Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Familia Simpson

plata impozit profit actiuni trad...

Extras de cont cu semnatura elect...

Ce parere aveti despre ascasa.de ...
 Sfat achizitie bmw e92 320d

switch Gigabit POE pentru toate e...

Triunghi

Relatie, vorbit prin mesaje
 Radon!

S-a ocupat Dumnezeu de formarea o...

Windows 10 Pro - Automatic Repair...

Purici pisica apartament
 Romania se afla in top 5 cele mai...

Dividende 2023 declaratia unica A...

kit placa de baza si procesor pen...

Cum aflu balanta unei adrese cu b...

Belgia

- - - - -
  • Please log in to reply
959 replies to this topic

Costel2014

Costel2014

Guru Member

• Grup: Senior Members

View PostKiloW, on 20 octombrie 2023 - 09:20, said:

Și în Bruxelles ajungi cam peste tot pe jos, sau cu bicicleta. Nu-i cât Parisul, și nici măcar cât Bucureștiul.
Da e clar Gent e mai frumos, cel puțin dpdv al unui turist, chestiile de văzut/făcut sunt concentrate într-o zona mai restrânsă.

Apropo pt cine vine, duminica e manifestație în cartierul european, vin pro-palestinienii să ceara respectarea dreptului internațional. Cu alte cuvinte, să-i spargă geamurile lui UvdL.
Politia anunță "risc de abraziuni" și spune că testoasele sunt pregatite.
Fac palestinienii miting si in Bucuresti, maine. Sper sa se arunce doar cu shaorma spre trecatori. Posted Image
Ontopic: vreau si eu sa merg in Belgia primavara urmatoare (aprilie-mai) asa ca o stau cu ochii pe topic.
Ma intereseaza partea flamanda (Brugge, Ghent, Antwerpen, in ordinea asta).
Inca nu sunt decis unde sa imi iau cazare, in Brugge sau in Ghent. Initial am vrut in Brugge, apoi am cautat si in Ghent, dar nu am gasit ceva convenabil (raportul calitate/pret nu mi s-a parut ok). Cred ca o sa ramana Brugge pana la urma, pentru cazare.

KiloW

KiloW

Guru Member

Bruges a devenit cică al treilea oraș ca număr de turiști din Europa. Se gândeau la un moment dat să inventeze un sistem de cote sau ceva ca se calcă în picioare unii pe alții.

Nu e atât de important în care dintre ele stai, faci 25 min cu trenul de la Ghent la Bruges

Edited by KiloW, 20 October 2023 - 16:34.

Costel2014

Costel2014

Guru Member

View PostKiloW, on 20 octombrie 2023 - 16:33, said:

Bruges a devenit cică al treilea oraș ca număr de turiști din Europa. Se gândeau la un moment dat să inventeze un sistem de cote sau ceva ca se calcă în picioare unii pe alții.

Nu e atât de important în care dintre ele stai, faci 25 min cu trenul de la Ghent la Bruges
Bine, aterizez la Charleroi si de acolo iau autobuzul spre unul din ele. Vad ca Ghent  mai aproape de Charleroi.
Ma atrage mai mult Bruges, nah, canale, "Venezia  Nordului' ....Posted Image

Edited by Costel2014, 20 October 2023 - 16:42.

_o_

_o_

Active Member

• Grup: Members
E misto, personal imi place mai mult decat Venetia, numai ca s-au cam bulanit si aia in ultimii 15 ani, nu mai ai acces la  eprubeta cu sangele sfant, vor bani pentru mai tot, deh , capitalism !
Mi-as lua o casa pe canalele alea 😬

something00

something00

Active Member

View PostCostel2014, on 20 octombrie 2023 - 16:42, said:

Bine, aterizez la Charleroi si de acolo iau autobuzul spre unul din ele. Vad ca Ghent  mai aproape de Charleroi.
Ma atrage mai mult Bruges, nah, canale, "Venezia  Nordului' ....Posted Image

Brugge ul este frumos dar cam mort seara.
Asta este motivul pentru care as alege Gent-ul.
Dar Gent e acasa deci poate ca nu prea sunt echidistanta :)

KiloW

KiloW

Guru Member

Ideea e ca în oricare ai avea cazarea îl poți vizita fără probleme și pe celalalt.

cristobob

cristobob

Senior Member

Care mai este situatia prin Bruxelles referitor la atentate ?

Costel2014

Costel2014

Guru Member

View Postsomething00, on 23 octombrie 2023 - 11:09, said:

Brugge ul este frumos dar cam mort seara.
Asta este motivul pentru care as alege Gent-ul.
Dar Gent e acasa deci poate ca nu prea sunt echidistanta Posted Image
Multumesc pentru informatie. Nu ma deranjeaza ca nu prea ai ce face seara in Bruges. Nu mai sunt la varsta la care sa ma inttereseze cluburile de noapte, barurile. E ok daca pot sa ma plimb cu sotia de mana seara prin oras.
Daca esti din Ghent, imi poti face, te rog frumos, vreo recomandare anume pentru ceva de vizitat? Nu ce gasesc in orice ghiid turistic, ceva care nu apare acolo ori pe tripadvisor (un restaurant decent frecventat de localnici, o biserica frumoasa dar care nu e foarte cunoscuta, o ciocolaterie sau un muzeu inedit). Multumesc anticipat.

P.S. Am fost asta vara la Perugia, in centrul Italiei. Toata lumea se inghesuia la magazinele cu ciocolata din piata centrala (Piazza 4 Novenbre unde sunt 90% din obiectivele turistice ale orasului).
O fata de la un bar din apropierea hotelului unde m-am cazat (si de unde mi-am luat niste sandwich-uri foare gustoase, pregatite in fata mea) mi-a recomandat o mica ciocolaterie locala, aflata mai pe un colt al pietei. Oamenii aveau un atelier de facut ciocolata la etaj, iar la parter o vindeau. Era ciocolata handmade, evident mai scumpa decat cunoscuta Perugina, dar foarte buna, merita din plin banii. De recomandari de genul asta as avea nevoie.

View PostKiloW, on 23 octombrie 2023 - 11:12, said:

Ideea e ca în oricare ai avea cazarea îl poți vizita fără probleme și pe celalalt.
Am inteles, multumesc frumos.

Edited by Costel2014, 23 October 2023 - 11:53.

KiloW

KiloW

Guru Member

View Postcristobob, on 23 octombrie 2023 - 11:35, said:

Care mai este situatia prin Bruxelles referitor la atentate ?

Globul meu de cristal e la fel de bun ca al oricui altcineva...
În general predicțiile despre viitor sunt mult mai greu de făcut decât alea despre trecut.

Edited by KiloW, 23 October 2023 - 13:50.

cristobob

cristobob

Senior Member

ok. Daca atat s-a putut.

something00

something00

Active Member

Gentul s-a schimbat foarte mult in ultimii 15 ani.
Poate si noi ne-am schimbat.
Cine stie.
Dar mi se pare ca dintr-un oras studentesc a devenit un oras de hipsteri.
Era un bar (Dulle Griet) unde ne petreceam serile de vineri ca studenti. ltima data era plin de turisti cu ghidul in mana care comandau berea data in ghid (Max). Este o bere pentru care dai un pantof la schimb. Iti pun pantoful intr-un cos si il urca pe tavan. Cand dai paharul gol inapoi, primesti pantoful.
Inca e un bar bun. Cu sute de beri. Dar nu mai e chiar aceeasi sfera.
Ideea este ca din orasul cu baruri ieftine si mancare accesibila la pret a ajuns sa fie plin de localuri sofisticate pt baut o cafea, concentrate pe cum arata bine pe instagram.
Oricum ca idee generala - Belgia e foarte scumpa la mersul la restaurant daca o compari cu tarile din jur.
Ceva ce probabil gasesti recomandat prin ghiduri este Amadeus. Locatia de langa Belfort are un decor foarte frumos.
In Patershol gasesti multe restaurante ok. Spaniolul nostru preferat e acolo:
https://www.casadelastapas.be/
Un thai f bun: Le Baan Thai
Si un muzeu interesant in Patershol: Huis van Alijn.
Pentru cartofi prajiti recomand pe strada studentilor (Overpoort): De Gouden Saté.

Costel2014

Costel2014

Guru Member

View Postsomething00, on 24 octombrie 2023 - 15:40, said:

Gentul s-a schimbat foarte mult in ultimii 15 ani.
Poate si noi ne-am schimbat.
Cine stie.
Dar mi se pare ca dintr-un oras studentesc a devenit un oras de hipsteri.
Era un bar (Dulle Griet) unde ne petreceam serile de vineri ca studenti. ltima data era plin de turisti cu ghidul in mana care comandau berea data in ghid (Max). Este o bere pentru care dai un pantof la schimb. Iti pun pantoful intr-un cos si il urca pe tavan. Cand dai paharul gol inapoi, primesti pantoful.
Inca e un bar bun. Cu sute de beri. Dar nu mai e chiar aceeasi sfera.
Ideea este ca din orasul cu baruri ieftine si mancare accesibila la pret a ajuns sa fie plin de localuri sofisticate pt baut o cafea, concentrate pe cum arata bine pe instagram.
Oricum ca idee generala - Belgia e foarte scumpa la mersul la restaurant daca o compari cu tarile din jur.
Ceva ce probabil gasesti recomandat prin ghiduri este Amadeus. Locatia de langa Belfort are un decor foarte frumos.
In Patershol gasesti multe restaurante ok. Spaniolul nostru preferat e acolo:
https://www.casadelastapas.be/
Un thai f bun: Le Baan Thai
Si un muzeu interesant in Patershol: Huis van Alijn.
Pentru cartofi prajiti recomand pe strada studentilor (Overpoort): De Gouden Saté.
Multumesc frumos pentru informatii.
Sotia este spaniola, asa ca nu stiu daca "ne rsicam" sa mancam si in strainatate mancare spaniola...Posted Image
Nu suntem fani ai mancarii asiatice neaparat, cred ca o sa o incercam totusi pe cea thailandeza.
Suntem, in schimb, foarte interesati de cartofii prajiti! Posted Image
Pe partea culinara, de asta mergem in Belgia: cartofi prajiti, bere si evident, ciocolata.
Italia (unde locuim) sta prost la doua din cele trei capitole (bere si cartofi prajiti) cu ciocolata "se mai descurca" macaronarii, vorba nevesti-mii....Posted Image
P.S. Daca stii vreun fel de mancare local interesant, nu ezita sa il semnalezi (vreo friptura, tocana, sau vreun desert special din partea locului).
Multumesc inca o data pentru amabilitate.

Edited by Costel2014, 24 October 2023 - 16:02.

zuv

zuv

Erectile member :)

"Tare" sugestia, sa mergi in Belgia sa mananci mancare tailandeza sau spaniolaPosted Image ...

something00

something00

Active Member

Feluri tipice de mancare: stoverij (stofvlees) este o tocana din carne de vita gatita la foc lejer in bere bruna.
Vol au vent - un fel de ciulama de pui.
Gentse waterzooi - un fel de tocana de pui.
Evident celebrele moules frites daca e sezon.

Cafe Rene e o locatie decenta ca sa le incerci.
Du Progress e o braserie f buna.
Si Du Rechters e ok.

View Postzuv, on 24 octombrie 2023 - 16:15, said:

"Tare" sugestia, sa mergi in Belgia sa mananci mancare tailandeza sau spaniolaPosted Image ...

Mda. Ma scuzati. Hai ca dau doar cu braserii locale. Ca nu mi-am dat seama ca e " pe specialitate" asa...Intrebarea era de restaurante unde merg localnicii. Nu de restaurante cu specific belgian.

Pentru bere vei gasi celebrele baruri cu sute de beri. Dulle Griet e unul dintre ele. Het Waterhuis aan de Bierkant este alta.
Si daca esti la waterhuis sa intri si in barul de langa ( 't Dreupelkot) au o bautura tipica - jenever. Au peste 200 de tipuri de jenever. Si proprietarul e o adevarata figura.

Gent are propria fabrica de bere - Gruut. Poti sa o vizitezi dar poti si doar sa mergi la barul lor.

Edited by something00, 24 October 2023 - 16:18.

Costel2014

Costel2014

Guru Member

View Postzuv, on 24 octombrie 2023 - 16:15, said:

Nu e o problema, am inteles ce vrea sa spuna, nu ma deranjeaza si aceste recomandari.

View Postsomething00, on 24 octombrie 2023 - 16:26, said:

Feluri tipice de mancare: stoverij (stofvlees) este o tocana din carne de vita gatita la foc lejer in bere bruna.
Vol au vent - un fel de ciulama de pui.
Gentse waterzooi - un fel de tocana de pui.
Evident celebrele moules frites daca e sezon.

Cafe Rene e o locatie decenta ca sa le incerci.
Du Progress e o braserie f buna.
Si Du Rechters e ok.

Mda. Ma scuzati. Hai ca dau doar cu braserii locale. Ca nu mi-am dat seama ca e " pe specialitate" asa...Intrebarea era de restaurante unde merg localnicii. Nu de restaurante cu specific belgian.

Pentru bere vei gasi celebrele baruri cu sute de beri. Dulle Griet e unul dintre ele. Het Waterhuis aan de Bierkant este alta.
Si daca esti la waterhuis sa intri si in barul de langa ( 't Dreupelkot) au o bautura tipica - jenever. Au peste 200 de tipuri de jenever. Si proprietarul e o adevarata figura.

Gent are propria fabrica de bere - Gruut. Poti sa o vizitezi dar poti si doar sa mergi la barul lor.
Tocanitele alea de pui sigur le vom incerca.
Jenever, nenea Google zice ca e un fel de lichior, cred ca il vom degusta si pe el.
Am baut ceva beri belgiene, de abia astept sa descopar altele.

Indraznesc sa comit o "erezie": vinuri decente au belgienii? Posted Image

something00

something00

Active Member

Prin Gent parcarile sunt destul de scumpe si exista un plan de circulatie destul de ciudat (nu poti trece direct dintr-un sector in altul, tre sa iesi pe ringul mic ca sa faci asta). Cel mai bine parchezi la una dintre parcarile subterane si lasi masina acolo. O parcare mai ieftina e in Ledeberg- costa 8 euro pe zi. In Zuid de exemplu e 16 euro pe zi. Dampoort sau St Pieters e parca 24.6 de euro pe zi.

mdt

mdt

Senior Member

Cand e sezonul de moules frites?

Costel2014

Costel2014

Guru Member

View Postsomething00, on 24 octombrie 2023 - 16:42, said:

Prin Gent parcarile sunt destul de scumpe si exista un plan de circulatie destul de ciudat (nu poti trece direct dintr-un sector in altul, tre sa iesi pe ringul mic ca sa faci asta). Cel mai bine parchezi la una dintre parcarile subterane si lasi masina acolo. O parcare mai ieftina e in Ledeberg- costa 8 euro pe zi. In Zuid de exemplu e 16 euro pe zi. Dampoort sau St Pieters e parca 24.6 de euro pe zi.
Stiu ca Belgia e o tara destul de scumpa, in comparatie cu Italia sau Spania, de exempllu.
Nu venim cu automobilul. Avion pana la Charleroi, de acolo autobuz, in orase ne deplasam cu transportul in comun sau pe jos, tocmai pentru a evita stresul cu parcarile.
In plus, distanta dintre oraselul din Nordul Italiei unde locuim si Ghent, de exemplu, e de peste 1000 de km. Cu avionul iesim mai bine si ca timp si ca bani.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate