Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Elvetia

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
961 replies to this topic

#37
IoanaR

IoanaR

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 11.07.2007
Hei...................chiar nimeni nu mai posteaza ceva despre Elvetia.....Nu merge nimeni vara pe acolo?????? Doar eu...........si nu pot afla mare lucru de la voi.... :mellow:

#38
mahu_elena

mahu_elena

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 12.02.2008
am sa merg eu!nu stiu exact data dar oricum in jur de 10....prea multe nu iti pot spune,nu am mai fost....meregm in biel/bienne la un prieten,vom sta la el,daca vrei iti trimit pozesa vezi cum arata! :D el deja are facut itinerariul pe unde sa ne duca!as vrea si eu sa stiu mai multe mai ales lucruri legate de legislatie,ce poti duce ce poti aduce,si de preturi ca m-am speriat un pic ca sunt cam mari dupa spusele voastre!

#39
khristian78

khristian78

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,083
  • Înscris: 04.10.2005
22eu vreau sa merg... in august septembrie

#40
nerva

nerva

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 28.02.2007
eu merg la inceputul lui august.

#41
romitalimadab

romitalimadab

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 06.07.2008
Ma poate lamuri si pe mine pana la urma cineva ce taxe de drum se platesc in Elvetia?O sa merg la inceputul lui august cu masina si nu am nici cea mai mica idee ce trebuie sa iau.....daca trebuie sa iau ceva.......pe ce perioada....?Este la fel ca in Austria si Ungaria? Se plateste o vignieta ceva?O sa intru din Italia pe la Lugano!    :confuzzled:

#42
eugen75

eugen75

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 21.05.2004

 romitalimadab, on Jul 17 2008, 21:35, said:

Ma poate lamuri si pe mine pana la urma cineva ce taxe de drum se platesc in Elvetia?O sa merg la inceputul lui august cu masina si nu am nici cea mai mica idee ce trebuie sa iau.....daca trebuie sa iau ceva.......pe ce perioada....?Este la fel ca in Austria si Ungaria? Se plateste o vignieta ceva?O sa intru din Italia pe la Lugano!    :confuzzled:

Chiar la intrarea in Elvetia, prin Como-Lugano, opresti in prima benzinarie ( Shell parca era) si cumperi vigneta. Poti plati si in franci si in euro. Eu n-am avut franci si am dat 20 de euro. Vigneta este valabila un an, nu au pt perioade mai mici. Daca mai ai nevoie si de alte informatii lasa-mi mesaj.

#43
Donatella

Donatella

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 14.04.2007

 romitalimadab, on Jul 17 2008, 21:35, said:

Ma poate lamuri si pe mine pana la urma cineva ce taxe de drum se platesc in Elvetia?O sa merg la inceputul lui august cu masina si nu am nici cea mai mica idee ce trebuie sa iau.....daca trebuie sa iau ceva.......pe ce perioada....?Este la fel ca in Austria si Ungaria? Se plateste o vignieta ceva?O sa intru din Italia pe la Lugano!    :confuzzled:
In Elvetia vignieta costa 50 franci elvetieni/an si nu se poate cumpara pe o perioada mai scurta. Eu am fost in luna august si am platit vignieta pe tot anul. Nu iti mai trebuie altceva, doar sa respecti viteza legala, ca elvetienii nu se joaca.
Pe la Lugano mergi? Acum 2 ani am fost in concediu in Lugano, a fost superb. Daca ai timp, plimba-te putin prin oras si pe malul lacului. Am circulat destul de mult prin zona, dar nu cu masina. Elvetienii sunt renumiti pentru transportul feroviar foarte bine pus la punct. Am fost cu trenul la Caslano, sa vizitam o fabrica de ciocolata, la Locarno, unde am prins festivalul de film, la Milano si cu vaporul la Melide (la Swissminiatur). Pentru bilete la tren se procedeaza ca si in Italia: sunt automate pentru bilete, iar acestea trebuie compostate la urcarea in tren (sunt aparate galbene pe peron). Am fost pentru prima data in cantonul Ticino si am fost surprinsa de clima de aici. Orasele din canton sunt pline de palmieri si plante mediteraneene, clima se apropie foarte mult de cea din Italia. Am intrat in Elvetia dinspre Austria, prin Liechtenstein. Ploua si era foarte rece. Asa a fost tot drumul pana ne-am apropiat de Lugano, unde erau 30 grade si toata lumea facea plaja. Am inteles de la receptionerul hotelului ca aici nu scade temperatura sub limita inghetului, doar ca iarna ploua destul de mult. Si cand te gandesti ca pana la St.Moritz sunt doar 180km.!
Scuze ca m-am intins prea mult, dar mi-ai amintit de un oras foarte drag ;)

#44
evelina_elena

evelina_elena

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 07.06.2008
Pentru oricine o sa viziteze... pentru mine este o tara minunata...totul merita vazut...si s-au spus mai sus o gramada de obiective turistice care nu trebuiesc ratate...apoi fiecare cu gusturile lui...Nici nu pot spune un loc preferat pentru ca totul este superb...De aproape 5 ani eu tot merg pe acolo si nu ma satur de tara asta,descopar mereu lucruri noi,oameni civilizati si sute de ani peste noi...Vizitare placuta si asteptam impresii de la cei care viziteaza...

#45
romitalimadab

romitalimadab

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 06.07.2008
Dragilor va multumesc! Mi-au fost de ajutor informatiile! Chiar daca am mai fost de trei ori in Elvetia in interes de serviciu nu stiam ce trebuie! Am lucrat 5 ani la Milano si de fiecare data cand am fost eram insotit de cate un italian si nu eram nevoit sa ma ocup de aceste lucruri! Intram prin Val' Chiavena si mergeam la St. Moritz(superb)! Acum ca m-am retras acasa vreau sa merg si cu sotia sa vada aceasta zona ca nu a fost deloc pe aici.

#46
Violet_Hell

Violet_Hell

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 13.09.2005

 eugen75, on Jul 17 2008, 22:26, said:

Chiar la intrarea in Elvetia, prin Como-Lugano, opresti in prima benzinarie ( Shell parca era) si cumperi vigneta. Poti plati si in franci si in euro. Eu n-am avut franci si am dat 20 de euro. Vigneta este valabila un an, nu au pt perioade mai mici. Daca mai ai nevoie si de alte informatii lasa-mi mesaj.


Sau poti plati direct cu cardul

#47
panel

panel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 27.11.2005
Poti sa intri in Elvetia numai cu buletinul? Am inteles ca inainte de EURO, era posibil.

#48
adrian1956

adrian1956

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 227
  • Înscris: 16.03.2007

 panel, on Jul 30 2008, 18:44, said:

Poti sa intri in Elvetia numai cu buletinul? Am inteles ca inainte de EURO, era posibil.
Nu poti. Si nu se putea nici inainte de EURO 2008.

#49
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,275
  • Înscris: 22.07.2005
Am gasit o oferta buna pentru revelion si vreau sa o aleg pe aceasta.

aici gasiti cateva detalii

Mi se pare pretul foarte bun, insa vreau sa stiu daca a mai fost cineva acolo...

#50
buburuzica

buburuzica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 29.01.2008

 paxar, on Jun 4 2008, 20:59, said:

Salut,
este un must see Lausanne, dar si Gstaad, Zermat, Berna, Montreux, Castelul Chillon, Gsteig, Morat, Fribourg, Castelul La Gruyeres.
Noi am fost anul trecut. Am vazut mult mai multe dar astea sunt cele care imi vin in minte in acest moment.
Recunosc ca inca mai visez la acele locuri.
Spectaculos......... totul.

Si noi am fost, tot anul trecut.
Mi-aduc aminte cu placere,la locurile superbe pe care le-am vazut....

#51
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,275
  • Înscris: 22.07.2005
aici

Vreau sa iau bilete pentru revelion si ar fi excelent daca m-ati lumina...

#52
rodica_c

rodica_c

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 07.05.2007

 floraur, on Aug 28 2008, 23:00, said:

aici

Vreau sa iau bilete pentru revelion si ar fi excelent daca m-ati lumina...

Buna!

Eu nu am fost in Saas Almagel dar am petrecut o saptamana in Saas Fee acum doi ani. Noi am fost vara si a fost super dar iarna cred ca este sezonul de baza acolo.Saas Almagel (scuze daca am scris gresit :P ) este inainte de Saas Fee pe o vale laterala .Este acolo si un lac de acumulare f.mare dar sunt convisa ca sunt si multe posibilitati pt sporturi de iarna.Saas Grund si Saas Fee cu o gramada de astfel de dotari sunt de asemenea aproape.Noi am fost tot prin TUI cu bilete luate de la Eximtur.Am fost trei familii si am luat apartamente fara pensiune.Pretul a fost f convenabil si conditiile au fost f ok,corespunzand intru totul descrierii de pe situl TUI.Asa ca nu cred sa fie probleme cu cazarea si mancarea,doar cu distanta ca e un pic cam departe...dar peisajele merita din plin iar cantonul Wallis ca zona este ff pitoresc si reprezentativ pt Elvetia.Spun asta pt ca tocmai m-am intors din vacanta(Franta-Provence) si am trecut din nou prin Elvetia vizitand de data asta Zurich,Luzern,Interlaken,Geneva,cea din urma a doua oara.Zona lacurilor Brienz,Thun,cu Interlaken si Jungfraujoch(3400m si ceva) este de asemenea frumoasa dar parca e mai frumos in Wallis.... Mergeti si o sa vedeti...
Daca mai doresti ceva informatii te ajut cu placere ,daca stiu...
Vacanta de iarna placuta!

Edited by rodica_c, 29 August 2008 - 12:20.


#53
Violet_Hell

Violet_Hell

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 13.09.2005
Eu nu am fost anul acesta  de revelion in Tasch (linga Zermatt)  Am fost tot prin TUI cu bilete luate de la Eximtur..Pretul 615 euro /persoana,demipensiune (bufet suedez)a fost f convenabil si conditiile au fost f ok(jacuzi,piscina,sauna,baie turceasca),
Transportul a iesit cam scump  pt ca  am mers cu masina personala si am fost doar 2 persoane
Hotel walliserhof 3 *

http://www.matterhorn-resort.ch/

#54
cocolino26

cocolino26

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 389
  • Înscris: 27.04.2008
Spre sfarsitul vietii, cand a fost intrebat care este tara lui preferata Einstein a raspuns : Elvetia. Stia batranul ce stia, ca nu era prost ! ;)

Cateva impresii si recomandari pt cei ce vor sa ajunga ca turisti in batrana Confederatie:

Am intrat si iesit fara macar sa opresc masina in vama (St. Margrethen).Vamesul mi-a facut semn sa merg desi eu oprisem in dreptul lui cu dosarul pregatit (pasapoarte, asigurari, carte verde...).Vigneta din vama : 20 euro.
Am umblat tot timpul cu gps-ul in geam si nu mi-a cerut nimeni nici o licenta si nici  speedcameras. Poate am fost eu norocos, nu m-am interesat de legislatia in domeniu.
Am vizitat doar Suisse Romande (partea franceza) unde recomand calduros, in afara de clasicele Lausanne ( orasul vechi si Quai d'Ouchy) si Geneva (cu plimbare cu vaporasul pe lac), Montreux, statiunea Champery din cantonul Valais, puteti trece de la Geneva in Franta si vizita Chamonix, Saint Prex pe malul lacului Leman, langa Lausanne si o sa tineti minte toata viata pestera de la Vallorbe (les grottes) din cantonul Jura si parcul Juraparc, la 5 minute de pestera. Obligatoriu Cetatea si castelul Gruyere....Alte obiective: Berna, Fribourg, Neuchatel, Yverdon
Parcarile acoperite din centrul oraselor sunt scumpe, dar decat sa lasi masina la marginea orasului sau sa te invartesti pe stradute pana gasesti un loc liber (vopsit pe jos cu alb, daca e albastru e cu parcometru si cu timp limitat) am preferat sa platesc..cel mai mult 36 de franci pentru 9 ore in Geneva in parcarea Mont Blanc. Cu cat stai mai mult creste pretul...deci pt 2-3 ore e acceptabil.Cu tichetul de parcare ai gratuit 2 pers pe mijloacele de transport in comun timp de 90 de minute (cel putin in Geneva). In marile orase exista si inchiriere de biciclete gratuit.
Pe autostrazi limita e de 120, eu am mers cam cu 130-140 maxim, foarte putini depasesc 140-150.Au destule radare fixe. Nu trebuie sa mergi prea mult numai pe banda a 2-a , poti fi amendat.Evitati pe cat posibil orele critice cand se formeaza ambuteiaje imense la intrarile si iesirile din marile orase, intre 8-10 dimineata si 4-7 seara.Preturile la carburanti nu difera foarte mult, cel mult cateva centime. Benzina de exemplu era intre 1.90 si 1.93 CHF. Nu au benzinarii cunoscute la noi, majoritatea sunt Migrol, Coop si Tammoil, cateva Agip. Si nu sunt nici foarte dese, asa ca nu lasati sa se aprinda becul la carburant ca riscati sa ramaneti in drum. Daca auziti sirene in spate in timp ce sunteti intr-un ambuteiaj pe autostrada sa stiti ca politia/salvarea circula pe mijlocul drumului, intre cele 2 benzi si nu pe banda de urgenta cum ma asteptam eu cel putin.
Puteti schimba euro in franci in magazinele Coopcity care sunt cam in toate orasele foarte avantajos si fara comision. La banca de obicei iti iau comision. Puteti plati si in euro, cursul e bun, nu te fura si primesti restul in franci.Daca vreti sa luati mancare cautati un Migros sau Coop pe autostrada sau la marginea oraselor, au preturi mult mai mici decat in centru, chiar daca sunt tot Migros sau Coop, sau Manor.In Migros si Coop (echivalentul lui Real si Cora de la noi) au produse proprii foarte ieftine si de foarte buna calitate : se numesc Budget la Migros si sunt cu ambalaje verzi si PrixGarantie la Coop si sunt roz.Cam atat ca deja mi-a iesit un roman :D

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate