Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Radio care se incinge

problema -amplificator cu tranzis...

Retragere bani din cont inainte d...

Plata cu cardu si bacsisu
 Primire bani din Danemarca prin N...

Alerta securitate Fedora Linux 40...

Problemuțe sistem audio ma&#...

Renovare balcon
 installation has failed there was...

Montura polara.....

Sfat inchiriere locuinta unei per...

Sursa stereo -> amplif mono
 Dan Blondu vs. Marian Piciu

Side - Antalya

Nume fetita - international dar c...

A fost lansat MX Linux 23.3
 

Digi TV - Numai aici despre probleme, întrebări și informații. A ieșit Aleph News.

* * * * * 6 votes
  • Please log in to reply
26044 replies to this topic

#451
MrMxyzptlk

MrMxyzptlk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,484
  • Înscris: 30.08.2003
MI se pare OK acest "U". Transmite muzica de toate genurile, nu este ceva gen. TV K lumea sa transmita 90% muzica din RO sau gen MTV, si chiar avem divesritate la oferta, si chiar ofera ceva interactivitate si mi se pare OK. Este interesant idee sa se decide urmatoarea piesa din 2 piese propuse si faza cu Chat-ul va prinde la public vazand ce este pe B1TV noaptea.  

Despre DDTV: eu sper ca n-o sa avem asa ceva pe DigiTV. Eu sint foarte satul de canale gen.: "canalul care te asculta si asculta problemele tale". In primul rand pe toate canalele generaliste din RO exista programe cu aceasta tema. Mai exista OTV, N24, Alpha si Realitatea TV care discuta "problemele" romanilor si nu numai. Din cand in cand daca ma uit la OTV am senzatia ca tre sa ma duc si sa ma spanzur, pentru ca traim intr-o luma catastrofala si grea ... Nu-mi place dramatizarea, si mai ales dramatizare pe care face domnul Diaconescu. Si acum o sa mai avem 3 canale care se ocupa cu problemele romanilor: DDTV, Cosmoso TV si Universul TV sau cum se numeste... Chiar este atat de nevoie de atatea canale ca astea? Cum naiba se poate ca nu avem niste canale superbe care exista in toata europa si lume gen Disney Channel, Club, Europa Europa, Sci-Fi channel, ceva gen. Home&leisure, CNBC, Fox, un canal Cultural bun de tot? De ce nu se ocupa nimeni cu "regionalizarea" acestor canale? Cred ca ar  avea un succes mai mare la public decat cu prostii pe care avem si care au aparut in ultimele cateva luni, 6 luni: Meteo, taraf, Manele, DD, Cosmos si inca unele care vin ...

#452
Allex

Allex

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,051
  • Înscris: 02.01.2003

MrMxyzptlk, on Apr 9 2005, 15:16, said:

Despre DDTV: eu sper ca n-o sa avem asa ceva pe DigiTV.

<{POST_SNAPBACK}>


Ideal ar fi sa existe si acest canal in grila DigiTV, de fapt sa existe cam tot ceea ce "misca" in mass-media din .ro. Destul timp romanii au avut numai un post tv, acum e cazul sa aiba fiecare la ce sa se uite si sa ii si placa. Este adevarat ca sunt cam putine canale tematice. In afara de pachetele mari Discovery si HBO, Cinemax & AXN, nu prea avem altceva in grila DigiTV. Eu as vrea CNN, Fashion TV, MTV Europa (daca mai exista) sau un alt canal muzical "continental".

Iar pachetele de programe DigiTV ar trebui sa se mai diversifice, astfel incat oferta sa fie cat mai accesibila. Exista oameni care vor DOAR canalele romanesti (fara cele straine tematice subtitrate sau canalele romanesti extra, gen ProCinema, Acasa TV, TV K Lumea, MTV Romania etc.).

Un pachet de Baza ar putea fi: TVR1, TVR2, TVR Cultural, Pro TV, Antena 1, Prima TV, B1 TV, OTV, Realitatea TV, N24, National TV, TV Sport, Etno, Pax. Un pret bun ar fi 4 USD/luna. Asa isi vor permite multi sa renunte la cablu fara probleme.

De fapt, oricum ti-ai face calculele, 5,95 USD/luna inseamna mai putin decat la Astral Telecom, unde abonamentul a ajuns la 210.000 de lei/luna (circa 7,5 USD). Pentru moment, abonamentul tv nu este purtator de TVA. Dar din toamna sau chiar mai devreme situatia se va schimba... cel putin aceasta este intentia guvernului.

#453
MrMxyzptlk

MrMxyzptlk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,484
  • Înscris: 30.08.2003
sa exista totul in DigiTV nu este o idee rea insa nu etse rentabil. nu prea cred ca cei de la DigiTV au sansa sa cumpere 8-10 TP-uri ca sa poata baga tot ce se misca in Massmedia Romaneasca. Clar ca nu ar fii o idee rea. MTV Europa exista insa sub numele de MTV Central si in mare parte se poate acum deja numii MTV UK. MTV s-a regionalizat rau de tot si fiecare tara are aproape MTV-ul propriu ... Revenind la ideea tot ce misca: este in ordine cum am mai precizat ideea si s-ar putea sa ajungem si acolo peste cativa ani (vezi exemplul dat de Sky, dintr-un simplu provider Premium a devenit sa transmita toata canalele din UK si nu numai si are o grila de cateva sute de canale, dar asa a devenit in 15 ani si nu asa a inceput ...) insa cert este ca apar cateva canale foarte nedoirte canale gen "avem deja asa ceva dar hai sa facem ca e a noastra si avem bani pentru tampenii".  in loc sa se faca canale de calitate se fac canale gen. DDTV. Ce este DDTV? un canal unde se va relua Dan Diaconescu In Direct a doua zii dupa ce sa transmis pe OTV. Si o sa avem si niste emisiuni: suna telespectatorul, se plange de conditiile grele din RO, si moderatorul o sa zica "da, asa e, asta e, ce sa faci?". Era nevoie de el? Cand avem OTV si niste canale de stiri in care se vorbeste despre problemele romaniei la un nivel foarte profesionist? Este nevoie de Manele TV si Taraf TV langa Etno? Nu era mai bine sa se faca un canal Etno mai ca lumea. Sa nici nu vorbim despre fatpul ca Prigoana vrea sa faca in total 6 canale gen Etno cu muzica populara ... Este nevoie de Antena 3 langa Realitatea si N24? Nu. Va fii ca sa avem un canal controlat de PSD daca deja avem unul liber si altul controlat de PNL. Este nevoie de Cosmos? Nu, insa are nevoie de canalul respectiv PRM care vrea sa controleze un canal TV. Ce va urma? un canal controlat de PUR?

Asa, ca incheiere: ce ziceti, dupa ce se va da drumul la Cosmos, si Vadim va incepe emisiunile sale cat timp va trece pana cand CNA va ridica licenta canalului?

#454
KENSINGTON

KENSINGTON

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,535
  • Înscris: 30.03.2005
Felicitari RCS!.
Dupa Cinemax, acum U in premiera (chiar inainte de lansare).
Eu sunt un amarastean de la tara, care acum cateva luni nici nu visam sa am 44 de canale. Ce sa mai vorbesc de HBO, Cinemax, etc. Erau doar basme.
Cred ca cei care se afla in situatia mea, ma inteleg perfect.
Asadar, pentru cei care critica RCS, le spun ca RCS a facut lucruri foarte bune.
Hai sa vedem ce spunea UPC acum cateva luni: DTH - abonament minim 10 dolari. Iata domnilor de la UPC ca se poate si mai ieftin. DIGI - 5,95 dolari
Sa mai fac o comparatie:
Abonament UPC (cablu Reghin, 28 programe) - 210000 lei
Abonament RCS (cablu Tg. Mures, peste 45 proigrame - 150000 lei)
Mai vreti:
HBO - UPC 4 dolari
HBO - RCS 2 dolari
In concluzie, vreau sa spun ca, ceea ce face RCS-RDS in Romania este ceea ce se numeste CONCURENTA adevarata. Foarte bine ar fi putut sa incheie un armistitiu cu celelalte companii (asa cum se intampla in telefonia mobila) si sa nu lase pretul mai jos de 10 dolari!
Sunt bune si criticile, ele aduc imbunatatiri ale serviciilor. Dar trebuie si sa vedem adevarul: DIGI - un serviciu in plina dezvoltare, care va fi din ce in ce mai bun. Sunt convins!

#455
mixfm00

mixfm00

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 16.02.2004

Quote

Sa nu uitam ca toate tarile civilizate au BUSINESS TV... in aceeasi categorie intra si PARTENER TV!

Nu va agitati fratilor.... Din surse sigure stiu ca Partener TV va fi un canal de teleshoping... asha ca ... :puke:

Spicuiri din sedinta CNA de joi

Quote

*nr.4805/06.04.2005 de la S.C. Show Time Prod SRL – solicitare emisie de probã începînd cu 10.04.2004.

CNA nu a aprobat solicitarea pentru cã postul nu a depus la sediul CNA ATF-ul. Partener TV ar trebui sã fie primul post de teleshipping care sã înceapã emisia pe teritoriul României.

Edited by mixfm00, 10 April 2005 - 01:12.


#456
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,182
  • Înscris: 05.05.2003
Normal ca va avea si teleshoping... dar nu exclusiv teleshoping!
Cititi in thread-ul Partener TV cam ce spun ei in PROMO... teleshoping va fi de ''umplutura''... probabil mai mult la inceput, pana isi intra in ritm.

#457
inginerum

inginerum

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 784
  • Înscris: 18.06.2003
in acest weekend am instalat cu succes gigitv-ul la tara.
locatia: Bunesti langa Falticeni
ce am obtinut?
TP 12,687 Nivel 80 Calitate 55
TP 12,723 Nivel 80 Calitate 57
TP 12,643 Nivel 80 Calitate 91
Cifrele de la Calitate sunt valori medii,normal oscileaza in jurul acestora.
Imi apare din cand in cand Nota 10: CA Alarma Acces Refuzat.
Inca nu am o explicatie reala la aceasta chestie.
De calitate nu ma plang, comparativ cu cablul cu care am fost obisnuit pana acum.
Conserva (1160) reactioneaza destul de lent la schimbarea unui canal (2-3 secunde chiar 5 uneori) dar nu este un lucru deranjant deoarece normal nu se sta sa schimbi canalul permanent.
Telecomanda pare ieftina, dar lucreaza eficient.
Pana acum , multumit de banii care s-au dat!

#458
MrMxyzptlk

MrMxyzptlk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,484
  • Înscris: 30.08.2003
Nivelul de calitate la TP1 si TP2 este prea mic ... chiar daca este cu antena originala.

#459
yo8llx

yo8llx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,088
  • Înscris: 21.03.2005
Pentru Inginerum

Aici ai unul din licuri catre acel find-sat de care am discutat telefonic, este pe www.peruvision.ro dar daca am timp am sa-ti dau si alte lincuri caci nu sint singurii ce comercializeaza astfel de echipamente.

Pretul este spre finalul listei PDF.

http://www.peruvisio...uri_satelit.pdf

Numai bIne.

#460
Allex

Allex

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,051
  • Înscris: 02.01.2003

inginerum, on Apr 10 2005, 22:56, said:

Imi apare din cand in cand Nota 10: CA Alarma Acces Refuzat.
Inca nu am o explicatie reala la aceasta chestie.

<{POST_SNAPBACK}>


Explicatia: E DE LA EI. Si eu am avut aceasta eroare tot week-end-ul. Azi nici nu am mai dat drumul la tv, sa nu ma mai enervez cand apar si dispar inexplicabil mesajele de eroare. Receiver-ul, asa "conserva" cum este, a functionat perfect pana acum si nu are nici un motiv ca dintr-o data sa dea aceasta eroare. E clar ca se umbla inca la platforma, dar partea proasta este ca se umbla in orice moment al zilei. In afara de aceasta eroare, semnalul pica destul de des pentru vreo 10-30 de secunde ("No or bad signal"). DigiTV se joaca acum pe banii nostri, ai abonatilor. Pacat, ca incepusera bine, dar continua prost!

#461
LR

LR

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,706
  • Înscris: 27.02.2002

Quote

E DE LA EI. Si eu am avut aceasta eroare tot week-end-ul. Azi nici nu am mai dat drumul la tv, sa nu ma mai enervez cand apar si dispar inexplicabil mesajele de eroare. Receiver-ul, asa "conserva" cum este, a functionat perfect pana acum si nu are nici un motiv ca dintr-o data sa dea aceasta eroare

Si la mine a inceput de sambata dimineata sa faca la fel fara nici un motiv aparent (nivelul de semnal si cel e calitate au ramas aceleasi ca si mai inainte) dar mai mult decat atat m-a enervat ca pe National TV apareau tot felul de erori de procesare a semnalului digital primit de receptor semn ca deja problemele generate de "ingramadirea" la maxim pe fiecare transponder a cat mai multe canale/servicii numai de dragul de a fi cu orice pret in fata concurentei nu mai pot fi gestionata corect de cei implicati de la RCS.

#462
KENSINGTON

KENSINGTON

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,535
  • Înscris: 30.03.2005

LR, on Apr 11 2005, 13:12, said:

Si la mine a inceput de sambata dimineata sa faca la fel fara nici un motiv aparent (nivelul de semnal si cel e calitate au ramas aceleasi ca si mai inainte) dar mai mult decat atat m-a enervat ca pe National TV apareau tot felul de erori de procesare a semnalului digital primit de receptor semn ca deja problemele generate de "ingramadirea" la maxim pe fiecare transponder a cat mai multe canale/servicii numai de dragul de a fi cu orice pret in fata concurentei nu mai pot fi gestionata corect de cei implicati de la RCS.

<{POST_SNAPBACK}>


Erorile de la NATIONAL TV sunt demult, dar nu sunt de la RCS, ci chiar de la National TV

#463
daniel28

daniel28

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,212
  • Înscris: 07.08.2003

inginerum, on Apr 10 2005, 22:56, said:

in acest weekend am instalat cu succes gigitv-ul la tara.
locatia: Bunesti langa Falticeni
ce am obtinut?
TP 12,687 Nivel 80 Calitate 55
TP 12,723 Nivel 80 Calitate 57
TP 12,643 Nivel 80 Calitate 91
Cifrele de la Calitate sunt valori medii,normal oscileaza in jurul acestora.

<{POST_SNAPBACK}>


Falticeni-ul este putin mai la vest decat Bacau (din cate stiu). Ca de obicei 12687 iti solicita nervii. Daca ai obtinut 55 cu cer senin, cu cer noros vei scadea sub 40, iar cu ploaie te vei duce chiar sub 30, ceea ce face imposibil de urmarit acest transponder.

Ai cumparat ligheanul de la ei?

#464
LR

LR

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,706
  • Înscris: 27.02.2002

Quote

Erorile de la NATIONAL TV sunt demult, dar nu sunt de la RCS, ci chiar de la National TV

este cam ciudat ca eu pana sambata dimineata nu le-am avut...

#465
KENSINGTON

KENSINGTON

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,535
  • Înscris: 30.03.2005

LR, on Apr 11 2005, 14:10, said:

este cam ciudat ca eu pana sambata dimineata nu le-am avut...

<{POST_SNAPBACK}>


Au fost si inainte, te asigur, dar nu chiar asa vizibile

#466
LR

LR

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,706
  • Înscris: 27.02.2002

Quote

Au fost si inainte, te asigur, dar nu chiar asa vizibile

... probabil ca te referi la pixelizari. Eu nu ma refeream la acest lucru cand am spus erori de procesare a semnelului receptionat.

#467
KENSINGTON

KENSINGTON

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,535
  • Înscris: 30.03.2005

LR, on Apr 11 2005, 15:30, said:

... probabil ca te referi la pixelizari. Eu nu ma refeream la acest lucru cand am spus erori de procesare a semnelului receptionat.

<{POST_SNAPBACK}>


Nu la pixelizari ma refeream, ci la acele pete pe ecran (uneori chiar aproape jumatate ecranul).

#468
LR

LR

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,706
  • Înscris: 27.02.2002

Quote

Nu la pixelizari ma refeream, ci la acele pete pe ecran (uneori chiar aproape jumatate ecranul)

Da, la ele ma refeream, dar daca zici ca erau de la National TV de ce naiba au aparut numai de sambata dimineata si aproape in acelasi timp cu mesajul NOTE 10 si de ce nu erau prezente si la providerul de cablu care ia direct semnalul national TV de pe AMOS 4W (codicrypt).

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate