Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cheder deteriorat , zgariat, cum ...

Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...

Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire
 Configurare retea cu modem Vodafo...

Curtea Penala Internationala soli...

Sunt obligate bancile sa opteze p...

Pensie anticipata partiala cu cer...
 Subscriptii

Cat ar costa acest poster, se poa...

Cum sa scapam de sobolani?

Alser Forest SA a dat teapa de 1,...
 COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )

Implanturi dentare clinici Consta...

Viata cu butelie versus retea de ...

Nelamurire succesiune
 

numar preferential la leasing

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003
Salut

Se poate alege un numar preferential cand cumperi o masina in leasing ? Daca da .. la sfarsitul leasingului numarul ramane, sau se schimba ?

#2
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006
depinde la ce societate de leasing. Unele inmatriculeaza masinile provizoriu si altele cu numere definitive...urmand ca sa le radieze la terminarea leasingului.

Da poti , daca inainte te duci si cotizezi ceva la cel din societatea de leasing care se ocupa de dosarul tau si de inmatriculari. Si poti pastra si numarul , asta daca societatea de leasing nu doreste acel numar :P

Edited by cosmin_miu, 18 June 2007 - 17:01.


#3
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003
stie cineva vreo societate de leasing care te lasa sa iti alegi un numar? Si de ce ar mai avea nevoie de el la final ?

#4
M@nuel

M@nuel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,951
  • Înscris: 22.08.2006
Volksbank sigur. Vad ca esti din Iasi. Numerele or sa-ti vina de Bucuresti si probabil din acest motiv, o sa trebuiasca sa le schimbi dupa terminarea leasingului.

#5
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003
si nu e nici o posibilitate sa le pot pastra si dupa aceea? sau voi fi obligat sa am numere de Iasi?

Inca ceva.. e adevarat ca pot sa imi aleg ce societate de leasing doresc, chiar daca dealerul lucreaza cu alta ?

#6
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006

 wizake, on Jun 19 2007, 20:39, said:

si nu e nici o posibilitate sa le pot pastra si dupa aceea? sau voi fi obligat sa am numere de Iasi?

Inca ceva.. e adevarat ca pot sa imi aleg ce societate de leasing doresc, chiar daca dealerul lucreaza cu alta ?

1.e posibil sa fie si societate de leasing care inmatriculeaza masina pe IS (de obicei stiu ca bancile). Si daca IFN-ul sau banca nu are nici o pretentie poti pastra numarul !
2.LOGIC ca poti !...de obicei dealerii iti baga pe gat societatea de la care isi ia comision. :P  Dar atunci trebuie sa te duci tu cu dosarul la IFN-ul /banca respectiva ca altfel dealerul iti va zice ca nu ti-a aprobat :rolleyes:  

io cel putin stiu ca nu exista IFN-uri /banci care sa te lase sa-ti alegi numarul (ca o favoare). Trebuie sa vorbesti kestia asta inainte sa semnezi contractul....pentru ca acest contract poate fi negociat.


M@nuel VBleasing inmatriculeaza acum cu numere definitive ? gen B-XX-ZZZ ? Io am avut numar normal de leasing , B-25720



 

Edited by cosmin_miu, 19 June 2007 - 20:09.


#7
M@nuel

M@nuel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,951
  • Înscris: 22.08.2006
Da, eu am numar preferential definitiv. B-34-CMA.

#8
Night Elf

Night Elf

    El Comandante

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,883
  • Înscris: 22.03.2005
reconusc ca nu m-a interesat ce numar am la masina dar mie Volksbank mi-a dat numar de leasing nu preferential. Oricum eu prefer numar de leasing ca e mai greu de retinut la prima vedere.  ;)

#9
dsdev

dsdev

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 954
  • Înscris: 28.10.2005

 Night Elf, on Jun 20 2007, 08:58, said:

reconusc ca nu m-a interesat ce numar am la masina dar mie Volksbank mi-a dat numar de leasing nu preferential. Oricum eu prefer numar de leasing ca e mai greu de retinut la prima vedere.  ;)

ai facut anul asta contractul de leasing? din cate stiu, incepand din 2007 nu se mai folosesc numere de leasing (cu expirarea pe ele), toate au numere normale.

#10
Night Elf

Night Elf

    El Comandante

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,883
  • Înscris: 22.03.2005
Anul trecut in decembrie, dar a fost inmatriculata anul asta in ianuarie. :)

Edited by Night Elf, 20 June 2007 - 17:09.


#11
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003

 M@nuel, on Jun 20 2007, 08:39, said:

Da, eu am numar preferential definitiv. B-34-CMA.

adica vei ramane cu el si dupa terminarea leasing-ului ?

#12
M@nuel

M@nuel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,951
  • Înscris: 22.08.2006
Definitiv adica de forma B XX YYY, si nu numar de leasing. Nu cred ca am cum sa raman cu el atata timp cat am domiciliul in provincie iar numarul e de B.

#13
H725

H725

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,587
  • Înscris: 19.03.2005

 Night Elf, on Jun 20 2007, 08:58, said:

reconusc ca nu m-a interesat ce numar am la masina dar mie Volksbank mi-a dat numar de leasing nu preferential. Oricum eu prefer numar de leasing ca e mai greu de retinut la prima vedere.  ;)

Si la a 2-a vedere, si la a 3-a tot e greu de tinut minte, mai ales cirnatii peste 100,000....

Oricum ar face, se termina numerele de B cu masinile de leasing. Acum s-au apucat sa termine IF-ul...

Nu inteleg cum crede cineva ca poate primi numar definitiv cu alt judet decit cel in care domiciliaza (in acte)...  :o

#14
701

701

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,559
  • Înscris: 16.06.2004
Se poate daca vrea firma de leasing si daca nu ai numarul tau rezervat. Atunci nu se poate face transfer de proprietate. Sau inchizi rezervarea pt al tau (nu stiu daca merge cand ai chef) si il ia firma de leasing pentru tine. Insa pentru asta trebuie sa "dai din urechi" si multi vor pe de-a moaca. Si nu-si bate nimeni capul.

#15
quaieee

quaieee

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 08.04.2007
Se poate...si eu am am la fel, poate ca si din cauza ca mie unchi directorul firmei de leasing dar in principiu se poate

#16
andreeacostel

andreeacostel

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 12.12.2015
salut la toata lunea de curand am achizitionat un taxi in leasing am platit toate rate-le- adica tot lesing-ul si am numere de buc preferentiale dar eu stau in alt oras iar autorizatia taxi e cu numerele de buc pot sa o las asa sau cum trebuie sa fac stie cineva ma pate ajuta

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate