Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Instalatii sanitare

Program de slabire cu succes gara...

Reconditionare cada baie din fonta

Problema imprimanta
 Here goes nothing

BCR sau Raiffeisen

Visual Studio 2022 instaleaza Epi...

Sfat alegere parbriz
 EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai

Semnal bun da'... prost
 De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?

Prelungire fire electrice
 

Ce masina as putea sa-mi cumpar cu 1500 USD?

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
dorinelu

dorinelu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 14.05.2002
Sunt incepator in domeniu asta, am shi eu o intrebare;
Ce mashina ash putea sa-ni cumpar cu 1500 USD???
Deocamdata atatzi bani am shi nu vreau sa ma imprumut sa sa fac cine shtie ce sacrificii pentru asta.
Se merita o Dacie? sau ma gandeam la un Oltcit 12 TRS, sau altceva?
Poate sa-mi dea cineva un sfat?
Eu sunt din Galatzi!
Multzumesc! :help:

#2
driverx

driverx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,083
  • Înscris: 22.07.2002
Daca ai banii astia merita o Dacie. Dar la banii astia nu vei lua una excelenta. Asa ca stai si cauta bine, ca vei gasi una ingrijta, care iti va crea mult mai putine batai de cap.

Acuma ce sa zic, multa lume zice ca Oltcit merita mai mult decat o Dacie, desi pretul lor pe piata spune altceva...si a spuso de multi ani. Recunosc ca au tabla mai buna, dar consuma mai mult, iau foc, piesele sunt de 2 ori mai scumpe decat la dacie. locurile din spate sunt nasoale...asa ca daca ai familie, nu prea se merita.

Din cate stiu...anumite piese nu prea se mai gasesc la Olcit...asa ca daca o busesti....esti terminat......acelasi sfat til dau si pentru Dacia Liberta. Fugi de ea ca de draci. TOT ce tine de partea din spate nu se mai gaseste (tabla, stopuri, geamuri). Nimic. Am auzit asta de la proprietari de liberta.

:cya:

#3
dorinelu

dorinelu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 14.05.2002

Quote

Originally posted by driverx
Daca ai banii astia merita o Dacie. Dar la banii astia nu vei lua una excelenta. Asa ca stai si cauta bine, ca vei gasi una ingrijta, care iti va crea mult mai putine batai de cap.  

Acuma ce sa zic, multa lume zice ca Oltcit merita mai mult decat o Dacie, desi pretul lor pe piata spune altceva...si a spuso de multi ani. Recunosc ca au tabla mai buna, dar consuma mai mult, iau foc, piesele sunt de 2 ori mai scumpe decat la dacie. locurile din spate sunt nasoale...asa ca daca ai familie, nu prea se merita.

Din cate stiu...anumite piese nu prea se mai gasesc la Olcit...asa ca daca o busesti....esti terminat......acelasi sfat til dau si pentru Dacia Liberta. Fugi de ea ca de draci. TOT ce tine de partea din spate nu se mai gaseste (tabla, stopuri, geamuri). Nimic. Am auzit asta de la proprietari de liberta.

:cya:



Eu am carnetul de conducere de cateva luni, am condus shi dacie shi Oltcit, sincer Oltcitul mi-a placut mult cum merge, are demaraj, arata mai bine..... :confused:  nu shtiu ce sa zic...ashtept shi alte pareri!
Multzumesc!

#4
akeem

akeem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,992
  • Înscris: 17.10.2003
Nu ma bag la Oltcit.
Dar daca-ti iei Dacie nu o lua din targ sub nici o forma, acolo n-ai sa gasesti om ca lumea sa-si vanda masina ci numai samsari. Orienteaza-te la un vecin, cunoscut, etc. In targ o gasesti lipita cu abtipilduri si vopsita peste, plina de chit, planetare umplute cu nisip sa nu bata si alte aberatii de genul asta. Mai bine dai 1000 Euro pe una cat de cat intretinuta si mai bagi tu 500 in ea, dar stii pe ce te bazezi. Nu te bucura la anul de fabricatie daca vrei sa o tii pentru tine - nu e relevant deloc.
Si asa cum a spus @driverx, fereste-te de chestii gen Liberta, Brasovia si alte experimente de acest gen.

#5
driverx

driverx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,083
  • Înscris: 22.07.2002
@dorinelu

noah, eu ti-am spus. E adevarat ca nu am nu stiu ce experienta la volanul unui Oltcit, am condus putin, dar nam ramas pe spate. O dacie buna il poate depasi. Eu cel putin, ca pasager ma simteam cam naspa in ea, desi are scaune mai faine decat multe Dacii. Am Dacie 1300 super intretinuta si nu as dao pentru un Oltcit. Iar despre look exterior....e chestie de gusturi....Dacia eu zic ca e net superioara la look, chiar daca Olcit e model mai nou cu peste 10 ani....Oltcit arata trist...mai ales cand ii vad spatele....

In oradea aveam o ruda cu un Oltcit din 94 parca. Mergea, nu prea ii crea probleme, DAR mia recomandat calduros sa imi iau Dacie, si asta am facut.

:cya:

#6
dorinelu

dorinelu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 14.05.2002

Quote

Originally posted by driverx
@dorinelu

noah, eu ti-am spus. E adevarat ca nu am nu stiu ce experienta la volanul unui Oltcit, am condus putin, dar nam ramas pe spate. O dacie buna il poate depasi. Eu cel putin, ca pasager ma simteam cam naspa in ea, desi are scaune mai faine decat multe Dacii. Am Dacie 1300 super intretinuta si nu as dao pentru un Oltcit. Iar despre look exterior....e chestie de gusturi....Dacia eu zic ca e net superioara la look, chiar daca Olcit e model mai nou cu peste 10 ani....Oltcit arata trist...mai ales cand ii vad spatele....

In oradea aveam o ruda cu un Oltcit din 94 parca. Mergea, nu prea ii crea probleme, DAR mia recomandat calduros sa imi iau Dacie, si asta am facut.  

:cya:


Multzumesc baietzi pentru sfaturi, avand in vedere ca sunt incepator in chestia asta ma ajuta orice sfat!

Precizare: Sunt singur, adica burlac nu-mi trebuie o mashina mare incapatoare, ...una doar pentru mine shi prietena mea eventual

Nu-mi trebuie mashina de familie!
vreau o mashina  sa nu-mi faca probleme...shi la mecanica auto sunt ioc!!!!

#7
driverx

driverx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,083
  • Înscris: 22.07.2002
@dorinelu

Atunci mai pluseaza la bani si ia o masina straina. Calitatea romaneasca presupune din start cunostinte de mecanica, electrica in cazul autoturismelor, electronica la produse electronice.....etc etc

:cya:

#8
dorinelu

dorinelu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 14.05.2002
@driverx

La electrica shi electronica...No problem se baga baiatu'
Dar la mecanica....cred ca trebuie sa invatz!

Asta e. :help: ...mai multzi bani,...de unde :confused:

#9
akeem

akeem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,992
  • Înscris: 17.10.2003
Daca nu te descurci la mecanica nu te gandi la Oltcit. Ia-ti Dacie, chiar daca nu umbli tu la inceput, gasesti lesne un vecin mai priceput (de-adevaratelea, nu orice laudaros). Si daca ramai pe undeva, cum-cum ajungi cu ea acasa. La Oltcit nu prea se baga nimeni decat daca e de meserie si are scule.

#10
dan2

dan2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,166
  • Înscris: 05.11.2003
Oltcit e o masina urata cu draci. Ia o Dacia.

#11
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,332
  • Înscris: 05.06.2002
un olcit bun nu cred ca mai ai sanse sa gasesti pe undeva. si decat sa risti un olcit cu probleme mai bine risca o dacie. la ea problemele se rezolva mult mai usor. majoritatea am inceput asa, de la masini ieftine si nu f. bune. mecanica o inveti pe parcurs. nu ai sa devii profesionist :) , dar o sa inveti problemele masinii si ai sa inveti sa te fersti de ele sau a le remedia. Dacia are multe avantaje pt buzunarele mai mici. piesele sunt ieftine, se pricepe oricine la ele, nu sunt pretentioase si gasesti absolut orice piesa la ele, ieftin. nu ca la mine, un itrerupator pt geamuri electrice, doar comanda la Ford si costa aprox 2 mil, si e doar o vrajelutza. nici sa nu te gandesti la o straina ieftina! piesele costa enorm fata de dacie, si cum e destul de probabil la banii astia nu ai sa gasesti ceva bun, iar cand o sa inceapa problemele la ea o sa te aduca la sapa de lemn. am avut asa ceva si stiu ce vorbesc. straina cat e noua e painea lui Dumnezeu, cand imbatraneste e de 10 ori mai greu de intretinut decat o dacie. cand ai sa ai bani de una buna ai sa-ti iei si din aia.
VOT CLAR DACIE.

P.S. aculta ce zice akem, stie ce zice. imi aduce aminte de o intamplare din bazar: "cati km are masina la bord?  R: cati vrei tu."

#12
pirannia

pirannia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 437
  • Înscris: 25.07.2003
un tico la second-hand cat mai e ?

#13
zoltan

zoltan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 425
  • Înscris: 10.12.2003
un tico sh este in jur de 2000 poate 2200

#14
driverx

driverx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,083
  • Înscris: 22.07.2002
La banii astia doar Dacie merita. Si la banii astia nu sari neaparat la cea mai tanara dintre ele. S-ar putea sa iei plasa mare cu ea. Asa ca freaco bine din toate unghiurile (daca nu te pricepi, ia pe unu care stie ce sa caute la o masina SH).

Daca ai avea disponibili sub 1000E ti-as recomanda CHIAR Dacie 1300, tot asa, sa alegi una buuuna ca sunt, si va face banii mai bine decat un harb de prin 90-95. Problema e ca va fi masina ta pe viata. Eu am o 1300 si nu as dao pentru nici o alta Dacie mai noua. I-am pus cas, bloc stergatoare in consola volan (era in bord), alarma, inchidere centralizata. Sunt foarte multumit de ea dat fiind ca nu am avans pentru masina noua...si rata aferenta. Isi face treaba perfect.

:cya:

#15
driverx

driverx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,083
  • Înscris: 22.07.2002
Sau pluseaza si ia un Tico. O prietena sia luat nu de mult cu fix 2000 din Tg Mures. Are cas, eleron. E pe carb. Am condus masina. E foarte buna. A meritat.

:cya:

#16
Adydum

Adydum

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 899
  • Înscris: 25.05.2004
De ce vorbiti numai de jeguri ? De banii astia iti iei un Golf II si nu il compari de nici o culoare cu Dacia, oltci sau tico ...

#17
muscarul

muscarul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 432
  • Înscris: 07.11.2003

Quote

Originally posted by Adydum
De ce vorbiti numai de jeguri ? :a banii astia iti iei un Golf II si nu il compari de nici o culoare cu Dacia, oltci sau tico ...


asa e, da eu tot TICO as zice sa iei  :cool:

#18
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,332
  • Înscris: 05.06.2002
uai, la bani astia sunteti siguri ca isi ia o masina straina buna? ia spuneti cum sta treaba cu reparatiile in cazul in care dupa ce a cumparat-o descopera ca are nevoie. si cum e cazul la masinile s.h. dupa ce o cumperi descoperi ca nu e asa cum zicea vanzatorul. sunt deacord cu voi ca masinile straine, chiar de generatie mai vechiutza nu se compara cu Dacia, dar...........

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate