Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Diaconescu a mutat OTV în sediu nou.

- - - - -
  • Please log in to reply
183 replies to this topic

#1
RODigitalum-megafanro

RODigitalum-megafanro

    *Pro-Digital*

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,753
  • Înscris: 07.04.2006

Diaconescu muta OTV in sediu nou. :coolspeak: :lol:  :roflmao:  

[ http://www.libertatea.ro/usr/galerie_poze/22-23-vedete-11_5406.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]Postul OTV urmeaza sa se mute din Piata Romana intr-o cladire noua de pe Calea Victoriei.
  • Dan Diaconescu, patronul OTV,  s-a pregatit "ca la carte" pentru mutare. A investit 600.000 de euro in aparatura pe care a achizitionat-o, deoarece vrea ca OTV sa devina o televiziune de top. :roflmaofast:
  • "Urmeaza sa ne mutam pe Calea Victoriei, dar dupa ce acolo va fi totul renovat si aranjat. E un spatiu de 2.000 de metri patrati. Am luat aparatura performanta, de 600.000 de euro. In 10-15 ani o sa intrec PRO TV-ul. Toti rad, dar asa va fi!", a mai adaugat Dan Diaconescu. :roflmao:  
Sursa: http://www.libertate...n...&sid=179836

Edited by megafanro, 28 May 2007 - 13:01.


#2
cretacic

cretacic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,447
  • Înscris: 04.02.2006

View Postmegafanro, on May 28 2007, 13:39, said:

Diaconescu muta OTV in sediu nou. :coolspeak: :lol:  :roflmao:  

[ http://www.libertatea.ro/usr/galerie_poze/22-23-vedete-11_5406.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]Postul OTV urmeaza sa se mute din Piata Romana intr-o cladire noua de pe Calea Victoriei.
  • Dan Diaconescu, patronul OTV,  s-a pregatit "ca la carte" pentru mutare. A investit 600.000 de euro in aparatura pe care a achizitionat-o, deoarece vrea ca OTV sa devina o televiziune de top. :roflmaofast:
  • "Urmeaza sa ne mutam pe Calea Victoriei, dar dupa ce acolo va fi totul renovat si aranjat. E un spatiu de 2.000 de metri patrati. Am luat aparatura performanta, de 600.000 de euro. In 10-15 ani o sa intrec PRO TV-ul. Toti rad, dar asa va fi!", a mai adaugat Dan Diaconescu. :roflmao:  
Sursa: http://www.libertate...n...&sid=179836



nimeni nu recunoaste, dar toata lumea se uita, indeosebi seara tarziu, pe otv...
saracutul de DDDDD e intre doua extreme: de o parte grila actuala, care de fapt se cam reduce la emisiunea sa de seara si care ii aduce 95 % din ratingul total pe televiziunea otv, iar de cealalta parte dezvoltarea care ar veni dupa ce se va fi mutat in sediul nou si careia nu-i vad scopul daca singura modificare ar fi schimbarea decorului emisiunii de seara. iar o schimbare in grila care sa aduca programe serioase si care sa atraga si alta categorie de public nu va aduce ratingul de varf, asa cum vrea diaconescu, din contra ii va indeparta si pe cei extrem de multi pe care i-a fidelizat seara de seara cu emisiunea lui...televiziunile si ideea de televiziune se afla in declin de ceva vreme si lucrurile vor evolua / involua catre disparitia televiziunii asa cum o stim noi acum si asta in our lifetime!

#3
rvic77

rvic77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,129
  • Înscris: 03.12.2004
Normal, vine televiziunea interactiva, si DD ramane sa vorbeasca cu nostalgicii !
Asa cum televiziunea a surclasat radioul, asa va ramane si televiziunea clasica fara clienti, lumea pleaca pe net :D

Pe langa asta mai e un aspect : era celebru cu 'televiziunea de garsoniera' era un roman adevarat, acum cu televiziune de 2000 mp suna cam santajabil....

Edited by rvic77, 28 May 2007 - 14:43.


#4
napster1

napster1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 15.04.2007
cretacic, rvic77   mi-a placut mult ce ati scris si aveti perfecta dreptate... Diaconescu abia acum incepe sa descopere ce e televiziunea... in timp ce altii isi muta armele in alte directii...
Sport.ro e cel mai bun exemplu... internetul e la putere acum.

#5
Doru-01

Doru-01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 289
  • Înscris: 08.02.2007
Stirea asta e senzationala sau exclusiva ca nu inteleg  :mellow:

#6
cretacic

cretacic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,447
  • Înscris: 04.02.2006

View PostDoru-01, on May 28 2007, 22:17, said:

Stirea asta e senzationala sau exclusiva ca nu inteleg  :mellow:



daca taceai, stii tu cum ramaneai...

#7
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,880
  • Înscris: 28.11.2006
Pe cat puneti pariu ca nu se schimba nimic la 0tv in urmatorii 2 ani? :death: Poate va face rost de un studio mai mare, poate vor veni ceva ptipoance sa-i inroduca pe invitati in platou, dar cam atat. Vor fi tot rahaturi senzationale si in exclusivitate. Oricum cu genul asta de emisiuni nu poate atrage multa publicitate (mie ca multinationala mi-ar fi jena sa ma asociez cu un pseudo-brand ca 0tv), iar singurii bani vor proveni ca si pana acum de la invitati :death: :greedy:

#8
RODigitalum-megafanro

RODigitalum-megafanro

    *Pro-Digital*

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,753
  • Înscris: 07.04.2006

OTV-ist acuzat de santaj.

Retinut in timp ce primea 2.000 de  euro.  
  •   Toader Roman, primarul comunei sibiene Blajel, a cerut ajutorul politiei  pentru realizarea unui flagrant, sustinand ca un realizator de emisiuni de la  televiziunea OTV i-a cerut 2.000 de euro pentru a nu difuza la postul respectiv  un reportaj defaimator la adresa sa.
  • Toader Roman spune ca nu a mai  rezistat amenintarilor venite de la Cristian Petcuta, care i-a cerut initial  3.000 de euro, iar apoi doar 2.000.
Santaj cu  negocieri.
  • „Am fost martor la vanzarea unui teren si cumparatorul  nu s-a inteles cu vanzatorul pentru niste acte. Cumparatorul a chemat OTV-ul si  un jurnalist a facut un reportaj cu un comentariu foarte urat despre mine. M-a  sunat sa ii dau 3.000 de euro, altfel se duce pe apa sambetei munca mea de 15  ani. A spus sa merg la negocieri. Am vorbit cu el, m-a pus sa dau si telefoane,  dar nu am avut de unde sa iau 3.000 de euro. Au difuzat in final caseta cu mine  si la o saptamana m-a mai sunat o data si mi-a spus ca mai au o caseta si mai  urata cu mine. Mi-a zis sa ne intalnim ca lasa si mai putin din pretentii. Voia  2.000 de euro... Nu am mai suportat si am vorbit la politie", a povestit  primarul din Blajel.
  • A urmat apoi un flagrant de luare de mita facut de  ofiterii Serviciului de Investigare a Fraudelor Sibiu, iar Cristian Petcuta a  fost retinut luni, in holul Hotelului Continental, in timp ce primea suma de  2.000 euro de la primarul Blajelului.
Cercetat in  libertate.
  • „Flagrantul, realizat in ziua de 4 iunie, a fost  organizat ca urmare a unui denunt primit la Inspectoratul de Politie al  Judetului Sibiu. In prezent se efectueaza cercetari de catre Parchetul de pe  langa Tribunalul Sibiu, sub aspectul savarsirii infractiunilor de santaj si  luare de mita cu invinuitul in stare de libertate, fiind dispusa masura de a nu  parasi tara, pana la definitivarea cercetarilor”, a declarat subinspectorul  Luciana Baltes, purtatoare de cuvant a I.P.J. Sibiu.
Dan Diaconescu spune ca nu cunoaste niciun Cristian  Petcuta la OTV.
  • Postul lui Dan Diaconescu a fost in multe  randuri suspectat ca primeste bani de la invitati sau de la personajele din  materiale. Dan Diaconescu pune acuzatiile pe seama unei campanii de discreditare  si a invidiei fata de succesul OTV.
EVZ: Cum comentezi cazul „Cristian Petcuta”?
Dan  Diaconescu: Nu exista niciun angajat la OTV cu acest nume.

Dar caseta a fost difuzata...
Zice primarul ca a fost  difuzata. Eu nu tin minte niciun om cu acest nume si nici sa fi difuzat vreun  material despre comuna Blajel.

Planeaza de mult suspiciuni ca se dau bani la OTV.
Asta  am auzit si eu, dar sa demonstreze cine zice asa ceva.

Cineva mi-a povestit ca i s-au cerut 20 de milioane de lei pentru ca  OTV sa vina pentru un reportaj. Cum comentezi?
Eu am auzit atatea  cazuri ca sunt satul. Cum sa cerem bani, cand am si cheltuit noi mult pentru  anchete? Nu cred sa fie asa. Daca o fi adevarat, sa faca plangere la politie.  Noi il dam afara.

Poti tu sa controlezi tot?
Nu, dar nu pot sa cred asa  ceva.

Alta sursa a spus ca i s-au cerut 5.000 de euro pentru a intra in  emisiunea „Oameni pentru oameni” sa stranga bani, pentru ca era  bolnav...
E o alta bazaconie. Cum sa se ceara bani cand acolo se  strang sume pentru cei bolnavi?

Bani pentru a ajunge in emisiune..
Au fost 300 de oameni  operati cu bani stransi de noi. Singurul comision este cel perceput de  operatorii de telefonie - Orange, Romtelecom - pentru mesajele trimise. Omul nu  plateste nimic. Este ilogic. Ei pleaca cu bani de la OTV.

Oameni care au avut probleme cu legea au fost prezenti in studioul  OTV sa-si spuna pe larg punctul de vedere. Cum asa?
In cazul Tanacu,  toata lumea si toata presa il cauta. El a venit la OTV. Iar despre Csibi Istvan  am facut emisiuni si cand era arestat. Daca n-ar fi fost corect, OTV n-ar fi  avut acele audiente. Cand am facut singurul interviu cu Nicu Gheara, acum doi  ani, "EVZ" a scris ca am fost platit. Dar eu am cheltuit bani sa ma duc dupa  el.

Atunci de ce se spune ca OTV ia bani?
Lumea e invidioasa  si isi baga unghia in gat. Altii au plecat cu banii lui Ceausescu sau cu banii  americanilor, eu am plecat cu punga din Caracal. Daca luam bani, auzea toata  tara. Acum, ca avem succes, unii spun ca OTV trebuie inchis, ala e arestat...  Pentru ca OTV le sta in gat. Daca am fi proprietatea unui grup mare, nu s-ar mai  zice asa ceva.

Deci invitatii nu platesc pentru OTV.
Nu au de ce sa ma  plateasca pe mine. Am un Bentley, un Rolls Royce, tot ce castig vine din  publicitate, nu din altceva.

Daca se demonstreaza in cazul „Petcuta”?
Sa demonstreze  primarul ca i-a dat banii unuia de la OTV. Am avut o gramada de sesizari ca unii  se dau ca fiind de la OTV. Eu nu stiu de reportaj. Sa nu-l fi vazut la un alt  post.

  [ http://www.evz.ro/pictures/normal/17diaconescu_MSp11.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]     Patronul OTV arunca vina pe cei invidiosi pe succesul  postului din Piata Romana.
Sursa: http://www.evz.ro/ar...hp?artid=308398

Edited by megafanro, 06 June 2007 - 22:49.


#9
RODigitalum-megafanro

RODigitalum-megafanro

    *Pro-Digital*

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,753
  • Înscris: 07.04.2006

                                 Un elev moare. O TeleViziune s-ar putea inchide.                              

                                  

                                   Un tanar se arunca de la etaj si provoaca doua victime: o profesoara gata sa fie linsata si un post TV pe punctul de a-si intrerupe emisia.
[ http://www.gardianul.ro/pics/size2/95902_pic.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] Decizia luata de C.N.A. de a intrerupe timp de 10 minute emisia postului OTV, a iscat cateva discutii insa reprezentanti ai mass-media s-au pus de acord ca emisiunile difuzate de postul cel mai controversat din tara, a impins lucrurile prea departe. Cazul tanarului care s-a aruncat de la etaj din dragoste pentru profesoara lui, Corina Vasile, a facut obiectul unor emisiuni, in care s-a depasit cu mult limita suportabilitatii. Dan Diaconescu si invitatii sai s-au substituit organelor de ancheta si justitiei purtand adevarate „procese televizate“ in care s-a sustinut ideea ca elevul a fost de fapt ucis, iar profesoara a fost catalogata drept „talpa iadului „ sau „vaduva neagra“.Interesant este faptul ca postul OTV nu este la prima sa campanie de linsaj mediatic, dar pana acum nimeni nu a luat atitudine, desi, dupa cum declara fostul Presedinte al C.N.A., „toate emisiunile lui Dan Diaconescu sunt la limita legalitatii“.
  • Cazul tanarului elev care s-a sinucis din dragoste pentru profesoara lui face mai multe victime decat se astepta. Iubita elevului, Corina Vasile, a ajuns subiect de talk-show-uri oteviste, care depasesc anumite limite ale suportabilitatii. C.N.A. are toate motivele sa inchida televiziunea lui Dan Diaconescu. Profesoara se poate trezi in orice moment linsata pe strada dupa tot ce s-a spus la OTV, in principal, ca este mai mult decat autoarea morala a sinuciderii. Bomboana pe coliva postului a fost pusa de stirea cu producatorul Cristian Petcuta, alias Cristi Petcu, cercetat, la Sibiu, pentru luare de mita si santaj, dupa cum sustineau, ieri, surse judiciare.
  • Decizia luata marti de Consiliul National al Audiovizualului de a intrerupe, timp de 10 minute, intre 19.00 si 19.10, emisia postului OTV a iscat un val de proteste ce-i drept, anemice! - in sanul sustinatorilor lui Dan Diaconescu, insa reprezentanti ai mass-media s-au pus de acord ca s-a ajuns prea departe..
  • Ultima „mizerie“ care a atras atentia si mania Consiliului National al Audiovizualului (C.N.A.) asupra OTV-ului este felul in care directorul acestui post, Dan Diaconescu, a tratat, impreuna cu invitatii sai, cazul „Corina si Bogdan“. Dupa indelungi discutii, membrii C.N.A. au optat pentru varianta intreruperii emisiei timp de zece minute, printre propuneri numarandu-se inchiderea emisiei timp de trei ore sau amendarea postului cu 25.000 de lei. Insa, nici una dintre aceste doua variante nu a intrunit numarul minim de sase voturi care sunt necesare adoptarii unei decizii.
  • Dintre articolele din Codul audiovizual incalcate de postul OTV, unul dintre cele mai grave este faptul ca publicului i s-a indus ideea ca elevul a fost ucis, fapt ce contrazice concluziile anchetatorilor, care au spus ca baiatul s-a sinucis. „Sunt niste lucruri foarte grave pe care oamenii le vad la televizor, dupa care merg si se sinucid în piata“, este de parere Cristina Trepcea, membru C.N.A.. La fel de grava este si incalcarea dreptului la imagine al persoanelor acuzate in acest caz. Consiliul a primit foarte multe sesizari de la telespectatori in aceasta privinta. Potrivit uneia dintre reclamatii, profesoara Corina Vasile a fost numita in cadrul „senzationalului“ sir de emisiuni ale lui Diaconescu, dedicate acestui subiect, „talpa iadului“ sau „vaduva neagra“.
La OTV, demnitatea umana este calcata in picioare.
  • Pentru a exista reguli mult mai clare pentru abordarea acestui gen de subiecte si pentru a inaspri sanctiunile in cazul unor incalcari similare, C.N.A. ia in calcul varianta de a face modificari la Codul de reglementare in audiovizual. De asemenea, Consiliul a anuntat ca va sesiza Parchetul pentru scurgeri de informatii, intrucat OTV a difuzat imagini cu Bogdan Costache mort, care provin din dosarul instrumentat, si Baroul Bucuresti, pentru a analiza daca avocatul familiei lui Bogdan Costache a respectat legile. Se presupune ca toate informatiile care au ajuns la presa au fost furnizate de familia lui Bogdan Costache sau de avocatul acesteia.
Tolerare de teama unui scandal public.
  • In urma cu o luna si jumatate, ziarul nostru a publicat un interviu cu fostul presedinte al C.N.A., Ralu Filip, in care acesta ne marturisea ca teama unui scandal public il determina sa nu inchida OTV, chiar daca acest post daduse mult prea multe semne de rea-purtare.
  • In toamna anului 2002, televiziunea lui Diaconescu si-a intrerupt emisia, in urma unei decizii luate de Consiliul National al Audiovizualului. Hotararea aceasta a starnit, la acea vreme, proteste violente, fiind considerata o forma de cenzura si o sfidare a Constitutiei.
  • In acest moment, Consiliul are motive mai mult decat suficiente sa o faca din nou. Speram ca frica de reactia pe care opinia publica o va avea nu va sta in calea unei masuri radicale care se impune momentul de fata.
In nici patru luni, OTV a primit amenzi de peste un miliard de lei vechi.
  • Anul trecut, cele mai multe sanctiuni au fost aplicate OTV: 25 de amenzi insumand 292.500 de lei si 15 somatii. Pe locul al doilea, s-a clasat Antena 1, cu 15 amenzi cumuland 117.500 de lei si 10 somatii. Prima TV a avut 8 amenzi in valoare de 70.000 de lei si 10 somatii.
[ http://www.gardianul.ro/images/7-06-20075.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Anul acesta, in perioada 23 ianuarie - 4 aprilie, OTV a primit deja 9 amenzi, in valoare totala de 130.000 de lei.

C.T. Popescu: O sa urmeze linsarea pe strada a vinovatului stabilit de OTV.
  • Jurnalistii Ion Cristoiu si Cristian Tudor Popescu sunt si ei in asentimentul membrilor C.N.A.. Indignat, Popescu ne-a declarat: „Cu Romanita Iovan ce-au facut (n.red.: sub titlul “Crima din Primaverii”, OTV a difuzat o serie de peste 50 de emisiuni consecutive)? A fost facut linsajul mediatic pe acelasi principiu. OTV-ul se substituie organelor de ancheta, este subminata justitia. O sa urmeze linsarea pe strada a vinovatului stabilit de OTV. Fiecare organ media ar trebui sa ia atitudine“.
Attila Gasparik: Mi se pare ridicol ce se intampla in domeniul demnitatii umane.
  • Presedintele interimar al C.N.A., Attila Gasparik, crede ca sunt absurde lucrurile care se intampla in privinta demnitatii umane: „Am avut in jur de 40 de procese cu OTV, o singura data am pierdut. Mi se pare ridicol ce se intampla in domeniul demnitatii umane“. Colegul sau, Grigore Zanc, a adaugat ca „a fost oribil, trei zile numai fotografii cu copilul...“.
Ziaristul Cristian Petcuta, alias Cristi Petcu, de la OTV, «saltat» pentru o spaga de 2.000 de euro.
  • Ziaristul Cristian Petcuta, producator la OTV, a fost prins in flagrant primind 2.000 de euro de la primarul localitatii sibiene Blajel, pentru a nu mediatiza un litigiu civil in care postul de televiziune ar fi constatat anumite nereguli comise de edil, sustin surse judiciare. Cristian Petcuta a mai fost implicat, in anul 2002, intr-un scandal de pomina cand, fiind acreditat la Politia Capitalei, era urmarit general pentru o condamnare la doi ani de inchisoare.
  • Prinderea in flagrant delict a lui Cristian Petcuta, producator de televiziune care inchiriase spatiu de emisie la OTV, a avut loc in ziua de 4 iunie. Producatorul ceruse primarului localitatii Blajel suma de 3.000 de euro pentru a nu difuza date compromitatoare la adresa edilului. Astfel, primarul s-a adresat procurorilor Parchetului Tribunalului Sibiu, care au organizat prinderea producatorului, la flagrant fiind folosita suma de 2.000 de euro. Dupa prinderea in flagrant delict, procurorii sibieni au dispus obligarea lui Petcuta de a nu parasi localitatea. Materialul de televiziune se referea la un litigiu in care erau implicati rromi si alti localnici din Blajel, printre care si primarul.
Urmarit general, printre politisti.
  • Cristian Petcuta a fost protagonistul unui alt scandal, in anul 2002, cand desi era dat in urmarire generala si era cautat, el era ziarist acreditat pe langa Politia Capitalei sub numele de Cristi Petcu. Politistii au aflat ca de fapt Cristi Petcu este unul si acelasi cu Cristian Petcuta. Cum? Foarte simplu. Pe vremea aceea Cristian Petcuta realiza la OTV emisiunea „Infractori de Week-end“. Un politist de la Alexandria care instrumentase un dosar penal privindu-l pe Cristian Petcuta se uita frecvent la aceasta emisiune. In acea zi, cameramanul emisiunii il filmase din greseala si pe reporterul care lua interviuri infractorilor. Atunci omul legii l-a recunoscut pe Cristi Petcu ca fiind Cristian Petcuta. A fost alertat Serviciul Urmariri din cadrul I.G.P.R., condus pe atunci de colonelul George Chitu. Acesta, impreuna cu un coleg, s-a deplasat la sediul OTV si i-au spus directorului postului de televiziune despre ce este vorba. Au intrat intr-un birou si Dan Diaconescu l-a sunat pe Cristi Petcu sa vina pana acolo. Aici Petcuta a dat nas in nas cu cei de la Urmariri. Salutari, strangeri de mana. Colonelul Chitu il intreaba direct: „Auzi, cum te numesti dumneata de fapt?“. „Cristian Petcuta“, vine raspunsul. „Atunci inseamna ca asta iti apartine“, spune colonelul Chitu aratan-du-i mandatul de arestare. „In acel moment i-a cazut fata. Nu stia ce sa mai zica. Nu a opus rezistenta“, isi mai aminteste colonelul Chitu. „L-am dus la Sectia 18, unde a venit o echipa de la I.P.J. Teleorman sa-l preia“, a conchis colonelul.
Ode dedicate Politiei.
  • Povestea ziaristului care se plimba sub nasul politistilor desi era dat in urmarire generala incepe in anul 1993. Atunci a venit in Bucuresti dintr-un prafuit oras de provincie, Rosiorii de Vede. S-a angajat la Trustul de Presa „Românul“. A colaborat apoi cu mai multe publicatii care tratau orice infractiune marunta drept un fapt senzational. A lucrat chiar si la defuncta publicatie „Infractorul“. A ajuns apoi in Trustul de Presa Intact. A colaborat aici cu „Jurnalul National“, fiind sef de departament la ziarul „Capitala“, publicatie care la vremea respectiva facea parte din trustul lui Dan Voiculescu si condus de Cozmin Gusa. Cand s-a inchis aceasta din urma publicatie, Cristian Petcuta a plecat la OTV, unde s-a ocupat evident tot numai de cazuri care tin de Politie.
Vechile probleme cu justitia.
  • Dupa Revolutie febra privatizarilor l-a prins si pe Cristian Petcuta. La vremea aceea era un comerciant oarecare din Rosiorii de Vede. La un moment dat a venit politia economica in control si a gasit cateva probleme minore. Se deschid doua dosare penale pe numele acestuia in anul 1992. Primul dosar ajunge in instanta, unde Judecatoria Rosiorii de Vede si apoi Tribunalul Alexandria il condamna la un an de inchisoare la locul de munca. El nu a executat aceasta pedeapsa si a plecat din Rosiorii de Vede. Intre timp, politia deschide alt dosar penal pe numele lui Cristian Petcuta, de data aceasta legat de niste imprumuturi bancare cu sume mici. A fost condamnat la un an de inchisoare cu executare. Cum avea o coada de un an, acesta s-a adaugat la condamnare, avand in total de efectuat doi ani de inchisoare. Cum el nu s-a prezentat niciodata la proces, sentita a ramas definitiva. La 7 martie 1996, Judecatoria Rosiori emite mandat de executare a pedepsei cu inchisoarea. Cum Petcuta era disparut din Rosiorii de Vede din 1993, este dat in urmarire generala. Habar nu avea acest lucru, dar el nu mai trece niciodata prin orasul natal, Rosiorii de Vede. Este arestat si isi executa pedeapsa, pentru ca mai apoi sa fie din nou angajat la OTV.
Sursa: http://www.gardianul...ide-s95902.html

Edited by megafanro, 06 June 2007 - 23:13.


#10
hanssick

hanssick

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 427
  • Înscris: 11.07.2006
Poate OTV ia atitudine sau... :D

#11
RODigitalum-megafanro

RODigitalum-megafanro

    *Pro-Digital*

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,753
  • Înscris: 07.04.2006

Parchetul General ancheteaza OTV!

Procurorul general al Romaniei, Codruta Kovesi, a primit astazi sesizarea C.N.A. referitoare la modul in care a fost tratat subiectul sinuciderii unui elev de catre postul OTV, seful Ministerului Public dispunand verificarea chestiunilor semnalate.                                  
  •                                  Procurorii Sectiei de Urmarire Penala si Criminalistica din Parchetul instantei supreme vor verifica aspectele semnalate in plangerea C.N.A. (Consiliul National al Audiovizualului) , vor viziona materialele video, care le-au parvenit impreuna cu sesizarea, dar vor face si verificari cu privire la scurgerile de informatii din dosarul constituit ca urmare a sinuciderii elevului Bogdan Costache, informeaza surse oficiale, citate de agentia Mediafax.
  • In functie de ce se va constata in cadrul verificarilor la Parchetul Tribunalului Bucuresti - cel care instrumenteaza dosarul siniciderii - procurorul general va stabili daca va sesiza Consiliul Superior al Magistraturii sau daca se impun alte masuri.
  • Se pare ca un procuror al Parchetului Tribunalului Bucuresti ar fi raspunzator pentru difuzarea la postul OTV a imaginilor privindu-l pe Bogdan Costache, tanarul care s-a sinucis din dragoste pentru o profesoara.
  • De altfel, procurorul general al Romaniei, Codruta Kovesi, a dat dispozitie pentru clarificarea imprejurarilor in care s-au produs scurgerile de informatii din dosarul constituit la Parchetul Capitalei.
  • Si seful Directiei Generale a Municipiului Bucuresti, Marian Tutilescu, a cerut o verificare interna, pentru a se stabili daca scurgerea de imagini catre OTV a fost realizata de politistii criminalisti.
  • In urma verificarilor preliminarii, s-a stabilit ca imagini si date din dosar au fost furnizate de Parchetul Tribunalului Bucuresti, precizeaza sursele citate.
  • Totodata, verificarile au stabilit ca procurorul Emilia Gavadia a avut o intalnire in cursul zilei de 4 iunie cu un realizator al OTV, iar a doua zi au fost difuzate informatii din cadrul anchetei parchetului, sustin sursele oficiale.
  • Procurorul Emilia Gavadia a evitat sa comenteze aceste informatii.
  • Consiliul National al Audiovizualului a sanctionat, marti, postul OTV cu intreruperea emisiei timp de zece minute pentru modul in care emisiunea "Dan Diaconescu Direct" a reflectat cazul mortii lui Bogdan Costache, elevul indragostit de profesoara Corina Vasile.
  • OTV a prezentat in cadrul emisiunilor textul intrebarilor puse Corinei Vasile de Politie la detectorul de minciuni. In plus, s-au aratat imagini cu buletinul profesoarei Corina Vasile, precum si date personale si numere de telefon ale unor persoane neimplicate in cazul Bogdan Costache.
  • "In culpa nu este OTV, in acest caz, ci Politia si Parchetul", au spus Attila Gasparik si Gelu Trandafir, membri C.N.A.. "Corina Vasile a fost facuta criminala, dupa care s-au dat numere de telefon gasite in poseta sa", a mai spus Gasparik, vicepresedinte al C.N.A..
  • Membrii C.N.A. au criticat si publicarea de catre televiziuni a continutului sms-urilor trimise de Bogdan Costache si Corina Vasile, intrucat s-a incalcat "dreptul la viata privata" a celor doi.
  • "Sa intri in viata privata a profesoarei, fata asta nu-si va mai gasi o slujba in Romania. Poate sa-si faca bagajele (...) Nu cred ca mama acelui baiat care s-a sinucis este proprietarul mesajelor si a pozelor. Exista o doamna profesoara careia trebuia sa i se ceara acordul", a spus Attila Gasparik, sustinut de membrii C.N.A., Cristina Trepcea si Ioan Onisei.
  • Potrivit Cristinei Trepcea, interesul public a fost argumentul dupa care s-au ascuns cei care au dramatizat subiectul. "Interesul public justificat ar fi fost sustinut daca dincolo de melodramele ieftine ar fi venit o autoritate competenta si si-ar fi spus o parere competenta. (...) In Romania nu este nicaieri in mod expres interzisa relatia intre un elev si un profesor prin niciun act normativ (...) Se putea vorbi despre existenta sms-urilor fara sa le dai, pentru ca ele sunt in proprietatea persoanei care le-a scris sau le-a trimis ", a spus Trepcea.
Sursa: http://www.evz.ro/ar...hp?artid=308471

Edited by megafanro, 07 June 2007 - 16:43.


#12
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,880
  • Înscris: 28.11.2006
Pe cat puneti pariu ca nu patesc nimic si ca emisiunile de acest gen vor continua? :death:

#13
raz_md

raz_md

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,157
  • Înscris: 27.09.2006

View Postpufonel, on Jun 7 2007, 23:16, said:

Pe cat puneti pariu ca nu patesc nimic si ca emisiunile de acest gen vor continua? :death:

Eu sper sa pateasca ca ma enerveaza emisiunile de scandal si aberatiile care se zic acolo. La fel si emisiunile lui DD, care sub falsa fatada de a ajuta oamenii isi urmareste propriile interese. Daca prima oara cand au suspendat postul, am sperat sa il redeschida, acum sper sa il inchida.

#14
mardarg3

mardarg3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 25.10.2006
Eu mi-am sters OTV-ul din memoria TV-ului impreuna cu PRO TV-ul. Si unde ziceti ca se muta? Din garsoniera pe scara blocului?  :roflmaofast:

#15
RODigitalum-megafanro

RODigitalum-megafanro

    *Pro-Digital*

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,753
  • Înscris: 07.04.2006

OTV a pierdut 4 milioane de euro la Loto.

Dan Diaconescu, directorul general al OTV, a ratat o afacere de 4 milioane de euro cu Loteria Romana: vinzarea catre compania nationala a unui pachet de 10-15 la suta din OTV.
  • Directorul general al televiziunii OTV, Dan Diaconescu, a incercat, intre anii 2004 si 2006, vinzarea catre Loteria Romana a unui pachet de 10-15 la suta din actiunile postului contra unei sume cuprinse intre 3,5 si 4 milioane de euro. Fostul sef al Loteriei Nicolae Cristea a acceptat initial oferta, dupa care a simulat o licitatie, inaintind oferte de cumparare a unor pachete similare de actiuni si catre alte posturi cu acoperire nationala. Cum cota de piata a celorlalte televiziuni este mult mai mare pentru ca un asemenea pachet sa fie cumparat cu suma pusa in joc, OTV raminea cu cele mai mari sanse de a se califica pentru cistigarea contractului. Afacerea a picat dupa ce Nicolae Cristea a fost debarcat din fruntea Loteriei, iar noua conducere a respins oferta lui Dan Diaconescu. În data de 19 octombrie 2004, Dan Diaconescu i-a trimis o scrisoare de intentie lui Nicolae Cristea, fostul manager al Loteriei Romane, in care i-a propus acestuia sa vinda Loteriei un pachet de 10-20% din actiunile postului de televiziune OTV. „Avind in vedere dorinta noastra de a coopta actionari puternici in cadrul OTV si faptul ca Loteria Nationala, una dintre cele mai redutabile companii romanesti, are un public-tinta identic cu al postului OTV, va supunem atentiei oferta noastra de vinzare a unui pachet de actiuni de 10-20%”, i-a scris Diaconescu lui Nicolae Cristea.
  • Fostul director general al Loteriei a primit scrisoarea si a trimis-o mai departe directorilor de departamente cu urmatoarea indicatie: „Rog sa studiati aceasta propunere, functie de strategia si interesul C.N.L.R.”. În data de 15 noiembrie 2004, Nicolae Cristea ii scrie lui Diaconescu: „Am primit cu deosebit interes scrisoarea dumneavoastra de intentie, privind oferirea spre vinzare, catre Loteria Română, a unui pachet de actiuni al postului OTV. Consideram ca aceasta oferta reprezinta o oportunitate pentru compania noastra, avind in vedere dorinta noastra permanenta de a diversifica investitiile capabile sa aduca un plus de imagine in fata cetatenilor din România”. Apoi ii cere directorului OTV sa trimita la Loterie actele firmei „pentru o analiza cit mai detaliata a ofertei dumneavoastra”. În data de 9 februarie 2005, Cristea mai solicita de la OTV si hirtiile cu structura actionariatului, certificatul constatator, cazierul fiscal al societatii si datele actualizate privind situatia financiara a OTV.
  • În data de 11 august 2005, Consiliul de Administratie al Loteriei Romane a decis sa cumpere un pachet de 10-15% de actiuni, in limita a patru milioane de euro, la una din urmatoarele televiziuni: PRO TV, Antena 1, Prima TV, Acasa TV, OTV si National TV. C.A.-ul de la Loterie a decis in acea sedinta sa mandateze conducerea executiva a companiei pentru a organiza o licitatie privind achizitionarea pachetului de actiuni. Surse din Loterie sustin ca includerea celorlalte televiziuni in lista, alaturi de OTV, a fost facuta pentru a da o aura de legalitate licitatiei ce urma a fi facuta. De exemplu, PRO TV a vindut la inceputul acestui an 5% din actiunile sale cu aproape 50 de milioane de dolari, iar in 2006 a vindut tot 5% din actiuni la pretul de 27,5 milioane de dolari. Prin urmare, cu maximum patru milioane de euro, Loteria Română nu avea cum sa cumpere 10-15% din actiunile unei televiziuni ca PRO TV.
  •   In urma verificarii tuturor actelor contabile ale postului OTV, expertii contabili ai Loteriei au facut o nota pe care au transmis-o lui Nicolae Cristea, in care l-au instiintat despre indicatorii de lichiditate, risc, gestiune si de rentabilitate ai OTV. Concluziile notei au fost sumbre: „Marimea si evolutia indicatorului arata ca societatile (S.C. Oglinda TV si S.C. Oglinda Press - n.r.) se afla la si sub limita inferioara a acceptabilitatii, in situatie aproape alarmanta pentru perioada urmatoare, cind vor trebui sa faca fata unor obligatii pecuniare foarte mari. Indicatorii de activitate pun in evidenta o rotatie a activelor foarte redusa, indicatorul neputindu-se calcula in exercitiul 2003 pentru S.C. Oglinda TV si facind imposibila analiza de trend. Impresia generala care se desprinde din punct de vedere al acestui indicator este ca aceste societati, desi infiintate de circa 5-9 ani, au stat mai mult in conservare si abia in exercitiul 2004 schiteaza incercari de activitate”. Concluzia raportului financiar al OTV pus pe masa lui Nicolae Cristea a fost urmatoarea: „Deoarece nu dispun de indicatori de solvabilitate suficient de buni, prezentind un grad de indatorare mare si minim de capitaluri (chiar negativ), singura posibilitate de relansare o reprezinta majorarea capitalurilor si atragerea de noi investitori”.
   [ http://www.cotidianul.ro/fileadmin/2007/August/ed670/05_1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]Oferta OTV si analiza de oportunitate a Loteriei Române.
  • Surse din Loterie ne-au declarat ca negocierile dintre Cristea si Dan Diaconescu au continuat si dupa acest raport financiar, ele intrerupindu-se dupa instalarea noii conduceri. „Cind am preluat mandatul, am incetat orice negocieri pentru cumpararea de actiuni la postul OTV. Am considerat ca avem alte prioritati”, ne-a declarat Liliana Ghervasuc, actuala presedinta a Loteriei. Dupa instalarea noii conduceri a Loteriei, Dan Diaconescu i-a trimis lui Ghervasuc o oferta publicitara, „o colaborare pe termen lung si reciproc avantajoasa”. Directorul general al OTV i-a propus lui Ghervasuc un „mix publicitar”, care sa cuprinda prezenta unui reprezentant al Loteriei la emisiunea „Dan Diaconescu Direct”, pentru a dezbate probleme ale mediului de afaceri, tariful fiind de 6.000 de euro plus T.V.A./60 de minute. O alta componenta a ofertei consta in difuzarea de spoturi publicitare pe spatiul emisiunii „Dan Diaconescu Direct”, tariful fiind de 200 de euro plus T.V.A./ difuzare. Propunerea mai contine inca trei oferte, dar pentru alte emisiuni. Ghervasuc a refuzat oferta. Corelind acest refuz cu cel privind anularea negocierilor privind cumpararea pachetului de actiuni la OTV, putem avea o posibila explicatie pentru violenta cu care Dan Diaconescu si invitatii sai au atacat Loteria Romana si jocul Loto 6/49 in ultimele saptamini.
  •   In legatura cu negocierile pentru cumpararea pachetului de 15% din postul OTV, Dan Diaconescu ne-a declarat: “M-am intilnit o singura data cu Cristea, la Loterie. El a spus cit e disponibil sa plateasca, iar eu i-am spus sub ce suma nu pot sa scad nimic. La momentul respectiv, eu aveam o oferta de la MediaPro pentru 49% din OTV in valoare de 11 milioane de euro. Prin urmare, i-am spus domnului Cristea ca 15% din OTV ar face cam 3,5 milioane de euro, pastrind proportia cu oferta MediaPro”. Dan Diaconescu sustine ca negocierile purtate cu reprezentantii Loteriei Române au picat inainte de debarcarea lui Cristea, deoarece in oferta facuta de "MediaPro" ar fi fost trecuta o conditie de respingere a ofertei Loteriei. Dupa cei-am semnalat coincidenta sumei negociate de el cu Cristea cu cea votata de C.A.-ul Loteriei, Diaconescu a precizat: „Da? Nu stiam de decizia C.A. Habar n-am”. El sustine ca nu exista nici o legatura intre ratarea afacerii si campania de acum impotriva Loteriei.
  • Ce putea cumpara Loteria.
  •   Cu 4 milioane de euro (5,3 milioane de dolari), Loteria Romana ar fi putut obtine 0,5% din imperiul televiziunilor Pro. Pachetul PRO TV, Acasa, Pro Cinema, PRO TV International si Sport.ro, adica PRO TV S.A., este estimat, in prezent, la un miliard de dolari, dupa ce Adrian Sirbu a vindut in iunie anul acesta 5% din el cu 50 de milioane de dolari americanilor de la C.M.E.. La un miliard de euro isi autoestimeaza si Camelia Voiculescu trustul Intact. Potrivit surselor din piata insa, cele patru televiziuni ale Intactului au o valoare in jurul a 600 de milioane de euro, deci banii Loteriei ar fi putut achizitiona aproximativ 0,8% din ele. In ceea ce priveste Prima TV, valoarea ei este dificil de estimat, pentru ca a fost cumparata cu datorii si alte doua radiouri de S.B.S. Broadcasting, in doua transe in 2005, dar si pentru ca, in prezent, postul românesc va fi inclus in divizia "Free TV Unit" a grupului "ProSiebenSat.1", dupa ce gigantul german a cumparat, la inceputul lunii trecute, S.B.S. Broadcasting.
Sursa: http://www.cotidianu...Hash=021f296d0b

Edited by megafanro, 24 August 2007 - 01:52.


#16
Zygoth

Zygoth

    specimen

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,077
  • Înscris: 29.04.2006
Hahaha, si totul se limpezeste!  :ciocan:

#17
InTech

InTech

    Kietata ?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,739
  • Înscris: 23.11.2005
Au trecut 4 luni si nimic  :confuzzled:

#18
a_d_y

a_d_y

    Hobby Telecom & Mass Media

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,382
  • Înscris: 05.09.2005
eu greu Domnule cu mutatu

iti dai seama cata aparatura HD au? le ia un an pentru mutare + mobila din sufagerie s.m.d. :D

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate