Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

problema in fotografie

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
valentin_cor

valentin_cor

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 22.06.2007
In poze apare uneori pe conturul subiectelor o dominanta roz sau printre frunze la peisaje o tenta albastra. pun si niste fotografii mai jos, poate nu sunt suficient de explicit.Imi poate spune cineva cum se numeste din punct de vedere tehnic, si daca imi poate explica fenomenul in mare. Folosesc un fuji s5700.
O alta intrebare este, ce filtre se pot folosi pt a alunga acest efect.
mulumesc


http://img444.images...cture125xq8.jpg

http://img444.images...dscf2203mr2.jpg

#2
andrei_0

andrei_0

    fishy

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,990
  • Înscris: 15.02.2006

View Postvalentin_cor, on Jun 26 2007, 15:09, said:

In poze apare uneori pe conturul subiectelor o dominanta roz sau printre frunze la peisaje o tenta albastra. pun si niste fotografii mai jos, poate nu sunt suficient de explicit.Imi poate spune cineva cum se numeste din punct de vedere tehnic, si daca imi poate explica fenomenul in mare. Folosesc un fuji s5700.
O alta intrebare este, ce filtre se pot folosi pt a alunga acest efect.
mulumesc
http://img444.images...cture125xq8.jpg

http://img444.images...dscf2203mr2.jpg

E vorba despre purple fringing. E un tip de aberatie cromatica care apare in zonele cu contrast mare

#3
sarpe_ro

sarpe_ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 20.05.2007
Daca aparatul tau scoate asa toate poze poti sa il arunci :( Asa aberatii cromatice nu am vazut nici macar la camerele foto vechi. Daca cumva ai garantie la camera dute la sevice cu ea fiindca ceva nu este in regula. Asa ceva nu se poate corecta cu filtre ci cu o constructie mai buna a obiectivului.
Numai bine!

#4
skin311

skin311

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,201
  • Înscris: 26.11.2006
eh, sharpe este doar agitat :)
nu e vina aparatului, e doar o limita de-a lui, dar se poate evita foarte usor. in primul rand, nu mai face poze spre surse de lumina, mai ales la ora 14 00. in al doilea rand, nu mai masura spot atunci cand faci chestia asta.

#5
andrei_0

andrei_0

    fishy

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,990
  • Înscris: 15.02.2006

View Postskin311, on Jun 26 2007, 17:10, said:

eh, sharpe este doar agitat :)
nu e vina aparatului, e doar o limita de-a lui, dar se poate evita foarte usor. in primul rand, nu mai face poze spre surse de lumina, mai ales la ora 14 00. in al doilea rand, nu mai masura spot atunci cand faci chestia asta.
... si nu folosi zoom maxim

#6
valentin_cor

valentin_cor

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 22.06.2007
multumesc pentru ajutor, intre-timp i-am contactat si pe cei de la service si le-am trimis cateva fotografii, mi-au confirmat ca are o problema. mi-au scris sa trimit aparatul la ei cu toate accesoriile prin fun curier ca este posibil sa il inlocuiasca.
intrebarea este urmatooarea sa il trimit eu cum mi-au zis cei de la service sau sa il trimit prin magazinul de unde a fost cumparat?

#7
Lulu_ms

Lulu_ms

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 16.07.2006
pai daca ei tiau zis sa il trimiti la ei pt verificari eu zic sa il trimiti direct la ei (nu prin magazin)

in cazul meu cand am trimis un aparat la service-ul fuji din bucuresti miau zis sal trimit direct la ei si cu plata la destinatar :)

deci eu zic ca sunt de treaba baietii de acolo

#8
valentin_cor

valentin_cor

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 22.06.2007
faza mai nasoala este ca e luat din metro si garantia nu este pe numele meu, stiti cum se procedeaza cu legitimatia. crezi ca daca il vad de pe alta adresa si alt nume la expeditor, mai acorda garantie?

#9
anonimus001

anonimus001

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 28.01.2007

View Postvalentin_cor, on Jun 28 2007, 14:14, said:

faza mai nasoala este ca e luat din metro si garantia nu este pe numele meu, stiti cum se procedeaza cu legitimatia. crezi ca daca il vad de pe alta adresa si alt nume la expeditor, mai acorda garantie?
daca e asa cu garantia, si nu esti dispus sa dai cat o sa coste, ai doua posibile solutii:
- setari manuale
- WB (balansul culori)
- iris / diafragma
- shutter / viteza
(daca pozele sunt pe auto) :
-scapa de el si ia altul. ;)

#10
silver_fern

silver_fern

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 288
  • Înscris: 30.04.2007

View Postvalentin_cor, on Jun 28 2007, 12:14, said:

faza mai nasoala este ca e luat din metro si garantia nu este pe numele meu, stiti cum se procedeaza cu legitimatia. crezi ca daca il vad de pe alta adresa si alt nume la expeditor, mai acorda garantie?
Pai garantia e pentru aparat, nu? Am fost intr-o situatie similara cu un calculator cumparat pe firma(nu pe numele meu), cand l-am dus in service nu mi-au zis nimic. Si cred ca mai simplu e sa-i intrebi pe cei de la service. Bafta!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate