Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
LakeSide 11 Straulesti

arii

Sapa peste pardoseala

Smart phone pentru auz deficitar
 Manager transport marfa. Pareri. ...

BIOS F.24 pentru HP Pavilion g7-2...

Meta Quest 3 512 gb

Father's Day
 Clipboard files copy/paste, filen...

Boardgame-uri despre cuvinte

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale
 Finala Eurovision 2024

De ce nu mai sunt proteste?

Etanșare intre cada perete b...

Back-up box Fronius ?
 

ce sa pastrez?

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
Mr.Jinx

Mr.Jinx

    Gigant ca NY

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,186
  • Înscris: 11.07.2006
am doua monitoare LCD, unul Samsung SyncMaster713N si unul Prestigio P1710. Trebuie sa aleg sa raman cu unul dintre ele insa nu ma pot decide. la imagine mi se pare ca Prestigio se vede mult mai bine (textul este mai clar, fata de Samsung unde se vede neclar, nu este smooth...) insa ca aspect si ca renume al firmei Samsung este mai bun. daca ati mai avut careva de-a face cu aceste monitoare astept niste sfaturi sa ma pot decide si eu. mersi :)

l.e. eu as vrea sa pastrez Samsung-ul, dar cum spuneam textul nu se vede bine deloc!

Edited by Mr.Jinx, 07 June 2007 - 21:26.


#2
cioclopica

cioclopica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,441
  • Înscris: 07.05.2006
l.e. eu as vrea sa pastrez Samsung-ul, dar cum spuneam textul nu se vede bine deloc!
[/quote]
Parerea mea este sa pastrezi unealta cu care te simti confortabil. La urma urmei vei lucra cu ea.

#3
Mr.Jinx

Mr.Jinx

    Gigant ca NY

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,186
  • Înscris: 11.07.2006
da, m-am mai jucat cu Samsungul si tot nu reusesc sa-l setez cum trebuie :angry: . dupa ce ca textul nu este clar, nici culorile nu sunt foarte placute vizual. cred ca pana la urma tot cu prestigio o sa raman. dar mai astept pareri si de la altii.

#4
rocky_manro

rocky_manro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 22.01.2007
cauzele pentru care se vede in ceata poate fi si ca nu il tii in rezolutia recomandata - din cate stiu 713N trebuie tinut in rezolutia 1280*1024.
daca tot se vede in ceata incearca sa ii dai din MENIU-ul monitorului un RESET de colori.
-foloseste autoadjustement

eu am un 720N si un 740N si vreau sa iti spun ca nu imi pare rau de alegerea facuta. (0 pixeli/subpixeli morti , si culori extraordinare)

#5
Mr.Jinx

Mr.Jinx

    Gigant ca NY

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,186
  • Înscris: 11.07.2006
la rezolutie intr-adevar le tin la 1024*768, insa nu inteleg de ce ar trebui tinut la 1280*1024?! rezolutia optima pentru 17'' nu este 1024*768?! la 1280*1024 se vede foarte mic...lasand la o parte problema cu textul, nici culorile nu prea ma atrag sau ma rog sunt foarte aprinse/inchise... prin autoadjustment nu sunt multumit cu ce rezultat apare :( nu ma pot decide ce sa aleg :(( nu vreau sa fac o alegere proasta...

#6
finalone

finalone

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 343
  • Înscris: 24.01.2007
Samsung sunt facute sa se vada cu culori vii si cu smooth. Nici pe departe natural. Pe mine ma oboseste mai ales ca n-ai ce reglaje sa faci la el.
Parca are un anti-alias dat la maxim care nu se poate scoate..
Eu n-as pastra un Samsung

#7
zuppy

zuppy

    elbonian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,247
  • Înscris: 12.10.2002

 Mr.Jinx, on Jun 8 2007, 13:58, said:

la rezolutie intr-adevar le tin la 1024*768, insa nu inteleg de ce ar trebui tinut la 1280*1024?!
lcd-ul trebuie tinut la rezolutia nativa, altfel se vede prost. trebuia sa te gandesti cand l-ai cumparat ca e prea mic, ar fi trebuit unul de 19.

Edited by zuppy, 08 June 2007 - 13:07.


#8
Mr.Jinx

Mr.Jinx

    Gigant ca NY

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,186
  • Înscris: 11.07.2006

 zuppy, on Jun 8 2007, 14:07, said:

lcd-ul trebuie tinut la rezolutia nativa, altfel se vede prost. trebuia sa te gandesti cand l-ai cumparat ca e prea mic, ar fi trebuit unul de 19.
care este rezolutia nativa?

p.s. nu l-am cumparat, l-am primit cadou :D

#9
zuppy

zuppy

    elbonian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,247
  • Înscris: 12.10.2002
rezolutia nativa e aia care e scrisa pe el :)
pentru 17" si 19" in 99,99% din cazuri e 1280x1024.

Edited by zuppy, 08 June 2007 - 13:17.


#10
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
Rezolutia nativa la 17" normal e 1280x1024
Orice LCD de calitate se vede bine in rezolutia nativa si oribil in rest.
Prestigio e vaporware, ca si horizon si altele.
Samsung e chiar brand OK.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate