Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 

Uniunea Europeana vs. Statele Unite ale Americii

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
245 replies to this topic

#19
ThunderRa

ThunderRa

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,241
  • Înscris: 02.05.2006
Uniunea Europeana nu s-a inspirat dupa USA asa cum afirma initiatorul acestui topic. In istorie sunt foarte multe incercari de unire a Europei, in perioade in care nici nu se descoperise continentul american. Civilizatia occidentala s-a format in Europa, USA fiind doar o copie a acestei civilizatii. Cred ca ar fi bine sa nu uitam asta.

#20
TheOnlyWay

TheOnlyWay

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 01.11.2006
China va domina lumea peste 50 - 100 de ani, chiar daca cele mai importante investitii si industrii de acolo sunt americane sau europene, pana la urma se va intoarce roata si vor avea si ei companii cu capital chinez.

Sa nu uitam ca in China civilizatia exista de 2-3 mii de ani si au contribuit cu multe inventii.

SUA si UE peste 50-100 o sa fie pline de mexicani, negri, indieni si rromi care nu sunt patrioti, isi urmaresc interesul propriu, isi gasesc slujbe greu si necalificate pe cand China va avea o populatie omogena si uriasa de 1.3 miliarde (se estimeaza ca in 2050 va avea 1.4 miliarde si o sa fie a 2-a pe glob dupa India)

#21
Fabian

Fabian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,443
  • Înscris: 05.01.2007

View PostTheOnlyWay, on May 27 2007, 12:01, said:

China va domina lumea peste 50 - 100 de ani, chiar daca cele mai importante investitii si industrii de acolo sunt americane sau europene, pana la urma se va intoarce roata si vor avea si ei companii cu capital chinez.

Sa nu uitam ca in China civilizatia exista de 2-3 mii de ani si au contribuit cu multe inventii.

SUA si UE peste 50-100 o sa fie pline de mexicani, negri, indieni si rromi care nu sunt patrioti, isi urmaresc interesul propriu, isi gasesc slujbe greu si necalificate pe cand China va avea o populatie omogena si uriasa de 1.3 miliarde (se estimeaza ca in 2050 va avea 1.4 miliarde si o sa fie a 2-a pe glob dupa India)

Pai eu am zis ... este foarte posibil ca si acest colos numit China sa ajunga cea mai mare putere ... dar eu vorbeam in topic despre SUA si UE! ;)

#22
epimeteu

epimeteu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 09.11.2005
Ca sa intelegeti mai bine ce e cu aceasta "Uniune" este bine sa cititi despre istoria unei alte "Uniuni" care avea centrul de greutate la Moscova. Cele doua structuri politice sunt foarte asemanatoare, si daca nu ar fi intervenit prabusirea URSS-ului, pana acum ele s-ar fi contopit intr-o unica entitate politica. Parerea lui Vladimir Bucovski despre UE.

#23
epimeteu

epimeteu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 09.11.2005

View PostPollux, on May 27 2007, 10:36, said:

ce poti sa vrei mai mult de atat?  :huh:

Putere; putere absoluta...  ;)

#24
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
mie inca nu mi-e foarte clar despre ce se discuta in topicul asta
daca e sa ma iau numai dupa primul post, trebuie sa fac doua mentiuni
prima, uniunea europeana, la inceput nu s-a vrut sa fi politica...uniunea politica e ultimul aspect:zona de liber schimb, uniune vamala, uniunea economica, uniune economica si monetara, uniune economica deplina si apoi, uniunea politica
momentan, situatia UE este la uniune economica si monetara, UEM care a inceput efectiv, prin al treilea pas, la 1 ianuarie 1999
a doua mentiune este ca statele europene au fost efectiv nevoite sa se uneasca, fiind vecine, si segregate fata de america.
pe de o parte erau despartie de america si foarte aproape de asia...au fost nevoie sa se sprijine, sa se ajute si in cele din urma, de ce nu, sa-si furnizeze reciproc avantaje....

#25
soka norman

soka norman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,978
  • Înscris: 28.05.2006
ce s-ar fi intamplat daca rusii nu puneau mana pe bomba nucleara,si o aveau doar americanii?
are fi folosit americanii acest urias avantaj pt a se impune in lume ,eventual de a face orice i-ar fi placut ?

#26
Fabian

Fabian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,443
  • Înscris: 05.01.2007

View Postsoka norman, on May 29 2007, 01:41, said:

ce s-ar fi intamplat daca rusii nu puneau mana pe bomba nucleara,si o aveau doar americanii?
are fi folosit americanii acest urias avantaj pt a se impune in lume ,eventual de a face orice i-ar fi placut ?

Nu cred ca ai fii vrut sa se intample asta ... nu de alta, dar si asa ca americanii pun mana pe 99,99% din lucrurile pe care le vor ... era culmea sa nu se gaseasca inca o mare putere care sa "ii scape" pe americani de bomba nucleara! ;)

#27
CapitanuPICARD

CapitanuPICARD

    I love SRI & DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,426
  • Înscris: 10.01.2005
fiilor, ascultati-l pe fabina, userul care stie ce vor bosii din UE! :lol:
esti un fel de mama omida sau cum?
sau crezi ca toti vor ce vrei tu? de regula puterea absoluta este dorita de personaje frustrate, incapabile de evolutie proprie prin munca cinstita, disperate ca vocea lor nu va fi luata niciodata in seama de nimeni, batand cu pumnisorii lor in poarta istoriei...

dupa ce bei berica aia, iti recomand studiul unui manual de psihologie, unul in care este descrisa pe larg capacitatea de imaginatie. nu-i banc. ai sa inveti multe de acolo. ;) sau nu...

#28
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
deci pana la urma despre ce se vorbeste aici ?:)

#29
skandal

skandal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,241
  • Înscris: 09.11.2003
In afara de tomaso nu ma asteptam sa mai existe vreunul care sa creada sincer ca UE si SUA sunt intr-un fel de razboi rece reloaded.  Economic, ambele puteri au nevoie una de alta si ar fi o prostie demna de un politician de Rahova sa se ajunga la animozitati.

Edited by skandal, 29 May 2007 - 10:18.


#30
Nicoara

Nicoara

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 22.02.2007

View PostFabian, on May 26 2007, 13:06, said:

Bun ... Uniunea Europeana s-a "inspirat" dupa modelul american, dorind sa consolideze o Europa unita, fara granite, cu baza politico-economica proprie.

Aceasta Uniune Europeana este cumva o manevra pe care sefii marilor puteri europene o pun la cale de cateva decenii incoace? Oare se incearca o razvratire impotriva Americii, care este cu siguranta cea mai mare putere politica si economica a lumii?

Si inca ceva de mentionat ... de ce Rusia nu actioneaza in niciun fel in aceasta manevra? De ce Rusia sta si priveste? Sa fie oare adevarat proverbul "Cand doi se bat, al treilea castiga"?

Voi ce parere aveti? USA, Europa unita sau Rusia? Cine va dobandi puterea suprema pe glob peste zeci sau sute de ani?


tu stii care era steagul USA pe vremea lui Washington ? Exact ca si steagul UE de azi. este acelasi proiect, aplicat in circumstante geografice, politice si civilizationale diferite. NU cred ca va exista o rivalitate reala intre USA si UE. doar o competitie economica.

Rusia are avantajul spatiului si al resurselor naturale. Ai uitat de China, India, Brazilia, daca proiectam discutia la scara de decenii sau secole ...

#31
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005

Quote

tu stii care era steagul USA pe vremea lui Washington ? Exact ca si steagul UE de azi. este acelasi proiect, aplicat in circumstante geografice, politice si civilizationale diferite. NU cred ca va exista o rivalitate reala intre USA si UE. doar o competitie economica.
S.U.A s-au unit in primul rand din ratiuni politico- militare, spre deosebire de statele europei care s-au unit din ratiuni economice.
eu cred ca in vremurile astea nu se mai poate initia un razboi mondial injunghiind un print la sarajevo...ba chiar cred ca la un moment dat toate aceste puteri se vor uni pentru dominatia mondiala...
singure luate separat vor deveni din ce in ce mai puternice, and if you can't beat them, join them...

#32
cap_tepos

cap_tepos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,653
  • Înscris: 08.05.2006

View PostThunderRa, on May 27 2007, 11:44, said:

Uniunea Europeana nu s-a inspirat dupa USA asa cum afirma initiatorul acestui topic. In istorie sunt foarte multe incercari de unire a Europei, in perioade in care nici nu se descoperise continentul american. Civilizatia occidentala s-a format in Europa, USA fiind doar o copie a acestei civilizatii. Cred ca ar fi bine sa nu uitam asta.

Nu cred ca SUA ar fi o copie fidela a civilizatiei din Europa Occidentala. Exista, evident, elemente comune la cele 2 civilizatii, insa sa nu uitam ca America este formata in primul rand din acei europeni aventurieri, care nu s-au regasit in Europa sau care au fost persecutati in Europa  si care au vrut sa creeze o asa numita "lume noua" ca replica data europenilor.

#33
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
desigur, "acei europeni aventurieri" = acei europeni care nu aveau nimic mai bun de facut in europa si care au ajuns in america si au inceput sa omoare populatia bastinasa si sa-si impuna hegemonia, +, desigur, negrii sclavi deportati !

fratilor, nu exista 2 civilizatii ?!??? e una si aceeasi numai ca unii care, intr-adevar, poate erau persecutati aici sau chiar nu aveau ceva mai bun acasa, au plecat acolo...suntem toti o apa si un pamant
si inca nu inteleg despre ce se vorbeste aici

#34
Fabian

Fabian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,443
  • Înscris: 05.01.2007
Pai daca EU nu e o copie fidela a USA, atunci de ce tot se chinuie europenii sa-i ajunga din urma pe americani? ;) Ca doar nu ii vom ajunge din urma facand alti pasi ... ii vom urma pe cei parcursi de ei cu precizie!

#35
Nicoara

Nicoara

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 22.02.2007
UE nu are cum sa fie o copie fidela a USA. nici n-are sens sa amintim motivele. in USA toti merg acolo ca sa fie americani. pe cand in UE toti tin foarte mult la identitatea nationala. au fost secole de razboie intre natiunile europene pe chestia asta. asta e doar un exemplu

Edited by Nicoara, 29 May 2007 - 14:00.


#36
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005

Quote

Pai daca EU nu e o copie fidela a USA, atunci de ce tot se chinuie europenii sa-i ajunga din urma pe americani?  Ca doar nu ii vom ajunge din urma facand alti pasi ... ii vom urma pe cei parcursi de ei cu precizie!
cre ca ti se pare
ai impresia ca in romania e rau ? sau in europa de est ?
in SUA vei gasi cele mai multe gunoaie, cei mai multi bolnavi, cei mai multi criminali & infractori, cele mai multe probleme
la momentul asta UE este prima putere economica si are cea mai mare populatie agregata
asa ca nu mi se pare c-ar incerca cineva sa-i ajunga din urma pe americani...ar fi culmea
cele mai curate si democratice tari, cu cele mai mici rate ale infractionalitatii si cu cele mai bune performante economice le gasesti in centrul si vestul europei...nu in romania

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate