Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Fujifilm s5700

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
mariacchi234

mariacchi234

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 23.02.2007
Salutare!
Am o mica problema. Am achizitionat de curand un Fuji s5700 dintr-un hypermarket, la oferta. Problema e ca, am observat ca in coltul din stanga sus a fotografiilor, mai ales cele care au un fundal deschis, apare o mica pata inchisa la culoare. Initial, am crezut ca e vorba de un norisor din peisaj, dar am realizat ca nu e chiar asa. Sa fie oare senzorul murdar, sau lentila cu ceva pe ea, in interior?. Exteriorul lentilei este curat, ca l-am sters. Nu stiu daca sa merg cu el in service, sau sa vad daca problema persista si de-abia atunci.
Voi ce credeti?

#2
skin311

skin311

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,201
  • Înscris: 26.11.2006
Optical vignetting

This type of vignetting is caused by the physical dimensions of a multiple element lens. Rear elements are shaded by elements in front of them, which reduces the effective lens opening for off-axis incident light. The result is a gradual decrease of the light intensity towards the image periphery. Optical vignetting is sensitive to the aperture and can be completely cured by stopping down the lens. Two or three stops are usually sufficient.


google pt mai multe informatii

#3
mariacchi234

mariacchi234

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 23.02.2007
Am inteles ce vrei tu sa-mi sugerezi, dar nu e vorba de acest lucru. Imaginea nu este inchisa la culoare in toate cele patru colturi, ci, doar int-unul dintre ele, apare o pata cu o forma neregulata, ca si cum ar fi o mica dara. Am sa vad daca problema persista si am sa apelez la un service Fuji, desi nu prea imi convine, avand in vedere ca e camera noua.

#4
skin311

skin311

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,201
  • Înscris: 26.11.2006
de ce nu pui un sample, crop 100% din 2-3 poze?

#5
mariacchi234

mariacchi234

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 23.02.2007
Am atasat trei fotografii. Problema e in coltul din stanga sus.

Attached Files



#6
mariacchi234

mariacchi234

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 23.02.2007
Si inca una.

Attached Files



#7
skin311

skin311

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,201
  • Înscris: 26.11.2006
bai galatene, treaba e grava. ia uita-te pe obiectiv, vezi daca nu cumva n-ai o pata pe el in zona aia. daca nu e nimic, trimisa in service.

#8
mariacchi234

mariacchi234

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 23.02.2007
Nu are nimic lentila, ca am sters-o cu piele de caprioara. Nu ma trage in schimb deloc ata sa trimit camera in service, ma ingrozeste faptul ca o s-o desfaca, mai ales ca e noua. Dar daca alta rezolvare mai facila nu e, o sa incerc sa aflu unde trebuie trimisa.

#9
skin311

skin311

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,201
  • Înscris: 26.11.2006
Service & Support Center


Service&Garantii camere digitale Fujifilm



CTS "Cardinal Top Systems Srl"
str. Washington, nr. 34, sector 1, Bucuresti

Program: Luni-Vineri 09:00 - 17:00

Tel: 021 230 09 82 / 021 230 26 83



http://www.fujifilm....talservice.html

#10
mariacchi234

mariacchi234

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 23.02.2007
Multumesc frumos pentru ajutor si informatii.

#11
tampesku

tampesku

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 209
  • Înscris: 11.11.2006
si eu am tot o camera fuji s5700 si am observat ca am o particula de praf in interiorul obiectivului (pe spatele primei lentile) exista vreo sansa sa o scot suingur ? sau sa ma duc la un service ? eventual si un service in bucuresti in zona vitan ?

#12
ledongreen

ledongreen

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,048
  • Înscris: 24.07.2007

View Posttampesku, on Dec 29 2007, 20:42, said:

si eu am tot o camera fuji s5700 si am observat ca am o particula de praf in interiorul obiectivului (pe spatele primei lentile) exista vreo sansa sa o scot suingur ? sau sa ma duc la un service ? eventual si un service in bucuresti in zona vitan ?

  Acea particula de praf, nu-ti afecteaza deloc imaginea, ci doar te enerveaza ca o vezi acolo  :P . E hotararea ta daca vrei sa-l trimiti in service.
Operatia este una deosebit de complexa, se demonteaza intregul aparat ( pana la ultimul surub  :naughty: ), se extrage sistemul de lentile, se demonteaza prima lentila si se curata. Simplu, nu ? :rolleyes: .

Sfat: Pentru ca sistemul de lentile are patru elemente in miscare, focus, zoom, obturator si diafragma, care nu pot fi etanse, folosirea aparatului intrun mediu cu praf, duce evident la intrarea prafului in sistem. Si o iei de la capat. ----> Apeleaza la service, cand se strica aparatul, oricum operatia de curatare nu se face in garantie si te va costa ceva...

PS. Nu te apuca sa o scoti singur, decat daca vrei sa renunti la aparat...! :peacefingers:

:photo:

#13
tampesku

tampesku

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 209
  • Înscris: 11.11.2006
problema este ca acea particula nu este chiar asa de mica si se vede in poze ... ai idee cam cat costa aceasta operatie ?

#14
ledongreen

ledongreen

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,048
  • Înscris: 24.07.2007

View Posttampesku, on Dec 30 2007, 23:19, said:

problema este ca acea particula nu este chiar asa de mica si se vede in poze ... ai idee cam cat costa aceasta operatie ?

Doua ore de munca, cel putin, plus TVA ! :peacefingers:

#15
tampesku

tampesku

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 209
  • Înscris: 11.11.2006
destul de mult avand in vedere cat am dat pe camera !

#16
ledongreen

ledongreen

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,048
  • Înscris: 24.07.2007

View Posttampesku, on Dec 31 2007, 14:02, said:

destul de mult avand in vedere cat am dat pe camera !

Pai ti-am zis ca tu hotarasti daca merita sau nu, cu riscul sa-ti apara iara !

:photo:

#17
K_A_T_A_boss

K_A_T_A_boss

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 20.05.2007
Salut sa deschis un nou studio profesional de fotografii merita incercat www.fotostudio.go.ro

#18
RiSck

RiSck

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 01.03.2008
  Pan la urma,probleme tehnice pot aparea la orice... dar!
  Imi raspundeti va rog la neste qestii? ( io nu prea am mare treaba in materie de camere foto )
  E cineva de parere k oferta pe care am gasit'o de curand la un magazin : S5700 + 4 Aku Sony 1700 + card 1G = 699 RON nu e defapt... oferta? Ci un pret normal?
  Merita sa cumpar un S5700 si nu un Sony W80 ? Adik diferenta de marime e compensata in calitate?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate