Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

Jena la inghitire

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
tedalicante

tedalicante

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 18.06.2007
In curand se face un an de cand au aparut (impreuna), doua simptome atunci cand inghit: un sunet surd, ca un clic, care vine din partea stanga a gatului si o dificultate usoara de a inghiti in sec. Practic senzatia pe care o am este aceea ca fac un efort pentru a inghiti "complet". Daca imi apas foarte usor gatul cu mana, in sus, in timpul inghitirii, senzatia de dificultate dispare.

Chestiunea este ca situatia pare a progresa. Initial, cu un an in urma exista doar clic-ul (zgomot usor) iar dificultatea de inghitire era f. slaba. Cu timpul aceasta s-a accentuat si acum resimt aceasta jena la inghitire si cand beau lichide (totusi nu si cand e vorba de alimente).

ORL mi s-a spus ca nu e nimic grav, ci e ceva legat de calcifiere (am 37 ani).

A mai intalnit cineva o situatie similara?

Cine poate sa-mi recomande un medic orl bun? Cel cu care am vorbit practic m-a expediat in doua minute (desi era o consultatie la o clinica privata, pe niste bani seriosi), si se comporta de parca ii era scarba de viata in general. Nu am reusit sa inteleg ce am, daca evolueaza si de ce, si daca poate fi vorba de ceva grav sau nu.

#2
Woland

Woland

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 470
  • Înscris: 25.04.2007

 tedalicante, on Jun 18 2007, 15:04, said:

In curand se face un an de cand au aparut (impreuna), doua simptome atunci cand inghit: un sunet surd, ca un clic, care vine din partea stanga a gatului si o dificultate usoara de a inghiti in sec. Practic senzatia pe care o am este aceea ca fac un efort pentru a inghiti "complet". Daca imi apas foarte usor gatul cu mana, in sus, in timpul inghitirii, senzatia de dificultate dispare.

Chestiunea este ca situatia pare a progresa. Initial, cu un an in urma exista doar clic-ul (zgomot usor) iar dificultatea de inghitire era f. slaba. Cu timpul aceasta s-a accentuat si acum resimt aceasta jena la inghitire si cand beau lichide (totusi nu si cand e vorba de alimente).

ORL mi s-a spus ca nu e nimic grav, ci e ceva legat de calcifiere (am 37 ani).

A mai intalnit cineva o situatie similara?

Cine poate sa-mi recomande un medic orl bun? Cel cu care am vorbit practic m-a expediat in doua minute (desi era o consultatie la o clinica privata, pe niste bani seriosi), si se comporta de parca ii era scarba de viata in general. Nu am reusit sa inteleg ce am, daca evolueaza si de ce, si daca poate fi vorba de ceva grav sau nu.

Cum am mai spus, nu exista in Romania o relatie de proportionalitate intre costul unei consultatii si profesionalismul sau.
Cere o a doua opinie, in alta parte, tot la ORL pentru inceput. Ia in calcul si eventualitatea sa fie o afectiune in afara acestei sfere, o problema esofagiana, de pilda.
Faptul ca pare sa evolueze nu e neaparat ingrijorator, dar cu siguranta trebuie sa fie stimulator pentru determinarea de a afla rapid despre ce e vorba.
Succes.

#3
tedalicante

tedalicante

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 18.06.2007

 Woland, on Jun 18 2007, 18:21, said:

Cum am mai spus, nu exista in Romania o relatie de proportionalitate intre costul unei consultatii si profesionalismul sau.
Cere o a doua opinie, in alta parte, tot la ORL pentru inceput. Ia in calcul si eventualitatea sa fie o afectiune in afara acestei sfere, o problema esofagiana, de pilda.
Faptul ca pare sa evolueze nu e neaparat ingrijorator, dar cu siguranta trebuie sa fie stimulator pentru determinarea de a afla rapid despre ce e vorba.
Succes.

multumesc Woland, ma intreb daca cineva imi va furniza numele unui medic mai bun sau eventual cu niste referinte.

#4
christian_s

christian_s

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 01.12.2010

 tedalicante, on 18th June 2007, 14:04, said:

In curand se face un an de cand au aparut (impreuna), doua simptome atunci cand inghit: un sunet surd, ca un clic, care vine din partea stanga a gatului si o dificultate usoara de a inghiti in sec. Practic senzatia pe care o am este aceea ca fac un efort pentru a inghiti "complet". Daca imi apas foarte usor gatul cu mana, in sus, in timpul inghitirii, senzatia de dificultate dispare.

Chestiunea este ca situatia pare a progresa. Initial, cu un an in urma exista doar clic-ul (zgomot usor) iar dificultatea de inghitire era f. slaba. Cu timpul aceasta s-a accentuat si acum resimt aceasta jena la inghitire si cand beau lichide (totusi nu si cand e vorba de alimente).

ORL mi s-a spus ca nu e nimic grav, ci e ceva legat de calcifiere (am 37 ani).

A mai intalnit cineva o situatie similara?

Cine poate sa-mi recomande un medic orl bun? Cel cu care am vorbit practic m-a expediat in doua minute (desi era o consultatie la o clinica privata, pe niste bani seriosi), si se comporta de parca ii era scarba de viata in general. Nu am reusit sa inteleg ce am, daca evolueaza si de ce, si daca poate fi vorba de ceva grav sau nu.


Stiu ca a trecut ceva timp de cand ai postat dar cautam pe net dupa simptome asemanatoare cu ce descrii tu pe care le am si eu, doar ca clic-ul, zgomotul pe care-l descrii este mult mai puternic la mine, e ca si cand inghit de fiecare data ceva solid. Nu ma doare, doar ca e o senzatie continua de "ceva in gat" si acele sunete pe care le descrii tu pe care le resimt in gat.

Ai aflat pana la urma ce ai? Mie spre deosebire de tine mi s-a spus ca s-ar putea sa fie pe baza nervoasa si mi-a spus sa ma relaxez sa nu mai fiu incordat. :)

#5
arivle

arivle

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 29.07.2011

 christian_s, on 1st December 2010, 12:43, said:

Stiu ca a trecut ceva timp de cand ai postat dar cautam pe net dupa simptome asemanatoare cu ce descrii tu pe care le am si eu, doar ca clic-ul, zgomotul pe care-l descrii este mult mai puternic la mine, e ca si cand inghit de fiecare data ceva solid. Nu ma doare, doar ca e o senzatie continua de "ceva in gat" si acele sunete pe care le descrii tu pe care le resimt in gat.

Ai aflat pana la urma ce ai? Mie spre deosebire de tine mi s-a spus ca s-ar putea sa fie pe baza nervoasa si mi-a spus sa ma relaxez sa nu mai fiu incordat. :)

Si a mai trecut ceva timp si vin si eu cu aceeasi intrebare: ati gasit cauza? Si eu trec prin aceleasi stari si tot  fondul nervos zice ca ar fi cauza.... Oare asa sa fie?!
Cum ati rezolvat problema?

#6
chaosss

chaosss

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,730
  • Înscris: 24.10.2005

 arivle, on 29th July 2011, 07:14, said:

Si a mai trecut ceva timp si vin si eu cu aceeasi intrebare: ati gasit cauza? Si eu trec prin aceleasi stari si tot  fondul nervos zice ca ar fi cauza.... Oare asa sa fie?!
Cum ati rezolvat problema?


Nu este nicio inflamatie in gat de la amigdale, raceala etc ?

Bineinteles, doctorii in Romania au o mare problema, si mai ales cei ORL : cand sunt incompetenti in a gasi cauza problemei, trimit imediat la neurolog ca si cum toate bolile sunt generate pe latura nervoasa si rezolvate de cel din urma medic. Si sunt prea putini pe care neurologii ii gasesc cu vreo problema pe fond nervos. Dar e mai usor sa pasezi si sa fii superficial decat sa investighezi in detaliu afectiunea si sa ajungi la rezolvarea afectiunii.

Sanatate iti doresc, sper sa nu fie ceva grav.

Edited by chaosss, 29 July 2011 - 21:13.


#7
oakki

oakki

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 07.02.2007
Buna ziua. A trecut ceva timp de cand nu a mai postat nimeni pe acest subiect. Mi-as dori ca cei care au discuat acest subiect sa revina in discutie si i-as ruga sa ne spuna cum a evoluat sau involuat problema lor, daca au gasit o cauza, o explicatie, un tratament etc. De cateva zile am si eu exact aceeasi problema si nu am gasit aproape nicio alta discutie pe nicaieri pe aceasta tema. Mai era cineva pe forumul medical-bucuresti.ro insa era tot o discutie mai veche, intr-un fel uitata.

#8
pilifida

pilifida

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 08.10.2014
Și eu sunt tot pe acolo. Ceva solutii, cineva?

#9
milovme

milovme

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 814
  • Înscris: 01.11.2012
Am pățit și eu acum vreo 2 ani. Am făcut mai multe endoscopii. Pana la urma mi s-a spus ca de la cafea și fumat se depun reziduri pe papilele gustative. Am făcut gargara cu diverse chestii, cu timpul nu mai m-am gândit la asta și a trecut.

#10
pilifida

pilifida

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 08.10.2014
Mulțumesc!

#11
Andreeaa2000

Andreeaa2000

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 19.05.2020
Bună ziua, am si eu aceeasi intrebare legata de jena la inghitire.
Senzatia este ca mancarea se opreste undeva pe esofag.
Mentionez ca simptomele sunt simtite de o persoană de peste 60 de ani care nu fumeaza, nu consuma alcool si nu a fost expusa unor substante chimice iritante.


#12
deeadede123456

deeadede123456

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 06.01.2021
Buna ziua! De trei zile ma chinuie un pocnet al gâtului cand încerc sa înghit saliva. In special seara se întâmpla. Ziua nu este atât de acută problema, dar seara efectiv nu pot sa dorm din cauza acelui click sau pocnet din gât. Eu sunt suspecta de sindromul sjogren(uscaciune ochi, nas, gura si gât), care nu s-a concretizat având in vedere ca analizele au ieșit bune. Ati reusit sa Rezolvați problema? Ii rog pe cei care au reușit sa găsească o rezolvare, sa ne ofere ceva sfaturi sau sugestii ca pot fi benefice.

#13
LL13G

LL13G

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 08.08.2006
Buna,

Discuta cu medicii la care ai fost, eventual cere si a doua sau a treia parere.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate