Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pagina Wikipedia

Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...
 Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...
 

Instalatori: probleme cu Instalatorul; diverse

- - - - -
  • Please log in to reply
127 replies to this topic

#37
molbro

molbro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,922
  • Înscris: 22.03.2012

 scurt_pe_2, on 06 februarie 2013 - 00:59, said:

Florin dixit:
"O firma serioasa nu se incurca cu diverse combinatii de-ale clientului, combinatii din care crede clientul ca are doar el de cistigat, afaceri de genul: "unde-i halatul mai ieftin". O firma serioasa are proiectare, are materiale, are tot ce vrei.
Daca rezulta o oferta de 10.000 euro care cuprinde totul, cu predare la cheie si tu-mi spui ca este scump, ca nu iti permiti, ca nu ai mai mult de 5000 euro, fii sigur ca o sa gasesc o solutie mai ieftina, din care eu tot atat o sa cistig, dar o sa folosesc cu totul altceva ca si componente, ca sa ma pot incadra in pretul dorit. Niciodata, tu ca beneficiar nu vei putea cumpara materialele mai ieftin decit mine, decit doar dintr-un noroc chior.
Posibil sa pot sa realizez lucrarea la 5000 euro, sau posibil sa nu pot. Prin “posibil sa nu pot” sa nu intelegi ca eu chiar nu pot. De fapt pot, dar nu vreau sa reduc mai mult din calitatea materialelor si din componetele instalatiei."


ce a raspuns Florin aici da intr-adevar masura lipsei de transparenta si a obiceiurilor proaste din bransa. conteaza mai mult (de la PPPPP citire) ca furnizorul sa fie deschis si onest pt ca asa va avea parte de clienti "grasi" si multumiti.
in instalatiile astea casnice, inclusiv in cele de IPAT, gradul de interschimbabilitate a pieselor si subansamblelor e foarte ridicat, orice ati spune voi toti in cor... huliti "combinatiile" beneficiarului doar pt ca va strica sablonul de calcul a profitabilitatii, nu pentru ca piesa x nu s-ar potrivi cu piesa y. si ca sa fiu bine inteles, readuc aminte intrebarea mea initiala:
"daca eu pun la dispozitie materiale de calitate/performanta cel putin la fel de buna ca cele din devizul tau, stabilite ca urmare a citirii si intelegerii proiectului, tu nu-mi faci lucrarea?"

#38
scurt_pe_2

scurt_pe_2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,972
  • Înscris: 23.06.2008

 molbro, on 06 februarie 2013 - 01:27, said:

...
"daca eu pun la dispozitie materiale de calitate/performanta cel putin la fel de buna ca cele din devizul tau, stabilite ca urmare a citirii si intelegerii proiectului, tu nu-mi faci lucrarea?"
Raspuns: NU.

#39
scheleton

scheleton

    Walhalla

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,910
  • Înscris: 19.05.2006

 PPPPP, on 06 februarie 2013 - 01:23, said:

Daca tu ai 25% discount si clientul a obtinut si el 25% discount..
..in cazul asta greseste importatorul, si isi va pierde urgent reteaua de distributie.

Dar nu se intampla asa, deobicei instalatorul are 25% reducere, iti ofera tie 15% reducere, dar tu gasesti nu cu 25%, dar gasesti cu 20% reducere la un magazin online (care nu face lucrari). Magazinul online nu-ti poate da 25%, ca el are aceeasi reducere ca montatorii, insa iti da un pret de dumping cu 20% redus.

Schema asta e mai aproape de realitate, nu e doar teoretica.. Sigur, tu castigi aprovizionand de la ala, insa pe baza carui deviz faci aprovizionarea..? Pe devizul montatorului, care ti l-a oferit gratis ?
Si mai apar si neprevazute: ce faci, lasi totul si fuga iar la aprovizionare ? etc.
Si daca instalatorul iti zice in deviz: ia cutare uite asa, si magazinul iti zice n-am d-astea dar iti dau d-astea.. Te duci cu piesele si montatorul iti da cu ele in cap: nu ti-am zis bre sa aduci x cu filet Y ??

#40
PPPPP

PPPPP

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 894
  • Înscris: 04.01.2003

 florin71_skoda, on 06 februarie 2013 - 01:26, said:

O firma serioasa nu lucreaza cu marfa clientului si nu da garantie pe produsele achizitionate de client. PUNCT.
Se povestea de pompe in paginile astea si fiecare avea preferintele lui. La fel este si aici: Daca pitici mei pe creier spun ca grundfos este singura solute fiabila in tot universul, degeaba cumperi tu un willo ca nu ti-o montez. PUNCT.
La fel si cu teava. Daca pitici mei pe creier spun ca teava nu stiu care de la firma nu stiu care este cea mai tare, degeaba vi tu cu alta teava ca nu ti-o montez. PUNCT

Vad ca tot faci referiri la nu stiu ce instalator. Ba ca-i prost negociator, ba ca are adaos mare, etc.
Ai uitat in schimb sa-i spui si numele: Instalatorul Dorel.

Tu confunzi  firma de instalati cu instalatorul care face ciubucuri peste program.
Firma de instalatii da factura, da garantie si-ti poate justifica pretul. Are si sediu, are si telefoane are si angajati si pot fi gasiti oricind.
Instalatorul ce face un ciubuc peste program este unul de regula prost platit la servici (ca doar atita merita serviciile lui) si incearca si el sa-si rotunjeasca cumva veniturile lucrind la negru peste program cu marfa clientului ca sa nu afle patronul. Asta nu da factura pe nimic si drept urmare pica faza ca nu stie negocia. El negociaza cu tine doar manopera. Marfa o cumperi fie de la o alta firma decit aia la care lucreaza el, loc in care el are un oarecare interes, ca are ceva comisioane, fie o iei din alta parte, ca el oricum o sa-ti faca lucrarea la aceasi manopera. Totul este sa nu afle seful lui ca face ciubucuri peste program. De regula nu-i sti numele de familie si nici unde sta. Dar ai in schimb mobilul lui ca sa-l mai dai si altor doritori de chilipiruri.


Si daca tot se fac comparati cu masinile:
Tu inca mai megi la servis cu placutele de frina in buzunar ? Asa cum faceai cind aveai Dacia?
Ai vazut reprezentanta auto care sa-ti schimbe distributia cu o curea adusa de tine?
Asa printre blocuri, mai gasesti garaje cu ttulatura de servis care sa-ti repare masina cu piesele tale. Dar la o firma cu citiva angajati si care nu sunt neamuri, nu cred ca tine figura.

Iti raspund punctual:

Instalatorul=Firma de instalatii. Scuze de confuzie. O sa fiu mai precis. Comparatia cu "Dorel" este neavenita pt. ca "Dorel" nu poate lua 500E pe 2-3 zile de munca nici in vis. Firma de instalatii incaseaza 500E tocmai pt. ca este o intreprindere care plateste mai multe decat "ziua de munca" a muncitorului. Esential pt. client este ca aceasta este garantul calitatii lucrarii si faciliteaza existenta unei garantii generale.

Firma de instalatii nu hotaraste ce monteaza . Cel mult propune (oferteaza) ! Beneficiarul daca vrea sa hotarasca ce monteaza are ultimul cuvant. Firma de instalatii accepta sau beneficiarul mai cauta intrucat nu exista o relatie de dependenta.
Firma de instalatii nu "da garantie" la un produs ci producatorul acestuia (sau reprezentantul). Firma de instalatii da garantie pe prestatia sa care este MANOPERA. Garantia este data prin lege (449) nu prin 2 hartii date de firma de instalatii.
Afirmatia "nu dam garantie pt. produsele aduse de client" nu are niciun suport in legislatia noastra. E doar o poveste.

Referitor la comparatia cu auto. Eu sunt lenes si imi fac revizia la reprezentanta cu piesele lor. Altii harnici vin cu consumabilele in portbagaj (la aceeasi reprezentanta).

#41
molbro

molbro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,922
  • Înscris: 22.03.2012

 scurt_pe_2, on 06 februarie 2013 - 01:37, said:

Raspuns: NU.

asta e un raspuns care sfideaza logica...dar e optiunea ta si o respect.

#42
scheleton

scheleton

    Walhalla

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,910
  • Înscris: 19.05.2006

 PPPPP, on 06 februarie 2013 - 01:45, said:

.. ca "Dorel" nu poate lua 500E pe 2-3 zile de munca nici in vis. ..
Referitor la comparatia cu auto. Eu sunt lenes si imi fac revizia la reprezentanta cu piesele lor. Altii harnici vin cu consumabilele in portbagaj (la aceeasi reprezentanta).
punctual raspund si eu la 2 chestiuni:
stii cum iti ia manopera un instalator rrom la un obiect sanitar  ? cat a costat chiuveta, atat iti ia manopera. Ai chiuveta de 2.000 de Lei, 2.000 Lei iti ia. Argument: daca o scap pe jos si o crap ..?

Ref. auto: multe service-uri autorizate NU accepta sa vii cu piesele de-acasa.

 PPPPP, on 06 februarie 2013 - 01:45, said:

Firma de instalatii nu "da garantie" la un produs ci producatorul acestuia (sau reprezentantul). Firma de instalatii da garantie pe prestatia sa care este MANOPERA. Garantia este data prin lege (449) nu prin 2 hartii date de firma de instalatii.
aloo.. producatorul garanteaza doar ca nu sunt vicii de fabricatie, ca fitting-ul n-are 1 por..
Nu-ti garanteaza functionalitatea.

Intrebare: cand tu pui materialele la bataie, si instalatorul carca si manopera: cine raspunde pt. functionalitate ? Nu curge pe nicaieri, nu sunt vicii de fabricatie la nici-o piesa..

#43
PPPPP

PPPPP

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 894
  • Înscris: 04.01.2003

 scheleton, on 06 februarie 2013 - 01:38, said:

..in cazul asta greseste importatorul, si isi va pierde urgent reteaua de distributie.

Dar nu se intampla asa, deobicei instalatorul are 25% reducere, iti ofera tie 15% reducere, dar tu gasesti nu cu 25%, dar gasesti cu 20% reducere la un magazin online (care nu face lucrari). Magazinul online nu-ti poate da 25%, ca el are aceeasi reducere ca montatorii, insa iti da un pret de dumping cu 20% redus.

Schema asta e mai aproape de realitate, nu e doar teoretica.. Sigur, tu castigi aprovizionand de la ala, insa pe baza carui deviz faci aprovizionarea..? Pe devizul montatorului, care ti l-a oferit gratis ?
Si mai apar si neprevazute: ce faci, lasi totul si fuga iar la aprovizionare ? etc.
Si daca instalatorul iti zice in deviz: ia cutare uite asa, si magazinul iti zice n-am d-astea dar iti dau d-astea.. Te duci cu piesele si montatorul iti da cu ele in cap: nu ti-am zis bre sa aduci x cu filet Y ??

Nu ai dreptate cu reteaua de distrib. pt ca in final el tot atatea repere vinde. Difera canalul de distributie.

PASUL 1.
Firma de instalatii face instalatii (MANOPERA).
O recomanda raportul pret/calitate foarte bun pe piata. Clientul vrea sa faca lucrarea cu ea.

PASUL 2.
Pt. maximizarea profitului firma de instalatii vrea sa faca si comert.
O poate recomanda doar pretul intrucat nu exista calitate in aceasta subactivitate. Pentru a indeplini cu succes aceasta parte trebuie sa fie COMPETITIVA.
Cu cine?
Cu PIATA.
Daca magazinul online traieste in profit cu marja 5% trebuiesc indeplinite criteriile de profitabilitate pt. firma de instalatii sa subziste concurentei.

Ca idee doar:
"Vanzarea unui produs sau serviciu DOAR insotit de un alt produs sau serviciu" se cheama concurenta neloiala si este aspru sanctionata de o anumita autoritate.

#44
scheleton

scheleton

    Walhalla

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,910
  • Înscris: 19.05.2006

 molbro, on 06 februarie 2013 - 01:46, said:


asta e un raspuns care sfideaza logica...dar e optiunea ta si o respect.
tu nu faci diferenta intre un croitor si un instalator ?

#45
scurt_pe_2

scurt_pe_2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,972
  • Înscris: 23.06.2008

 molbro, on 06 februarie 2013 - 01:46, said:

asta e un raspuns care sfideaza logica...dar e optiunea ta si o respect.
Sfideaza logica cui? Posted Image
Tu ai impresia ca sunt vreun zugrav? Sau unu` d-ala care sa sara in spagat ca fac un ban si pt asta ar trebui sa iti fiu recunoscator, ca imi dai tu sa mananc o paine?! Tu ai impresia ca sunt muritor de foame si banii de la tine m-ar scoate din foame?! Ce impresii mai ai?
Sunt sigur ca ma confunzi, insa la fel de sigur sunt ca daca ai da aici o cerere de-asta pe bune, ai gasi imediat persoane care sa te ajute cu punerea in opera. Si ti-ar lua si pret mai mic decat ti-as cere eu...

Edited by scurt_pe_2, 06 February 2013 - 01:56.


#46
scheleton

scheleton

    Walhalla

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,910
  • Înscris: 19.05.2006

 PPPPP, on 06 februarie 2013 - 01:53, said:

Daca magazinul online traieste in profit cu marja 5% trebuiesc indeplinite criteriile de profitabilitate pt. firma de instalatii sa subziste concurentei.
dar mag. online nu are montaj.. ce faci cu fittingurile, te uiti la ele ? Daca ti-ar asigura si montaj, printr-o alta firma, ar fi ok, ai putea beneficia de Ansamblu.
-pt. ca nu are muncitori de hranit (are doar un student in part time ce baga produse pe site si o fata ce raspunde la tel.), mag. online poate merge la dumping. Dar nu asigura serviciul complet. Daca are totusi o legatura cu o firma de montaj, vei descoperi ca acea firma de montaj (recomandata) lucreaza mai scump decat media pietii.

E cum ti-a spus florin: il scurtcircuitezi la materiale, gaseste instalatorul o metoda sa-si ia banii (de supravietuire sua de imbogatire.. depinde cum privesti)

#47
PPPPP

PPPPP

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 894
  • Înscris: 04.01.2003

 scheleton, on 06 februarie 2013 - 01:52, said:

punctual raspund si eu la 2 chestiuni:
stii cum iti ia manopera un instalator rrom la un obiect sanitar  ? cat a costat chiuveta, atat iti ia manopera. Ai chiuveta de 2.000 de Lei, 2.000 Lei iti ia. Argument: daca o scap pe jos si o crap ..?

Ref. auto: multe service-uri autorizate NU accepta sa vii cu piesele de-acasa.

aloo.. producatorul garanteaza doar ca nu sunt vicii de fabricatie, ca fitting-ul n-are 1 por..
Nu-ti garanteaza functionalitatea.

Intrebare: cand tu pui materialele la bataie, si instalatorul carca si manopera: cine raspunde pt. functionalitate ? Nu curge pe nicaieri, nu sunt vicii de fabricatie la nici-o piesa..

La cap. functionalitate discutam de proiectare. Care este un subiect separat ce trebuie discutat/negociat.
E inclusa in manopera?
Este platita separat?
A facut-o un proiectant tert ?
E bonus?
E la schimb cu adaosul de achizitie?

Cine a facut proiectarea ala raspunde de functionalitate.

Ia spune-mi tu un service autorizat care ti-a comunicat IN SCRIS ca nu repara x decat cu piesele lui.
Textul cu concurenta neloiala nu e poveste. Autoritatea se cheama Consiliul Concurentei si ustura mai rau ca orice alt control.

 scheleton, on 06 februarie 2013 - 01:54, said:

tu nu faci diferenta intre un croitor si un instalator ?

Sincer nici eu nu o fac.

#48
scheleton

scheleton

    Walhalla

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,910
  • Înscris: 19.05.2006

 scurt_pe_2, on 06 februarie 2013 - 01:54, said:

..sa sara in spagat ca fac un ban ..
uite, iti dau eu un ban: :ban:

#49
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008

 molbro, on 06 februarie 2013 - 01:27, said:

... huliti "combinatiile" beneficiarului doar pt ca va strica sablonul de calcul a profitabilitatii, nu pentru ca piesa x nu s-ar potrivi cu piesa y. si ca sa fiu bine inteles, readuc aminte intrebarea mea initiala:
"daca eu pun la dispozitie materiale de calitate/performanta cel putin la fel de buna ca cele din devizul tau, stabilite ca urmare a citirii si intelegerii proiectului, tu nu-mi faci lucrarea?"

@Mobro, nu ma intelege gresit. Nu este vorba de potrivitul piesei x cu piesa y. Este vorba de piese cu care am lucrat si le cunosc si piese cu care nu am lucrat, deci nu le cunosc.
Ai vazut ce controverse a putut crea o pompa. Fiecare are parerile lui si sunt legate tocmai de faptul ca au lucrat sau nu cu modelul respectiv de pompa.

Am sa-ti dau un exemplu:
Firma la care lucrez eu foloseste de peste zece ani o anumita marca de pexal si fitinguri prin presare. Initial a fost folosit doar aparent si ulterior am inceput sa-l si ingropam, In intervalul asta de timp nu a mai crapat nici o teava, cum ni sa mai intimplat pe vremuri cu alte marci si nu a mai curs nici un fiting asa cum se intimpla cu cele prin infietare.
Acum tu vi sa-mi spui sa folosesc pexalul cumparat de tine mult mai ieftin si sa-l mai si ingrop in perete. De unde sa stiu eu ca pexalul cumparat de tine este bun ? Doar dintr-o reclama in care spune ca este garantat 50 de ani ? Tu spui: calitate/performanta cel putin la fel de buna ca cele din devizul tau. Pai eu vreau sa-ti vind o teva pe care o vind de peste 10 ani si nu ma mai intereseaza certificatele ei de calitate. Asta este garantia pe care o ofer eu de fapt, experienta... si nu niste hirti.

Mai spui ca: stabilite ca urmare a citirii si intelegerii proiectului  Ei bine aici mai ai de invatat. Care proiect ? In proiectul tau scrie sa-ti montez 50ml de teava pexal. Da nu scrie si ce marca. Proiectul precizeaza doar tipul de teava nu si producatorul.

#50
PPPPP

PPPPP

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 894
  • Înscris: 04.01.2003

 scheleton, on 06 februarie 2013 - 01:58, said:

dar mag. online nu are montaj.. ce faci cu fittingurile, te uiti la ele ? Daca ti-ar asigura si montaj, printr-o alta firma, ar fi ok, ai putea beneficia de Ansamblu.
-pt. ca nu are muncitori de hranit (are doar un student in part time ce baga produse pe site si o fata ce raspunde la tel.), mag. online poate merge la dumping. Dar nu asigura serviciul complet. Daca are totusi o legatura cu o firma de montaj, vei descoperi ca acea firma de montaj (recomandata) lucreaza mai scump decat media pietii.

E cum ti-a spus florin: il scurtcircuitezi la materiale, gaseste instalatorul o metoda sa-si ia banii (de supravietuire sua de imbogatire.. depinde cum privesti)

Eu am fost clar. Nu cred ca nu ai inteles.

Ansamblul nu este apanajul firmei de instalatii decat in anumite conditii.

Proiectant+Comerciant+Firma instalatii+Beneficiar=Ansamblu.

Mag. online=Comerciant.
Proiectant=Functionalitate.
Firma instalatii=Prestator manopera

Daca firma instalatii=comerciant atunci trebuie sa se asemene cu magazinul online. La ce? La caracteristicile comertului (pretul).

Mentalitatea din ultima fraza o cunosc dar nu mi-o insusesc. Asa ca ma retrag. Dar totusi discutia a fost interesanta.

Edited by PPPPP, 06 February 2013 - 02:07.


#51
scheleton

scheleton

    Walhalla

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,910
  • Înscris: 19.05.2006

 PPPPP, on 06 februarie 2013 - 02:05, said:

Mag. online=Comerciant.
Proiectant=Functionalitate.
Firma instalatii=Prestator manopera
PPP, tu de fapt esti de acord cu mine: ai zis de la inceput ca idealul este sa ai o firma care face totul.
Iar eu ti-am spus ca mai sunt cazuri fericite cand iese o lucrare manageriata pe bucati de diversi, bine. Rar, dar se poate.

Acum, de ce pleci tu de la ideea ca e greu sa gasesti o firma care sa te serveasca de la A la z la un pret acceptabil ? Eu zic ca poti gasi usor 2-3 variante rezonabile.
Iar firmele care fac tot raspund pt. functionalite -si dupa 1 zi si dupa 10 ani (in cazul in care mai exista).

#52
PPPPP

PPPPP

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 894
  • Înscris: 04.01.2003
Solutia ideala ! Asa am zis. Asa cred si acum.

Dar la o lucrare de 2-3 zile pe care as plati 5000E si firma scoate 1000E, nu as plati 8000E sa scoata ei 4000E. Trimit 5 mailuri si un sofer sa ridice marfa si de diferenta plec cu familia in alt concediu.

Functionalitate are legatura cu proiectarea. Daca exista azi, exista si maine. Daca se strica ceva in garantie se schimba fara bani daca nu e in garantie se schimba pe bani. Asta e diferenta.

Daca firma nu mai e , vine alta si face post garantia ca doar o face pe bani.

Eu gandesc corect.
Si tu gandesti la fel de corect.

Edited by PPPPP, 06 February 2013 - 02:19.


#53
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008

 PPPPP, on 06 februarie 2013 - 02:05, said:

Firma instalatii=Prestator manopera
Eheee, dinastea nu prea exista decit la nivel de Dorel mai evoluat.

 PPPPP, on 06 februarie 2013 - 02:05, said:

Proiectant+Comerciant+Firma instalatii+Beneficiar=Ansamblu.
Astea da, exista.


Tu te legi de tot soiul de legi pe care nu le cunosti, nu le intelegi si nu sti cum se aplica. Mai bagi i consiliul concurentei care in Ro exista doar cu numele.

- Garantia materialelor este data de vinzatorul final. (excieptii sunt produsele la care primesti un certificat de garantie eliberat de un terţ din lantul de distributie)(cum producatorul de regula nu este o firma romaneasca, niciodata garantia nu va fi data de catre producator... garantia este data de o firma oarecare din RO)

- Garatia lucrari o da executantul. (exceptii pot aparea atunci cind lucrarea este executata conform unui proiect, caz in care poate fi tras la raspundere proiectantul, dar cu anumite conditii. Una dintre ele este ca executantul sa observe greseala de proiectare, sa transmita in scris proiectantului neconformitatile si sa propuna schimbarea de slutie. Daca proiectantul transmite in scris ca ramine la solutia proiectata si se descopera ca din cauza asta ceva nu merge bine, atunci poate fi tras la raspundere proiectantul)

Povestea cu proiectul tau este foarte lunga. Printre altele va trebui sa-ti angajezi un diriginte de santier care sa ma coordoneze pe mine ca instalator prestator de manopera. Lucrarea se va face pe etape, sub supravegherea dirigintelui de santier care va intocmi diverse documente la incheierea fiecarei etape. Pina la urma si el va raspunde de bunul mers al lucrarilor.

Viata si legislatia din romania nu este asa de roz ca in reclama: Sunt cetatean european si am drepturi.
Asa ca orice firma serioasa, decit sa-si bata singura cuie in talpa, prefera sa renunte la lucrariele gen celei propuse de tine.

 PPPPP, on 06 februarie 2013 - 01:45, said:

. Comparatia cu "Dorel" este neavenita pt. ca "Dorel" nu poate lua 500E pe 2-3 zile de munca nici in vis.
Sa sti ca o trupa de Dorei cam atita cistiga in 2-3 zile la o lucrare mai maricica, adica una ce dureaza 3 zile.

Fa si tu un calcul. Cei care fac ciubucuri prin provincie, cer cam asa:
CT lemne  ~1000-1500 ron
CT gaz ~150 ron
radiatorul: ~100-150 ron
tras apa calda: 50 ron/corp
La un apartament cu 2 camere ai asa: 1 CT + 4 radiatoare + 2 ACM-uri. Vine 650 - 850 ron pentru o singura zi de lucru. Si de gaz nu se atinge ca nu-i autorizat.

Tu chiar crezi ca o sa gasesti 2 ciubucari care sa faca IP la o casa P+M fara sa scoata macar 1000-1500 ron de caciuala ? Avind in vederea ca vor lucra cam 2 spatamini, pentru ei suma nu-i deloc mare.

Edited by florin71_skoda, 06 February 2013 - 02:59.


#54
molbro

molbro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,922
  • Înscris: 22.03.2012

 scheleton, on 06 februarie 2013 - 01:54, said:

tu nu faci diferenta intre un croitor si un instalator ?

sa fie oare faptul ca nu mi-am baut cafeaua si d'aia nu vad unde bati cu intrebarea? Posted Image

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate