Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ruse vs Rusesti

Le mai putem da pe brazda? tipsuri

Recomandari gips carton tavane. (...

ce fel de activitate intretinere ...
 Se poate imbunatati o poza sa se ...

Folosește cineva syncthing? ...

Închidere fereastra dupa deschidere.

Kit AC contine brate Unitatea ext...
 smart switch fara neutru

Ierbicid pentru parul porcului.

Smecher de talie grea

PH apa plata
 Recomandare Mocheta -pe suport pa...

ram upgrade asus rog strix

Alegere memorie USB

Manere clasice mobila sau push to...
 

1D Mark III are probleme la autofocus

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1
Tudor_DX

Tudor_DX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,551
  • Înscris: 07.09.2005
Se pare ca 1D Mark III are ceva probleme la autofocus. NU sunt mari, dar nu de ignorat. Rob Galbraith spune ca la capitolul focalizare 1D Mark II N este mai bun.

Mai multe detalii aici

#2
grig_jr

grig_jr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,846
  • Înscris: 14.01.2005
Cineva a uitat sa-i spuna la nenea ala ca aparatul foto nu tine loc de creier.

Performantele camerlor cresc de doua, trei ori, pretentiile cresc de 100. Sigur nu-i roman nenea? :biggrin:

#3
Tudor_DX

Tudor_DX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,551
  • Înscris: 07.09.2005

View Postgrig_jr, on Jun 20 2007, 16:17, said:

Cineva a uitat sa-i spuna la nenea ala ca aparatul foto nu tine loc de creier.

Performantele camerlor cresc de doua, trei ori, pretentiile cresc de 100. Sigur nu-i roman nenea? :biggrin:

Aparent, au existat plangeri de la mai multi.

#4
grig_jr

grig_jr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,846
  • Înscris: 14.01.2005
Mda, multi se asteapta sa faca aparatul poze in locul lor.

Asta o fi ceva super fotoreporter sportiv. A tras un burst de 18 carde la ceafa unei fotbaliste. Genial!

Edited by grig_jr, 20 June 2007 - 15:47.


#5
Tudor_DX

Tudor_DX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,551
  • Înscris: 07.09.2005
Iti dai seama ca daca esti fotograf de sport si ai tras cu 1D Mark II N si cu tot de la canon si ai facut upgrade iti dai seama ca ceva nu e in regula cu focalizarea.  :D

#6
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,099
  • Înscris: 12.06.2004
Za maiti kwanon can't be wrong ;)
Pe dpreview e distractie. Sa vezi acolo lupte... "imi vand mkiii-ul pe ebay", "nu-i nici o problema, astia-s trolli" samd. Sunt curios daca a mai confirmat altcineva chestia asta (pentru a scoate din calcul o problema cu respectivul exemplar).
Chiar daca problema e consistenta, nu m-ar mira sa fie rezolvata printr-un update de firmware.

P.S. Da, stiu. AF-ul seriei 1 e mult, mult peste orice-a scos Pentax. That's not the point.

#7
Tudor_DX

Tudor_DX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,551
  • Înscris: 07.09.2005

View PostKunzite, on Jun 20 2007, 17:05, said:

Za maiti kwanon can't be wrong ;)
Pe dpreview e distractie. Sa vezi acolo lupte... "imi vand mkiii-ul pe ebay", "nu-i nici o problema, astia-s trolli" samd. Sunt curios daca a mai confirmat altcineva chestia asta (pentru a scoate din calcul o problema cu respectivul exemplar).
Chiar daca problema e consistenta, nu m-ar mira sa fie rezolvata printr-un update de firmware.

P.S. Da, stiu. AF-ul seriei 1 e mult, mult peste orice-a scos Pentax. That's not the point.

Exista posib sa fie rezolvata prin firmware pentru ca pare a fi o prob de soft, nu de hard.

#8
adipelcz

adipelcz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,789
  • Înscris: 28.05.2004

View PostKunzite, on Jun 20 2007, 17:05, said:

Za maiti kwanon can't be wrong ;)
Pe dpreview e distractie. Sa vezi acolo lupte... "imi vand mkiii-ul pe ebay", "nu-i nici o problema, astia-s trolli" samd. Sunt curios daca a mai confirmat altcineva chestia asta (pentru a scoate din calcul o problema cu respectivul exemplar).
Chiar daca problema e consistenta, nu m-ar mira sa fie rezolvata printr-un update de firmware.

P.S. Da, stiu. AF-ul seriei 1 e mult, mult peste orice-a scos Pentax. That's not the point.

Kunzite, de ce trebuie sa aduci in discutie si PENTAX-ul aici? E vorba de Canon 1D MK III, nu despre vreo comparatie cu Pentax. Chiar simti nevoia sa compari mereu Pentax cu ceva. Si da, stiu. Nu te-ai putut abtine. Daca nu puneai PS-ul ala chiar m-as fi mirat ca ai comentat tu ceva pe un thread despre Canon fara sa aduci in discutie Pentax.

OT: La camere e cam ca la masini. Nu e bine sa le iei de cum apar. Trebuie sa mai astepti un an sa le treaca bolile copilariei  :lol:. Daca chiar e asa, ar fi o mica dezamagire, dupa valurile pe care le-a facut la lansare. Chiar daca o remediaza, e un minus pentru Canon ca o asemenea problema a iesit totusi pe usile fabricii si faptul e cu atat mai grav fiind vorba de seria 1, care ar trebui sa fie cele mai bune. Daca insa e o problema de user, atunci nu ar trebui sa-i acordam importanta. MK III are un sistem de calibrare pentru obiective (adica poti sa modifici niste parametri ai focusului, si tine minte setarile pentru fiecare obiectiv, si astfel, in caz ca-ti face front sau back-focus se poate compensa problema intr-o oarecare masura). Dar ma gandesc ca la fel de bine sistemul respectiv se poate utiliza cu "succes" la decalibrarea obiectivului si ca atare sa fie focusul in balarii. Poate asa e o varianta mai plauzibila.

#9
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,099
  • Înscris: 12.06.2004
Adipelcz, mai gandeste-te in privinta semnificatiei acelui PS.

Din cate se pare calibrarea software nu poate rezolva aceasta (presupusa?) problema. Precum si TudorDX, cred ca-i vorba de o eroare de logica, nu de ceva hardware - dar e doar o presupunere din partea mea. Ramane de vazut.

#10
AWE

AWE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,572
  • Înscris: 12.10.2005

View Postadipelcz, on Jun 21 2007, 10:57, said:

MK III are un sistem de calibrare pentru obiective (adica poti sa modifici niste parametri ai focusului, si tine minte setarile pentru fiecare obiectiv, si astfel, in caz ca-ti face front sau back-focus se poate compensa problema intr-o oarecare masura). Dar ma gandesc ca la fel de bine sistemul respectiv se poate utiliza cu "succes" la decalibrarea obiectivului si ca atare sa fie focusul in balarii. Poate asa e o varianta mai plauzibila.

Eu n-as fi implementat sistemul asta ca sa il las pe mana userului, sau ma rog, s-or fi gandit ei ca daca merge ceva rau, sa se spele Canon pe maini acuzand user error! :)

Eh, cel mai probabil ca se va rezolva printr-un update de firmware!

Oricum, in cazul alora care si-au luat 1D3 si dupa 15 poze urla ca au luat teapa si ca il vand pe ebay probabil ca eroarea sta mai mult in spatele camerei! ...

#11
Tudor_DX

Tudor_DX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,551
  • Înscris: 07.09.2005
Cum spuneam, daca e vreun habarnist, atunci clar eroarea nu e de la aparat, dar daca user-ul a trecut si prin modelele anterioare si are mana formata (deci stie despre ce vorbeste), atunci chiar s-ar putea sa fie o problema.

Cand mai dai si 4500 de dolari pe el, devine o problema serioasa.  :lol:

#12
AWE

AWE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,572
  • Înscris: 12.10.2005

View PostTudor_DX, on Jun 21 2007, 12:03, said:

Cum spuneam, daca e vreun habarnist, atunci clar eroarea nu e de la aparat, dar daca user-ul a trecut si prin modelele anterioare si are mana formata (deci stie despre ce vorbeste), atunci chiar s-ar putea sa fie o problema.

Cand mai dai si 4500 de dolari pe el, devine o problema serioasa.  :lol:

Daca te uiti aici: http://photography-on-the.net/forum/ o sa vezi ca majoritatea celor care isi cumpara 1D3 sunt doar tech-freaks cu bani, astia umplu primii netul cu reclamatii despre aparatele lor scumpe care nu dau rezultate pe masura asteptarilor, era de ex unul cu 1DsMarkII care abia astepta sa-si cumpere un 10-22 EFS pentru peisaje :), cand dai 7k $ pe o camera si nu stii cu ce obiective merge e cam lame...Cu toate astea, chiar la genul asta de oameni am vazut setup-uri de zeci de mii de dolari... :(

#13
shobi

shobi

    dabăl iu ti ef?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,945
  • Înscris: 18.01.2005

View PostAWE, on Jun 21 2007, 14:06, said:

Daca te uiti aici: http://photography-on-the.net/forum/ o sa vezi ca majoritatea celor care isi cumpara 1D3 sunt doar tech-freaks cu bani, astia umplu primii netul cu reclamatii despre aparatele lor scumpe care nu dau rezultate pe masura asteptarilor, era de ex unul cu 1DsMarkII care abia astepta sa-si cumpere un 10-22 EFS pentru peisaje :), cand dai 7k $ pe o camera si nu stii cu ce obiective merge e cam lame...Cu toate astea, chiar la genul asta de oameni am vazut setup-uri de zeci de mii de dolari... :(

hehe, si cati mai sunt ... ciudat ca a inceput si pe la noi curentul asta, ce-i drept, la o scara muuult mai mica, dar a aparut :P

#14
grig_jr

grig_jr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,846
  • Înscris: 14.01.2005
Profesionistii nu se arunca pe scule in luna lansarii. Ei eu investitii de amortizat, au de lucru, n-au vreme de analizat ca o poza dintr-un burst de 20 tras la un subiect static a iesit naspa.

#15
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,094
  • Înscris: 17.03.2005
bai eu cred ca de dara asta  "canonistii" gresesc :)

eu nu intru pe DPR, ca e balaceala, intru pe FM.
acolo in genere mai umbla si profi, destl de multi, asta se paote usro deduce din PORTOFOLIUL LOR. de fapt, cand CITESTI o parere te uiti intai la CINE o emite deschizand linkul cu situl personal al respectivului ;)

si EXISTA unele "neplaceri" la multi, FOARTE MULTI abia se familiarizeaza cu schimbarile, sunt discutii si depsre ergonomie si despre tot felul de mici detalii.

FOARTE MULTI din cei care si-au comandat sunt profi, sa nu ne amagim ;)
sunt si foarte multi profi care asteapta 6 luni de la lansare tocmai pt ca E NORMAL sa existe mici proboleme  care trebuie rezolvate, la ORICE aparat.

     eu nu as fi nici dezamagit, ERA DE ASTEPTAT sa exsite astfel de probleme, exista SI ALTELE, mai mici probabil. DAR nu sunt nici adeptul apararii canon daca greseste.

din punctul meu de vedere treba cu sculele e simpla:  tot timpul noutatile e posibil sa aiba bug-uri. daca vrei sa nu ai probpeme astepti putin. daca nu ai  rabdare NU TE LAMENTEZI ca un idiot .

si mai e ceva, legat de nenea asta care a scris articolul :  omul uita ca 1DN e de fapt un aparat cosmetizat si cam atat. 1D2 avea in piata vreo 2 ani la lansare. 1D3 e un upgrade REAL, e practic alta mancare de peste inclusiv dpdv AF, cum lucreaza acesta, ergonomia si setarile sale, etc...  

calm down   :band:

#16
eliz

eliz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 17.02.2004

View PostTudor_DX, on Jun 20 2007, 16:45, said:

Iti dai seama ca daca esti fotograf de sport si ai tras cu 1D Mark II N si cu tot de la canon si ai facut upgrade iti dai seama ca ceva nu e in regula cu focalizarea.  :D

total de acord. un om care a tras sute de mii (cel putin) de cadre cu cu alte aparate din seria pro s-ar prinde imediat daca nu este ceva in neregula cu focusul. probabil ca dupa ce au introdus acel sistem de microajustare a focusului au aparut probleme cu algoritmul AF. din fericire se pare ca a fost doar o problema de timp pana s-a rezolvat.

http://www.prophotoh...ed.html?garpg=8

#17
eliz

eliz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 17.02.2004

View Posteliz, on Jun 24 2007, 21:11, said:


s-a mutat pagina (au mai introdus o pagina in plus)
http://www.prophotoh...ed.html?garpg=9

#18
eliz

eliz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 17.02.2004

View Posteliz, on Jun 25 2007, 18:31, said:

s-a mutat pagina (au mai introdus o pagina in plus)
http://www.prophotoh...ed.html?garpg=9

S-A RAZGANDIT OMUL ! :lol:  care a scris reviewul initial (drew strickland)

un nou review de a lui dupa ce a mai testat autofocusul.
http://www.prophotoh...ive-review.html

comparat direct cu canon 1d mark II se pare ca are probleme la subiectele in miscare (are un procent dublu de poze out of focus) iar la subiecte statice chiar o da in bara serios (la asta chiar am observat si eu ca e ceva in neregula ... vedeti pagina 5)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate