Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 

Elvetia

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
961 replies to this topic

#19
dragonul_de_foc

dragonul_de_foc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 17.04.2007
Oameni buni am si eu o nelamurire.In Elvetia vignieta (30 EUR-1 an) e necesara numai pe pentru autosreda?
Intreb acest lucru pentru ca pe www.viamichelin.com pentru traseul Tasch-Visp apare chiar si pe economic(evitare de autostrda) taxa!!?

#20
iguana_albastra

iguana_albastra

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 09.03.2008
Vignetta e necesara pentru toate soselele care sunt "insemnate" cu culoarea verde, adica autostrazile si anumite strazi pe care limita de viteza maxima e 100 km/ora. Daca Michellinul iti arata pe economic ca trebuie sa iei vignetta inseamna ca e vorba de o strada de care spuneam mai sus.
Nu risca sa mergi fara vignetta pentru ca pe langa faptul ca te pune s-o cumperi eventual la iesire din tara (cand chiar nu-ti mai trebuie) mai platesti si amenda.

#21
abburell

abburell

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 02.02.2007

View Postsilvia71, on Feb 13 2008, 18:24, said:

Trebuie sa plec urgent in seara asta cu masina in Elvetia.Masina este proprietetea firmei.Oare am nevoie de procura sau imputernicire la fel ca si pt. Turcia?In Ungaria nu a fost nevoie,insa Elvetia nu e membra UE!
Va rog un raspuns cat mai repede!
Multumesc anticipat!!!!!!


numai ptr autostrada iar daca o platesti in franci la cursu actual iese cam la 27 euri si e valabila pana in decembrie 2008

#22
cnd_nick

cnd_nick

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 271
  • Înscris: 13.02.2002
Eu la Geneva am avut numai experiente neplacute.
Am nimerit in perioada vacantei de vara si parca toata lumea civilizata era plecata din oras :lol:
Era o mizerie ingrozitoare din cauza balciului care dadea orasului un aer de mahala.

Si a mai pus capac inca o faza. Am incercat sa inchiriez 2 biciclete pentru 2-3 ore si mi-au cerut 40 de euro.

#23
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,306
  • Înscris: 17.04.2006

View Postcnd_nick, on Apr 22 2008, 16:02, said:

Si a mai pus capac inca o faza. Am incercat sa inchiriez 2 biciclete pentru 2-3 ore si mi-au cerut 40 de euro.

Pai erai in tara in care curge laptele si mierea, la ce te asteptai ?

#24
cnd_nick

cnd_nick

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 271
  • Înscris: 13.02.2002

View Postmetalactual, on Apr 22 2008, 16:08, said:

Pai erai in tara in care curge laptele si mierea, la ce te asteptai ?

Nu sunt absurd, pot plati 15 euro pe 2 biciclete 2 ore la Amsterdam, dar parca 40 de euro la Geneva e cam mult.

Iar Elvetia chiar nu mi se pare un etalon al civilizatiei.

#25
hyperionx21

hyperionx21

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 03.02.2006

View Postcnd_nick, on Apr 22 2008, 16:02, said:

Eu la Geneva am avut numai experiente neplacute.
Am nimerit in perioada vacantei de vara si parca toata lumea civilizata era plecata din oras :lol:
Era o mizerie ingrozitoare din cauza balciului care dadea orasului un aer de mahala.

Si a mai pus capac inca o faza. Am incercat sa inchiriez 2 biciclete pentru 2-3 ore si mi-au cerut 40 de euro.

40 euro? Sigur nu erau bani de garantie?
Pe wikitravel scrie:
A social organization called Genève Roule lends bicycles free of charge for the day, from 30 April through 30 October. A passport or identity card must be shown and a refundable deposit of 50 Swiss francs is required. Four kiosks, staffed by asylum seekers, are located along the lake, behind the railway station and in the plaine de Plainpalais.

In alta ordine de idei, am fost si eu week endul trecut in Geneva. Bicicleta nu am incercat sa inchiriez :)
Orasul nu m-a impresionat in mod deosebit, dar e dragut, curatel, transportul in comun bine pus la punct.
Si preturile destul de mari...

#26
cnd_nick

cnd_nick

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 271
  • Înscris: 13.02.2002
Nu, garantia era de 20 euro, dar nu mai conta, ca ii luam inapoi. Firma care inchiria era chiar in spatele garii.

Oricum a fost o faza destul de ciudata, prima data a zis ca va costa 20 de euro, altul a inceput sa pregateasca bicicletele, iar cand a trebuit sa platesc mi-a cerut 40 euro (plus 20 garantia), motivand ca este 20/bicicleta. Tot personalul de acolo era format din arabi, ma gandesc ca au vrut sa faca si ei un ciubuc. Oricum nu mi-a mai trebuit bicicleta, mai ales ca orasul era foarte aglomerat, dupa cum am zis era balci de-a lungul lacului.

#27
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,306
  • Înscris: 17.04.2006

View Postcnd_nick, on Apr 23 2008, 17:17, said:

Iar Elvetia chiar nu mi se pare un etalon al civilizatiei.

Pai cine a zis ceva de civilizatie ?
Povestea cu civilizatie in vest este din ce in ce mai subtire.
Doar ca lucrrile sunt scumpute pe acolo. Incerc si eu o scurta iesire si sunt cu bagare de seama sa nu ma ard si nici sa fac infarct pe acolo.
Trebuie sa ma pregatesc psihic. Exemplul dat de tine seamana cu 100 eur/45 min. cu gondola prin Venetia.

#28
cnd_nick

cnd_nick

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 271
  • Înscris: 13.02.2002
Da, e destul de scump. In iesirea pe care o planuiesti evita sa transformi totul in lei.

Ca o paranteza, cele mai idioate tzepe le-am luat in Amsterdam: bilet de vaporas pentru copil de 4 ani desi nu se plateste decat de la 5 in sus, bilet de tren dus-intors desi nu am cerut (ca nu ma mai intorceam, dar in graba n-am stat sa ma uit pe bilet), platit mic dejun desi era inclus etc. In total cred ca am cotizat peste 100 euro in plus.

#29
tonio

tonio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 388
  • Înscris: 11.01.2006
si-n elvetia metalactual?.. :coolspeak:
coincidenta si eu cochetez cu ideea..pe la sfarsitul lui august la o vila pe langa lugano.. Tot incerc sa gasesc un zbor mai ieftin catre milano ...
De preturi pe-acolo am inteles ca nu-s chiar asa de speriat..Mai scump un pic decat in austria dar te poti descurca... ;)

#30
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,306
  • Înscris: 17.04.2006

View Posttonio, on Apr 24 2008, 11:33, said:

si-n elvetia metalactual?.. :coolspeak:

Anul asta pas.
Nu ma sperie pretul, gasesc chiar si in tara cantoanelor ceva pe buzunarul meu  ;) . Te las pe tine inainte. Sa-mi povestesti dupa aceea  :D .

#31
Nicu.S

Nicu.S

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 297
  • Înscris: 23.06.2006
O sa merg la Euro iar cu aceasta ocazie as vrea sa vizitez si Elvetia. Mai vine cineva cu o idee interesanta sau cu un punct de vizita pe care ar fii pacat sa-l pierd daca tot ajung acolo.

#32
AdelaTm

AdelaTm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 251
  • Înscris: 27.08.2007
Si pe mine ma intereseaza sa merg la Euro in Elvetia.
Deocamdata astept pasaportul pe 5 iunie.
Mi l-am facut ca am inteles ca pe perioadata campionatului nu se aplica spatiul Schengen.
E prima mea iesire,nu stiu nimic.
Deocamdata stiu doar ca persoana cu care merg are un bilet la meci,la care nu se stie inca.Sigur al Romaniei,deci orasele ar fi Berna sau Zurich.
Sunt din Timisoara.
Nu stiu nici cu ce sa merg.Cu avionul,cu trenul sau cu autocarul etc.
Am inteles de la cineva de pe site ca bilete sunt netransmisibile,deci s-ar putea sa nu pot sa-l vand pe al lui si sa cumpar 2 bilete pe tren sau autocar.N-am fost niciodata cu avionul.
Cat despre obiective turistice,de asemenea nu stiu nimic.Ma gandesc si la urmatorul lucru,care ar fi cele mai importante si mai ieftine.

#33
Nicu.S

Nicu.S

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 297
  • Înscris: 23.06.2006
Un prieten a venit din Elvetia acum 3 saptamani si la intrare in tara ia verificat daca gps-ul are licenta. La tinut acolo vre-o 40 de minute si desi era piratat in cele din urma ia dat drumu. Mi-a recomandat de vizitat Lausseane.

#34
cnd_nick

cnd_nick

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 271
  • Înscris: 13.02.2002

View PostNicu.S, on Jun 1 2008, 17:32, said:

Un prieten a venit din Elvetia acum 3 saptamani si la intrare in tara ia verificat daca gps-ul are licenta. La tinut acolo vre-o 40 de minute si desi era piratat in cele din urma ia dat drumu. Mi-a recomandat de vizitat Lausseane.

Nu cred ca i-au verificat licenta. Mai degraba au verificat daca are speedcameras pe gps, chestie ilegala in Elvetia.

#35
paxar

paxar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 03.09.2007

View PostNicu.S, on Jun 1 2008, 18:32, said:

Un prieten a venit din Elvetia acum 3 saptamani si la intrare in tara ia verificat daca gps-ul are licenta. La tinut acolo vre-o 40 de minute si desi era piratat in cele din urma ia dat drumu. Mi-a recomandat de vizitat Lausseane.


Salut,
este un must see Lausanne, dar si Gstaad, Zermat, Berna, Montreux, Castelul Chillon, Gsteig, Morat, Fribourg, Castelul La Gruyeres.
Noi am fost anul trecut. Am vazut mult mai multe dar astea sunt cele care imi vin in minte in acest moment.
Recunosc ca inca mai visez la acele locuri.
Spectaculos......... totul.

#36
IoanaR

IoanaR

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 11.07.2007

View Postpaxar, on Jun 4 2008, 20:59, said:

Salut,
este un must see Lausanne, dar si Gstaad, Zermat, Berna, Montreux, Castelul Chillon, Gsteig, Morat, Fribourg, Castelul La Gruyeres.
Noi am fost anul trecut. Am vazut mult mai multe dar astea sunt cele care imi vin in minte in acest moment.
Recunosc ca inca mai visez la acele locuri.
Spectaculos......... totul.

Buna,

Sunt interesanta si eu de un concediu cu masina in aceasta vara prin Elvetia....Poti sa-mi dai si mie cateva detalii legate de traseu si preturi?
Cam pe unde as putea sa ma cazez in conditii decente (din toate punctele de vedere). Eu am fost de vreo 3 ori prin alpii austrieci,  unde de fiecare data am vazut locuri superbe, iar pensiunile de nota 10.

Merci

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate