Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 

Identificare plante

- - - - -
  • Please log in to reply
1803 replies to this topic

#1567
Salix_

Salix_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 604
  • Înscris: 09.02.2007
Multumesc!Posted Image

#1568
anonima1

anonima1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,952
  • Înscris: 05.01.2008
Aceasta e ambrozia ?

Attached Files



#1569
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010
Nu. Pare boz.

Asta este.

Edited by medelin992, 24 September 2016 - 11:21.


#1570
Eugen_D

Eugen_D

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,431
  • Înscris: 05.05.2014

View Postanonima1, on 24 septembrie 2016 - 07:38, said:

Aceasta e ambrozia ?
Nu. Ambrosia artemisiifolia.

Edited by Eugen_D, 24 September 2016 - 11:24.


#1571
anonima1

anonima1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,952
  • Înscris: 05.01.2008
E Ficus patat ?

Attached Files



#1572
Anisoara_S

Anisoara_S

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 23.02.2015
Nu sunt lamurita  Posted Image .
Seamana cu o frunza de Dieffenbachia sau Calathea.
Toti ficusii secreta latex atunci cand sunt tunsi sau raniti. Frunza dvs. cum a reactionat la rupere?

#1573
anonima1

anonima1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,952
  • Înscris: 05.01.2008

View PostAnisoara_S, on 07 noiembrie 2016 - 20:48, said:

Nu sunt lamurita  Posted Image .
Seamana cu o frunza de Dieffenbachia sau Calathea.
Toti ficusii secreta latex atunci cand sunt tunsi sau raniti. Frunza dvs. cum a reactionat la rupere?
Nu a avut nicio secretie

#1574
Anisoara_S

Anisoara_S

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 23.02.2015
Atunci va pot spune cu siguranta ca nu e ficus. Sunt plantele mele preferate si nu nu am intalnit niciunul care sa nu secrete latex.

#1575
Valentina30

Valentina30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 11.03.2007

View Postanonima1, on 07 noiembrie 2016 - 20:41, said:

E Ficus patat ?

Din cate se vede in poza, pare mai degraba o frunza de Dieffenbachia (poate varietatea Dieffenbachia amoena "Topic Snow", care a beneficiat de mai multa lumina, ori Dieffenbachia maculata "Rudolf Roehrs" sau "Pia" ...sau alta Diefe... )
Se inmulteste prin butasi, nu prin frunze.

#1576
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 22.02.2009
Ficusul/Dieffenbachia/etc se pot inmulti si din butas si din frunza.
Daca se foloseste butas va rezulta o planta cu tulpina ... daca se foloseste o frunza va
rezulta o tufa!

#1577
Valentina30

Valentina30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 11.03.2007
Eu am incercat sa inradacinez frunze, acum muulti ani in urma ... prin 2004-2005... si s-au tuflit toate frunzele. Nu am reusit.
In schimb am reusit sa obtin pui din fragmente de tulpina si evident din butasi de varf... Asa ca, din experienta proprie am zis ca nu  inradacineaza din frunze... Probabil @danutz, tu ai reusit si din frunze. Big like! Cum le-ai inradacinat - direct in pamant sau in apa?

#1578
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 22.02.2009
Nu e nevoie de big like! ... ca nu e mare minune!
Am povestit unui amic treaba cu inradacinarea frunzei si nu a crezut ... a trebuit sa-i dovedesc!
Era vorba de un ficus ... am folosit nisip grosier si turba .... turba fiind cam un sfert din volum.
Amestecul asta mie imi convine: turba are efect rizogen si aduce putina hrana in compost iar
nisipul grosier nu se compacteaza si lasa loc pentru aer/oxigen in zona radacinilor tinere.

In alta ordine de idei: credeti ca ar fi frumos un ficus plecat ca o tufa? ... cu alte cuvinte: merita
sa incercati inmultirea din frunza?

Numai bine!

#1579
trestie-de-balta

trestie-de-balta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,505
  • Înscris: 24.01.2007

View Postdanutz_2009, on 09 noiembrie 2016 - 22:28, said:

Nu e nevoie de big like! ... ca nu e mare minune!
Am povestit unui amic treaba cu inradacinarea frunzei si nu a crezut ... a trebuit sa-i dovedesc!
Era vorba de un ficus ... am folosit nisip grosier si turba .... turba fiind cam un sfert din volum.
Amestecul asta mie imi convine: turba are efect rizogen si aduce putina hrana in compost iar
nisipul grosier nu se compacteaza si lasa loc pentru aer/oxigen in zona radacinilor tinere.

In alta ordine de idei: credeti ca ar fi frumos un ficus plecat ca o tufa? ... cu alte cuvinte: merita
sa incercati inmultirea din frunza?

Numai bine!

Profa de floricultura ne-a zis la unul dintre cursuri ca ficusul nu se poate inmulti prin frunze pentru ca in frunze nu exista celule apicale care sa se transforme in tulpina, dar ca frunzele se pot inradacina si vor sta asa nedevenind niciodata o planta noua.

#1580
Anisoara_S

Anisoara_S

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 23.02.2015
Am incercat si eu inmultirea prin frunza la ficus si confirm ce a spus mai sus @trestie-de-balta.
Frunza am taiat-o cu o parte din scoarta, inclusiv cu micul muguras de langa ea. A facut radacini dar am asteptat degeaba sa apara noua planta.
Am incercat asta la Ficus elastica.
Scuze de off topic, discutia a cam deviat de la subiect  Posted Image

#1581
Valentina30

Valentina30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 11.03.2007

View Postdanutz_2009, on 09 noiembrie 2016 - 22:28, said:

Nu e nevoie de big like! ... ca nu e mare minune!
Am povestit unui amic treaba cu inradacinarea frunzei si nu a crezut ... a trebuit sa-i dovedesc!
Era vorba de un ficus ... am folosit nisip grosier si turba .... turba fiind cam un sfert din volum.
Amestecul asta mie imi convine: turba are efect rizogen si aduce putina hrana in compost iar
nisipul grosier nu se compacteaza si lasa loc pentru aer/oxigen in zona radacinilor tinere.

In alta ordine de idei: credeti ca ar fi frumos un ficus plecat ca o tufa? ... cu alte cuvinte: merita
sa incercati inmultirea din frunza?

Numai bine!

Scuze pt " big like "...  Daca si la asta trebuie sa contracarezi...?! Posted Image
In alta ordine de idei, eu intelesesem ca ai inradacinat frunza de diefe... Nu m-am gandit la frunza de ficus. Varianta asta nu am incercat-o inca... deci nema experienta la ficus cu frunza mare, gen ficus elastica...

Nu contest ca frunza ar putea sa inradacineze ( de oricare specie ar fi ea)... Numeroase gesneriacee se inmultesc din frunza sau chiar fragmente mici de frunza... doar ca, din cate stiam, varianta asta de inradacinare nu da randament la orice specie de plante ( in sensul de a forma si tulpina), mai ales la cele cu port arbustiv...

Cum spuneam, am incercat cu ceva vreme in urma, cu frunze de dieffe, alta data frunze de hoya, chiar si frunze de diferite episcii. Nu a mers. Nu am obtinut planta noua. Frunzele de Hoya (carnosa si kerri) au stat cca 5 luni in ghivecel fara sa miste nika... Iar cele de eiscii, desi aveau radacini frumusele, dupa o vreme s-au uscat...

Dar orice e posibil. Omu' cat traieste invata... natura asa e fantastica si ne invata chestii uimitoare in fiecare zi.
Nu-ti mai dau like, ca vad ca faci alergie. Posted Image

#1582
anonima1

anonima1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,952
  • Înscris: 05.01.2008
Cum se numeste planta asta ?

Attached Files



#1583
Anisoara_S

Anisoara_S

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 23.02.2015
Este Schlumbergera. Pe la noi i se spune Craciunica. Trebuia sa fie plina de boboci dar dupa cum arata nu se simte prea bine.Posted Image

#1584
honeybee

honeybee

    tougher than the rest

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,490
  • Înscris: 21.04.2014
Poate fi si o Hatiora gaertneri, numit popular Cactus de Paste pentru ca infloreste in acea perioada. Posted Image

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate