Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
24h2 pe release?

Intrebare motor auto

Opel Astra K

Romania - tara formelor fara fond?
 Probleme sistem audio mașina

Radio care se incinge

problema -amplificator cu tranzis...

Retragere bani din cont inainte d...
 Plata cu cardul si bacsisul

Primire bani din Danemarca prin N...

Alerta securitate Fedora Linux 40...

Problemuțe sistem audio ma&#...
 Renovare balcon

installation has failed there was...

Montura polara.....

Sfat inchiriere locuinta unei per...
 

Acer Aspire 5920G Santa Rosa

- - - - -
  • Please log in to reply
108 replies to this topic

#73
gaudentu

gaudentu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 10.07.2007

View Postspdude, on Jul 10 2007, 20:52, said:

De acord cu acest lucru, o asteptare poate tine pana la nesfarsit. Intrebarea este, ca de obicei:
Cati bani vrei sa dai ?
ptr ce il vei folosi ?
cat de mare vrei sa fie ecranul si bateria?
vrei sa il poti purta cu tine sau e desktop replacement ?

Ofertele vor aparea cand vei raspunde la intrebarile esentiale...
Daca totusi te intereseaza acest Acer 5920, Hubba te poate lamuri ce performante are...eu unul am inteles din scorurile date de el ca are potential placa, dar ptr un gamer hardcore, trebuie ceva mai dur.
raspuns la obiect :max 50 milioane
internet jocuri deci o utilizare normala
15 inch e suficient
mai mult va sta in casa dar nu exclud posibilitatea de a mai pleca cu el din cand in cand dar sigur destul rar
sper ca am fost concis

#74
spdude

spdude

    Banned at request

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,027
  • Înscris: 04.02.2007
In 50 milioane se pot gasi oferte extraordinar de bune,deci voi incepe cu cea mai buna solutie :
1 ) sa iti cumperi din strainatate, de ex : http://www.xoticpc.com aici gasesti laptopuri super puternice incepand de la 1000 de dolari, adauga sa zicem 200 ptr transport si in cel mai rau caz, 2-300 ptr garantie, si inca 500 ptr a face configuratia ultra puternica, recomand ptr ce vrei tu Sager 2090 si iesi linistit in 50 milioane
2 ) NX9420 , are placa video x1600 , e laptopul pe care il am acum si e super bun ptr orice, jocuri,multitasking, video , muzica etc...are insa ecran de 17 si cam 3 kg jumate,dar are baterie intre 1.5 ore si 3.5 ore, depinzand ptr ce il folosesti
3 ) Acer Aspire 5920 , e deja oferta pe piata , si pare destul de multumitor, Hubba a testat unul,poate iti da el detalii suplimentare
4 ) Iei ca mine fie Toshiba x205, costa 2600 de dolari cu tot cu taxe daca ti`l poate aduce cineva din america, si e cam 50 de milioane deci, sau Sager 5790 cu placa video geforce 5790 care se poate upgrada ( placa video se va putea schimba cu un 8700 GT in viitor)

Daca tot iei asa laptop puternic, mai exista si alte 2 oferte , chiar in tara, cu garantie de 2 ,respectiv 3 ani .
Ofertele : http://www.emag.ro/n...T721G10WVBN79YB
http://www.emag.ro/n...PSPAGE-01C01LG3
apar pe topicurile din sectiunea Laptop pe undeva,sunt usor de gasit oricum. E drept ca sunt 55 si 60 de milioane, dar ...ai 2 si 3 ani garantie, si sunt ultra performante...
Oricum, sa nu te grabesti ,sfatul meu e sa studiezi putin cat esti dispus sa dai si sa vezi daca respectivele configuratii te pot multumi.

#75
hubbabub1601

hubbabub1601

    În grafic...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,455
  • Înscris: 18.01.2007

View Postripper, on Jul 6 2007, 09:55, said:

Crezi că este singurul loc unde forumul SP este luat copy/paste? Dar nu-i treaba ta şi nici a mea, aşa că ne vedem de Acer - Santa Rosa!
Scuze pentru delay dar am fost plecat peste hotare pentru cateva saptamani!
Abia acum am vazut si eu postul meu copiat pe site-ul celor de la emag.
Cum spune si ripper, nu cred ca sunt prea multe de spus sau facut... Nici nu prea conteaza... Sper, macar,sa ajute pe cineva informatia aceea postata chiar pe site-ul resseler-ului.
Cheers

#76
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Eu tocmai am avut un conflict cu adminul de pe emag pentru că un user luase cu nesimţirea copy/paste-ului tutorialul muncit şi tradus de mine!
Nu se pot împiedica astfel de lucruri şi nici nu există măsuri să fie luate, dar bunul simţ (cine îl are) te obligă să pui sursa de unde l-ai luat şi autorul lui!

#77
MagicaSTEAUA

MagicaSTEAUA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 23.02.2006
ba uite ca se poate. i-am acuzat de furt pe forumul lor si au inchis thredul. na! scrisesem mai multe, dar mi-au ediata postul.

#78
Anca_me

Anca_me

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 28.07.2007

View Postslay3r04, on Jun 24 2007, 11:26, said:

sry de post dublu , dar cad k nu am obtiunea de edit ... as vrea sa stiu unde gasesc disponibil , pe stoc acest model cu T7300 , dupa o cautare destul de amanuntita pe google am vazut ca disponibil pe stocuri este doar cel cu T7100 , cel testat de tine putand fi achizitionat doar prin comanda , care dureaza ceva vreme ...
si-a mai luat cineva modelul cu T7300 ca as fi interesata si eu... mai ales acum k a ajuns la mai putin de 4000 Ron, as avea de ales intre acest Acer, un Packard Bell si Dell Inspiron 1520, care din pacate poate fi achizitionat doar de persoane juridice, eu fiind o amarata de persoana fizica :D

#79
easycom_uk

easycom_uk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 645
  • Înscris: 05.04.2007
Packard Bell in nici un caz... In nici 12 luni a trebuit sa fac din doua, unul si ala merge schiopatand, astept in fiecare zi sa-i moara lcd-ul. Si in general sunt de proasta calitate.

#80
Anca_me

Anca_me

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 28.07.2007

View Posteasycom_uk, on Jul 28 2007, 13:30, said:

Packard Bell in nici un caz... In nici 12 luni a trebuit sa fac din doua, unul si ala merge schiopatand, astept in fiecare zi sa-i moara lcd-ul. Si in general sunt de proasta calitate.
Nici eu nu eram prea incantata de Packard Bell,dar l-am pus la recomandarea unui prieten care are si a mai avut si era foarte incantat

#81
MagicaSTEAUA

MagicaSTEAUA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 23.02.2006

View PostAnca_me, on Jul 28 2007, 13:17, said:

si-a mai luat cineva modelul cu T7300 ca as fi interesata si eu... mai ales acum k a ajuns la mai putin de 4000 Ron, as avea de ales intre acest Acer, un Packard Bell si Dell Inspiron 1520, care din pacate poate fi achizitionat doar de persoane juridice, eu fiind o amarata de persoana fizica :D
de pe el tastez, numai ca nu am timp de review, de dimineata plec la mare si il las acasa. il am de joi.

#82
Kssy

Kssy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 05.08.2005
Pentru cei care prefera Xp Profesional in locul VISTA, acest Acer nu-l suporta din pacate.Cica poate in viitor...spun cei de la Acer. Eu mi-am cumparat laptopul acu vreo doua sapatamani si de vreo 2 zile ma chinui sa instalez xp-ul pe el si nu vrea. E treaba cu driverele SATA. In Vista nu-mi place cum se misca si de aceea incercam sa pun xp-ul pe el. Imi manaca mereu 46% din rami si doar are 2gb si nu e asta singurul inconvenient. Asa ca luati si acest aspect in considerare inainte de a-l achizitiona. Bafta!

#83
tazyyyx

tazyyyx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 28.12.2006

View PostKssy, on Jul 31 2007, 16:41, said:

Pentru cei care prefera Xp Profesional in locul VISTA, acest Acer nu-l suporta din pacate.Cica poate in viitor...spun cei de la Acer. Eu mi-am cumparat laptopul acu vreo doua sapatamani si de vreo 2 zile ma chinui sa instalez xp-ul pe el si nu vrea. E treaba cu driverele SATA. In Vista nu-mi place cum se misca si de aceea incercam sa pun xp-ul pe el. Imi manaca mereu 46% din rami si doar are 2gb si nu e asta singurul inconvenient. Asa ca luati si acest aspect in considerare inainte de a-l achizitiona. Bafta!

dar nu ai drivere pt SATA sau c? ar cam trebui sa mearga daca ai restul driverelor.

#84
tazyyyx

tazyyyx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 28.12.2006
alte pareri despre laptop?

#85
vrei1banana

vrei1banana

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 02.04.2007

View PostAnca_me, on Jul 28 2007, 12:17, said:

si-a mai luat cineva modelul cu T7300 ca as fi interesata si eu... mai ales acum k a ajuns la mai putin de 4000 Ron, as avea de ales intre acest Acer, un Packard Bell si Dell Inspiron 1520, care din pacate poate fi achizitionat doar de persoane juridice, eu fiind o amarata de persoana fizica :D

il am de vreo 5-6 zile de la emag-3900ron, nu am avut timp de el in afara de internet, cateva filme si nfsmw dar ca prima impresie: constructie foarte solida a carcasei, tastatura nu clantane ca la alte laptopuri, nu emana caldura ca un p52 de exemplu, lcd-ul la 50% straluceste f tare - ce sa mai, ca si materiale folosite si look este deosebit. l-am avut la mine intr-un drum mai lung si am ramas placut surprins ca autonomia bateriei la vizionare filme s-a dus pana spre 4h. Nu prea ma pricep, dar ce nu-mi place e ca atunci cand descarc ceva de pe net fara sa-l obosesc cu alte aplicatii, in permanenta memoria e ocupata intre 30 si 50% si nu stiu daca e de vina Vista sau altceva... Placa video nu am folosit-o nici la jumate din capacitate desi in nfs mw detaliile sunt la maxim iar jocul merge fara sa frameze (ajutat si de cei 2gb ram). Oricum parerea mea e ca la mai putin de 4000 ron nu prea ai multe optiuni pt laptop multimedia.

#86
tazyyyx

tazyyyx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 28.12.2006
alta parere?

#87
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Sincer, eram tentat de laptopul asta pana am vazut pagina de la Acer: http://www.acer-euro.com/profile/eng/

Ala din dreapta parca face cu ochiul mai mult, chiar daca jocurile o sa mearga fain doar la 720x480 pe el. :D

#88
hubbabub1601

hubbabub1601

    În grafic...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,455
  • Înscris: 18.01.2007
S-au strans o gramada de opinii si intrebari in topicul asta. Dintre cei care au si achizitionat dracovenia - ceva impresii mai tehnice? Ceva probleme in functionare, pana acum? Dupa ce acum aproape 2 luni m-am jucat cu un astfel de model, acum ma gandesc sa cumpar unul. Insa experienta cu invertorul defect m-a facut sa dau inapoi de mai multe ori, asa ca, va rog, daca cineva a experimentat ceva probleme cu modelul asta, postati aici!
Multam!

#89
MagicaSTEAUA

MagicaSTEAUA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 23.02.2006
daca acer ar oferi suport pt XP ar fi si mai bun.

#90
hubbabub1601

hubbabub1601

    În grafic...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,455
  • Înscris: 18.01.2007

View PostMagicaSTEAUA, on Aug 14 2007, 14:39, said:

daca acer ar oferi suport pt XP ar fi si mai bun.
Asa este, dar te gandesti ca oricum intr-un an, un an jumate, trebuie sa migrezi spre Vista, asa cum s-a intamplat si cu Win 98/ME/2000 spre Xp... Si Santa Rosa nu se intelege cu XP prea bine din cauza Power Management-ului avansat asa ca pana nu o sa scoata cei de la Intel un patch sau o solutie proprie de PM, Santa Rosa sub XP nu atinge nici macar 50% din potentialul sau (privitor la autonomie, conectivitate).

Off: Fan Lazio pt o seara :D

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate