Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...
 Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 

Facultatea de jurnalism Vs Tehnician Dentar

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
mihai20005

mihai20005

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,492
  • Înscris: 18.12.2005
Sunt nehotarat, deoarece efectiv nu stiu cum sunt facultatile, cat de grele sunt, insa ar mai fi o optiune.
Ce facultate trebuie urmata pentru a putea lucra in cadrul unor firme de IT (gen UltraPro, PcGarage, Dcshop), si aici nu ma refer la directori executivi, generali, ci un job care sa fie nu pot zice bine platit, dar macar sa pot lua un 200 E.
Va rog ajutati-ma.

#2
carman

carman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,583
  • Înscris: 06.02.2006

 mihai20005, on Jun 21 2007, 07:01, said:

Sunt nehotarat, deoarece efectiv nu stiu cum sunt facultatile, cat de grele sunt, insa ar mai fi o optiune.
Ce facultate trebuie urmata pentru a putea lucra in cadrul unor firme de IT (gen UltraPro, PcGarage, Dcshop), si aici nu ma refer la directori executivi, generali, ci un job care sa fie nu pot zice bine platit, dar macar sa pot lua un 200 E.
Va rog ajutati-ma.
Jurnalist...tehnician dentar...vanzator la UltraPro... grea decizie!sunt atat de asemanatoare!!!
spune sincer:te droghezi?

#3
mihai20005

mihai20005

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,492
  • Înscris: 18.12.2005

 carman, on Jun 21 2007, 07:34, said:

Jurnalist...tehnician dentar...vanzator la UltraPro... grea decizie!sunt atat de asemanatoare!!!
spune sincer:te droghezi?

Ce sa fac ?  :lol: Daca nu ai nimic de spus mai bine taci, nu mai alerga dupa numar de posturi

#4
carman

carman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,583
  • Înscris: 06.02.2006

 mihai20005, on Jun 21 2007, 09:45, said:

Ce sa fac ?  :lol: Daca nu ai nimic de spus mai bine taci, nu mai alerga dupa numar de posturi
daca nu ai nimic de intrebat, mai bine taci!ca sa te citez... :death:

si la ce foloseste numarul de posturi?ca sa ma "luminezi" si pe mine...

#5
ILoveMyBunny

ILoveMyBunny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,535
  • Înscris: 06.04.2007

 mihai20005, on Jun 21 2007, 07:01, said:

Sunt nehotarat, deoarece efectiv nu stiu cum sunt facultatile, cat de grele sunt, insa ar mai fi o optiune.
Ce facultate trebuie urmata pentru a putea lucra in cadrul unor firme de IT (gen UltraPro, PcGarage, Dcshop), si aici nu ma refer la directori executivi, generali, ci un job care sa fie nu pot zice bine platit, dar macar sa pot lua un 200 E.
Va rog ajutati-ma.

  Ce legatura are jurnalismul cu firmele IT?

#6
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004

 mihai20005, on Jun 21 2007, 07:01, said:

Sunt nehotarat, deoarece efectiv nu stiu cum sunt facultatile, cat de grele sunt, insa ar mai fi o optiune.
Ce facultate trebuie urmata pentru a putea lucra in cadrul unor firme de IT (gen UltraPro, PcGarage, Dcshop), si aici nu ma refer la directori executivi, generali, ci un job care sa fie nu pot zice bine platit, dar macar sa pot lua un 200 E.
Va rog ajutati-ma.
Dragul meu,
Iti inteleg nehotarirea si am sa incerc sa te ajut. Intre facultatea de jurnalism si tehnica dentara nu cred ca exista vreo comparatie, pentru ca de cind s-au desfiintat Colegiile, Tehnica dentara intra la FMAM ( Fac de Moase si Asistenta Medicala). Ambele dureaza 3 ani, dupa cei 3 ani de la Jurnalism ai inca 2 de master, la FMAM nu exista master, iesi direct " pe meserie". Cu Jurnalismul teoretic ar trebui sa-ti gasesti de lucru, practic e foarte greu. Cu asistenta medicala....depinde. Tehnicienii dentari ar trebui sa cistige binisor, pentru ca orice dentist bun are nevoie de un tehnician bun. In locul tau m-as orienta mai bine sqpre BFKT ( balneo/fizio/kinetoterapie si recuperare medicala) e tot la FMAM si tine tot 3 ani si iti da mai multe....posibilitati de dezvoltare ca sa zic asa.
Alte informatii "utile" zic eu: la Jurnalism la UB taxa e 1000 RON din ce am vazut pe site si din cite stiu de la colegii mei care au dat acum 2-3 ani, admiterea e destul de grea. La FMAM taxa era anul trecut 2200 RON, concurenta nu e prea mare, in anul in care am dat eu admitere au fost mai putini candidati decit locuri , admiterea ( cel putin partea de biologie) de bun simt.
Ca sa lucrezi la UltraPro/Best/etc nu-ti trebuie vreo facultate. Aia care iau 200 euro si-i vezi tu invirtindu-se prin magazin sunt vinzatori si pentru asta chiar n-ai nevoie de studii superioare. Eventual niste cunostinte de bun simt despre calculatoare ca sa stii sa-i zici omului daca tipul ala de memorie se potriveste cu ce vrea el sau cum sa-si monteze coolerul . Cred ca si eu, in momentul de fata, as putea sa ma angajez vinzatoare la o firma d-asta . Si n-am nici o treaba cu domeniul respectiv, in afara de chestiile pe care le-am invatat singura experimentind sau citind pe ici pe colo.
In speranta ca te-am lamurit cit de cit,

roxana

#7
mihai20005

mihai20005

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,492
  • Înscris: 18.12.2005

 rox, on Jun 21 2007, 10:12, said:

Dragul meu,
Iti inteleg nehotarirea si am sa incerc sa te ajut. Intre facultatea de jurnalism si tehnica dentara nu cred ca exista vreo comparatie, pentru ca de cind s-au desfiintat Colegiile, Tehnica dentara intra la FMAM ( Fac de Moase si Asistenta Medicala). Ambele dureaza 3 ani, dupa cei 3 ani de la Jurnalism ai inca 2 de master, la FMAM nu exista master, iesi direct " pe meserie". Cu Jurnalismul teoretic ar trebui sa-ti gasesti de lucru, practic e foarte greu. Cu asistenta medicala....depinde. Tehnicienii dentari ar trebui sa cistige binisor, pentru ca orice dentist bun are nevoie de un tehnician bun. In locul tau m-as orienta mai bine sqpre BFKT ( balneo/fizio/kinetoterapie si recuperare medicala) e tot la FMAM si tine tot 3 ani si iti da mai multe....posibilitati de dezvoltare ca sa zic asa.
Alte informatii "utile" zic eu: la Jurnalism la UB taxa e 1000 RON din ce am vazut pe site si din cite stiu de la colegii mei care au dat acum 2-3 ani, admiterea e destul de grea. La FMAM taxa era anul trecut 2200 RON, concurenta nu e prea mare, in anul in care am dat eu admitere au fost mai putini candidati decit locuri , admiterea ( cel putin partea de biologie) de bun simt.
Ca sa lucrezi la UltraPro/Best/etc nu-ti trebuie vreo facultate. Aia care iau 200 euro si-i vezi tu invirtindu-se prin magazin sunt vinzatori si pentru asta chiar n-ai nevoie de studii superioare. Eventual niste cunostinte de bun simt despre calculatoare ca sa stii sa-i zici omului daca tipul ala de memorie se potriveste cu ce vrea el sau cum sa-si monteze coolerul . Cred ca si eu, in momentul de fata, as putea sa ma angajez vinzatoare la o firma d-asta . Si n-am nici o treaba cu domeniul respectiv, in afara de chestiile pe care le-am invatat singura experimentind sau citind pe ici pe colo.
In speranta ca te-am lamurit cit de cit,

roxana


Pai am unele inclinatii spre domeniul IT (atentie domeniul IT nu informatica-vezi aici programare saul alte treburi).
Acum am de ales intre 2 optiuni: Tehnica dentara si (exista vreo facultate pe domeniul IT ? Si daca da cum se numeste ?)

#8
carman

carman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,583
  • Înscris: 06.02.2006

 mihai20005, on Jun 21 2007, 10:22, said:

Pai am unele inclinatii spre domeniul IT (atentie domeniul IT nu informatica-vezi aici programare saul alte treburi).
Acum am de ales intre 2 optiuni: Tehnica dentara si (exista vreo facultate pe domeniul IT ? Si daca da cum se numeste ?)
fara programare,ok...
retelistica?asamblare?administrare?ce "inclinatii" ai?

#9
sqryn

sqryn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 647
  • Înscris: 23.04.2004
dar cat de distrus sa fii tu incat sa intrebi pe forum ce sa faci in urmatorii 3-4 ani din viata si sa te mai si iei dupa ce zice lumea. Pune mana si ia singur o decizie. Mie in locul tau mi-ar fi jena sa intreb....fa ce iti place, caci daca nu vei face asta nu vei fi niciodata un bun profesionist si nici bani nu vei avea.

Edited by sqryn, 21 June 2007 - 09:53.


#10
ILoveMyBunny

ILoveMyBunny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,535
  • Înscris: 06.04.2007

 rox, on Jun 21 2007, 10:12, said:

Alte informatii "utile" zic eu: la Jurnalism la UB taxa e 1000 RON din ce am vazut pe site si din cite stiu de la colegii mei care au dat acum 2-3 ani, admiterea e destul de grea.

Admiterea consta intr-un eseu pe o anumita tema data,in care se urmaresc abilitatile creative,puterea de selectie,ordinea in gandire si o argumentare bine pusa la punct. Trebuie citit mult,lucrat mult si scris mult pentru a spera sa iei examenul si a intra la fara plata.Insa nu este imposibil,va spun sigur

Edited by ILoveMyBunny, 21 June 2007 - 09:57.


#11
mihai20005

mihai20005

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,492
  • Înscris: 18.12.2005

 sqryn, on Jun 21 2007, 10:52, said:

dar cat de distrus sa fii tu incat sa intrebi pe forum ce sa faci in urmatorii 3-4 ani din viata si sa te mai si iei dupa ce zice lumea. Pune mana si ia singur o decizie. Mie in locul tau mi-ar fi jena sa intreb....fa ce iti place, caci daca nu vei face asta nu vei fi niciodata un bun profesionist si nici bani nu vei avea.



Altceva ? Distrus poate esti tu, si fii atent la, limbaj ok ?
Treaba mea ce fac cu viitorul meu, te roade grija ?

Pentru ceilalti, am inclinatii inspre ansamblare si administrare

#12
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004

 sqryn, on Jun 21 2007, 10:52, said:

dar cat de distrus sa fii tu incat sa intrebi pe forum ce sa faci in urmatorii 3-4 ani din viata si sa te mai si iei dupa ce zice lumea. Pune mana si ia singur o decizie. Mie in locul tau mi-ar fi jena sa intreb....fa ce iti place, caci daca nu vei face asta nu vei fi niciodata un bun profesionist si nici bani nu vei avea.
oh well, unii din noi habar n-aveau ce se face la facultatea x sau y in momentul cind am dat admiterea acolo, si ne-am fi dorit sa fie cineva care sa ne zica "asta asta si asta". Si nu cred ca trebuie sa fii distrus ca sa intrebi pe  forum ce se face la tehnica dentara si ce se face la jurnalism, avind in vedere ca habar n-ai ca n-ai trecut p-acolo. Iar despre "ce iti place"....mda, si mie imi placea geografia si as fi dat la turism,  si parca as fi vrut sa dau la litere, ca imi placea si sa citesc . De asemenea, mi-au placut intotdeauna animalele si parca mi-ar fi placut si sa fiu in viitor medic veterinar. Si cu toate astea n-am ales nici una din ele.
-_-
Si da-mi voie sa iti spun ca eu personal cunosc oameni care fac ceea ce le place si care sunt aproape muritori de foame. Asa ca aia cu " si nici bani nu vei avea" e relativa.
La virsta asta foarte putini stiu ce le place cu adevarat. Majoritatea invata sa le placa ceea ce au ales

Edited by rox, 22 June 2007 - 20:22.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate