Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pagina Wikipedia

Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...
 Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...
 

Aer conditionat home made

- - - - -
  • Please log in to reply
239 replies to this topic

#181
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,052
  • Înscris: 28.10.2006

 unpuisor, on Jul 19 2007, 10:45, said:

Nu e rea ideea domnilor din new york. Sunt curios ce efect are argintul ala de face gheata sa se topeasca mai greu. Si daca noi nu ne permitem argint cu ce am putea sa il inlocuim? Cu folie din aceea aluminizata pusa pe un recipient in care sa stea cubul de gheata ?
Am fost aseara in Auchan si era bataie pe aparate de racit/incalzit, marca Platinium parca, construite pe acest principiu. Pret circa 250 RON. Folosesc pentru racire acumulatori pentru cutiile izolate din plastic pentru alimente(cutii frigorifice), din aceia albastri. Problema e ca se vand fara acesti acumulatori, si cei care se potriveau se terminasera. Toata lumea cumparase cate 3-4 seturi de acumulatori.
Ca idee, acumulatorii se bagau intr-un *sertar* prin care trecea aerul suflat de ventilator.
Partea de incalzire - clasica, cu rezistente electrice. Dimensiuni: circa 600X400X300 mm.(H X L X l).
Ce povestea vanzatorul, cam 2 ore cu un set de acumulatori tine *racirea*.
Nu prea mi-a inspirat incredere, dupa modul de asezare a acumulatorilor, nu era o *curgere* a aerului care sa *spele* uniform suprafata acumulatorilor.
Eu am un aparat de aer conditionat *portabil*, care necesita evacuarea aerului cald printr-un burlan. 12000 BTU, 1000 RON.
L-am cumparat pentru ca configuratia apartamentului nu-mi permite sa montez un singur aparat pentru cele 2 dormitoare, si cu asta am iesit la juma' de pret fata de un dublu split sau 2 simplu split. Am cosul de aerisire cu *vedere* chiar in holul celor 2 dormitoare si am montat evacuarea in acest cos(stau la 4 din 4). Face ceva galagie in casa, dar si racoare, vis a vis de cele 32-34 de grade ce sunt in casa cand vin de la servici.

Edited by viceroy56, 21 July 2007 - 08:11.


#182
nelutzu57

nelutzu57

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 591
  • Înscris: 03.12.2006

 unpuisor, on Jun 14 2007, 11:51, said:

Factura la apa va fi mare daca trag direct. Dar daca bag o galeata de apa in fiecare zi nu cred ca e mult, ca si cum ai mai merge la WC o data in plus.  :D
    Unde sa bagi....ce anume....???

#183
nelutzu57

nelutzu57

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 591
  • Înscris: 03.12.2006

 unpuisor, on Jul 13 2007, 15:53, said:

Daca nu astup una din gaurile de 40 mm ar curge apa prin ea deoarece acum sunt 3 gauri disponibile si am nevoie de 1. Nu am gasit dop de damigeana. O sa incerc cu altceva.
Esti tare amuzant ....sa stii ca m-am distrat citind acest topic mai mult ca la un program de divertisment.Bravos ....continua !   :coolspeak:

#184
cyberDJ

cyberDJ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 650
  • Înscris: 22.11.2005
Zilele astea imi imaginam si eu o instalatie de asta artizanala, formata tot dintr-un radiator cu apa+ventilator, dar fara gheatza sau alte chestii complicate. Pur si simplu sa pun radiatorul pe circuitul rezervorului de la toaleta, care e folosita cat de cat regulat  :naughty: , tot dupa radiator as putea alimenta cu apa si centrala termica, la care oricum nu am nevoie de apa rece.

Baia e alaturata dormitorului si la acesta oricum doresc sa-i fac un tavan fals de rigips, loc in care as putea ingloba "instalatia", iar in rigips sa pun 2-3 guri de aerisire.

Recunosc ca era numai o ideie pe care nu cred ca o sa ma risc sa o pun in practica deoarece exista riscul sa-mi inund apartamentul daca nu fac totul cum trebuie, dar probabil ar fi mai eficient decat un simplu ventilator...

Edited by cyberDJ, 21 July 2007 - 12:20.


#185
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005

 proxtu, on Jul 21 2007, 00:17, said:

da, dar tu vorbesti de folia subtire de aluminiu, folosita la impachetarea alimentelor :)
eu am luat burete de ala izolant de 4-5 mm grosime, care pe o parte are folie de aluminiu.
la mine a fost mai dificil ca stau intr'o mansarda si am geamuri termopan velux, care stau in unghi de 45 de grade si care sunt asezate de la 2 metri in sus.
pana la urma am reusit sa pun la unul (am doua) si am impresia ca era ceva mai bine seara la 5, cand am ajuns acasa.
pe partea mea, soarele incepe sa bata de pe la 12 si pana seara, deci e nasol.

Incearca sa pui folia la exterior si putin departata de geam ca sa circule aer prin spatele ei. Mai sunt plase de umbrire sau "de schela" la bricostoare sau praktikeruri.
Plasa se si aeriseste, nu retine sub ea aerul cald.
Si desigur la ambele geamuri, unul e suficient sa incinga camera.

#186
proxtu

proxtu

    fativore

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,451
  • Înscris: 12.02.2006
da, asa ar fi cel mai frumos, sa pun folia in exterior, cum zici tu, si sa las sa circule aerul pe sub ea, dar nu stiu zau daca o sa reusesc dpdv practic.
doar daca nu dau niste gauri in cadrul mobil al geamului, pe exterior, in cele patru colturi, unde sa fixez niste distantoare de metal pe care sa fixez dupa aceea folia.
acum m'am uitat mai bine si nici asta nu merge, ca in exterior este aluminiu :P

Attached Files



#187
miron1947

miron1947

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,717
  • Înscris: 09.12.2006

 proxtu, on Jul 21 2007, 21:01, said:

acum m'am uitat mai bine si nici asta nu merge, ca in exterior este aluminiu :P
Incercati cu banda dublu adeziva,dar daca ploua, nu rezista si va trebuii refacuta.

Edited by miron1947, 21 July 2007 - 20:11.


#188
proxtu

proxtu

    fativore

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,451
  • Înscris: 12.02.2006
slaber sanse cu banda adeziva. mai intai am incercat te interior cu banda dublu-adeziva si de la caldura s'a dezlipit imediat.
in exterior, desi nu atarna, tot se va incalzi si va aluneca, cred, sau o poate da jos vantul :) inca mai caut o solutie...

#189
miron1947

miron1947

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,717
  • Înscris: 09.12.2006
Incercati cu Bisonite- Power Adehesive.
Am vazut ca aveti un stor deja montat pe fereastra, ati putea sa puneti folia  chiar pe el.

Attached Files


Edited by miron1947, 22 July 2007 - 09:41.


#190
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005

 proxtu, on Jul 21 2007, 21:01, said:

da, asa ar fi cel mai frumos, sa pun folia in exterior, cum zici tu, si sa las sa circule aerul pe sub ea, dar nu stiu zau daca o sa reusesc dpdv practic.
doar daca nu dau niste gauri in cadrul mobil al geamului, pe exterior, in cele patru colturi, unde sa fixez niste distantoare de metal pe care sa fixez dupa aceea folia.
acum m'am uitat mai bine si nici asta nu merge, ca in exterior este aluminiu :P

Pai in poza pare ca ai o plasa pe exterior, aia cum e prinsa? Daca reusesti s-o pui pe exterior chiar lipit de geam tot e bine.

Pe sticla si aluminiu prinde siliconul sanitar. Preferabil pe rama nu pe sticla. Poti sa lipesti cu el cateva patratele de arici, sau benzi mai lungi.
Mai problematic e cu prinderea partii opuse a ariciului pe plasticul foliei... lipiciurile nu prea ajuta.

Edited by blimpyway, 22 July 2007 - 11:38.


#191
proxtu

proxtu

    fativore

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,451
  • Înscris: 12.02.2006
pai nu. ce se vede in poza e exteriorul, doar ca e geamul deschis la maxim. acum este improvizat pe interior cu arici un sistem de prindere ce tine o folie de aia. ideea ar fi s'o pot muta in exterior :)

#192
miron1947

miron1947

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,717
  • Înscris: 09.12.2006

 proxtu, on Jul 22 2007, 19:36, said:

pai nu. ce se vede in poza e exterioru
Adezivul pe care l-am recomandat(Bisonite) lipeste pvc pe stilcla foarte bine, l-am folosit(o rigla de plastic nu am putut s-o misc nici prin forfecare).Puteti  lipi cu el distantierele si ulterior ansmblul cu folie.

Edited by miron1947, 22 July 2007 - 19:28.


#193
proxtu

proxtu

    fativore

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,451
  • Înscris: 12.02.2006
mai degraba pe aluminiu, ca n'as strica sticla ferestrei :)
cu lipirea pe folie a ariciului am facut altfel: am lipit ariciul de un canal de cablu pentru retele, si pe ala am fixat folia prin gauri. e doar improvizatie, dar merge. se poate gasi si ceva mai inteligent, cred :) azi am avut 35 grade in camera, dupa ora 18. nici nu vreau sa stiu cat am avut pe la amiaza :D

#194
miron1947

miron1947

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,717
  • Înscris: 09.12.2006

 proxtu, on Jul 22 2007, 22:05, said:

mai degraba pe aluminiu, ca n'as strica sticla ferestrei :)
Este fereastra Dvs. dar cred ca mai usor(si mai ieftin) poate fi inlocuita sticla decat rama.

#195
proxtu

proxtu

    fativore

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,451
  • Înscris: 12.02.2006
probabil, dar rama de aluminiu nu prea are cum sa se strice, pe cand sticla se poate sparge ;)

#196
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,234
  • Înscris: 28.04.2003
Am vrut sa iau si eu burete izolant cu aluminiu dar ala e maleabil si nu prea sta fix ca sa zic asa, pe cand bucatile alea de material izolant sunt rigide ca un fel de obloane care stau intre geamuri si nu mai ma chinui sa le rulez cum as fi facut cu buretele izolant.

Pt cei care vor sa isi ia racitor din acela... mai bine nu, am luat eu si la calduri mai mari nu prea raceste.

#197
miron1947

miron1947

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,717
  • Înscris: 09.12.2006

 proxtu, on Jul 23 2007, 11:03, said:

pe cand sticla se poate sparge ;)
Din cauza adezivului?

#198
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
Am reusit sa citesc si eu tot postul....

Exista pe aici cateva solutii inteligente. Se pare insa ca cineva vrea in mod deliberat sa le ignore.
Pentru a face rece in camera, nu merge cu gheata sau baterii de racire, etc. Se vor topi/incalzi imediat.

Problema se muta, asa cum s-a ajuns la concluzie pe la sfarsitul topicului, la IZOLAREA TERMICA a incaperii.
Deci, cu 40 RON (pentru maxim 12,5 metri patrati),. se cumpara un balot de polistiren expandat de 2 cm - nu extrudat, e mai scump si nu e necesar - si se placheaza bine peretii care dau la exterior. Pe interiorul apartamentului. E adevarat, ar fi mai bine pe exterior, dar aia e lucrare de profesionisti, si costa multe milioane.

Bun asa, acum am redus binisor pierderile prin convectie prin beton. ("pierderile" de caldura dinspre exterior spre interior). Merge si la iarna, in sens invers... dar e cam daunator ptr. pereti...

Pentru ferestre, s-au expus deja metode. Cea mai buna cred ca ar fi umbrirea cu plasa de exterior, combinata cu 2 placi de polistiren prinse provizoriu peste geamuri, in interior. Probabil ca lumina care va trece prin ele va fi si mai putin... batatoare la ochi, numai buna pentru computer.

Daca se locuieste la etajul 4 (sau 10) - trebuie neaparat izolat si tavanul, din pacate. si e destul de dificil - iti ia cam o zi de munca. Am facut-o si eu, in urma cu cativa ani.

Prin aceste metode pierderile de caldura pot ajunge la cca 1/10 din cele initiale. Deci, si consumul de energie pentru MENTINEREA unei temperaturi de 19-20 de grade va fi redus de 10 ori: de la 1kW la cca 100W, si iata dezideratul lui unpuisor atins....

In ceea ce priveste un sistem de racire home-made, la cei cca 100W, acesta e de data asta perfect realizabil (de catre cineva cu experienta) dintr-un sistem de frigider vechi, cu radiatorul fixat neaparat in exteriorul peretelui (deci de gauri in peretele exterior nu scapi.... si trebuie si acesta umbrit, sa nu bata soarele in el, ca se duce naibii randamentul) si vaporizatorul (congelatorul) in interiorul apartamentului. Dar asta e o treaba cam complicata, iti trebuie scule, teava de cupru subtire, aparat de lipit oxiacetilenic, bormasina de beton, freon, etcetcetc. Nu e usor realizabila, si e si cam periculos ptr un amator. Stii sa sudezi cu acetilena? nu cred... exista totusi lampi de lipit cu butan in comert...oricum, nu cred ca poti face asta singur.

Probabil te vei opri dupa faza cu izolatu cu polistiren (usor realizabila), si vei folosi un cooler ca sa racoresti propria persoana, si gata... Eu asa cred ca e cea mai buna solutie.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate