Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

Ansambluri rezidentiale in Timisoara

- - - - -
  • Please log in to reply
327 replies to this topic

#37
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,091
  • Înscris: 23.01.2007

 zen, on Sep 12 2007, 14:15, said:

Probabil ca mai sunt multe, dar nu imi aduc aminte de toate.
Io am totusi o intrebare: sunt de vanzare jumatati de duplex,la 90-100000, cutot cu teren, in jur de 130-150 mp construiti. Ce dracu iti iei apartament, cand poti sa iti iei casa?

Nu stiu daca s-a mentionat Ital Rom , ce tot construieste la miniblocuri - iar in ceea ce priveste casa , lipsa de servicii conexe ( ex scoala ) face ca sectorul sa se miste incet .

 zen, on Sep 12 2007, 14:15, said:

Marea majoritate sunt de 25, ca sa iasa bine la pret.

Sunt o multime de probleme de care sa te pazesti , inclusiv de verificat daca ti s-a bagat pe gat vreo firma de curatenie sau paza .

Edited by AMDG, 12 September 2007 - 13:48.


#38
_viper_

_viper_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 11.07.2007

 zen, on Sep 12 2007, 14:15, said:

1.Radisson-teapa anului in Tm. Vindeau apartamente si nici macar nu aveau cumparat terenul ala de pe Lidia, au facut actele acum vreo 2 luni. De evitat total.
2.Integra face apartamente si case in Dumbravita. Sunt f seriosi ca firma, dar materialele folosite sunt la minim, ca sa iasa bine la pret: pereti bca(chiar daca e Ytong), sarpanta pe dulapi , balustrade de fier vopsit, in general cat sa arate bine, dar sa nu coste mult. Preturile sunt relativ bune, avantajul e ca dau zona sistematizata, adica sosea si utilitati.
3.The Ring-nu stiu cum or fi ca preturi. Construieste NGF construct, care sunt cei mai buni calitativ pe piata in mom asta. Pe mine nu ma incanta zona, cand vor fi gata toate blocurile o sa fie macel la ora 8 dimineata, ca toti dau in aceeasi Aradului sau Torontalului.
4.Banu Construct-ideea blocurilor e buna, dar mi se pare groaznic de scump sa dau 1200-1400+tva /mp, la un bloc de bca. Aceeasi problema cu iesirea dimineata, au o strada de 5 m latime pt toti locatarii dela 600 apartamente, care da in str. Campina. Ar trebui sa vedeti ce misto se blocheaza acu circulatia, in momentul in care trebuie sa intre vreun TIR cu marfa la santier.
5.Pe Urseni, langa Saguaro, se mai fac 4 blocuri, cu vedere la Lidia. Construieste NGF, proprietar e cel care are firma Caparol, Benta parca il cheama. Calitate buna, tot din bca, preturi nu stiu, dar cica se vand ca painea calda. Avantaj zona, ca e relativ linistita si are transport in comun+alimentara.
6.Blocurile din Hasdeu le-am vazut si eu, bate la calitate tot ce se face pe scara mare din bca, totul e sa afli preturile. Oricum, as lua de o mie de ori intr-un p+2+m, cu max 8 apartamente, decat sa ma inghesui cu 40 de familii pe scara.
7.Pe str. Pictor Aman, dupa Ocico, mai sunt 3 vile p+2+m in constructie, tot din porotherm placat cu polistiren. E cam departe, dar la calitate sunt cei mai tari:polistiren de 10, tamplarie de lemn, balustrade de fier forjat, loc parcare in curte. Nustiu preturi, dar nu cred mari.
8. Pe Campina, colt cu intrarea la Banu, mai e un p+2+m, ala iar arata bine. Are si ceva nr de tel pe banner, am vazut.
Probabil ca mai sunt multe, dar nu imi aduc aminte de toate.

Ca si sfat, totusi, intrebati asa:
-ce grosime au peretii exteriori si din ce sunt facuti?Marea majoritate sunt de 25, ca sa iasa bine la pret.
-cat e polistirenul de placare?
-la fatada e vopsea sau tencuiala structurata? daca e vopsea, puteti sa plecati, aia crapa dupa prima iarna, iar garantia e doar un an la finisaje.
-tamplaria din ce e ?daca e pvc, cate camere?
-usile de intrare in apartament, din ce?
-interfon sau videointerfon?
-cine plateste utilitatile?voi sau constructorul?
-cu ce e acoperita cladirea?cele cu sarpanta de tigla sunt cele mai bune, alea cu hidroizolatie au garantie max. 10 ani
-cu ce e placata casa scarii?gresia de slaba calitate se toceste in max un an. cu ce adeziv au fost placate scarile exterioare si terasele?

Io am totusi o intrebare: sunt de vanzare jumatati de duplex,la 90-100000, cutot cu teren, in jur de 130-150 mp construiti. Ce dracu iti iei apartament, cand poti sa iti iei casa?

Ring si Banu (Campina 2) sunt foarte scumpe.

#39
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,091
  • Înscris: 23.01.2007

 _viper_, on Sep 19 2007, 13:09, said:

Ring si Banu (Campina 2) sunt foarte scumpe.

De parca Brio Residence ar fi mai ieftin , cu toata folosirea blocurilor de BCA , lipsa polistirenului la izolatie si configuratia tip vagon a locuintelor :)

#40
_viper_

_viper_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 11.07.2007

 AMDG, on Sep 19 2007, 13:28, said:

De parca Brio Residence ar fi mai ieftin , cu toata folosirea blocurilor de BCA , lipsa polistirenului la izolatie si configuratia tip vagon a locuintelor :)
Fac comparatie cu vechiul proiect Campina 1. Un apartament cu o camera si parcare exterioara e peste 65.000 E

#41
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,091
  • Înscris: 23.01.2007

 _viper_, on Sep 19 2007, 14:00, said:

Fac comparatie cu vechiul proiect Campina 1. Un apartament cu o camera si parcare exterioara e peste 65.000 E

Ma intreb ce valoare vor avea aceste locuinte ieftin facute prin tot felul de zone - in viitor , atunci cand vor concura cu dezvoltatorii profesionisti ce vor construi pe langa Kaufland de exemplu :)

Sincer , intre un bloc de BCA finisat prost si departe de centru si unul de caramida sa zicem la Medicina nu as sta prea mult pe ganduri .

#42
_viper_

_viper_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 11.07.2007

 AMDG, on Sep 19 2007, 21:23, said:

Ma intreb ce valoare vor avea aceste locuinte ieftin facute prin tot felul de zone - in viitor , atunci cand vor concura cu dezvoltatorii profesionisti ce vor construi pe langa Kaufland de exemplu :)

Sincer , intre un bloc de BCA finisat prost si departe de centru si unul de caramida sa zicem la Medicina nu as sta prea mult pe ganduri .

Eh, nu cred ca ar fi acelasi pret langa Kaufland. Mai degraba ceva de genul Tender.

#43
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,091
  • Înscris: 23.01.2007

 _viper_, on Sep 20 2007, 09:15, said:

Eh, nu cred ca ar fi acelasi pret langa Kaufland. Mai degraba ceva de genul Tender.

Blocurile noi sau in constructie nu sunt de calitate si nici in zone centrale , iar cele facute la periferie gen Dumbravita au concurenta caselor . Un singur lucru e clar - epoca patronilor ce isi fac si ei un bloc si se cred dezvoltatori imobiliari se apropie de sfarsit , asa cum magazinele de prin garaje au fost depasite de Mall :)

#44
_viper_

_viper_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 11.07.2007

 AMDG, on Sep 20 2007, 10:07, said:

Un singur lucru e clar - epoca patronilor ce isi fac si ei un bloc si se cred dezvoltatori imobiliari se apropie de sfarsit
Nu stiu ce sa zic, dar vad cat de repede se rezerva apartamente cand se anunta constructia unui bloc nou.

#45
mky77

mky77

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 07.03.2007
si eu sunt interesat de 2-3 camere in Timisoara la 1000 euro pe m.p.
doar azi am inceput sa caut pe net oferte, asa ca astept informatiile de care dispunti inainte de a demara ceva concret.
multumiri

#46
banivechi

banivechi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 16.10.2007
La Ring preturile (fara TVA) sint intre 52.800E (44,65MP suprafata construita) - garaj optional cu 8.000E si 209.000E (148,79mp plus cei 112 mp de balcon) la mansarda (cu loc in garaj inclus in pret). Iar constructorul e Constructim si NGF (blocurile A si D NGF iar B si C - Constructim). Pina la cota 0 Constructim a facut tot, iar compartimentarile (BCA si Porotherm) vor fi facute de NGF.
Nu a pomenit nimeni de blocurile ce le face Timcon linga Ring, avind planseu tip dala (fara grinzi) lucrul merge mult mai repede, probabil vor fi date in folosinta inaintea Ring-ului. Unul are 5 scari si e deja pe la etajul 4 structura.

#47
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,091
  • Înscris: 23.01.2007

 banivechi, on Oct 16 2007, 22:45, said:

209.000E (148,79mp plus cei 112 mp de balcon) la mansarda (cu loc in garaj inclus in pret).

Cu toata sinceritatea - avand in vedere pozitia periferica complexului - iesi mult mai in castig cu o casa la Dumbravita de exemplu :)

#48
lar

lar

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 15.08.2007

 AMDG, on Oct 17 2007, 08:55, said:

Cu toata sinceritatea - avand in vedere pozitia periferica complexului - iesi mult mai in castig cu o casa la Dumbravita de exemplu :)

La Sacalaz nu constrieste nimeni ? Ce parere aveti de zona Sacalaz ? Eu vreau sa-mi construiesc casa la intrare in Sacalaz !

#49
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,091
  • Înscris: 23.01.2007

 lar, on Oct 20 2007, 23:05, said:

La Sacalaz nu constrieste nimeni ? Ce parere aveti de zona Sacalaz ? Eu vreau sa-mi construiesc casa la intrare in Sacalaz !

Altiii vor la Mosnita - ideea e ca fiecare isi face casa dupa cum crede ca se va dezvolta orasul :)

#50
Ioan76

Ioan76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,120
  • Înscris: 28.06.2006

 AMDG, on Sep 12 2007, 14:44, said:

Sunt o multime de probleme de care sa te pazesti , inclusiv de verificat daca ti s-a bagat pe gat vreo firma de curatenie sau paza .

Asta da - e o buna idee ... ;)

Dar cit spuneti ca sunt preturile la Tender ? Exista macar vreun bloc finalizat acolo - sau e un fel de Radisson mai "elaborat" ?

#51
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,091
  • Înscris: 23.01.2007

 Ioan76, on Oct 30 2007, 15:12, said:

Dar cit spuneti ca sunt preturile la Tender ? Exista macar vreun bloc finalizat acolo - sau e un fel de Radisson mai "elaborat" ?

Mari fata de restul - si majoritatea sunt la timpul viitor , ca de obicei :)

Cu exceptia aranjamentelor preferentiale , cea mai buna solutie in prezent pare a fi casa - pana mai construieste cineva si central :)

Edited by AMDG, 30 October 2007 - 21:00.


#52
Ioan76

Ioan76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,120
  • Înscris: 28.06.2006

 zen, on Sep 12 2007, 14:15, said:

Io am totusi o intrebare: sunt de vanzare jumatati de duplex,la 90-100000, cutot cu teren, in jur de 130-150 mp construiti. Ce dracu iti iei apartament, cand poti sa iti iei casa?

Și dacă lângă se mută cine știe ce aurolac ?  :rolleyes:

#53
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,091
  • Înscris: 23.01.2007

 Ioan76, on Oct 30 2007, 22:59, said:

Și dacă lângă se mută cine știe ce aurolac ?  :rolleyes:

Aurolacii nu au masini - esentiale pentru deplasarea in suburbie . Plus ca e cam greu pentru un aurolac sa aiba bani de casa sau teren - altfel ar emigra direct in Pacific Palisades :)

#54
dalvdalv

dalvdalv

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 14.07.2007
4.Banu Construct-ideea blocurilor e buna, dar mi se pare groaznic de scump sa dau 1200-1400+tva /mp, la un bloc de bca. Aceeasi problema cu iesirea dimineata, au o strada de 5 m latime pt toti locatarii dela 600 apartamente, care da in str. Campina. Ar trebui sa vedeti ce misto se blocheaza acu circulatia, in momentul in care trebuie sa intre vreun TIR cu marfa la santier.


Salutare!

1. un prieten de-al meu si-a luat la Banu, iar pretul a fost de 900 EURO / mp UTIL (TVA inclusa)!!!!!!!!!
2. Sunt 215 apartamente, nu 600.
3. sunt doua strazi care dau in str. Campina.

Daca tot scrieti pe aici, macar informati-va inainte.

Cu bine!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate