Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 

Bicicleta MTB DHS Silver

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
director_x

director_x

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 307
  • Înscris: 05.01.2006
Am dat 500 Ron pe ea . Din Cora.
   Am luat-o pentru oras nici n-am stiut ca e MTB cand am luat-o.
   Pur si simplu asta mi-a placut din ce aveau pe acolo. Si n-am stat pe ganduri ca nu stiu cand o mai prind pe nevasta-mea in asa toane bune. Barbatii insurati stiu de ce .... :)


SPECIFICATION
Part Details Producer

Frame Alloy DHS
Fork     Chainwheel
Index AL HAO MEN
Front der. 21 viteze TY31 SHIMANO
Rear der.
Shifter
Front brake V-AL QUILONG
Rear brake V-AL QUILONG
Brake lever
Free wheel Index SHIMANO
Saddle ABI
Chain KMC
Tire DURO

Intrebarea mea de biciclist aproape incepator, este cum se intretine o astfel de bicicleta. Am vazut ca are furca cu suspensie. E de bine, e de rau? Trebuie sa-i bag ceva vaselina pe acolo? Voi ce scule aveti ptr. bicicleta? Cu ce o intretineti? Exista ceva spray-uri speciale pentru curatare, etc ? Si mai am o intrebare. VA ROG din suflet spuneti-mi saua trebuie sa fia ASA TARE ? M-a spart la .... :) Ma intelegeti. Sa o schimb?

Attached Files



#2
director_x

director_x

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 307
  • Înscris: 05.01.2006
Am sa postez si niste poze facute de mine. Asta e de pe net de la ei.

#3
walking^human

walking^human

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,081
  • Înscris: 02.05.2007
Ti-ai cam luat teapa cu bicicleta asta. Cu furca cam e de rau, sa te astepti sa se strice repede, oricum nu-i face nimic. Spray poti folosi wd-40 pt curatat lant si angrenaj. Cadru si ghidonul poti sa il cureti cu o carpa umeda si o stergi dupa aceea repede sa nu rugineasca. Daca te deranjaza seaua ia una cu arcuri. In curand o sa se deregleze schimbatoarele dar nu stiu cum sa-ti explic exact ca eu le fac mai mult "la ochi".

#4
director_x

director_x

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 307
  • Înscris: 05.01.2006
Mersi pentru raspuns. Chiar asa de rau e ? Nu face fata nici in oras pe drum drept? Mai bine imi luam un Pegas... :)

#5
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Teapa nu ti'ai luat numa' la pret eventual, o sa ma uit sa vad cat e una ca a ta pe aici (fabrica unde le asambleaza e aici). Daca nu o bagi pe off-road s'ar putea sa te tina destul de mult.

#6
walking^human

walking^human

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,081
  • Înscris: 02.05.2007
Cu placere. Daca o folosesti din an in paste o sa tina mai mult da zi de zi nu rezista mult. O fi ea mtb da incearca sa o menajezi cat mai mult, schimba vitezele cat mai rar si nu lua gropi/borduri...

#7
director_x

director_x

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 307
  • Înscris: 05.01.2006
Ar fi interesant de vazut cat e acolo. Aici am luat-o cu 505 RON. Mie mi-a placut design-ul nici nu m-am gandit ca e MTB, vreau sa merg cu ea prin oras. O sa am grija la borduri :) mersi mult.

#8
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Nu gasesc modelul asta in oferta. :huh:

Tre sa trec pe la reprezentata... ceva asemanator vazusem la 4,7 milioane deci tot cam pe acolo, dar sigur nu ii zicea Silver.

#9
walking^human

walking^human

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,081
  • Înscris: 02.05.2007
Eu m-am referit la faptul ca ai luat-o la suprapret ci ca piesele sunt de o calitate indoielnica si nu merita 5 mil.

#10
director_x

director_x

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 307
  • Înscris: 05.01.2006
Ce crezi ca as fi putut lua mai bun de 5 milioane ? :)

#11
walking^human

walking^human

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,081
  • Înscris: 02.05.2007
Un altrix rigid, erau la 3,6 mil in carrefour, nu stiu daca mai sunt acum...

#12
director_x

director_x

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 307
  • Înscris: 05.01.2006
Are saua foarte rigida, si ma deranjeaza foarte tare . Aveti idee ce model de sa e mai comoda si cam cat costa o sa ? multumesc... ;)

#13
Nekrataal

Nekrataal

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 11.04.2006
Ca sa te tina cat mai mult furca incearca sa faci asa: sterge dupa FIECARE plimbare bratele alecea argintii. Se curata foarte bine cu o carpa, dar stergele bine sa nu intre in furca praful sau ce altceva se mai aseaza pe brate. Astfel incetinesti rigidizarea furcii.

Lantul, foile, pinioanele si rotitele schimbatorului spate poti sa le cureti cu alcool. Apoi le lasi la uscat 10-15 minute si le poti unge cu ulei de masina. Asta ar fi o metoda eficienta si ieftina. :D Inceraca sa cureti transmisia cat mai des, sa nu lasi praful sa se acumuleze. NU exagera cu uleiul. :D Pui cate o picatura mica pe fiecare za a lantului.

Cat despre sa... ar fi buni niste pantaloni cu burete, dar te costa cat jumatate din bikla. :D Nu e usor de recomandat o sa. Ai putea sa cumperi una care ti se pare mai moale iar daca nu te obisnuiesti cu ea cumperi alta pana gasesti una buna, sau (metoda mai ieftina) astepti sa ti se tabaceasca fundul. :D Bineinteles mai exista si sei din piele care se muleaza in timp dupa forma fundului dar nu cred ca merita invetitia pt. ca sunt scumpe. O sa cu gel am inteles ca este pe la 1 milion si cica ar fi buna. Eu nu am incerca nici una pana cuma. Spor la pedalat.

#14
foca28

foca28

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,429
  • Înscris: 08.01.2006
Salut . In primul rand s`o stapanesti cu placere . Am avut destule biciclete , le`am schimbat destul de des , faza cu scaunul este normala pentru cineva care nu s`a plimbat foarte mult , se obisnuieste fundul cu forma si dupa un timp nu o sa te mai doara . Aici intra in calcul si gropile , bordurile pe care le iei , ai spus ca te plimbi prin oras , te sfatuiesc sa mergi pe sosele cu asfalt neted . Acuma nu mai am sa la bicicleta , dar deja intru peste alt sport .

Bicicleta e buna , nu necesita mare ingrijire din partea ta , ci de o anumita grija . Cum a spus cineva mai sus in legatura cu furca aceea , din cunostinta as crede ca este o furca pe arcuri ( pentru ca o furca pe aer e de la 3 mil. in sus ) , poti sa o stergi dar nu dupa fiecare cursa pentru ca se usuca uleiul ( care se ataseaza pe bratele furcii prin culisare) , odata la 3 sapt e deajuns sa le stergi dar dupa ce faci asta , cu o seringa pui niste ulei de masina in brate , pe brate si elimini excesul ca sa nu cada pe roti , jante .

Franele , v-brake`uri , sunt reglate din fabrica , asigura`te ca sabotii calca cu toata suprafata pe janta , ca sa le modifici pozitia sau sa desfaci frana sa o reglezi , sa`i reglezi cursa la manete (mai scurta mai lunga) se face cu un imbus simplu de 5mm.

Schimbatoarele (cele de pe ghidon) sa nu le lovesti pentru ca sunt din plastic si se sparg , nu forta schimbarea vitezelor , trebuie sa ai rabdare sa se cupleze alta viteza. Daca se strica unu , il desfaci cu o surubelnita si inauntru scoti sufa (cablul) si il schimbi , dar sugerez sa faci asta la service .

Deraioarele (cele care misca lantul pe pinioane si foi) ar trebui picurate cu ulei de masina la partile rotative , si lantul la fel , da nu in exces cum a mai spus colegu mai sus .

Cam atat ar fii , mai am decat sa`ti spun distractie placuta si cati mai multi km cu ea .

Edited by foca28, 04 July 2007 - 23:37.


#15
Gatu2007

Gatu2007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 16.08.2007
Detin asa ceva si vreau sa va zic ca sar la borduri si damburi cu ea de parca as avea  jeep. O am de 1 an si nu i-am schimbat nimic. Furca nu merge xD nici nu se chinuie sa se coboare 50 de mm  :D :D

#16
fbm95

fbm95

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 357
  • Înscris: 03.10.2008
am si yo bicicleta din asta , furca mi-am facut-o singur si e super... furca trebuie unsa cu ulei pentru mecanisme foarte fine( masina de cusut industriala)
apoi i-am dat drumul la suspensie de la "acele doua suruburi" , iara cum e super , eu unul o folosesc pentru sarituri si plimbari , si ma tine , o am de un an jumate... . Alt ceva nu stiu ce sa mia iti spun. apropo daca faci cele spuse de mine furca iti va merge super( inainte nici mie nu imi mergea)

#17
ncristi

ncristi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 848
  • Înscris: 10.12.2006
Am si eu o bicicleta ca asta - o tin pentru borduri in B (pentru munte am un CUBE analog de care-s foarte mandru  ^_^ ).

Revenint la silver - cand am cumparat-o am customizat-o putin:

- schimbat pedalele cu unele de aluminiu
- bilele de blocul pedalier - l-am schimbat cu o caseta SHIMANO (nu's cum se numeste - am uitat)
- schimbat saua  cu una pe gel - ventura (ieftina si buna - am 105 kg  :death:   si nu a facut pb)

Dupa o perioada am schimbat rotile cu unele capsate  - remerx. Le-am schimbat nu ca as fi avut probleme ci pentru ca am avut nevoie de jante pe o bicicleta cre o tin la tara si am preferat sa iau unele mai bune pentru DHS.

Urmeaza sa schimb franele si manetele de la frana - promax (nu-s cine stie ce dar pentru hartoapele din B sunt OK).



Per ansamblu daca-i faci modificarile de mai sus si o reglezi cum trebuie bicicleta este super Ok pentru banii dati. Cadru este OK, geometria buna insa nu te sfatuiesc sa te dai cu ea la munte - sa cobri de la babele spre ex. :D

Pentru oras - repet, este excelenta.

Edited by ncristi, 08 November 2009 - 11:42.


#18
vresiga

vresiga

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 17.01.2007

View Postfbm95, on 8th November 2009, 10:18, said:

am si yo bicicleta din asta , furca mi-am facut-o singur si e super... furca trebuie unsa cu ulei pentru mecanisme foarte fine( masina de cusut industriala)
apoi i-am dat drumul la suspensie de la "acele doua suruburi" , iara cum e super , eu unul o folosesc pentru sarituri si plimbari , si ma tine , o am de un an jumate... . Alt ceva nu stiu ce sa mia iti spun. apropo daca faci cele spuse de mine furca iti va merge super( inainte nici mie nu imi mergea)
Cum adica "i-ai dat drumul la suspensie de la acele doua suruburi" fi mai explicit re rog! eu nu am suruburi vizibile pe furca doar doua dopuri de cauciuc care sunt puse acolo unde la alte furci mai performante sunt butoanele de reglare a rigiditatii sau de blocare a furcii astfel incat devine fixa. da-mi cateva detalii legate de procedeul ungerii. merci.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate