Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...
 Cartelul din Carpati - mafia PNL ...

Trecut: Europa versus S.U.A. la c...

Garantie apartament dezvoltator

Aplicație GPS cu zoom automa...
 Ipad Pro & Air 2024

Service si revizii reprezentanta

Ati returnat produse pe aliexpres...

Certificate de nastere digitale
 Fitbit sau huawei band ?

Tatuator handpoke

Plaja de nudisti in Grecia?

Mufa microusb a telefonului mobil...
 

Vopsit Dacie din '82... Cat costa?

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
petra

petra

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 07.12.2003
Dragul de tata a tinut Dacia asta cu prelata pe ea toata iarna!Si asa veche fiind,nevopsita niciodata,va imaginati ce-a facut umezeala si aerul sarat din ea????? :(
  Cand a luat prelata aia de pe masina s-a speriat omu de ce a gasit dedesubt.Sarise vopseaua pana la tabla,si evident prinsese rugina deja...
Si brusc i-a venit ideea sa mi-o de-a mie  :rolleyes: ...
  "Ia la tata,ca io sunt pensionar si nu-mi mai trebuie...Cumperi un spray,dai pe ici si colo si gata..."
    :ciocan:
Asa ca trebuie sa-i multumesc ,plina de recunostiinta,tatalui meu-pensionar ,ca mi-a dat Dacia lui din "82...si sa va marturisesc voua k treaba cu spay-ul nu tine...Tabla masinii e buna,nu are gauri...:D .Dar daca as vopsi-o ici si colo,ar arata ca un dalmatian!!!
   Mai bine o vopsesc toata,mi-am zis...Doar k cei doi tinichigii carora le-am cerut parerea s-au cam speriat cand au vazut cat au de munca la ea.  Si,cinstiti, m-au avertizat,ca distractia asta o sa ma coste o caruta de parale...
   Vin si va intreb pe voi,poate aveti habar:
1.cat costa manopera la vopsit
2.cat costa "dezechipatul", pregatirea pt vopsit...smilgheruire,chit..etc?
3.cata vopsea intra la Dacie si cam cat costa...Plus chit si ce mai trebuie....??
  
Ps.Ionutz,sperand ca ti-a trecut supararea c-am casunat p tine mai deunazi,  :0..zi si tu niste preturi estimative,ca esti mai aproape de ograda mea  ;)


    Cu multumiri anticipate,
                            Petra

#2
addicted

addicted

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,723
  • Înscris: 18.07.2003
1: de la 1 la 3 milioane, in functie de nivelul mesterului. daca zici ca e dacie aia poti sa o vopsesti si in fata blocului fara cuptor.
2: daca ai un barbat in familie se rezlva dezechipatu.. in rest smirghel si un lighean cu apa si se rezolva si matuitul vopselei vechi. cu chituitu e mai nasol, mai bine apelezi la meserias.

3: vreo 3-4 cutii parca.  interior+exterior.

#3
akeem

akeem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,969
  • Înscris: 17.10.2003
Eu am Dacie din '82 si am vopsit-o in august.
Am bagat 20 mil. in ea (schimbat podea + lonjeroane + alte tablite; vopsit; antifonat, etc.)
Estimativ un vopsit costa cam 5 mil. cu totul. Daca tot te apuci, ar fi bine sa o si antifonezi, ca sa nu stai toata ziua sa tinichigesti la ea.
Despre ce ai nevoie intreaba meseriasul (vopsea, diluant, teroson, chit, samd) si nu te calici sa iei produse proaste, ca pagubesti pe urma.

Oricum, la ceea ce ai estimat, inmulteste cu 1,5 si pt. bani si pt. timp (in cel mai bun caz).

Daca ai de gand sa o tii, fa-o cum trebuie. Daca nu, nu te apuca de ea. O sa bagi mai multi bani decat o sa iei pe ea indiferent unde a-i vinde-o.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate