Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Identificare plante

- - - - -
  • Please log in to reply
1803 replies to this topic

#1585
anonima1

anonima1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,951
  • Înscris: 05.01.2008
Multumesc de raspunsuri. Sigur nu e Schlumbergera ,probabil e cactusul de Paste

#1586
naturista2010

naturista2010

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 07.10.2010
Aici sunt insirate plantele de apartament cu poza cu tot, pentru cine este interesat sa le vada. http://www.inovadesi...cum-le-alegem/. Dar cred ca cel mai bine ar putea sa stie o florareasa sau un botanist. Cand am avut nevoie eu am fost la gradina botanica, la sere, am gasit acolo o doamna draguta care mi-a explicat tot ce vroiam sa stiu despre plantele de apartament.

#1587
excelsior_7

excelsior_7

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 31.01.2017
Va rog, puteti sa imi spuneti cum se numeste aceasta planta si cum se ingrijeste? Multumesc

[ http://24pharte.ro/wp-content/uploads/2017/01/20170131_090722.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#1588
anonima1

anonima1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,951
  • Înscris: 05.01.2008
Am luat o planta din Auchan care pe eticheta e doar gren mix si as vrea sa stiu ce e ste . Multumesc anticipat

Attached Files



#1589
Anisoara_S

Anisoara_S

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 23.02.2015
Este una din multele feluri de dracena, Dracaena sanderiana.

#1590
cristijuru

cristijuru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 22.03.2012

View Postexcelsior_7, on 31 ianuarie 2017 - 09:47, said:

Va rog, puteti sa imi spuneti cum se numeste aceasta planta si cum se ingrijeste? Multumesc

[ http://24pharte.ro/wp-content/uploads/2017/01/20170131_090722.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Asta e un fel de limba soacrei

#1591
milovme

milovme

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 814
  • Înscris: 01.11.2012
Stie cineva ce a crescut langa aloe. Mai obisnuiesc sa bag semintele de la fructe sau legume pe la flori si nu stiu daca planta ce a iesit e buruiana sau a iesit ceva?

Attached Files



#1592
milovme

milovme

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 814
  • Înscris: 01.11.2012
Am pus rosii cherii felii prin ghivece, prune, pere, litchi, mere, kaki. Oare e prun? Off, sa nu fie o buruiana.

#1593
Anisoara_S

Anisoara_S

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 23.02.2015
Din ce ati enumerat dvs. planta de langa aloe sigur nu este mar, par, prun sau rosie cherry.
Litchi sau kaki sunt pomi iar tulpina lor ar trebui sa fie mai lemnoasa, mai tare. Seamana foarte mult cu goji.
Va sfatuiesc sa o lasati sa creasca si sa vedeti cum se dezvolta, doar asa va puteti da seama ce este.

#1594
milovme

milovme

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 814
  • Înscris: 01.11.2012
Multumesc pt raspuns. Sa o mut in alt ghiveci? Sigur nu e buruiana?

#1595
Anisoara_S

Anisoara_S

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 23.02.2015
Este posibil sa fie si buruiana. Chiar nu pot sa-mi dau seama.
Nu e momentul potrivit sa faceti transplantari, deocamdata este loc suficient in ghiveci. Eu zic sa o lasati unde este.
Daca e buruiana o sa-si dea singura "arama pe fata" Posted Image, adica o sa creasca mult si o sa faca niste floricele insignifiante.

#1596
DarkEnemy

DarkEnemy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,269
  • Înscris: 19.07.2008
Ca sa nu mai deschid alt thread: vreau sa pun o planta pe holul apartamentului, o sa o plasez intr-un ghiveci prins in perete si ar fi bine sa fie un pic mai stufoasa asa, sa "curga" in afara bolului, sa umple incaperea de culoare, sa aduca un pic de viata. De asemenea, mai am nevoie de o planta agatatoare pe care sa o pun intr-un colt pentru a acoperi niste tevi care merg de-a lungul peretelui. Ceva idei, nume etc ar fi bine-venite. M-am uitat pe internet, dar am dat de unele mai exotice asa, pe care nu cred ca le pot gasi la Dedeman si care probabil au nevoie de conditii mai speciale. Pe hol nu e lumina de la soare decat acolo unde sunt tevile. Multumesc!

#1597
andreilica

andreilica

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 10.09.2009
http://m.imgur.com/KqW9aPQ  
M-ar interesa și pe mine ce planta este aceasta. Va mulțumesc!

#1598
evreul

evreul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 785
  • Înscris: 20.02.2016

View Postanonima1, on 27 noiembrie 2016 - 10:22, said:

Cum se numeste planta asta ?

Nume botanic:  Zigocactus.   nu este cactus ci depinde de plantele grase. Infloresteo data pe an ,din intamplare in timpul craciunului. Nume comercial Shlumbergheria

Edited by evreul, 12 March 2017 - 13:23.


#1599
anonima1

anonima1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,951
  • Înscris: 05.01.2008
Cum se numeste?

Attached Files



#1600
evreul

evreul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 785
  • Înscris: 20.02.2016
asta nu este Shlumbergheria.  Daca vrei sa aflii numele botanic cauta-l in siturile botanice sau  intra la o pepinarie de flori ca istia traiesc toata viata inconjurati de asa plante..

#1601
Anisoara_S

Anisoara_S

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 23.02.2015
Este Viola odorata. Pe la noi creste varianta salbatica ce face flori de culoare violeta.

#1602
milovme

milovme

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 814
  • Înscris: 01.11.2012
Au mai crescut plantele astea. Nu cred ca sunt burieni. Ce or fi? Cum sa aflu? Daca scot una din pamant s-ar vedea seminta din care a iesit? Parca imi pare rau sa smulg una

Attached Files



Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate