
56474te68679774

In SUA a fost un asfel de caz. Plus China,tarile musulmane,si alte tari din Africa.

Daca ma duc cu warn`ul asta la banca in pot schimba in euro ? sau macar in lei grei ?

#41
rolo

rolo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 970
  • Înscris: 24.02.2006

View PostZamolxel, on Jul 10 2007, 10:33, said:

Alooo !!!

Nenea... unde scrie că se va reîntoarce în rol de judecător ?  :o


in crezul de la niceea. Sau poate vrei un citat din Biblie?

#42
Thritium

Thritium

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 01.04.2006
Probabil ca o sa-mi iau warn sau ceva de genu dar nu ma pot abtine:

    http://www.leasticou.../comic/20070703

Asta ii tot ... Ciao

#43
CapitanuPICARD

CapitanuPICARD

    I love SRI & DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,426
  • Înscris: 10.01.2005

View PostMegara, on Jul 10 2007, 14:58, said:

Pentru glume ai aria FUN.

Urmatorul post pus in zeflemea se va lasa cu sanctiune.

cred ca tocmai s-a mai discutat subiectul. inclusiv landscape si-a exprimat parerea.
eu te-as intreba la modul cel mai concret: care e zeflemeaua? sau procedezi ca in cazul jignirii despre care nu ai putut sa spui nimic?
megara, iti inteleg aplombul dar iti spun din nou: vremea inchizitiei a trecut.

ai ceva cu mine pentru toate "piedicile" pe care le-am pus in calea promovarii religiei? n-am cumva voie sa-mi exprim liber parerea pe forum sau cum? nu stii la ce moace ursuze m-am referit? la cele care sunt desenate in picturile de pe peretii bisericilor. ai vazut tu macar un singur sfant care sa rada!?!?!?!?! nu-i asa ca nu te-ai gandit la asta? si daca totusi te-ai gandit, la ce concluzie ai ajuns?

Edited by CapitanuPICARD, 10 July 2007 - 17:32.


#44
Rose

Rose

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 21.11.2005

View PostCapitanuPICARD, on Jul 10 2007, 18:29, said:

ai ceva cu mine pentru toate "piedicile" pe care le-am pus in calea promovarii religiei? n-am cumva voie sa-mi exprim liber parerea pe forum sau cum? nu stii la ce moace ursuze m-am referit? la cele care sunt desenate in picturile de pe peretii bisericilor. ai vazut tu macar un singur sfant care sa rada!?!?!?!?! nu-i asa ca nu te-ai gandit la asta? si daca totusi te-ai gandit, la ce concluzie ai ajuns?

Rasul e un mare pacat in crestinism. Ca si mancatul pe indestulate. Si a face dragoste e pacat. Adica tot ceea ce ne face oameni...

#45
rolo

rolo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 970
  • Înscris: 24.02.2006

View PostRose, on Jul 10 2007, 18:39, said:

Rasul e un mare pacat in crestinism. Ca si mancatul pe indestulate. Si a face dragoste e pacat. Adica tot ceea ce ne face oameni...

Cine spune asta maestre. Stii cum se incheie Biblia? Cu un ospat, cu veselie multa.

Ia mai pune mana pe o carte si tu: Jurnalul Fericirii par egzample sau chiar Rasul patriarhilor din care iti ofer o recenzie, asa sa nu mai fii atat de ignorant.

"Râsul patriarhilor, ceea ce mi-a dat ocazia să descopăr o analiză fascinantă a unei prejudecăți moderne cimentată ideologic, aceea că creștinismul ar fi o religie a tristeții și posomorârii. Cu ajutorul metodei antropologiei religioase, T. Baconsky reconstituie cu precizie și finețe contextul istoric și cultural al atitudinii sfinților părinți față de râs, descrie funcția hierofantică a deriziunii și deschide perspectiva asupra unui fenomen tulburător al spiritualității creștine: sfântul nebun întru Hristos. Cartea este o contribuție majoră, la nivelul comunității științifice mondiale, la cunoașterea antichității târzii, iar pentru cultura română a fost o deschidere luminoasă a gândirii creștine către marea tradiție antică a creștinismului."

uite sursa aici

Bafta la lectura

#46
crocodile_dundee

crocodile_dundee

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 814
  • Înscris: 06.06.2007

View PostRose, on Jul 10 2007, 18:39, said:

Rasul e un mare pacat in crestinism. Ca si mancatul pe indestulate. Si a face dragoste e pacat. Adica tot ceea ce ne face oameni...

Unde ai citit,în Don Quijote ? Râsul e păcat dacă e batjocoritor.Mîncatul pe îndestulate nu-i păcat,dar e adevărat că te îndepărtează mult de Dumnezeu.Să nu înțelegi acum că trebuie să nu mai manînci dupa pofta inimii.Că așea înțelegeți voi de obicei.Nu,nu scrie asta nicăieri.Dar îți spune băeatu din proprie experiență că dacă te apropii de Dumnezeu cu stomacul gol altfel Îl vei vedea,altfel vei simți,altfel vei vedea viața,altfel de trăiri vei avea.E păcat să faci dragoste?Unde scrie? Poate cu vecina de bloc,sau cu șeful firmei unde lucrezi,dar în nici un caz cu soțul tău. :naughty:

Edited by crocodile_dundee, 10 July 2007 - 18:47.


#47
CapitanuPICARD

CapitanuPICARD

    I love SRI & DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,426
  • Înscris: 10.01.2005
zau crocodilule? :) doar cu sotul? pai de ce spune popa miresei, in cadrul ceremonialului de cununie, sa se veseleasca ca sara? pai sara, ca tot vorbeam de patriarhi, stii ce facea? si-o tragea cu faraonul pentru a aduce sotului ei, patriarhul abraham, foloase materiale.
Adica prostitutie si proxemetism. Articolele 327 si 329 Cod Penal. De la 3 luni la 3 ani de parnaie, respectiv de la 2 ani la 7 ani de parnaie si interzicerea unor drepturi. :P

Megara, asta nu e o zeflemea. Sunt doar chestii citite in biblie si-n Codul Penal.

#48
Rose

Rose

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 21.11.2005
http://www.filocalia...eferat/12/Rasul

#49
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,511
  • Înscris: 26.09.2006

View PostCapitanuPICARD, on Jul 10 2007, 18:29, said:

cred ca tocmai s-a mai discutat subiectul. inclusiv landscape si-a exprimat parerea.
eu te-as intreba la modul cel mai concret: care e zeflemeaua? sau procedezi ca in cazul jignirii despre care nu ai putut sa spui nimic?
megara, iti inteleg aplombul dar iti spun din nou: vremea inchizitiei a trecut.

ai ceva cu mine pentru toate "piedicile" pe care le-am pus in calea promovarii religiei? n-am cumva voie sa-mi exprim liber parerea pe forum sau cum? nu stii la ce moace ursuze m-am referit? la cele care sunt desenate in picturile de pe peretii bisericilor. ai vazut tu macar un singur sfant care sa rada!?!?!?!?! nu-i asa ca nu te-ai gandit la asta? si daca totusi te-ai gandit, la ce concluzie ai ajuns?
Este pentru ultima data cand iti spun ca problemele de moderare se discuta in PM.
La urmatorul post in care discuti despre moderare ai 2 zile suspend.

LE: ai o parere prea buna despre tine daca crezi ca ma impiedic de tine sau pun pret pe parerea ta. Nu ti-am contestat punctul de vedere ci exprimarea... limbajul de maidan si jignirile pe care le aduci userilor.

Edited by Megara, 10 July 2007 - 19:53.


#50
CapitanuPICARD

CapitanuPICARD

    I love SRI & DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,426
  • Înscris: 10.01.2005
:) clasic. si totusi ai uitat sa imi spui ce parere ai, in calitatea ta de catolica ferventa, de faptul ca nici un sfant, fie ca este pictat pe peretii unei biserici, pe o icoana sau ca este reprezentat sub forma unei statuete, nu rade.
eu sunt un om curios. este rasul interzis? este rasul un pacat?

#51
mariAZ

mariAZ

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 12.06.2007

View PostCapitanuPICARD, on Jul 10 2007, 22:54, said:

:) clasic. si totusi ai uitat sa imi spui ce parere ai, in calitatea ta de catolica ferventa, de faptul ca nici un sfant, fie ca este pictat pe peretii unei biserici, pe o icoana sau ca este reprezentat sub forma unei statuete, nu rade.
eu sunt un om curios. este rasul interzis? este rasul un pacat?

rasul nu este un pacat, din contra sunt multe locuri in biblie unde iti spune sa fii fericit.
sfintii de pe peretii bisericilor nu sunt desenati razand pentru ce oamenii merg sa se roage lor, merg cu probleme, suparati! cum te-ai simtii tu, sa mergi la cel mai bun prieten al tau sa ii zici o problema, si el sa se apuce de ras? come on...think a little...

PS:nu sunt eu cu icoanele sau altele, dar totusi omul nu-i chiar tampit sa deseneze apostolii razand... :deadtongue:

#52
CapitanuPICARD

CapitanuPICARD

    I love SRI & DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,426
  • Înscris: 10.01.2005
mariAZ, poate ar fi util si pentru tine si pentru ceilalti religiosi sa citeasca informatia din link-ul postat de Rose.
excelent link!
eu, cand am un necaz si simt nevoia sa-l impartasesc cu un prieten, ma simt bine cand prietenul respectiv ma intampina cu zambetul pe buze, spune o gluma pentru detensionarea situatiei etc.
orice psiholog poate confirma puterea tamaduitoare a rasului si a starii de buna dispozitie, mai ales in situatii in care lucrurile nu merg tocmai bine.
asa ca, mariAZ, in afara de faptul ca ti-ai pus un nick cu referire la alfa si omega :P, ar trebui sa intrebi un psiholog despre efectele tamaduitoare ale rasului in situatii "naspa". :) in acest sens, link-ul dat de Rose este relevant 1000% in ceea ce priveste puterea tamaduitoare a religiei...

de ce, stimati forumisti religiosi, ar trebui sa ne fie frica de Dumnezeu? atat timp cat nu am furat, nu am ucis, nu am inselat, nu am facut fapte imorale asa cum sunt cele descrise in vechiul testament, de ce ar trebui sa imi fie frica de Dumnezeu?
ce-ar trebui sa facem stimati useri catolici? sa cumparam indulgente? sa murim dracului de frica pentru o bere bauta in plus si sa dam fuguta la taica popa cu pitacii-n dinti sa cumparam o indulgenta? sau ce sa facem, stimati useri ortodocsi? sa umplem bisericile cu acatiste si rugaciuni de iertare?
frica este un sentiment ilogic, mare consumator de energie, pe care se pot grefa o multime de reflexe conditionate!!!
acesta este adevarul pe care popii de orice fel si de orice religie il ascund enoriasilor!
LazyPawn si bonobo pot confirma ceea ce am afirmat cu privire la grefarea reflexelor conditonate!

chiar ii rog in mod expres si pe LazyPawn si pe bonobo ca, dupa caz, sa confirme, sa completeze, sa corecteze ori sa infirme cele spuse de mine.

exemplu:
presupunem ca un om intinde mana catre un obiect despre care nu stie ca este incins si care nu semnalizeaza vizual temperatura (de exemplu portelan incins sa sticla incinsa). il atinge si, fara sa mai gandeasca isi retrage mana mana cu rapiditate, brusc, in mod reflex.
cauza?
receptorii tactili din piele au primit informatia, au transmis-o pe calea nervoasa aferenta spre cetrii nervosi din maduva, acestia au dat ordin muschilor sa se contracte si sa retraga mana din zona fierbinte. toate s-au ptrecut intr-o fractiune de secunda.
acest raspuns simplu al organismului uman (mai general, organismului animal) la un stimul venit din mediul inconjurator se numeste reflex inferior sau neconditionat
dupa ce omul s-a fript, este suficient ca atunci cand el se afla langa un obiect oarecare, cineva sa strige "frige!" pentru ca respectivul sa isi retraga mana in mod reflex !!!!!!!!!!!!!!!
in acest caz avem de-a face cu un reflex conditionat prin cuvantul-stimul "frige", cladit pe baza unui reflex inferior (neconditionat).

in mod similar se obtin conditionarile prin sunete (stimuli acustici), stimuli optici (lumina, intuneric), imagini ori stimuli combinati (sunet + imagine, imagine + cuvant etc.)

Pe baza reflexelor inferioare si/sau a celor superioare, un om poate fi determinat sa actioneze in directia in care a fost invatat de catre cel care ii aplica stimulii.

Exact in acest fel si-a determinat Pavlov catelul sa saliveze doar cand aprindea becul.

Exact in acest fel crestinii isi pierd controlul si se simt ofuscati rau de tot cand ateii, liber-cugetatorii sau cei care au alte religie glumesc pe seama unor carticele considerate 'sacre" ori pe seama unor personaje "divine", sau pe seama unor 'revelatii" etc.

"Sa ne miram ca soarta ne mai doare
Si-n cupa vietii ploua cu venin,
Cand ne-am vandut strabunii prin oboare
Si Dumnezeul L-am schimbat pe vin?

Cand zeii surzi si sumbri din icoane
Sunt marfa procurata din import
Iar preotii judei se fofileaza-n strane
Si profetesc ca-n noi e viitorul mort?

Sa ne miram ca ploua cu blesteme,
Cand, veac de veac, noi am tradat eroi,
Cand zei straini ne fulgera din steme
Co ochii lor vicleni si cruzi si goi?"

Este o doar o poezie care vine in completarea link-ului dat de Rose.

Edited by CapitanuPICARD, 10 July 2007 - 23:18.


#53
AndreiRN

AndreiRN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,338
  • Înscris: 30.04.2007

View Postlandscape10, on Jul 10 2007, 11:47, said:

Nu domnilor, nu vine, presupunem prin absurd ca exista, a ratat de mult sfertul academic.
Iti garantez eu ca exista.
Am baut o bere impreuna.
Vecinul meu este Isus si conduce un autobuz ca profesie.
Si mai sunt cateva mii pe langa el.
Sa va dau numarul de tel?

#54
mariAZ

mariAZ

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 12.06.2007

View PostCapitanuPICARD, on Jul 10 2007, 23:55, said:

eu, cand am un necaz si simt nevoia sa-l impartasesc cu un prieten, ma simt bine cand prietenul respectiv ma intampina cu zambetul pe buze, spune o gluma pentru detensionarea situatiei etc.
orice psiholog poate confirma puterea tamaduitoare a rasului si a starii de buna dispozitie, mai ales in situatii in care lucrurile nu merg tocmai bine.
asa ca, mariAZ, in afara de faptul ca ti-ai pus un nick cu referire la alfa si omega :P, ar trebui sa intrebi un psiholog despre efectele tamaduitoare ale rasului in situatii "naspa". :) in acest sens, link-ul dat de Rose este relevant 1000% in ceea ce priveste puterea tamaduitoare a religiei...

de ce, stimati forumisti religiosi, ar trebui sa ne fie frica de Dumnezeu? atat timp cat nu am furat, nu am ucis, nu am inselat, nu am facut fapte imorale asa cum sunt cele descrise in vechiul testament, de ce ar trebui sa imi fie frica de Dumnezeu?
ce-ar trebui sa facem stimati useri catolici? sa cumparam indulgente? sa murim dracului de frica pentru o bere bauta in plus si sa dam fuguta la taica popa cu pitacii-n dinti sa cumparam o indulgenta? sau ce sa facem, stimati useri ortodocsi? sa umplem bisericile cu acatiste si rugaciuni de iertare?
frica este un sentiment ilogic, mare consumator de energie, pe care se pot grefa o multime de reflexe conditionate!!!

stiu efectele rasului, dar nu intotdeauna sunt bune.trust me....sunt unele momente in care daca i-as spune cuiva problema mea, si el/ea s-ar apuca de glume(nu cu un gand rau)cred ca nu stiu ce i-as face....dar anyway...oricum dupa cum ti-am spus, nu sunt pentru icoane(sunt de acord cu partea bold din poezie)

cand mi-am pus la nick "AZ"nu m-a gandeam la alfa si omega, dar nu e o idee rea :P
frica?nu...eu am un Dumnezeu iertator! de ce sa imi fie frica?gresesc, e adevarat, nu sunt perfecta, dar nu e un motiv sa imi fie frica! El ma iarta, imi cunoaste inima, gandul, etc. din moment ce vin la El cu o inima sincera, nu are de ce sa imi fie frica!
nu merg nici la preoti, nici la biserici sa dau bani sau altele ca sa fiu iertata, Isus a platit deja pentru pacatele noastre, trebuie doar sa le recunoastem. nu e simplu? :)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate