Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...

Cartelul din Carpati - mafia PNL ...

Trecut: Europa versus S.U.A. la c...
 Garantie apartament dezvoltator

Aplicație GPS cu zoom automa...

Ipad Pro & Air 2024

Service si revizii reprezentanta
 Ati returnat produse pe aliexpres...

Certificate de nastere digitale

Fitbit sau huawei band ?

Tatuator handpoke
 Plaja de nudisti in Grecia?

Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...

Impamantare
 

Parbriz Atermic

- - - - -
  • Please log in to reply
75 replies to this topic

#1
tchoara

tchoara

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,465
  • Înscris: 05.02.2007
M-am gandit sa incep acest topic ca o anexa la aria Despre Detectoarele de Radar, deoarece multa lume posteaza "nu-mi functioneaza detectorul, am parbriz atermic ? masina este o..." etc, si m-am gandit ca ar fi util sa insiram masinile confirmate ca sunt dotate cu parbriz atermic (marca, model, an fabricatie) cat si experienta noastra pe acestea.

In primul rand - ce este parbrizul atermic. Contrar parerii multora, parbrizul atermic nu este un geam care nu se abureste sau care nu se incalzeste sau care rezista la foc, ci este un parbriz caruia, la constructie, i-a fost adaugata o folie metalica invizibila menita sa respinga razele ultraviolete. In felul asta se scade temperatura in habitaclu, deci instalatia de climatizare poate gestiona temperatura mai usor, deci scade consumul etc. Majoritatea masinilor marcate "atermic" au doar parbrizul atermic, nu si luneta sau geamurile laterale. Deasemenea, parbrizul are de obicei o zona care nu este atermica, la multe masini aceasta fiind deasupra oglinzii retrovizoare, reprezentata printr-o zona punctata.

Din cauza foitei metalice folosite, parbrizele atermice ecraneaza undele magnetice, de-asta sunt stiute drept o pacoste pentru detectoare de radar si dispozitive GPS deoarece le scade sensibilitatea dramatic. Ce faci totusi daca ai un parbriz atermic si vrei sa folosesti detector de radar sau GPS? Pai ai urmatoarele variante:
- iti schimbi parbrizul cu unul care nu este atermic
- montezi dispozitivul pe zona parbrizului care nu este termica (am sugerat mai sus o probabilitate de locatie)
Pentru GPS:
- scoti temporar dispozitivul pe geam pentru orientare sau il asezi in apropierea geamului lateral
- iti procuri o antena, daca dispozitivul e dotat cu mufa pentru antena externa, atunci antena va sta undeva afara din masina (e un patratel magnetic cam de marimea a 4 cutii de chibrituri asezate una langa cealalta) si se va conecta printr-un fir la dispozitiv
- iti procuri un releu; este compus dintr-o antena care sta afara din masina, de la antena vine un fir  care se duce intr-un dispozitiv ce intra in alimentarea de la bricheta. Din dispozitivul conectat la bricheta iese o antena mai mica care degaja semnalul GPS (prins de antena de-afara) in interiorul masinii.

Am inteles ca e in teste o folie din plastic a firmei 3M care respinge razele UV la fel de bine, dar care nu este metalica si deci nu ecraneaza undele magnetice, o sa fie un lucru bun cand va fi instalata pe masini :)

Se crede despre urmatoarele masini ca sunt dotate cu parbriz atermic, desi din pacate nu am obtinut si anii de fabricatie, dar macar orientativ:

BMW: seria 3, 5, 7, X5
Citroen: Picasso, Xsara, Xantia
Ford: Galaxy, Mondeo
Fiat: Multipla
Mercedes: W220-S Class, Vaneo
Peugeot: 206, 306, 307, 607
Renault: Traffic, Laguna, Megane, Espace, Clio, Master, Kangoo, Scenic, Safrane
Vauxhall: Zafira

Haideti sa confirmam din aceasta lista, incep eu -

confirm Renault Megane, februarie 2005, ecranare puternica, multe detectoare, in special cele slabe, nu functioneaza deloc asezate in parbriz, singura solutie de montare a detectorului - deasupra oglinzii pe zona punctata (foto). Semnal GPS mai slab decat afara, desi nu sunt probleme decat cu dispozitive cu antena gps in carcasa (de genul celor PDA phone), in general, in masina fata de afara, pierde 2-4 sateliti.

Attached Files


Edited by tchoara, 02 June 2007 - 14:37.


#2
H725

H725

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,587
  • Înscris: 19.03.2005
Ai uitat sa spui pt ce este acea zona neecranata. Nu este pt detectoare radar, care oricum sint interzise mai in vest. Sint pt dispozitivele de plata a taxei de autostrada.

#3
tchoara

tchoara

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,465
  • Înscris: 05.02.2007
ba da, dar postasem in aria Despre Detectoarele Radar:
@messerscmidt - ar trebui sa gasesti in cartea masinii despre zona verde a parbrizului atermic. Orice constructor care se respecta (si se respecta indeajuns din moment ce au dotat masina cu parbriz atermic) va lasa o zona care nu este atermica. In afara, aceste zone sunt utlizate destul de mult in scopuri legale. Acolo se pun diverse tichete, cartele magnetice, care confera automat acces in unele zone sau de exemplu reducere la costul accesului pe autostrada - in Canada -, un fel de abonament pentru autostrada. Un senzor indreptat spre vehiculele care se apropie citeste pe fiecare in parte, iar care au aceste tichete/cartele beneficiaza de acces, reducere sau oricare e scopul lui acolo. Pentru masinile cu parbriz atermic este obligatoriu ca aceste tichete sa fie asezate intr-o zona care nu este atermica, altfel senzorul nu le vede, trebuie sa le scoti pe geam. Va dati seama cate plangeri ar primi constructorul daca parbrizul masinii sale ar fi complet atermic... "nu-ti lua dom'le masina de-aia, ca ploua afara cu galeata si tu trebuie sa scoti tichetele pe geam" (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) Deci sa nu va ganditi ca parbrizul are zona cu rastru special deoarece constructorul s-a gandit sa fie amabil sa va permita sa folositi detectoare radar, ea are mult mai multe utilizari

http://forum.softped...t...601&st=1530

#4
beerman

beerman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 29.06.2005
Confirm Opel Zafira, detectorul meu ma ajuta mai mult din spate si din lateral decat din fata. Am testat la supermarket, cand am usile automate in lateral sau in spate, semnal maxim, tziuie pe 3 nivele, cand indrept botul masinii spre fotocelula, nik ! Chestia e ca am incercat sa pozitionez detectorul cat mai sus, pe suprafata punctata si mi se pare ca rezultatul e mai dezastruos. In cartea tehnica nu se pomeneste nimic de parbriz sau de vreo zona fara protectie atermica!

#5
eStatic

eStatic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 191
  • Înscris: 02.12.2003
Loganul are parbriz atermic? Pt. ca si la Logan in partea de sus de la oglinda este o zona punctata...

#6
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,062
  • Înscris: 26.11.2001
PGT 206 2.0 HDI 90CP, 2003, foarte atermic, daca pot spune asa...

Trebuie mentionat ca nu toate modelele de 206 sunt atermice, doar cele echipate aproape complet.

Edited by Speedo, 20 July 2007 - 12:13.


#7
silverbullet

silverbullet

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 30.08.2007

 Speedo, on Jul 20 2007, 12:12, said:

PGT 206 2.0 HDI 90CP, 2003, foarte atermic, daca pot spune asa...

Trebuie mentionat ca nu toate modelele de 206 sunt atermice, doar cele echipate aproape complet.

Ai vreo idee cum e la 206 starline model 2006 cu clima.
Punctele din spatele oglinzii sunt in relief si parca metalice.

Edited by silverbullet, 20 November 2007 - 12:21.


#8
videosuzy

videosuzy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,397
  • Înscris: 04.04.2007
Adauga te rog la lista si Citroen C5...Foarte puternic ecranat parbrizul. Am toate antenele (pager, TV analog, TV digital, GPS) lipite pe luneta. La fel detectorul e puternic afectat motiv pentru care am fost nevoit sa-mi montez modular.
Nu ma intrebati de teste.Le-am facut...
Cu stima,

Cata

#9
musicall

musicall

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 375
  • Înscris: 15.03.2004
Adauga in lista si Fiat Punto Classic (Are Geamuri atermice SolarPlus).

#10
brainwashed

brainwashed

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 231
  • Înscris: 14.02.2006
Eu am seria 5 din 2001 si nu am nici o zona raster pe parbriz dar se presupune ca totusi ar fi parbriz atermic. Stie cineva care e zona in care s-ar putea monta un detector radar si care modele ar functiona? Ma gandeam si la varianta cu gemuletul lateral. Mentionez ca n-am senzori de ploaie sau lumina.

#11
videosuzy

videosuzy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,397
  • Înscris: 04.04.2007
Exista in partea superioara a parbrizului (in jurul oglinzii) o zona, marcata, ce este netratata din punct de vedere al respingerii razelor solare si nu numai insa acea zona este destinata doar dispozitivelor de acces (cititoare pentru porti spre exemplu) ce neaparat trebuie sa stea pozitionate in partea superioara a parbrizului pentru o cat mai buna "vedere" de catre cititoarele ce comanda respectivele bariere de acces.
Daca citesti orice instructiune a detectoarelor de radar ai sa constati ca singura pozitie optima, recomandata este cea de la mijlocul parbrizului: nici sus (la oglinda) si nici jos (pe bord)...
Am aflat aceste amanunte (nu greu de remarcat de altfel) intr-o discutie amicala purtata cu un angajat al PSA (proiectare sisteme de asistarea conducerii)...

Cu stima,

Cata

#12
dacadrean

dacadrean

    Altruist !

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,078
  • Înscris: 12.11.2006
Confirm Laguna 2 si 2.2 au parbriz atermic si zona a oglinzii neecranata hasurata.

#13
lg

lg

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,747
  • Înscris: 20.08.2004
am luat zilele astea un Megane Sedan 2, in cartea tehnica nu scrie nimic de parbriz atermic. are insa zona punctata (puncte in relief, daca conteaza) in dreptul oglinzii retrovizoare. am montat detectorul (Bel940) si sus si jos, peste tot, nu e nici o diferenta. daca vedeam o diferenta era clar, dar asa? am montat detectorul ceva mai jos de mijlocul parbrizului, insa nu stiu daca isi face treaba detectorul. ma poate lamuri cineva?

#14
M@nuel

M@nuel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,950
  • Înscris: 22.08.2006
Pe modelul cu facelift nu se mai monteaza parbriz atermic nici macar optional. In concluzie, nu ai parbriz atermic, detectorul nu e afectat.

#15
lg

lg

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,747
  • Înscris: 20.08.2004

 M@nuel, on Apr 12 2008, 18:24, said:

Pe modelul cu facelift nu se mai monteaza parbriz atermic nici macar optional. In concluzie, nu ai parbriz atermic, detectorul nu e afectat.
mersi, m-am linistit.  :worthy:

ps: ce reprezinta atunci zona aceea punctata din jurul oglinzii retrovizoare?

#16
M@nuel

M@nuel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,950
  • Înscris: 22.08.2006
Nimic, doar o zona punctata :) Si la Solenza e la fel si ma jur ca n-am atermic pe ea. :P

#17
lg

lg

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,747
  • Înscris: 20.08.2004
man, mersi. o sa dorm linistit la noapte  :D

#18
M@nuel

M@nuel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,950
  • Înscris: 22.08.2006
Ma bucur ca maine o sa fii mult mai odihnit! Cu placere! :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate