Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...
 Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...
 lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...

Cartelul din Carpati - mafia PNL ...
 Trecut: Europa versus S.U.A. la c...

Garantie apartament dezvoltator

Aplicație GPS cu zoom automa...

Ipad Pro & Air 2024
 

Belgia

- - - - -
  • Please log in to reply
960 replies to this topic

#937
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,499
  • Înscris: 14.11.2005

View Postmdt, on 24 octombrie 2023 - 16:46, said:

Cand e sezonul de moules frites?

Aproape tot anul.
August-Aprilie

#938
dragos1985brasov

dragos1985brasov

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 29.03.2019
Salutare si bine v-am gasit!Acum cateva saptamani a cumparat soția 2 bilete ieftine de avion spre Bruxelles. După ce am început sa sap mi-am dat seama ca sunt "fructul otravit" si de fapt, si tranferul la/de la aeroport costa mai mult ca avionul pana acolo :)Perioada distractiei e 8-12 feb, aterizăm de dimineata la 8:30 si zborul de întoarcere pe 12 la 9:15.Ce itinerariu am stabilit pana acum:1.Transferul la/de la aeroport (CRL) să-l facem cu FLIBCO bus.2.De la "Gare du midi" sa mergem pe jos pana la hotel (The Scott Hotel) - 17-20 min da maps-ul3.Pe 8 si 9 - plimbari prin Bruxelles - piata centrala,parlament,atom,muzeul ciocolatei, galeriile comerciale..etc.4.Pe 10 feb, am luat bilete de tren Bruxelles-Amsterdam, plecare la 7:45 din B si întoarcere la 20:15 in B (dus cu EUROSTAR, întors cu IC).5.Pe 11 feb - in Bruxelles, ce nu s-a bifat la punctul 36.Pe 12 feb. dimineața (5:30 - 5:45) - plecare de la hotel (pe jos, luat FLIBCO-de la gara,aeroport,acasă)Am câteva nedumeriri si v-as fi recunoscator daca m-ati putea lumina un pic :) :- am căutat cateva informatii despre gare du midi pe net/youtube si sincer m-am cam ingrozit....pare a fi plina de drogat/oameni ai strazii/mizerie/jeg....oare chiar așa suspect e acolo, sau media arată doar părțile negative, ca-n orice gara? E safe sa calatoresti de acolo la 6 dimineața/9 seara? Daca te iei dupa recenziile scrise pe google maps, pare a fi fieful hoților de buzunare/talharilor si poliția e inexistenta....- traseul "la picior" de la hotel la gara e ok a fi parcurs la orele alea (6 dimineața / 9 seara ) sau mai bine luăm un taxi?- trenul eurostar spre amsterdam, are vreo linie specială? Am citit pe undeva ca s-ar intra printre niște turnicheti si ajungi la un fel de duty-free (posibil din cauza brexit-ului..? - sau acolo sunt liniile către/dinspre UK?) . Ne-am orienta ușor in gara?V-as fi recunoscator daca m-ati putea lămuri, si evident aștept sugestiile voastre dacă itinerariul mai poate fi îmbunătățit.Mulțumesc anticipat pentru timpul acordat.

#939
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,491
  • Înscris: 06.01.2014

View Postdragos1985brasov, on 20 decembrie 2023 - 11:43, said:

Salutare si bine v-am gasit!Acum cateva saptamani a cumparat soția 2 bilete ieftine de avion spre Bruxelles. .
T(z)eapa. Am muscat-o si noi.

View Postdragos1985brasov, on 20 decembrie 2023 - 11:43, said:

... După ce am început sa sap mi-am dat seama ca sunt "fructul otravit" si de fapt, si tranferul la/de la aeroport costa mai mult ca avionul pana acolo :)...
Noi am platit Cluj-"Buxel", 4 persoane dus intors circa 350 LEI. La intoarcere, deoarece aveam avion devreme, am luat un taxi. Cost : "ne-au ciuruit" 150 EURO.

MI-AM DAT SEAMA CA BRUXELU' NE-O TRAGE IN TOATE MODURILE POSIBILE.

View Postdragos1985brasov, on 20 decembrie 2023 - 11:43, said:

...
Sfaturi pentru tine e tarziu, insa pentru altii: FERITI-VA DE ...magarus BRUXELLES !

#940
dragos1985brasov

dragos1985brasov

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 29.03.2019

View Postcristobob, on 20 decembrie 2023 - 11:57, said:

T(z)eapa. Am muscat-o si noi.


Noi am platit Cluj-"Buxel", 4 persoane dus intors circa 350 LEI. La intoarcere, deoarece aveam avion devreme, am luat un taxi. Cost : "ne-au ciuruit" 150 EURO.

MI-AM DAT SEAMA CA BRUXELU' NE-O TRAGE IN TOATE MODURILE POSIBILE.


Sfaturi pentru tine e tarziu, insa pentru altii: FERITI-VA DE ...magarus BRUXELLES !

wow...nasol sa aud. Oricum, e prea tarziu, am muscat-o si eu...:)
D-aia am combinat un pic si Amsterdam-ul, macar sa nu imi para rau de tot...
Oricum, referitor la celelalte nedumeriri ale mere, ce parere ai?
PS:Nu pot edita post-ul anterior, sa il structurez un pic...imi cer scuze ca e scris "legat"

View Postdragos1985brasov, on 20 decembrie 2023 - 11:43, said:

Salutare si bine v-am gasit!
Acum cateva saptamani a cumparat soția 2 bilete ieftine de avion spre Bruxelles. După ce am început sa sap mi-am dat seama ca sunt "fructul otravit" si de fapt, si tranferul la/de la aeroport costa mai mult ca avionul pana acolo :)Perioada distractiei e 8-12 feb, aterizăm de dimineata la 8:30 si zborul de întoarcere pe 12 la 9:15.

Ce itinerariu am stabilit pana acum:
1.Transferul la/de la aeroport (CRL) să-l facem cu FLIBCO bus.
2.De la "Gare du midi" sa mergem pe jos pana la hotel (The Scott Hotel) - 17-20 min da maps-ul
3.Pe 8 si 9 - plimbari prin Bruxelles - piata centrala,parlament,atom,muzeul ciocolatei, galeriile comerciale..etc.
4.Pe 10 feb, am luat bilete de tren Bruxelles-Amsterdam, plecare la 7:45 din B si întoarcere la 20:15 in B (dus cu EUROSTAR, întors cu IC).
5.Pe 11 feb - in Bruxelles, ce nu s-a bifat la punctul 36.Pe 12 feb. dimineața (5:30 - 5:45) - plecare de la hotel (pe jos, luat FLIBCO-de la gara,aeroport,acasă)

Am câteva nedumeriri si v-as fi recunoscator daca m-ati putea lumina un pic Posted Image :

- am căutat cateva informatii despre gare du midi pe net/youtube si sincer m-am cam ingrozit....pare a fi plina de drogat/oameni ai strazii/mizerie/jeg....oare chiar așa suspect e acolo, sau media arată doar părțile negative, ca-n orice gara? E safe sa calatoresti de acolo la
6 dimineața/9 seara? Daca te iei dupa recenziile scrise pe google maps, pare a fi fieful hoților de buzunare/talharilor si poliția e inexistenta....

- traseul "la picior" de la hotel la gara e ok a fi parcurs la orele alea (6 dimineața / 9 seara ) sau mai bine luăm un taxi?

- trenul eurostar spre amsterdam, are vreo linie specială? Am citit pe undeva ca s-ar intra printre niște turnicheti si ajungi la un fel de duty-free (posibil din cauza brexit-ului..? - sau acolo sunt liniile către/dinspre UK?) .

Ne-am orienta ușor in gara?V-as fi recunoscator daca m-ati putea lămuri, si evident aștept sugestiile voastre dacă itinerariul mai poate fi îmbunătățit.Mulțumesc anticipat pentru timpul acordat.

gata..l-am editat asa, cu un quote :)

#941
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,642
  • Înscris: 12.12.2006
Eu nu am fost in Bruxelles dar am fost in ceva gari din vestul Europei. Ideea e ca da, in jurul garilor in general mai colcaie diversi, deci e bine sa ai grija la lucrurile personale, ca si in Romania de altfel. DAR tine cont ca prin fiecare gara din asta mare circula zilnic mii, zeci de mii de oameni linistiti care isi vad de treburile lor si ajung in siguranta la destinatie.

Ca sa iei orice tren te uiti cu atentie la panourile de afisaj sa vezi linia si te duci acolo. In unele gari la unele linii sunt turnicheti si trebuie sa scanezi biletul ca sa treci, in altele sunt scannere de securitate pt bagaje. Ce este este, treci de ele si te urci in tren. In unele locuri desi ai scanat biletul la urcare e posibil sa te verifice si conductorul sau sa trebuiasca scanat biletul si la iesire, deci nu arunci biletul pana cand ai iesit din gara de destinatie. Daca e bilet luat online si neprintat, il ai pe telefon oricum. Nu il stergi :)


#942
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008

View Postdragos1985brasov, on 20 decembrie 2023 - 11:43, said:

- am căutat cateva informatii despre gare du midi pe net/youtube si sincer m-am cam ingrozit....pare a fi plina de drogat/oameni ai strazii/mizerie/jeg....oare chiar așa suspect e acolo, sau media arată doar părțile negative, ca-n orice gara? E safe sa calatoresti de acolo la 6 dimineața/9 seara?
Mie nu mi s-a parut nici pe departe atat de negru dracul. E drept, a trecut ceva timp de la data vizitei mele insa mi-e greu sa cred ca lucrurile s-au schimbat fundamental in rau.

#943
dragos1985brasov

dragos1985brasov

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 29.03.2019

View Postzuv, on 20 decembrie 2023 - 13:45, said:

Mie nu mi s-a parut nici pe departe atat de negru dracul. E drept, a trecut ceva timp de la data vizitei mele insa mi-e greu sa cred ca lucrurile s-au schimbat fundamental in rau.

asta speram sa aud si eu....iti foarte multumesc :)

PS: poate totusi e vreun coleg care locuieste in Bruxelles si are date proaspete despre zona dimprejur + gara.

#944
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008

View Postcristobob, on 20 decembrie 2023 - 11:57, said:

MI-AM DAT SEAMA CA BRUXELU' NE-O TRAGE IN TOATE MODURILE POSIBILE.
Daa, clar, ăștia vor sa ne distrugă, pe noi, pe români!Posted Image

Edited by zuv, 20 December 2023 - 13:49.


#945
q_p

q_p

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 707
  • Înscris: 30.10.2023

View Postdragos1985brasov, on 20 decembrie 2023 - 11:43, said:

Salutare si bine v-am gasit!Acum cateva saptamani a cumparat soția 2 bilete ieftine de avion spre Bruxelles. După ce am început sa sap mi-am dat seama ca sunt "fructul otravit" si de fapt, si tranferul la/de la aeroport costa mai mult ca avionul pana acolo :)Perioada distractiei e 8-12 feb, aterizăm de dimineata la 8:30 si zborul de întoarcere pe 12 la 9:15.Ce itinerariu am stabilit pana acum:1.Transferul la/de la aeroport (CRL) să-l facem cu FLIBCO bus.2.De la "Gare du midi" sa mergem pe jos pana la hotel (The Scott Hotel) - 17-20 min da maps-ul3.Pe 8 si 9 - plimbari prin Bruxelles - piata centrala,parlament,atom,muzeul ciocolatei, galeriile comerciale..etc.4.Pe 10 feb, am luat bilete de tren Bruxelles-Amsterdam, plecare la 7:45 din B si întoarcere la 20:15 in B (dus cu EUROSTAR, întors cu IC).5.Pe 11 feb - in Bruxelles, ce nu s-a bifat la punctul 36.Pe 12 feb. dimineața (5:30 - 5:45) - plecare de la hotel (pe jos, luat FLIBCO-de la gara,aeroport,acasă)Am câteva nedumeriri si v-as fi recunoscator daca m-ati putea lumina un pic :) :- am căutat cateva informatii despre gare du midi pe net/youtube si sincer m-am cam ingrozit....pare a fi plina de drogat/oameni ai strazii/mizerie/jeg....oare chiar așa suspect e acolo, sau media arată doar părțile negative, ca-n orice gara? E safe sa calatoresti de acolo la 6 dimineața/9 seara? Daca te iei dupa recenziile scrise pe google maps, pare a fi fieful hoților de buzunare/talharilor si poliția e inexistenta....- traseul "la picior" de la hotel la gara e ok a fi parcurs la orele alea (6 dimineața / 9 seara ) sau mai bine luăm un taxi?- trenul eurostar spre amsterdam, are vreo linie specială? Am citit pe undeva ca s-ar intra printre niște turnicheti si ajungi la un fel de duty-free (posibil din cauza brexit-ului..? - sau acolo sunt liniile către/dinspre UK?) . Ne-am orienta ușor in gara?V-as fi recunoscator daca m-ati putea lămuri, si evident aștept sugestiile voastre dacă itinerariul mai poate fi îmbunătățit.Mulțumesc anticipat pentru timpul acordat.
Mie nu mi s-a parut dubios pe acolo spre deosebire de acum 10-15 ani cand chiar era dubios .
Ai aplicatii pentru tot ce iti trebuie, Flibco, tren, metrou, etc
Orele respective sunt ok, am ajuns la 23 si nu mi-am facut probleme .
La Amsterdam am mers cu Flibco, n-am idee de tren.
Daca ai vreme mergi si prin Bruges , e ieftin trenul si merita, este mai frumos decat Venetia in opinia mea !

#946
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,865
  • Înscris: 04.07.2010

View Postdragos1985brasov, on 20 decembrie 2023 - 11:43, said:

... am căutat cateva informatii despre gare du midi pe net/youtube si sincer m-am cam ingrozit....pare a fi plina de drogat/oameni ai strazii/mizerie/jeg....oare chiar așa suspect e acolo, sau media arată doar părțile negative, ca-n orice gara? E safe sa calatoresti de acolo la 6 dimineața/9 seara? ...

E foarte safe zona Gare du Midi, la orice oră.
Noi am stat anul acesta în perioada 21 - 23 mai la vreo 10 minute de mers pe jos de gară, mai precis la hotelul Bara Midi (fiindcă are unele camere cu balcon - cerinţă obligatorie a soţiei). De fapt zona ţintă de anul acesta a fost Anvers, unde am ajuns cu trenul din ... Gare du Midi, evident, şi am stat 5 nopţi (16 - 21 mai).

Zona gării de sud este perfect safe, noi ne-am aprovizionat de la Carrefour cu de-ale gurii, am mâncat la un local în gară, iar anul trecut am mâncat la 2 localuri din gară, fără nicio grijă. Este evident că trebuie să fii cu ochii în 4, că deh, aşa e în orice gară din lumea asta, dar nu trebuie să te sperii deloc, totul e civilizat. Oricum nu se leagă nimeni de tine.
De orientat în gară te orientezi, sunt panouri cu afişaje luminoase despre trenuri, ore şi peroane, şi în plus poţi întreba orice angajat şi te ajută cu informaţii. Nu ţin minte să existe turnicheţi, doar urci vreo 10 - 20 de trepte până la nivelul peroanelor, care nivel corespunde etajului 1.
Bilete de tren se iau ori de la ghişee, ori de la automate. Oricum e de ştiut că e o încăpere mare cu ghişee de bilete pentru trenuri internaţionale, dar deja observ că ai rezolvat pentru Amsterdam. Nu mai reţin cum am procedat cu validarea lor, dar este naş în tren care trece şi compostează biletele. Totuşi nu bag mâna-n foc, mai bine întrebi acolo în gară cum validezi biletele, noi am mers doar până la Anvers (distanţă mică) şi nu ştiu cum e mai departe.

La Flibco am făcut check-in-ul de la Bucureşti pentru toate cele 4 bilete (2 de dus şi 2 de întors la aeroport - adică eu şi soţia). Pentru întoarcere te prezinţi exact în acelaşi loc unde ai coborât din autobuz la venire, adică la vreo câteva zeci de metri de intrarea în gară. Dar să fiţi la autocar cu cel puţin 30 de minute înainte de plecarea spre aeroport, dacă nu chiar cu 40. Autocarele Flibco se succed cam la 20 de minute unul de altul, dar în februarie nu ştiu cum va fi, probabil nefiind aglomeraţie pot fi mai rare. E bine să întrebi despre frecvenţa lor când vă suiţi în autocarul Flibco la aeroport, la sosire, ca să ştii mai exact cu cât timp înainte să ajungeţi la Flibco la gară la întoarcere.

Ai ales bine Bruxelles, e unul din cele mai turistice oraşe europene. Nu înţeleg de ce spui că e scump transferul cu Flibco, dimpotrivă mie mi s-a părut super-ok.
O recomandare: în loc de Atomium - mai bine vizitaţi alături parcul MiniEurope. E mult mai interesant, dacă mă întrebi pe mine. Şi nu rataţi muzeele din parcul 50, în particular nu rataţi sub nicio formă Autoworld. Nu mai există aşa ceva în lume. Adică există, dar nu la scară aşa mare. Sunt expuse vreo 400 de maşini din diverse epoci, o splendoare !


Sănătate şi toate cele bune !

Edited by OvidiuNS, 20 December 2023 - 16:46.


#947
dragos1985brasov

dragos1985brasov

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 29.03.2019

View PostOvidiuNS, on 20 decembrie 2023 - 16:44, said:

E foarte safe zona Gare du Midi, la orice oră.
Noi am stat anul acesta în perioada 21 - 23 mai la vreo 10 minute de mers pe jos de gară, mai precis la hotelul Bara Midi (fiindcă are unele camere cu balcon - cerinţă obligatorie a soţiei). De fapt zona ţintă de anul acesta a fost Anvers, unde am ajuns cu trenul din ... Gare du Midi, evident, şi am stat 5 nopţi (16 - 21 mai).

Zona gării de sud este perfect safe, noi ne-am aprovizionat de la Carrefour cu de-ale gurii, am mâncat la un local în gară, iar anul trecut am mâncat la 2 localuri din gară, fără nicio grijă. Este evident că trebuie să fii cu ochii în 4, că deh, aşa e în orice gară din lumea asta, dar nu trebuie să te sperii deloc, totul e civilizat. Oricum nu se leagă nimeni de tine.
De orientat în gară te orientezi, sunt panouri cu afişaje luminoase despre trenuri, ore şi peroane, şi în plus poţi întreba orice angajat şi te ajută cu informaţii. Nu ţin minte să existe turnicheţi, doar urci vreo 10 - 20 de trepte până la nivelul peroanelor, care nivel corespunde etajului 1.
Bilete de tren se iau ori de la ghişee, ori de la automate. Oricum e de ştiut că e o încăpere mare cu ghişee de bilete pentru trenuri internaţionale, dar deja observ că ai rezolvat pentru Amsterdam. Nu mai reţin cum am procedat cu validarea lor, dar este naş în tren care trece şi compostează biletele. Totuşi nu bag mâna-n foc, mai bine întrebi acolo în gară cum validezi biletele, noi am mers doar până la Anvers (distanţă mică) şi nu ştiu cum e mai departe.

La Flibco am făcut check-in-ul de la Bucureşti pentru toate cele 4 bilete (2 de dus şi 2 de întors la aeroport - adică eu şi soţia). Pentru întoarcere te prezinţi exact în acelaşi loc unde ai coborât din autobuz la venire, adică la vreo câteva zeci de metri de intrarea în gară. Dar să fiţi la autocar cu cel puţin 30 de minute înainte de plecarea spre aeroport, dacă nu chiar cu 40. Autocarele Flibco se succed cam la 20 de minute unul de altul, dar în februarie nu ştiu cum va fi, probabil nefiind aglomeraţie pot fi mai rare. E bine să întrebi despre frecvenţa lor când vă suiţi în autocarul Flibco la aeroport, la sosire, ca să ştii mai exact cu cât timp înainte să ajungeţi la Flibco la gară la întoarcere.

Ai ales bine Bruxelles, e unul din cele mai turistice oraşe europene. Nu înţeleg de ce spui că e scump transferul cu Flibco, dimpotrivă mie mi s-a părut super-ok.
O recomandare: în loc de Atomium - mai bine vizitaţi alături parcul MiniEurope. E mult mai interesant, dacă mă întrebi pe mine. Şi nu rataţi muzeele din parcul 50, în particular nu rataţi sub nicio formă Autoworld. Nu mai există aşa ceva în lume. Adică există, dar nu la scară aşa mare. Sunt expuse vreo 400 de maşini din diverse epoci, o splendoare !


Sănătate şi toate cele bune !

Multumesc frumos pentru timpul acordat. M-am mai linistit...:)
PS: Autoworld il ratasem de pe lista :) O sa il bifam !

#948
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,491
  • Înscris: 06.01.2014
Noi am avut bilete la Atomium, MiniEuropa și ceva muzeu din apropiere, cumpărate împreună,

#949
q_p

q_p

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 707
  • Înscris: 30.10.2023
Ovidiu mi-a adus aminte de amabilitatea celor de la ghisee.
Cum am stat vreo 10 zile am luat un card pe care il incarcam cu bilete,  vreo 2 zile nu m-am prins ca nu imi scadea calatoriile apoi cand am mers sa ii bag iar 10 calatorii face nenea de la ghiseu : pai de ce vreti bilete ca la autobuz nu merg taxatoarele ,nu taxeaza decat o calatorie indiferent cate persoane sunteti, e o problema cu sistemul informatic 🤣🤣🤣. Si eu de acolo, nu nu incarcati-mi biletele pe card 🤣🤣🤦.
Atomul si minieuropa le-am sarit fiindca le-am vazut in trecut, am preferat o zi in Bruges , bine s-au porcit la catedrala cu sangele sfant, acum vor bani pentru orice , am zis pass ca oricum stiam despre ce e vorba si chiar si cu bani experienta era sub cea gratis de acum niste ani, in schimb m-am dat pe canale. Recomand asa cum spuneam daca ai o zi libera sau chiar combinat cu parlamentul ca acolo mare lucru nu ai ce vedea si e timp dimineata la parlament si apoi la Bruges !

Ps: pe Jeanneke-Pis ati gasit-o ? 😉

#950
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,311
  • Înscris: 08.01.2021
În zona gării midi sunt ceva homelessi și zona din jur e relativ dubioasa. Însă nu-i dracul chiar atât de negru, eu n-am pățit niciodată nimic. E foarte animata, e destul de safe, riscul cel mai mare fiind ciordeala din buzunare. Dacă nu încerci sa vinzi droguri pe teritoriul cui nu trebuie nu se ia nimeni de tine.
S-a făcut mult scandal pe tema asta și după îndelungi discuții ăștia au decis în sfârșit sa ia ceva masuri. De vreo câteva luni e secție de politie chiar în gara însă nu știu dacă asta schimba mare lucru.
Zona aia e în plina reconstrucție, sper că atunci când termina o sa fie altceva.

De acord cu sugestia cu autoworld, merita. Pe lângă colecția permanenta mai aduc uneori și unele mașini "tematic", de exemplu au fost recent doua expoziții de supercars.

Edited by KiloW, 20 December 2023 - 20:07.


#951
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,491
  • Înscris: 06.01.2014
Noi am folosit cardurile (de credit, merge și cel de ing si cel de bt) pentru călătoriile cu metroul si/sau autobuze. Cica te taxează  maxim aprox 4 euro pe zi, indiferent câte călătorii faci.

(Evident dacă faci o călătorie pe zi, nu prea merita).

#952
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,865
  • Înscris: 04.07.2010

View Postq_p, on 20 decembrie 2023 - 19:46, said:

... pe Jeanneke-Pis ati gasit-o ? 😉

Da, este în gangul unde este celebrul bar Delirium, ăla cu 2000 și ceva de feluri de bere (cică). Dar asta a fost anul trecut, când am avut 5 nopți în Bruxelles. Anul ăsta, pe 21 mai, după ce am băut câteva beri în piața Ste. Catherine și am vizitat biserica (mare noroc că am prins-o deschisă duminică după-amiază) ne-am dus la Zinneken Pis, al treilea pișăcios din Bruxelles:

Attached File  IMG_20230521_203339.jpg   193.41K   9 downloads Attached File  IMG_20230521_203343.jpg   178.96K   11 downloads Attached File  IMG_20230521_203350.jpg   201.25K   11 downloads.


Sănătate și tcb !

#953
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,311
  • Înscris: 08.01.2021
Te taxează la fiecare călătorie însă maxim e 7.5e/zi.

Atenție însă că sunt doua autobuze, stib (unele portocalii) ale Bruxellesului și DeLijn ale flamanzilor (mai galbene asa). Ce spun eu se aplica doar la stib. Stib include și metroul și tramvaiele.
La DeLijn plătești separat. Aia au o aplicație cu care poți cumpăra bilete cu cartea bancara și le "activezi" când urci, îți generează un cod de bare pe care să-l arăți în caz de control.

Edited by KiloW, 20 December 2023 - 20:31.


#954
LHR

LHR

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 250
  • Înscris: 28.12.2015
Eu in ziua rezervata pentru ce n-ati vazut in Brussels, as da o fuga in Ghent sau Bruges...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate