Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Instalatii sanitare

Program de slabire cu succes gara...

Reconditionare cada baie din fonta

Problema imprimanta
 Here goes nothing

BCR sau Raiffeisen

Visual Studio 2022 instaleaza Epi...

Sfat alegere parbriz
 EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai

Semnal bun da'... prost
 De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?

Prelungire fire electrice
 

Dovezi stiintifice ale existentei lui Dumnezeu

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
5591 replies to this topic

#19
***MIHAI***

***MIHAI***

    Pot totul în Hristos care mă întărește

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 24.02.2007

 razvan_89, on Jul 9 2007, 01:09, said:

filmul e f slab, persoanele din el sunt batrani si depasiti.argumentele cu dovezile arheologice si biblia sunt irelevante in ce priveste creatia vs evolutie.
exemplul cu ceasul e iarasi slab, dawkins il demonteaza aici. nu m-am uitat la tot filmul ca nu avea sens.
faptul ca evolutia exista de peste 100 de ani si inca nu e acceptata de toata lumea arata cat sunt de prosti oamenii si cat de primitiva e societatea noastra.  -_-
la fel cum ceasul exista datorita singurei modalitati de a merge, tot asa si pamantul e singurul , din cate cunoastem , functiional
dar cine a creat rotitele ?
cum astfel a reusit sa evolueze un paammant ca oricare alta planeta astfel incat sa ajunga sa se "potriveasca" fiecare piesa si sa formeze un tot ? functional ?
ce da sens creaturii in afara creatorului ?

#20
copp

copp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 349
  • Înscris: 30.06.2007

 hanibal, on Jul 8 2007, 17:29, said:

deci clar de unde provin profetiile.
Si cine le-a scris?

***MIHAI*** Cu ceasul, daca este argumentul care cred eu ca este, sa-mi zica si mie cineva, daca noi suntem asa de complecsi ca cineva trebuia sa ne creeze, acel cineva trebuie sa fie la randui complex. Pe el cine l-a creat?

Edited by copp, 09 July 2007 - 08:06.


#21
donjoe

donjoe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,590
  • Înscris: 23.08.2006
1. Nu s-a împlinit niciodată nicio profeţie biblică.

2. Ştiinţa nu poate dovedi niciodată ceva ce nici măcar nu a fost definit limpede în prealabil. (Fără definiţie nici n-ai de unde să ştii care sunt dovezile posibile, darmite să cauţi vreuna.) Ce este un "Dumnezeu"?

#22
hanibal

hanibal

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 05.04.2006

 donjoe, on Jul 9 2007, 09:03, said:

1. Nu s-a împlinit niciodată nicio profeţie biblică.

http://www.100prophecies.org/

http://www.therefine...nt_prophecy.htm

http://www.jefflinds...rophecies.shtml

http://www.reasons.o.../prophecy.shtml

 donjoe, on Jul 9 2007, 09:03, said:

2. Ştiinţa nu poate dovedi niciodată ceva ce nici măcar nu a fost definit limpede în prealabil. (Fără definiţie nici n-ai de unde să ştii care sunt dovezile posibile, darmite să cauţi vreuna.) Ce este un "Dumnezeu"?

stiinta nu are toate raspunsurile si nu le va avea niciodata pt ca este limitata din cel putin 2 motice:
1. insusi Dumnezeu sustine ca a ascuns lucrurile sale de mintea celor intelepti si le-a descoperit celor smeriti, ca sa-i faca de rusine pe cei ce se cred intelepti cu intelepciunea lor lumeasca
2. stiinta nu accepta credinta, ori credinta e baza crestinismului

copp said:

Si cine le-a scris?

oameni inspirati de insusi Dumnezeu.

copp said:

Pe el cine l-a creat?

raspunsul acestei intrebari nu il poate intelege sau cuprinde mintea noastra umana limitata. la fel cum in timpul in care erai in pantecele mamei tale nu puteai sa concepi lumea exterioara pt ca erai limitat, la fel nu putem noi concepe tot ce exista sau adevarurile din lumea viitoare. asadar va trebui sa-l crezi pe cuvant pe Dumnezeu pana in momentul in care vom cunoaste totul, nu in parte ca acum. El este cel ce este, fara inceput si fara sfarsit (alfa si omega), cel ce a existat dintotdeauna ce nu are inceput sau final.


adrianopolis said:

Toti suntem dupa chipul si asemanarea lui:

- mincinosi: "calitatea" o vedem in natura, cum mint vietuitoarele pentru a supravietui. Oamenii doar au dezvoltat aceasta "calitate"

- "camumflajul", la fel, trebuie sa ne prefacem si sa inselam pentru a supravietui in aceadta lume perfecta si "creata". Eu nu practic aceast "dar", deci voi fi in curand pe cale de disparitie.

- crima nu am inventat-o noi oamenii pacatosi, ci este inventia "naturii" lui dumnezeu: ucide ca sa supravietuiesti si sa mergi mai departe. Nu esti apt, esti bun de dat la lada de gunoi a neadaptatilor.

- etc.
Religia ar trebui trecuta la E-uri, e toxica si dauneaza grav sanatatii.

dupa chipul si asemanarea lui am fost 100% in momentul in care El a creat omul cu mana Lui. dupa caderea in pacat, omul a inceput sa-si faca de cap. tatal minciunii e diavolul. Dumnezeu uraste minciuna. Cum mint vietuitoarele pt a supravietui??? Camuflajul cum il vezi tu e alt pacat. iar pacatul nu provine de la Dumnezeu. iar cand vad aceasta in natura nu pot decat sa spun : ce creator talentat ! Prima crima a avut loc dupa caderea in pacat, cand omul era despartit de Dumnezeu. iar in natura, cred ca te referi la selectia naturala, este o modalitate inventata de El. insa asta nu se aplica in cazul omului. El nu vrea pieirea pacatosului, altfel noi n-am mai discuta aici  :rolleyes:



Cat despre exemplul cu ceasul... ideea e ca asa cum un ceas in complexitatea lui nu poate sa fie rodul unei evolutii in timp, ci este nevoie de fiecare piesa concomitent pentru a functiona... la fel e si cu universul in care traim si vietuitoarele. sunt asa de strans legate intre ele, incat daca o veriga ar lipsi (ex. lantul trofic) s-ar strica intreg lantul.

Iar pe langa ilustratia cu ceasul sunt prezentate spre final multe alte dovezi. ai rabdare si urmareste-l.

#23
hanibal

hanibal

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 05.04.2006

razvan_89 said:

faptul ca evolutia exista de peste 100 de ani si inca nu e acceptata de toata lumea arata cat sunt de prosti oamenii si cat de primitiva e societatea noastra.

sau cat de inteligent lucra satan si gaseste orice alta explicatie pentru orice intrebare, numai nu Dumnezeu. orice atata timp cat nu e Dumnezeu. la asta te-ai gandit?

#24
razvan_89

razvan_89

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 363
  • Înscris: 15.06.2007
incearca sa privesti lumea fara sa te gandesti la toate basmele care ti s-au spus.poti realiza ca lumea e mult mai frumoasa si interesanta fara religie. think outside the box  :peacefingers:

#25
CapitanuPICARD

CapitanuPICARD

    I love SRI & DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,426
  • Înscris: 10.01.2005
hanibale, iaca, am si eu o intrebare: de ce te straduiesti tu sa-i convingi pe atei ca exista Dumnezeu? nu poti sa dormi noaptea din cauza conceptiilor lor sau ce? :)

#26
hanibal

hanibal

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 05.04.2006

 CapitanuPICARD, on Jul 9 2007, 14:13, said:

hanibale, iaca, am si eu o intrebare: de ce te straduiesti tu sa-i convingi pe atei ca exista Dumnezeu? nu poti sa dormi noaptea din cauza conceptiilor lor sau ce? :)
ateismul nu are fundament. e o minciuna a diavolului asemeni primei minciuni din Biblie: "oare chiar a zis Dumnezeu sa nu mancati??" acum isi schimba parul si zice: "da oare chiar exista Dumnezeu???" si astfel pune la indoiala cuvantul si lucrarea lui Dumnezeu. eu pot sa dorm si inca foarte linistit pt ca stiu in ce cred. insa ma simt obligat sa va indemn sa constientizati ca viata nu e asa superficiala cum credeti... si sa nu fie prea tarziu apoi si sa nu mai poti schimba nimica...


'ravzan_89' said:

incearca sa privesti lumea fara sa te gandesti la toate basmele care ti s-au spus.poti realiza ca lumea e mult mai frumoasa si interesanta fara religie. think outside the box
aceste basme au devenit realitate pt mine in momentul in care am fost dispus sa experimentez viata cu Dumnezeu.. eu nu pledez pt nici o religie.. eu pledez pt o credinta curata

#27
copp

copp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 349
  • Înscris: 30.06.2007

 hanibal, on Jul 9 2007, 12:45, said:

raspunsul acestei intrebari nu il poate intelege sau cuprinde mintea noastra umana limitata.
HANIBAL, cum sa nu intelegem?

Noi suntem prea complecsi, deci dumnezeu ne-a creat, el este la fel de complex ca noi, deci si pe el l-a creat cineva la fel de complex ca dumnezeu adica la fel de complex ca noi.

Noi suntem prea complecsi, deci dumnezeu ne-a creat, el este cel putin la fel de complex ca noi, deci si pe el l-a creat cineva care este cel putin la fel de complex ca noi, deci si pe el l-a creat cineva cel putin la fel de complex ca noi....... si tot asa la infinit continuand cu acea fiinta cel putin la fel de complexa ca noi.

Noi suntem prea complecsi, deci dumnezeu ne-a creat, el este mai complex ca noi, deci implicit pe el l-a creat cineva mai complex decat el,.........si tot asa la infinit.

Noi suntem prea complecsi, deci dumnezeu ne-a creat, dumnezeu este mai putin complex decat noi, adica el e simplu, deci pe el nu l-a creat nimeni.



Uite ca eu am inteles. Care din variante e buna oare?

Edited by copp, 09 July 2007 - 14:43.


#28
***MIHAI***

***MIHAI***

    Pot totul în Hristos care mă întărește

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 24.02.2007

 copp, on Jul 9 2007, 15:27, said:

HANIBAL, cum sa nu intelegem?

Noi suntem prea complecsi, deci dumnezeu ne-a creat, el este la fel de complex ca noi, deci si pe el l-a creat cineva la fel de complex ca dumnezeu adica la fel de complex ca noi.

Noi suntem prea complecsi, deci dumnezeu ne-a creat, el este cel putin la fel de complex ca noi, deci si pe el l-a creat cineva care este cel putin la fel de complex ca noi, deci si pe el l-a creat cineva cel putin la fel de complex ca noi....... si tot asa la infinit continuand cu acea fiinta cel putin la fel de complexa ca noi.

Noi suntem prea complecsi, deci dumnezeu ne-a creat, el este mai complex ca noi, deci implicit pe el l-a creat cineva mai complex decat el,.........si tot asa la infinit.

Noi suntem prea complecsi, deci dumnezeu ne-a creat, dumnezeu este mai putin complex decat noi, adica el e simplu, deci pe el nu l-a creat nimeni.
Uite ca eu am inteles. Care din variante e buna oare?
cand o sa intelegeti si explicati originea vietii atunci o sa mai vorbim.
pana atunci, la fel ca si noi, aveti nevoie de o farama de credinta, acea farama care dupa parerea lui Dawkins are nevoie de o iluzie/minciuna mintala.
un om din inchisoare e liber acceptand teoria aceasta ? va rog, ganditi-va ca daca mergeti si propovaduiti aceasta teorie pana la marginile pamantului, in inchisori spitale, etc cum o sa va primeasca oamenii ! care dintre voi, aceia liberi au cantat de fericire in inchisori, inchisi pe nedrept ca apostolii ?
cum o sa cantati voi cand umbra mortii va va acoperi ?

oare veti muri daca va fi cazul pentru aceasta teorie ? cum multi martiri au facut-o  ! oare cine e mai liber ?
dar voi cunoasteti totul ;)

Isus a declarat ca nu mai suntem tributari mortii sau a viciilor.
voi spuneti ca nu mai sunteti tributari religiei. si eu lupt impotriva religiei, pt ca este cum este, daca religia nu te schiimba schimb-o tu
"religia/crezul" darwinist e ~ cu cel satanist ! doar ca dracii cred si se infioara

#29
hanibal

hanibal

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 05.04.2006

 ***MIHAI***, on Jul 9 2007, 16:11, said:

va rog, ganditi-va ca daca mergeti si propovaduiti aceasta teorie pana la marginile pamantului, in inchisori spitale, etc cum o sa va primeasca oamenii ! care dintre voi, aceia liberi au cantat de fericire in inchisori, inchisi pe nedrept ca apostolii ?
cum o sa cantati voi cand umbra mortii va va acoperi ?

oare veti muri daca va fi cazul pentru aceasta teorie ? cum multi martiri au facut-o  ! oare cine e mai liber ?
dar voi cunoasteti totul ;)

Isus a declarat ca nu mai suntem tributari mortii sau a viciilor.
voi spuneti ca nu mai sunteti tributari religiei. si eu lupt impotriva religiei, pt ca este cum este, daca religia nu te schiimba schimb-o tu
"religia/crezul" darwinist e ~ cu cel satanist ! doar ca dracii cred si se infioara

amen to that!

#30
katman

katman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,434
  • Înscris: 16.05.2004

 ***MIHAI***, on Jul 9 2007, 16:11, said:

cand o sa intelegeti si explicati originea vietii atunci o sa mai vorbim.
pana atunci, la fel ca si noi, aveti nevoie de o farama de credinta, acea farama care dupa parerea lui Dawkins are nevoie de o iluzie/minciuna mintala.
un om din inchisoare e liber acceptand teoria aceasta ? va rog, ganditi-va ca daca mergeti si propovaduiti aceasta teorie pana la marginile pamantului, in inchisori spitale, etc cum o sa va primeasca oamenii ! care dintre voi, aceia liberi au cantat de fericire in inchisori, inchisi pe nedrept ca apostolii ?
cum o sa cantati voi cand umbra mortii va va acoperi ?

oare veti muri daca va fi cazul pentru aceasta teorie ? cum multi martiri au facut-o  ! oare cine e mai liber ?
dar voi cunoasteti totul ;)

Isus a declarat ca nu mai suntem tributari mortii sau a viciilor.
voi spuneti ca nu mai sunteti tributari religiei. si eu lupt impotriva religiei, pt ca este cum este, daca religia nu te schiimba schimb-o tu
"religia/crezul" darwinist e ~ cu cel satanist ! doar ca dracii cred si se infioara
1. Omul din inchisoare e liber cand trebuie sa fie liber. Nu il va elibera nici o credinta si nici o religie decat in mintea lui. Acolo isi poate imagina ca e liber. Dar liber in sensul libertatii de a pasi in afara inchisorii nu il va face niciuna. Plus ca oamenii din inchisori au suficiente probleme incat sa le spulberi si ultima iluzie numita "macar dumnezeu ma iubeste"
2. nu o sa mai cante nimeni dupa ce e mort.
3. nu are importanta cati au murit pentru creationism/religie. Oamenii au murit si din cauze mai stupide decat asta.
4. Iisus spune ca nu se mai moare? Hmm, cred ca vreo cateva miliarde de oameni au murit de atunci. Shit happens.
5. crezul darwinist ~ satanist. Ce pot sa zic, e ca si cum ai spune ca nu sunt miliarde de oameni pe planeta ci doar vreo 20. La ce ma refer? La doveziile care sustin evolutia fata de cele care (?) sustin creationismul.
Dracii cred si se infioara. Arata-mi te rog o poza a unui drac infiorat.

#31
***MIHAI***

***MIHAI***

    Pot totul în Hristos care mă întărește

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 24.02.2007

 katman, on Jul 9 2007, 18:00, said:

1. Omul din inchisoare e liber cand trebuie sa fie liber. Nu il va elibera nici o credinta si nici o religie decat in mintea lui. Acolo isi poate imagina ca e liber. Dar liber in sensul libertatii de a pasi in afara inchisorii nu il va face niciuna. Plus ca oamenii din inchisori au suficiente probleme incat sa le spulberi si ultima iluzie numita "macar dumnezeu ma iubeste"
2. nu o sa mai cante nimeni dupa ce e mort.
3. nu are importanta cati au murit pentru creationism/religie. Oamenii au murit si din cauze mai stupide decat asta.
4. Iisus spune ca nu se mai moare? Hmm, cred ca vreo cateva miliarde de oameni au murit de atunci. Shit happens.
5. crezul darwinist ~ satanist. Ce pot sa zic, e ca si cum ai spune ca nu sunt miliarde de oameni pe planeta ci doar vreo 20. La ce ma refer? La doveziile care sustin evolutia fata de cele care (?) sustin creationismul.
Dracii cred si se infioara. Arata-mi te rog o poza a unui drac infiorat.
1.omul din inchisoare poti fi si tu daca esti condus de viciile tale, ba chiar mai rau
degeaba castiga cetati daca nu-si poate conduce trupul ? Esti asa de sigur ca un om ce a fost sclavul unui viciu intreaga viata nu se poate schimba ? Afla ca Biblia inca schimba vietile sub ochii credinciosilor si din betiv, curvar, mincinos, fumegat devine stapan pe sine.
2.esti sigur ? cred ca esti ultimul in masura sa vb despre acest subiect, avand in vedere cunostintele pe care le detine stiinta
3.nu are importanta cati au murit, ci cat de departe poti ajunge pentru a-ti sustine teoria. Pana in adancul ghenei ? sau pana vezi pe gadea cu toporul ?
4.Isus e primul care a inviat, restul sunt urmasii Sai,cei ce fac voia Sa
Daca au murit (la fel ca EL) oare nu vor invia (la fel ca EL) ?
E rau sa vezi cum cativa idioti (preotii din vremea aceea si norodul condus de ei) L-au judecat pe nedrept L-au crucificat apoi s-au bucurat de moartea Sa, dar in cele din urma S-au predat Lui, vazandu-L viu; dar si mai rau e sa vezi cum dupa 2000 de ani unii le urmeaza exemplul.
5.imi poti demonstra contrariul ? sansele ca cele 2 doctrine sa se asemene sunt prea mari, intreaba-l pe eversifer ;) [ http://www.eyeofhorus.org.uk/images/photo/10tennant/series-02/09-satan/the-satan-pit-doctor-beast3.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by ***MIHAI***, 09 July 2007 - 20:14.


#32
trauma^.^

trauma^.^

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 07.07.2007
Parerea mea e ca D-zeu exista dar nu e Autotstiutor...dak ati citit din biblie aceea "repriza"...cand il cheama pe Adam sa mearga la el...Dak era autotstiutor nu il mai striga..si da, ca raspuns..o sa fie[probabil]..."D-zeu l-a intrebat ca sa il puna la incercare"...dar hmmm noi eram niste roboti inainte..nu cunosteam rusinea si asa mai departe...practic faceam mai tot ce spunea el,dar nici nu faceam ce spunea el..caci nici nu avea niste obiective precise Domnul Nostru..pana cand...cineva ne`a dat ratiunea...sa privim mai adanc..si sa nu mai fim controlati..da suntem creatia lui..dar cineva ne-a dat ratiunea...[as spune mai multe...dar probabil credeti ca spun lucruri deplasate ;) ]....in fine..is multe contra-bibliei...D-zeu exista...ceea ce scrie in biblie e partial "adevarat" .Citez din biblie:
"Si-a ziz Dumnezeu :Sa fie lumina!Si s-a facut lumina.Si a vazut Dumnezeu ca lumina este buna si a despartit lumina de intuneric."[Facerea Lumii,I,3-5.]
A vazut k ii bine...deci..pana atunci nici el nu stia ce e bine,a facut lumina dinainte sa creeze Soarele si celalalte surse de luminare..ce interesant,atunci ce fel de lumina era?!...si is mai multe de comentat..dar nah..ma rezum pt ca ,repet,poate vi se pare deplasat si mai bine ma limitez...
Si omul are nevoie de o forta exterioara si superioara mai ales cand intampina probleme...dar daca noi insisi ni le putem rezolva?Si nu ni le rezolva Elohim[adik Dumnezeu in ebraica]..sau mai stiu eu ce fel de zeu?Si din moment ce Dumnezeu se presupune ca stie tot de ce ne mai pune la incercare daca stie la perfect ca noi alegem de exemlu:o cale rea.Daca ne razgandim ,tot acolo e ...el stie perfect!Wrong!...El a creeat tot..dar nu cred ca realiza bine ceea ce facea,cu schite precise..si chestii,intradevar ce a facut,ca stia ce face,ca nu, e foarte frumos..copacii,stelele,orice,tot,nimic,culoare,unde sonore.. dar nu e asa de autotputernic...

Edited by trauma^.^, 09 July 2007 - 22:20.


#33
AndreiRN

AndreiRN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,338
  • Înscris: 30.04.2007

 hanibal, on Jul 8 2007, 15:45, said:

Cei ce nu cred in existenta lui Dumnezeu,
Problema nu este EXISTENTA.
Cei ce NEAGA existenta dumnezeilor sunt irealisti.
Te uiti in jur si in istorie si vezi cu SIGURANTA ca EXISTA.
Problema este ce fel de EXISTENTA si ce inseamna "a exista".
Pt stiinta si cei rationali existenta este simpla. Este un fenomen fizic.
Pt cei ce CRED sau "cre...li" existenta incorporeaza si elemente imaginare ale minti umane.
La acest capitol inca mai avem multe de invatat.
Dar este visul TAU EXISTENT?
Este fantasma minti umane sub influente chimice parte din realitate?
In mintea copilului de 5 ani este Mos Craciun o realitatea fizica?
Care esti capabil sa rationezi FARA credinta?
CREDINTA este opusul RATIUNI.
Cititi Biblia fara prejudecati si veti gasi adevarul.

#34
copp

copp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 349
  • Înscris: 30.06.2007
Daca noi ne putem gandi la atatea lucruri, la fiinte zei, la fiinte omnipotente atot puternice etc. , asta nu inseamna oare ca noi avem o minte omnipotenta? In sensul ca in gandul meu si in mintea mea pot face orice.

Daca avem o minte omnipotenta, atunci lui dumnezeu ce i-a mai ramas ?

Edited by copp, 10 July 2007 - 08:11.


#35
aurel.ion

aurel.ion

    Yoghin MISA - Campion Sah Softpedia

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,682
  • Înscris: 28.04.2006

 copp, on Jul 10 2007, 09:11, said:

Daca noi ne putem gandi la atatea lucruri, la fiinte zei, la fiinte omnipotente atot puternice etc. , asta nu inseamna oare ca noi avem o minte omnipotenta? In sensul ca in gandul meu si in mintea mea pot face orice.

Daca avem o minte omnipotenta, atunci lui dumnezeu ce i-a mai ramas ?
Nu asta e definitia omnipotentei, ca "te gandesti tu in mintea ta". :lol: Cu "omnipotenta" asta a ta mori de foame, oricat de multa mancare ti-ai imagina ca mananci in mintea ta. :lol:

Edited by aurel.ion, 10 July 2007 - 10:16.


#36
copp

copp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 349
  • Înscris: 30.06.2007
Ma refer la imaginatie.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate