Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

C3 or not C3?

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

Poll: Specializare Facultatea de Calculatoare (10 member(s) have cast votes)

Ce specializare ati ales?

  1. C1 (1 votes [10.00%])

    Percentage of vote: 10.00%

  2. C2 (1 votes [10.00%])

    Percentage of vote: 10.00%

  3. C3 (6 votes [60.00%])

    Percentage of vote: 60.00%

  4. C4 (2 votes [20.00%])

    Percentage of vote: 20.00%

Vote Guests cannot vote

#1
studentfmm

studentfmm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 12.06.2007
Salut,

Acest topic este pentru a afla parerea celor care ati absolvit Facultatea de Calculatoare si in anul 4 ati avut de ales o specializare. Alegerea cred ca este intre timp liber pentru job sau o specializare mai serioasa care sa iti ofere perspective mai bune dupa ce termini (sau nu?)

Merita sa stai un an fara job pentru a face C3-ul? La un salariu de 4-500 de euro pe luna pentru un part-time, "costul de oportunitate" ca sa faci C3-ul versus C2 + job este de aproape 5000 euro! Merita?

Voi ce specializare ati ales si de ce?

Ce recomandati celor care au de facut alegerea asta?

In particular, ce avantaje iti ofera C3-ul si care ar fi dezavantajele?

Orice impresie argumentata este bine venita.

Mersi mult de ajutor

#2
DanCld

DanCld

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,239
  • Înscris: 25.11.2003
Pro: cele mai bune materii pe care le poti face in facultatea asta - daca te intereseaza, evident; eu personal am invatat la C3 cam 90% din ceea ce m-a invatat toata facultatea  :peacefingers:

Con: e greu. Gresesc: e al naibii de greu, temele sunt groaznice, daca nu esti interesat de subiect ai 2-3 restante garantate, pierzi sigur inca un an de facultate! Iar daca esti, poti sa spui adio timpului tau liber, nu mai e vorba de timp pentru job cat timp de distractie, de plimbare, uneori chiar timp de dormit! Sunt teme care iau 2 saptamani, cel putin la PT si intr-o masura ceva mai mica la PSO, si daca sari peste vreuna nu mai ai nicio sansa sa le faci pe celelalte fiindca se adauga notiuni peste notiuni, tu pierzand sirul - se rupe pur si simplu firul si restanta e inevitabila.

Aia e!

#3
studentfmm

studentfmm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 12.06.2007

View PostDanCld, on Jun 13 2007, 16:36, said:

Pro: cele mai bune materii pe care le poti face in facultatea asta - daca te intereseaza, evident; eu personal am invatat la C3 cam 90% din ceea ce m-a invatat toata facultatea  :peacefingers:

Con: e greu. Gresesc: e al naibii de greu, temele sunt groaznice, daca nu esti interesat de subiect ai 2-3 restante garantate, pierzi sigur inca un an de facultate! Iar daca esti, poti sa spui adio timpului tau liber, nu mai e vorba de timp pentru job cat timp de distractie, de plimbare, uneori chiar timp de dormit! Sunt teme care iau 2 saptamani, cel putin la PT si intr-o masura ceva mai mica la PSO, si daca sari peste vreuna nu mai ai nicio sansa sa le faci pe celelalte fiindca se adauga notiuni peste notiuni, tu pierzand sirul - se rupe pur si simplu firul si restanta e inevitabila.

Aia e!

Sa inteleg ca a meritat?
Ai avut ceva avantaje imediate?
Ce avantaje prevezi pe termen lung?

#4
DanCld

DanCld

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,239
  • Înscris: 25.11.2003
Pentru mine a meritat. Dar nu generalizez - eu zic sa te gandesti bine la ce te apuci, fiindca bani in IT se fac si din alte joburi decat programare de sistem, aplicatii pentru servere de Linux si module proprietare de kernel (embedded Linux etc.)

#5
studentfmm

studentfmm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 12.06.2007
Dupa cateva experiente neplacute in sesiunea asta am hotarat ca de la majoritatea profilor din poli nu ai ce sa inveti constructiv.

Spre exemplu mi se pare stupid sa muncesti un semestru intreg sa aduni aproape 7 puncte din 10 si sa pici examenul pentru ca nu ai luat 1.5 din 3 la final. Asta in conditiile in care la final se dau 3 intrebari aleatoare din tanenbaum care are 800 de pagini.

Evaluarea lu' peste. Numai la poli se pica cu note peste 7 :)

Vorbesc de Cristea proful de PC care anul asta a picat cam jumate din fiecare serie (un fel de Cristea-wanabe-Andrei-si-Danila-gone-wild)

Imi bag piciorul in el de C3 vreau sa scap de rahatul asta de facultate cat mai lejer.

#6
DanCld

DanCld

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,239
  • Înscris: 25.11.2003
Dl. Valentin Cristea nu e de obicei un profesor asa de rau. La materia la care te referi avea obiceiul sa dea la examene comparatii intre diverse notiuni, lucruri relativ simple tocmai pe ideea de a-ti mai mari nota finala. Existau zvonuri si ca din cand in cand (rar insa) s-ar enerva foarte rau din diverse motive si ar da subiecte nasoale la examen - dar in niciun caz asta ar fi regula. Eu am trecut toate examenele pe care le-am avut cu el din prima si de asemenea am sustinut lucrarea de diploma la comisia la care a fost el presedinte. Si inca sustin ca a fost profesorul care m-a invatat cele mai multe lucruri bune in facultatea asta (evident, sunt subiectiv - privesc prin prisma intereselor mele particulare).

Edited by DanCld, 22 June 2007 - 09:03.


#7
studentfmm

studentfmm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 12.06.2007
Eh asta e unul din acei ani :)

Si impresia pe care a lasat-o se sterge greu. Anul asta a fost de-a dreptul arogant cu studentii pentru ca unii din colegii mei au postat niste mesaje care crtiticau o parte din temele date. Proful a interpretat problemele pe care ni le-au ridicat temele drept lipsa de interes din partea studentilor. Adevarul e undeva la mijloc, dar Cristea parea mai intelept la inceputul semestrului decat s-a dovedit a fi la final.

Oricum, imi aleg C2 sau C4 si nu ma doare capul.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate